Severitatea oligoelementelor COVID VS, nutriție bună și asimilarea nutrienților

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Severitatea oligoelementelor COVID VS, nutriție bună și asimilarea nutrienților




de Obamot » 13/10/21, 02:57

Sunt dezgustat de puterea că am vorbit despre asta timp de 18 luni (nu am fost singurul) ... și puține reacții ..

I-am cerut HUG-ului să colecteze date despre bolus în chestionarul de admitere a pacientului: totuși o întrebare crucială, dar fără răspuns!

Dar de data aceasta este ... În sfârșit, un spital a făcut-o și mai bine decât atât!


Irefutabil: cauza covidului = deficit alimentar!

BE22ED66-1B4E-4F91-9F25-D95D4BA8C3E7.jpeg
__covid-19, spune cercetătorul!

Următoarele: https://www.lindependant.fr/2021/10/11/ ... 844957.php


sen-no-sen a scris:Un documentar excelent, te lasă să te gândești ... și din nou nu arată cel mai rău ...


Modificați moderarea: împărțit din agricultură / pâinea noastră zilnică-industrială-alimentară-t10521.html
2 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Pâinea noastră zilnică, mâncare industrială




de Janic » 13/10/21, 07:11

mâncare, dragul meu Watson! : Cheesy:
mașina vie este ca mașinile inventate de oameni, dacă nu combustibil bun, nu lubrifiere bună, kapout mașina! :strigăt:
1 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12300
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Pâinea noastră zilnică, mâncare industrială




de Ahmed » 13/10/21, 08:49

Mâncarea este marele invizibil al medicamentului, punctul său orb: cine a fost vreodată întrebat de medicul lor despre ce mănâncă în fiecare zi?
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Pâinea noastră zilnică, mâncare industrială




de Janic » 13/10/21, 08:53

Ahmed "13/10/21, 08:49
Mâncarea este marele invizibil al medicamentului, punctul său orb: cine a fost vreodată întrebat de medicul lor despre ce mănâncă în fiecare zi?
medicul ar trebui să știe deja despre asta!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12300
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Pâinea noastră zilnică, mâncare industrială




de Ahmed » 13/10/21, 09:34

În timpul studiilor, viitorul doctor primește doar câteva ore de lecții care se ocupă de alimente, ceea ce contravine învățăturii maestrului lor,Hipocrate, care a spus: "Fie ca dieta ta să fie cel mai bun medicament al tău! ".
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Pâinea noastră zilnică, mâncare industrială




de Obamot » 13/10/21, 10:43

Ahmed a scris:Mâncarea este marele invizibil al medicamentului, punctul său orb: care a fost deja întrebat de medicul său despre ce mănâncă zilnic?
Ultimii mei 4 ... Dar uneori am făcut 70 km pentru a mă consulta, pentru a-l găsi pe cel dorit.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6462
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Pâinea noastră zilnică, mâncare industrială




de Macro » 13/10/21, 13:57

Obamot a scris:
Ahmed a scris:Mâncarea este marele invizibil al medicamentului, punctul său orb: care a fost deja întrebat de medicul său despre ce mănâncă zilnic?
Ultimii mei 4 ... Dar uneori am făcut 70 km pentru a mă consulta, pentru a-l găsi pe cel dorit.


Când ajung la punctul de a alege medicul pe care îl vreau ... Va însemna că abilitățile mele în materie vor fi cel puțin la fel de mari ca ale lui ... Așa că aș putea face fără serviciile lui ...
2 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Re: Pâinea noastră zilnică, mâncare industrială




de Christophe » 13/10/21, 14:07

Obamot, răspunzi aici foarte bine la propunerea mea pe care ți-am făcut-o acum câteva zile: să studiezi sau să discute legăturile dintre asimilarea alimentelor / nutrienților (în mod necesar degradată de la o anumită vârstă) și gravitația covidă!

Da, știu că vorbești despre asta de luni de zile, de aceea am vorbit cu tine!

Problemă: nu este prea la subiectul potrivit ... Împart? Ai vreo idee despre un titlu pentru cel nou, te rog?

Am transmis deja:

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Pâinea noastră zilnică, mâncare industrială




de Obamot » 13/10/21, 16:01

Împarte, împarte ... dar CALITATEA mâncării (sau lipsa acesteia) are mult de-a face și cu ea! De aici și faptul că l-am postat aici!

TITLUL subiectului:
(Aproape) totul este în textul dvs. (Bravo!) Eventual completat la final după cum urmează : Arrowd: dar nu concentrat în mod special pe covid!
Christophe a scris:”Legături între asimilarea alimentelor / nutrienților VS severitatea cazurilor


... (pentru că afectează peste 90% din bolile degenerative [numite civilizație] boli pe care Myoper mi le-a spus odată pe Futura-Science)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Pâinea noastră zilnică, mâncare industrială




de Obamot » 13/10/21, 16:32

Macro a scris:
Obamot a scris:
Ahmed a scris:Mâncarea este marele invizibil al medicamentului, punctul său orb: care a fost deja întrebat de medicul său despre ce mănâncă zilnic?
Ultimii mei 4 ... Dar uneori am făcut 70 km pentru a mă consulta, pentru a-l găsi pe cel dorit.


Când ajung la punctul de a alege medicul pe care îl vreau ... Va însemna că abilitățile mele în materie vor fi cel puțin la fel de mari ca ale lui ... Așa că aș putea face fără serviciile lui ...
Imagine Imagine Imagine

„Fii propriul tău doctor”
- Hipocrate

Nu știu dacă știu mai mult decât medicii care practică EBM, dar nu mă lasă cu amintiri de durată ... Și asta nu este pretenție, au fost instruiți să stingă focurile - cine ar critica pompierii? - în timp ce obiectivul meu este vizibil diferit, încerc să mă asigur că nu „aprind un foc ...” (evită „inflamația”, rezistă la contaminare, realizează homeostazia și, mai presus de toate, dezvolt condițiile pentru un echilibru mental bun.

Nu este aceeași abordare și sunt cu mult sub abilitățile celor pe care îi voi vedea pentru controlul meu anual, învăț mai multe de fiecare dată.
1 x

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 361