Sfaturi pentru vată de celuloză izolată de acoperiș pierdută

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
jennypi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 31/08/10, 09:51

Sfaturi pentru vată de celuloză izolată de acoperiș pierdută




de jennypi » 11/09/10, 12:28

Bonjour à tous,

După ce ați citit câteva subiecte despre izolația din vată, inclusiv dosar privind izolarea celulozei foarte complet, la rândul meu deschid un subiect pentru câteva sfaturi.

Casa mea cu rame din lemn are 25 de ani, tocmai am cumpărat-o. Izolația podului pierdut s-a așezat bine, așa că aș dori să le reinsolez. Vata de celuloză este preferința mea, având în vedere calitățile și prețul său.
La început am crezut că voi face asta singur, dar după ce am citit că vata era foarte greu de „spart” și de răspândit, am chemat profesioniștii pentru citate.
Primul dintre ei mi-a spus că izolația mea actuală era un fel de vată „veche” și că o putem păstra și punem 1 cm de vată nouă pe ea.
Mi-a mai spus că ar fi necesar să adăugăm un „liant” (silicat de sodiu conform estimării: dăunător?) Deoarece văile sunt prea vânt, vata ar zbura. Liantul ar face un fel de crustă deasupra vatei.
Al doilea mi-a spus că izolația actuală era lână de rocă ...
Deci, nu prea știu pe ce picior să dansez. Dacă este într-adevăr lână de piatră, prefer să o îndepărtez, deoarece latura ecologică a vatării și-ar pierde tot interesul. Dar dacă îl scot, ar trebui să o fac singur, deoarece este foarte scump (mai scump decât reizolarea) și casa este greu accesibilă (imposibil de abordat într-un camion).

Pentru informații, primul mi-a oferit o ofertă de izolare cu vată Cellisol la 1 € pentru 1200 cm peste 26 m².

Am atașat câteva fotografii, astfel încât să vă puteți da părerea cu privire la natura izolației actuale, estimarea și orice altceva!

Vă mulțumesc anticipat pentru sfaturi pentru că sunt puțin pierdut!

Editați cu moderare, fotografii puse pe gazda de imagine a site-ului

Imagine

Imagine

Imagine
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 12/09/10, 01:57

A priori, vata de rocă încălzită nu arde în timp ce vata de celuloză încălzită arde cu vapori!
Prin urmare, trebuie să facem diferența încălzind și arzând puțin în afara mansardei (pentru a nu da foc).
Celuloza la aproximativ 250 ° C devine galbenă și în cele din urmă se întunecă, ca hârtia!
Un fier de lipit electric ar trebui să-l întunece treptat la aproximativ 250 până la 300 ° C, ca și în cazul hârtiei !!
Vata de piatră va fi mai puțin schimbată.
silicatul de sodiu este un liant și un ignifug în principiu coroziv dacă este concentrat și, prin urmare, cu mănuși și ventilat ..
http://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_silicate
http://scienceamusante.net/wiki/index.p ... _de_sodium
Dacă vata curentă este cu bor, va rezista mai bine la căldură, dar în cele din urmă se va înnegri aproape fără flacără, în jur de 300 ° C.
http://www.isolation-ouate-cellulose-vendee.com/
http://www.ouate-de-cellulose.com/question17.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 12/09/10, 11:23

Vechea izolație nu este în mod clar vată, este de fapt mai degrabă o turmă de vată de stâncă sau vată de sticlă ... Mă sprijin pentru stâncă.

Profesionistul care vă spune că este „vată veche” nu știe nimic despre el a priori și, prin urmare, trebuie evitat.

Dacă izolația este încă în stare bună, nu este nevoie să o îndepărtați, este încă „activă”, în special verificați umiditatea acesteia cu un contor de umiditate de acest tip: https://www.econologie.com/shop/humidime ... p-128.html (profesioniștii în izolație ar trebui să aibă toți unul).

Pentru „scoarța” anti-praf, dacă doriți să renunțați la el, vedeți dacă nu puteți umple scurgerile din podul dvs. destul de ieftin. Am făcut-o personal în dosarul pe care îl citați.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 12/09/10, 15:25

silicatul de sodiu este un produs care poate fi folosit ca adeziv: lichid când este plin de apă: se întărește la uscare

atunci când este pătat pe calcar, produce o reacție chimică care îl face insolubil după întărirea completă, dar pe lemn nu există nicio reacție, silicatul va rămâne solubil și se va rezolva dacă există prea multă umiditate

problema plăcii niciodată impermeabile care lasă să treacă prea mult curent de aer cu apa care o însoțește

soluția actuală este paravanul de ploaie sub plăci

soluția mea este o peliculă de polietilenă pe izolație, dar cu ventilație obligatorie a acestei izolații lipită sub un strat impermeabil

Prefer o mică ventilație electrică, trimitând exact ceea ce este nevoie când este nevoie, dar nu lăsând vânturile și furtunile să facă pierderi
0 x
jennypi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 31/08/10, 09:51




de jennypi » 12/09/10, 23:22

Mulțumesc pentru răspunsuri, îmi complică povestea!

Deci, într-adevăr, plăcile nu sunt complet impermeabile. L-am văzut în ultimele ploi (destul de excepționale în zonă, este adevărat), a existat infiltrare în tavan ... mai mult, izolația actuală a luat brusc și o lovitură, este umed în unele locuri.

Christophe, a priori nu-mi pot izola acoperișul ca al tău. Poate că fotografia este înșelătoare, deoarece partea pe care o vedem este acolo unde sunt panourile solare deasupra, acestea sunt ținute de scânduri dedesubt. Dar în altă parte, nu există nimic între dale, cadru și izolația mansardei. Când suntem în pod, vedem plăcile brute.

Se încadrează filmul cu efect de ploaie sub căpriori care țin țiglele? Aș putea să-l adaug și numai după ce m-am gândit să reizolez mansarda?
Cealaltă soluție (film de polietilenă + ventilație) mi se pare mai scumpă și mai complicată, mă răcește puțin ...
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 13/09/10, 01:40

Crucial mai presus de toate, izolația sau alt material plastic:
Căutați și schimbați plăci rupte, felide sau prost plasate !!
Cadrul va fi deteriorat !!!
Luați o scară și mergeți la acoperiș în timp ce atașați (ham și frânghie) !!

Mi s-a intamplat !! Uneori putem schimba țiglele.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 13/09/10, 09:02

chatelot16 a scris:problema plăcii niciodată impermeabile care lasă să treacă prea mult curent de aer cu apa care o însoțește

soluția actuală este paravanul de ploaie sub plăci


Și pkoi nu este o barieră de vapori care prezintă foarte curat, deoarece dacă există prea mult curenți de aer, umiditatea externă (ceață, ceață ...) a aerului va ajunge să fie absorbită de izolație ...

Cred că măsurarea umidității reale a podului (pe vreme cețoasă, dacă este posibil) și a izolației în loc va da o idee.

+1 cuicui, dacă există scurgeri pe acoperiș, chiar și în mod excepțional, acestea trebuie reparate cât mai curând posibil ... înainte de a pune o izolație! Deci, puteți vedea timp de câteva săptămâni dacă a funcționat!

chatelot16 a scris:soluția mea este o peliculă de polietilenă pe izolație, dar cu ventilație obligatorie a acestei izolații lipită sub un strat impermeabil

Prefer o mică ventilație electrică, trimitând exact ceea ce este nevoie când este nevoie, dar nu lăsând vânturile și furtunile să facă pierderi


Pkoi? Dacă există o barieră de vapori între zona de locuit și izolația care nu mi se pare necesară dacă?
0 x
jennypi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 31/08/10, 09:51




de jennypi » 13/09/10, 09:37

Bună tuturor,

Așa că, evident, am urcat pe acoperiș, crezând că sunt niște țigle sparte / deplasate. Am găsit una, dar doar una, deși am avut infiltrații în mai multe locuri! În alte locuri, RAS, se presupune că este prea multă ploaie + vântul care a făcut să treacă apa sub plăci.

Cum este instalată o barieră de vapori? Sub plăci sau sub izolație?
Nu există un fel de film din plastic care să se lipească bine sub căpriori și să scurgă apa care trece sub țiglă spre exteriorul acoperișului?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 13/09/10, 10:09

Bariera de vapori este plasată între zona de locuit și izolație. Este adesea integrat în lână chimică (față din aluminiu sau polimer)

Poate că paravanul de ploaie va fi suficient, cu condiția de a putea evacua apa stagnantă ... Dar este fixat sub plăci, de aceea necesită îndepărtarea acestora (amplasament mare).
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 13/09/10, 14:30

O singură țiglă spartă distruge foarte repede o casă !!
Mi s-a întâmplat de mai multe ori, furtună la sfârșitul anului 1999 cu găuri în casele familiei mele și altele !!

Așadar, urcați-vă pe acoperiș (cablat pentru siguranță!) Și căutați cu atenție toate țiglele sparte (nu întotdeauna ușor de văzut, crack!) și schimbă-le urgent !!
Du-te înapoi la acoperiș și caută din greu după fisuri aproape invizibile spre alte locuri care se scurg !!
Ploaia nu trebuie să treacă sub plăci cu daune !!
Nu presupune, priviți cu atenție, (cu lupă, bine luminată) și verifica prin stropire pe verticala pentru a detecta calea apei pe care nu o intelegi !!

Asta fac de fiecare dată !!!
.
Echipamentul, scările, frânghia, hamul, costă, pentru mine, mai puțin decât o singură intervenție a unui profesionist și nu sunteți sigur de grija muncii sale!
deoarece interesul său este să te facă să refaci toate acoperișurile inutil, denigrând acoperișul în loc să cauți țigla sau țiglele sparte, pe care le vei găsi foarte scumpe! !!!

În plus, același material este folosit pentru tăierea copacilor mei, chiar și a celor din vecinii mei care îmi blochează vederea !!

Insist, pentru că izolația de îmbunătățit este un detaliu lateral !!

Plăcile trebuie să fie impermeabile și dacă nu, cu deteriorarea apei, aveți plăci sparte sau deplasate sau greșeli mari pe acoperiș!
Examinează cu atenție întregul acoperiș, dar ai 90% șanse ca corectarea și schimbarea câtorva țigle să-l facă impermeabil !! Localizați zona cu scurgeri! chiar și apă pentru a verifica!
Nu petreceți iarna în aceste condiții.
În cel mai rău caz puneți o prelată peste zona cu scurgeri !!

Refacerea unui acoperiș cu folie de plastic respirabilă și puțină izolație este costisitoare, 20000 € de obicei pentru o vilă tipică!

Bariera de vapori este plasată pe partea cea mai fierbinte, deci în interior !!
Se folosește pentru a bloca trecerea vaporilor de apă provenind de la căldură care altfel s-ar condensa pe partea mai rece a izolației, umezindu-l până la punctul în care nu mai este util !!! (la fel ca aerul cald și umed se condensează într-un frigider rece în cantități mari)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 480