Postul, o nouă terapie

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Postul, o nouă terapie




de izentrop » 22/02/23, 01:59

Văzut pe LCP


La 36:00 Un pinguin poate post mai mult de 100 de zile fără probleme, un om sănătos 40 de zile.
Rușii o practică pentru a vindeca un pic de toate.
Cea mai interesantă este acțiunea sa asupra celulelor canceroase la ora 56:00
Un studiu clinic raportează că ciclurile severe de restricție calorică îmbunătățesc imunitatea cancerului, un fenomen adesea asociat cu un prognostic mai bun.

Studiile preclinice au arătat că restricția calorică severă, realizată prin episoade ciclice de post sau prin folosirea dietelor care imită postul (foarte sărace în carbohidrați și proteine), sporește activitatea antitumorală a chimioterapiei, imunoterapiei sau terapiilor endocrine.(1)

Aceste efecte anti-cancer pozitive au fost atribuite două efecte majore ale dietelor de post sau care imita postul:

1. o reducere a zahărului din sânge, a insulinei și a factorului de creștere IGF1, care reduce creșterea tumorii și previne repararea daunelor cauzate celulelor canceroase prin tratamente și

2. o creștere a imunității antitumorale (infiltrarea tumorilor de către celulele T CD8+ și scăderea celulelor T imunosupresoare).
https://www.journaldemontreal.com/2022/ ... icancereux
1 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Postul, o nouă terapie




de Janic » 22/02/23, 07:49

ține izmentrop care devine adeptul lui Casasnovas! va fi dat afară din secta lui zetetică de carnaval!
dincolo de această marionetă, postul este la fel de vechi precum există viața și nu este o terapie, ci tocmai o terapie nu care valorează o sută de vaccinuri false periculoase!
2 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Postul, o nouă terapie




de izentrop » 11/04/23, 16:40

Janic a scris: postul este la fel de vechi precum există viața
În articolul pe care l-am citat era vorba despre o terapie experimentală sub strictă supraveghere medicală, nimic de-a face cu sfaturile guru-ului tău.

În această emisiune se vorbește despre acest studiu, inițial pe șoareci, dieteticienii nu recomandă deloc postul ca terapie împotriva cancerului. https://www.radiofrance.fr/francecultur ... ox-5485375
Imagine
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Postul, o nouă terapie




de Janic » 11/04/23, 17:29

11/04/23, 16:40

Janic a scris:
postul este la fel de vechi precum există viața

izmentrop
În articolul pe care l-am citat era vorba despre o terapie experimentală sub strictă supraveghere medicală, nimic de-a face cu sfaturile guru-ului tău.
pe de o parte C inca nu s-a nascut ca am practicat deja postul, atunci guru-ul tau il poti pune unde cred!
Apoi, pentru ceva experimental, dacă în sfârșit ai ști să citești, ai ști că postul este o practică multimilenară care nu a așteptat „urmărirea ta medicală strictă” (totuși ar trebui să știe despre ce vorbesc). )
Nu-i mai crede pe toți acei guru care, ca tine, vorbesc despre ceea ce nu știu.
În această emisiune se vorbește despre acest studiu, inițial pe șoareci, dieteticienii nu sfătuiesc deloc postul ca terapie împotriva cancerului

https://www.radiofrance.fr/francecultur ... bou-5485375
Este evident, au dreptate in sistemul BP cu care se „prostitueaza” din ignoranta, interes sau teama pentru afacerea lor unde ar fi considerata o practica ilegala a medicinei si farmaciei.(ca si acuzatiile pe care le poarta BP). împotriva C)
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9831
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: Postul, o nouă terapie




de sicetaitsimple » 11/04/23, 18:15

Janic a scris:11/04/23, 16:40
pe de o parte C inca nu s-a nascut ca am practicat deja postul, atunci guru-ul tau il poti pune unde cred!

Aceeași pentru mine!
„Din punct de vedere medical și fiziologic, perioada de post este considerată a începe din a șasea oră după ultima masă” (wikipedia).
Postesc în fiecare zi, guru-ul tău poți să-l pui unde cred eu, Izentrop!
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Postul, o nouă terapie




de Janic » 11/04/23, 20:06

simplu
„Din punct de vedere medical și fiziologic, perioada de post este considerată a începe din a șasea oră după ultima masă” (wikipedia).
deci toate nopțile sunt și posturi. Dar acestea sunt posturi nevoluntare și pe care individul în cauză nu le controlează. Acesta este motivul pentru care posturile voluntare controlate se numesc posturi.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14953
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4359

Re: Postul, o nouă terapie




de GuyGadeboisTheBack » 11/04/23, 20:09

Și Ramadanul este controlat de Allah? : Roll:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6523
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: Postul, o nouă terapie




de Macro » 11/04/23, 20:10

Janic a scris:simplu
Acesta este motivul pentru care posturile voluntare controlate se numesc posturi.


Și idioți bătrâni cei care, la vârsta lor mare, au devenit involuntar incontrolați... : Cheesy:
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9831
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: Postul, o nouă terapie




de sicetaitsimple » 11/04/23, 20:20

Janic a scris:simplu
„Din punct de vedere medical și fiziologic, perioada de post este considerată a începe din a șasea oră după ultima masă” (wikipedia).
deci toate nopțile sunt și posturi. Dar acestea sunt posturi nevoluntare și pe care individul în cauză nu le controlează. Acesta este motivul pentru care posturile voluntare controlate se numesc posturi.


La dracu... Deci postul nevoluntar (noaptea de exemplu) nu contează? Pfff...., aici sunt stricat....
Ce se schimbă în comparație cu un post voluntar? Pentru că reușesc să termin de mâncat în jurul orei 20:00 și să nu înghit nimic în afară de o ceașcă de cafea înainte de prânzul următor. Este chiar și viața mea de zi cu zi. Nu merită o medalie?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14953
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4359

Re: Postul, o nouă terapie




de GuyGadeboisTheBack » 11/04/23, 20:24

Nu, nu este controlat.
0 x

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 262