Virus Covid19: masca dezinfectantă prin inhibare virală termică (+ UVc?)?

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Virus Covid19: masca dezinfectantă prin inhibare virală termică (+ UVc?)?




de Christophe » 02/04/20, 21:56

Virusul Covid19 ca toate coronavirusurile este TERMOLABIL: nu supraviețuiește peste 70 ° C câteva secunde ... este un fapt dovedit!

Deci de ce să nu dezinfectați aerul de Covid19 cu măști non-filtrante dar termice care vor încălzi aerul mai mult de 70 ° C decât să-l filtreze !! ??

Putem, trebuie, evident să facem pe amândouă: filtrare APOI încălzire!
?


Ar fi suficient dezinfectează aerul termic, sa zicem la 90-100°C pentru cateva secunde? !

Adăugare: citiți această teză Doctorat în inactivarea virală prin metode fizice de Swan Firquet

(mulțumim Padawan: prevenirea poluării sănătății / virus-covid19-the-mask-thermo-dezinfectant-t16392-60.html # p389870)

În special, găsim acest grafic la pagina 77:

Imagine

Prin urmare, este nevoie de doar 1 secundă la 110 ° C pentru a inhiba virusul H1N1 cu un factor log 4!

Edit 0: calculele de mai jos ne permit estimari o reducere a ordinului log 7 la 90°C în doar 1 secundă....
A se vedea: prevenirea poluării sănătății / virus-covid19-masca-dezinfectant-termic-mască-t16392-30.html

Dar a pune un mini inter-cooler pentru a scădea temperatura nu este o problemă tehnică majoră ...

Nivel termic: un cilindru cu gaz de camping ar fi suficient pentru mai mult de câteva ore de respirație, sau mult mai mult !!

O să fac niște calcule din spatele plicului.

Editează: sunt terminate, vezi mai jos, este nevoie de mai puțin de 30W pentru a încălzi aerul unui adult în repaus! Deci putem folosi o baterie!

Să te bazezi pe o mască de snorkeling este o posibilitate, se dovedește că am 1, am și țevi, baterii și ventilatoare de PC ... trebuie doar să găsesc elementul de încălzire și regulament si pot face un prototip!

snorkeling.jpg
snorkeling.jpg (42.01 KB) Vizualizat de 8989 ori




Edit2: așa cum este sugerat aici, putem face și o mască de dezinfectare UV! Fără îndoială că consumă mai puțin energie, dar dezinfectarea nu-l împiedică pe celălalt!

ps: acest subiect poate preceda un posibil brevet ... pentru cei cărora le-ar trece mintea ... : Cheesy:

Adăugare: IMPORTANT curbele de inhibare termică a COVID19

Surse și metode de mai jos în acest subiect. Se bazează pe măsurătorile din acest studiu: https://www.medrxiv.org/content/10.1101 ... l.pdf+html ou download/file.php?id=13626 ou sănătate-prevenire poluare / îngheț-sau-arde-covid-19-t16358-30.html # p388475

Imagine

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Virusul Covid19: masca dezinfectanta termica!




de Paul72 » 02/04/20, 22:00

E 2 aprilie, peștii au fost ieri... : Mrgreen:

O seară plăcută
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
phil12
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 530
Înregistrare: 05/10/09, 13:58
Locul de amplasare: occitană
x 156

Re: Virusul Covid19: masca dezinfectanta termica!




de phil12 » 02/04/20, 22:20

Paul72 a scris:E 2 aprilie, peștii au fost ieri... : Mrgreen:

O seară plăcută


Avem napalm!
0 x
Consultanță în domeniul energiei durabile pentru construcții
http://www.philippeservices.net/
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Virusul Covid19: masca dezinfectanta termica!




de Christophe » 02/04/20, 23:13

O grămadă de râsete... : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Virusul Covid19: masca dezinfectanta termica!




de Christophe » 03/04/20, 13:40

Bine, deci de câtă putere este necesară pentru a încălzi aerul respirabil la 100°C?

Răspunsul este simplu:

Putere termică = capacitatea de masă a aerului * debitul de masă maxim al unui bărbat adult.

Femeile și copiii au un volum mai mic.

Prin urmare, este un colț crescut al calculului tabelului!

Surse:
http://www.ilocis.org/fr/documents/ilo010.htm
https://www.canada.ca/content/dam/hc-sc ... at-fra.pdf
suflat-eng.pdf
(634.26 Kio) Descărcate ori 1628

Și un doctorat la Politehnică:
https://pastel.archives-ouvertes.fr/pas ... 6/document

manuscript1.pdf
(8.56 Mio) S-au descărcat ori 519


launois_rollinat_sandrine_p03.pdf
(1.5 Mio) S-au descărcat ori 554


a) Volumul respirator foarte crescut al unui bărbat adult este de 8 L

În repaus este mai aproape de 1 L...

Screenshot_2020-04-03 Dinamica transportului și transferului de oxigen în acinusul pulmonar - document.png
Screenshot_2020-04-03 Dinamica transportului și transferului de oxigen în acinusul pulmonar - document.png (84.82 KiB) Vizualizată de 9031 de ori


b) Viteza respiratorie variază mult în funcție de vârstă - și, evident, de activitate

În repaus avem valorile sale:

Captură de ecran_2020-04-03 respirat-eng pdf.png
Screenshot_2020-04-03 respirat-fra pdf.png (18.18 KiB) Vizualizată de 9031 de ori


Deci 20 * 8 = 160 L pe minut în realitate este neapărat mai puțin ... cu atât mai puțin:

https://eurekasante.vidal.fr/sport/corp ... sport.html

În timpul efortului, volumul de aer circulat de plămâni variază de la aproximativ 6 la 8 litri pe minut în repaus la 80 - 150 litri pe minut, în funcție de intensitatea exercițiului. La sportivii de nivel foarte înalt, acest volum poate ajunge chiar și la 250 de litri pe minut. În același timp, multe capilare pulmonare se extind pentru a crește fluxul de sânge prin plămâni. Această adaptare permite să ia și să fixeze mai mult oxigen pe hemoglobina globulelor roșii.


Un atlet de nivel înalt are 250 L pe minut: https://eurekasante.vidal.fr/sport/corp ... sport.html

Așa că rețin 100L pe minut ... este de 10 ori mai mult decât este necesar în repaus!

c) 100 L pe minut reprezintă aproximativ 130 g de aer pe minut pentru a intra în aer la 0 ° C.

Sau un debit de 2.2 g/s în modul „efort”.
Sau un debit de 0.22 g/s în modul „repaus”.

d) Capacitatea termică specifică a aerului este de aproximativ 1004 J/kg.K

Prin urmare, necesită o putere de 2.2 / 1000 * 1004 * 100 = 220 W în mod sport și doar de 10 ori mai puțin în repaus, adică 22 W

22 W nu este deloc, folosirea unei baterii electrice este posibilă!

Bateriile Lipo sunt de 200 W pe kg ... un singur kg de baterie ar dura, așadar, 1 oră în mod sport și 1 ore în repaus!

Prin urmare, putem lua în considerare o mașină care cântărește câțiva kg ...

Aceste puteri sunt sporite voluntar! Dar va trebui să adăugați câteva accesorii precum fanii ... vom fi sub 30 W în toate cazurile! 8) 8) 8)

Ei bine, cine vrea să finanțeze producția?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637

Re: Virusul Covid19: masca dezinfectanta termica!




de Macro » 03/04/20, 13:46

Și, de asemenea, aveți nevoie de un schimbător pentru a răci acest aer înainte de a-l sufla în plămânii tipului ... Pentru că, după părerea mea, cu aer încălzit la mai mult de 70 ° .... Plămânii nu ar trebui să dureze mult ...
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Virusul Covid19: masca dezinfectanta termica!




de Christophe » 03/04/20, 13:57

Macro a scris:Și, de asemenea, aveți nevoie de un schimbător pentru a răci acest aer înainte de a-l sufla în plămânii tipului ... Pentru că, după părerea mea, cu aer încălzit la mai mult de 70 ° .... Plămânii nu ar trebui să dureze mult ...


Da și am spus-o: un intercooler mic ar fi suficient (sau pur și simplu o țeavă cu caneluri suficient de lungă) ... debitul a fost foarte scăzut, aerul va avea destul timp să se răcească natural într-o conductă de 1 - 2 m!

Nu uitați că puteți respira aer foarte bine la 60, 70 ° C, 90 ° C ... în saună!

Și îl puteți pune în mână într-un cuptor la 300 ° C ... atât timp cât nu atingeți pereții! : Cheesy:

Pe de altă parte, ne ardem peste 45°C în apă...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Virusul Covid19: masca dezinfectanta termica!




de GuyGadebois » 03/04/20, 14:03

Macro a scris:Și, de asemenea, aveți nevoie de un schimbător pentru a răci acest aer înainte de a-l sufla în plămânii tipului ... Pentru că, după părerea mea, cu aer încălzit la mai mult de 70 ° .... Plămânii nu ar trebui să dureze mult ...

Ei bine, când știi sauna finlandeză...
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Virusul Covid19: masca dezinfectanta termica!




de Paul72 » 03/04/20, 14:03

Răspuns simplu și clar: fluxul de aer este prea rapid pentru a vedea virusurile distruse, chiar și la 100 de grade celsius.
Un cartuș sau un filtru Hepa este mai eficient. În sfârșit, dacă putem spune.
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Virusul Covid19: masca dezinfectanta termica!




de Christophe » 03/04/20, 14:08

Paul72 a scris:Răspuns simplu și clar: fluxul de aer este prea rapid pentru a vedea virusurile distruse, chiar și la 100 de grade celsius.
Un cartuș sau un filtru Hepa este mai eficient. În sfârșit, dacă putem spune.


Ah da? 0.2 g / s este rapid? Totul depinde de secțiunea / suprafața încălzitorului ... Înainte de a încheia prea repede și când nu știm sau vorbim în vid *, cel mai bine este să tăcem!

În câteva secunde, la 100°C, coronavirusul este kaputt!

Această mască va include, evident, și un sistem clasic de filtrare: este menționat mai sus! Încălzirea cu aer este o securitate suplimentară!

* de parcă o să vă adaug pe lista de trolluri, acestea sunt deja câteva mesaje care dovedesc că sunteți o persoană împătimit ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : gegyx, sicetaitsimple și oaspeții 199