Tulburări de somn

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
bunica21
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 13/07/21, 13:03

Tulburări de somn




de bunica21 » 13/07/21, 13:06

bonjour,
Ce medicamente se utilizează pentru tratarea tulburărilor de somn?
Vă mulțumim pentru răspunsul tău
0 x
fred89
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 15/07/21, 11:05

Re: tulburări de somn




de fred89 » 15/07/21, 11:17

bonjour,
Este important să încercați să identificați cauza problemelor de somn. Acționarea asupra acestei cauze va fi primul tratament. Dacă stresul, de exemplu, este cauza insomniei, se va încerca pe cât posibil să elimine această cauză, să facă un pas înapoi de la obligațiile profesionale și să încerce să rezolve conflictele. În caz de insomnie, medicamentele nu ar trebui niciodată utilizate sau refolosite fără prescripție medicală. Somnolența în timpul zilei, vigilența scăzută, interacțiunile cu alte medicamente și dependența sunt toate riscurile care trebuie evitate.
• Imovane.
• Stilnox.
• Zolpidem almus.
• Săgeata Zolpidem.
• Zolpidem biogaran.
• Zolpidem cristers.
• Zolpidem de ex.
• Zolpidem mylan.
Melatonina este, de asemenea, un hormon produs de o regiune a creierului (epifiză sau glandă pineală) noaptea. Secreția sa reglează ritmurile zilnice în funcție de luminozitate. Eficacitatea melatoninei poate fi legată de o acțiune sedativă similară cu cea a unui somnifer. Conform informațiilor pe care le-am citit la: -https: //www.vitaminexpress.org/en/melatonin-buy, melatonina este un ajutor natural pentru problemele de somn și jet lag deoarece poate scurta timpul de adormire și poate promova un somn odihnitor.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: tulburări de somn




de Christophe » 15/07/21, 11:29

Există ceva mai natural ca metodă?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6462
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: tulburări de somn




de Macro » 15/07/21, 11:49

Activitate fizică (dar nu chiar înainte de culcare)
Reduceți emoția (zahărul, cafeaua, ceaiul etc.) și alcoolul
evitați să mâncați excesiv noaptea
Interzice ecranele seara (în special controversele din forums și rețelele sociale), precum și literația remarcabilă
loc de somn fără lumină parazită (leduri ale telefonului cu ceas cu alarmă ....) și temperat (de la 12 la 18 °)
Evitați să vă culcați imediat după ce ați condus timp de 2 ore cu viteză mare pe autostradă (asta este pentru mine: când închid ochii, văd indicatoare rutiere pe sol care clipesc în cap)
Stai în spatele partenerului tău care doarme profund (dacă nu doarme, mergi la rândul următor)
să se angajeze în activitate sexuală : Mrgreen:

Noapte bună...
3 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: tulburări de somn




de Christophe » 15/07/21, 11:51

Acest lucru este firesc!

Chiar am spulberat încercarea lor de SPAM acolo! : Mrgreen:

Mulțumesc Macro!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6462
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: tulburări de somn




de Macro » 15/07/21, 12:01

Mai mult ... Somnul chimic este departe de a fi un somn restaurator .... Am demonstrația acasă cu soția mea ... Cine după evenimente familiale dramatice a consumat acest tip de murdărie de ani de zile fără să poată scăpa de ea ... poate dormi 12 ore și se poate ridica cu singura dorință de a se ridica. Du-te înapoi în pat….

Cu stilul meu de viață pe care îl am ... De fapt am un somn foarte neregulat ... Dar fac cu ... Dacă nu aș dormi suficient azi-noapte (culcat 1 oră în picioare la 6) voi ajunge din urmă în seara asta ....
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: tulburări de somn




de phil59 » 15/07/21, 19:36

Uneori o iau.

Acum 40 de ani, aș adormi la 23:45, iar la miezul nopții, hop, treaz, într-o formă excelentă ....

Într-o noapte, e bine, 2, 3 nopți la rând, ajungi să „mănânci” pe toată lumea.

Cu mulți ani în urmă, adesea erau 3 ore pe noapte, ba chiar dormea ​​ceva, dar acum era bine.

Acum, pe măsură ce îmbătrânesc, am nevoie de 5 ore pe noapte pentru a mă simți bine. Dar din când în când, o dată sau de două ori pe lună, mi se întâmplă să dorm 8 ore la rând.

Dar încă mi se întâmplă mult timp, să nu pot dormi înainte de 4:30, iar alarma se declanșează la 5:30 ... în noaptea următoare, adorm cel mai bine la 00:00 .. .

Din când în când, când simt că nu va fi bine să dorm, iau unul ...
Sunt destul de rezistent la aceste „hipnotice” ...

Când mi-am descărcat rotula în 6, în timpul operației m-am „trezit” ....
Câteva luni mai târziu, în sporturile de iarnă, am luat 3 într-o seară, prea rău, dar nu am dormit toată noaptea. Și nu a schiat a doua zi!

Acesta este unul dintre motivele pentru care, atunci când am o lungă călătorie de făcut, o fac noaptea. Dar dacă mă simt somnoros, mă opresc, dacă sunt 15 minute, sunt 15, dar ar putea fi ore, dacă ar trebui. Până acum, cel mai mult a fost o oră. Acum, când conduc decât într-un EV, mă opresc mai mult și profit de ocazie pentru a încărca mașina.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: tulburări de somn




de Exnihiloest » 16/07/21, 18:52

Macro a scris:...
Interzice ecranele seara (în special controversele din forums și rețelele sociale) ...

Nu m-a oprit niciodată să dorm și foarte bine (poate pentru că după cuvintele mele, dorm somnul celui drept : Lol: ).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: tulburări de somn




de Exnihiloest » 16/07/21, 19:02

philxNUMX a scris:Uneori o iau.

Acum 40 de ani, aș adormi la 23:45, iar la miezul nopții, hop, treaz, într-o formă excelentă ....

Într-o noapte, e bine, 2, 3 nopți la rând, ajungi să „mănânci” pe toată lumea.

Cu mulți ani în urmă, adesea erau 3 ore pe noapte, ba chiar dormea ​​ceva, dar acum era bine.

Acum, pe măsură ce îmbătrânesc, am nevoie de 5 ore pe noapte pentru a mă simți bine. Dar din când în când, o dată sau de două ori pe lună, mi se întâmplă să dorm 8 ore la rând.

Dar încă mi se întâmplă mult timp, să nu pot dormi înainte de 4:30, iar alarma se declanșează la 5:30 ... în noaptea următoare, adorm cel mai bine la 00:00 .. .


Când văd tot acest timp de viață care se pierde dormind, am invidiat oameni ca tine care pot dormi foarte puțin, până când mi s-a spus că durata medie de viață a persoanelor care dorm puțin va fi mai scurtă decât cea a persoanelor cu nopți normale.

Nu știu dacă acest lucru este adevărat sau nu sau dacă reducerea corespunde duratei totale de viață treaz fiind aproximativ aceeași lungime pentru toată lumea, indiferent de durata lor de somn cumulată.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: tulburări de somn




de phil59 » 17/07/21, 01:26

Nu știu, dar am impresia că neuronii „ies din cale” mai repede.

Părinții mei s-au uitat la cifre și litere, iar când aveam 10-15 ani, când s-a găsit corect numărul, s-a găsit, de obicei în 5-6 secunde pe care le aveam. Pe de altă parte, a fost necesar ca recalcularea rezultatelor intermediare ...

Acum, când mă uit, nu știu neapărat când este de găsit, sau practic timpul alocat pentru a găsi, sau așa ar trebui să iau, poate, un creion și hârtie ....
Este cel mai „strigător” ca exemplu și, după aceea, o mulțime de mici detalii ... mult mai lent decât înainte pentru a găsi soluții, idei ....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 221