Încărcarea solară Li-Ion a unei biciclete electrice: kit solar

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Încărcarea solară Li-Ion a unei biciclete electrice: kit solar




de Christophe » 20/07/09, 18:32

Aici am început primele teste de reîncărcare solară ale VAE-ului nostru (vezi experiență-electrică-funcțională-cu-remorcă-t7946.html pentru detalii):

Imagine

A) Elementele „setului solar”

Toate produsele "kitului de solarizare" (cu excepția invertorului pe care îl găsiți peste tot) provin de la magazin solar solar :
- 2 panouri de siliciu amorf de 5W în paralel: https://www.econologie.com/shop/panneau ... p-109.html
- 1 regulator: https://www.econologie.com/shop/regulat ... p-116.html
- 2 baterii de 7 Ah (insuficiente pentru a încărca complet, dar suficiente pentru teste)

Imagine

B) Fotografii (este o mizerie, normal acestea sunt teste, aș face o editare curată după):

Imagine

De la stânga la dreapta:
a) LiIon 24V 8Ah = 24 * 8 = 192 Wh stocat
b) Încărcător LiIon
c) Convertor invertor de 12V la 230VAC cu sinus modificat (fals sinus) de 300W
d) 2 baterii cu plumb ciclic 12V 7Ah care acționează ca tampon = 2 * 12 * 7 = 168 Wh stocate (aș adăuga în curând alte 2 baterii)
e) deasupra, trunchiat, regulatorul solar

Am adăugat 2 ampermetre galvanometrice pentru a vedea amperajele de intrare (de la panourile solare) și ieșirea (la invertor):

Imagine

Putem citi (plin soare):
a) deviație completă la intrarea solară adică cel puțin 7W intrare solară
b) Puțin mai mult de 6 A în consum, zicem 6.2 * 12 V = 75W aproximativ în ieșire

Vedem imediat (raportul de putere de 10) că nu ne-am putea reîncărca direct dacă nu avem un panou solar de 10 ori mai mare: bateriile cu plumb sunt, prin urmare, esențiale!

În funcție de cantitatea de soare, amperajul de intrare variază în mod evident, o zi fără soare, înnorată, dar destul de clară oferă între 100 și 200 mA, ceea ce este "întotdeauna bine de luat"

C) Performanțe și estimarea randamentului

Pentru prima taxă nu este rău, cred.

Sub 6A, cele 2 baterii au durat aproximativ 2 ore (înainte ca invertorul să emită un sunet = 10.5 V pe bateriile cu plumb = oprire pentru a le proteja), bateriile LiIon complet descărcate, a câștigat 4/5 puncte de încărcare.

Am continuat să mă încarc pe alte baterii. În prezent este în desfășurare.

Încărcătorul LiIon utilizat este cel furnizat împreună cu bicicleta:

Imagine

Prin urmare, lasă (prima fază a reîncărcării unei baterii LiIon = amperaj ridicat) 1 A la 1.8 V = 29.4W "în" baterie.

Eficiența invertorului + încărcătorului este, prin urmare, de 53/75 = 70%, ceea ce este destul de onorabil datorită faptului că există 2 transformatoare în serie și că trecem prin 230V AC (rădăcină de 0.7 = o eficiență medie pe 84% transformator)!

D) Comentarii și întrebări:

a) unii vor spune că este o prostie să faci 230V AC de la DC pentru a reface DC-ul ... vor avea dreptate dar nu am (pentru moment) un încărcător LiIon 12V ... (dacă kk1 are o adresă care mă interesează!)

b) când conectați încărcătorul la invertor, acesta „bâzâie”: este bine sau nu? Ar trebui să investesc într-un invertor cu undă sinusoidală pură (de peste 2 ori mai scump)?

c) această metodă necesită utilizarea unei baterii tampon, care se uzează și poluează. Da, dar „nu prea avem de ales” dacă vrem să rămânem într-o investiție rezonabilă. În plus, bateriile cu plumb încărcate permanent „12/24” au o durată de viață cu siguranță mai interesantă decât bateriile foarte utilizate. Punerea mai multor baterii crește și durata lor de viață (intenționez să pun 4 în ansamblul final pentru a nu le descărca complet la fiecare ciclu)

Aici este!

Obișnuiam să încălzim cu energie solară, acum conducem cu energie solară (bine când nu plouă!)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 28/07/09, 18:35

Al doilea test, la fel de dezordonat ...

Imagine

Imagine

Am adăugat o a treia baterie de 3 Ah.
Capacitatea „solară” este deci 12 + 7 + 7 = 26 Ah (sau 312 Wh)

Deoarece încărcătura consumă 6A, ar trebui, prin urmare, să poată încărca 26/6 = 4h20 min aproximativ ...

Pentru a vedea dacă acest lucru este suficient pentru a încărca complet bateriile bicicletei (a căror capacitate este de 8 Ah sub 24 V sau 192 Wh) ... în teorie da, deoarece 312 Wh ar trebui să compenseze 70% din producție cu o marjă mică. să vezi în practică ...

Rezultate în câteva ore.

Următorul test, îl fac cu un cronometru.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 29/07/09, 10:00

De data aceasta a fost nevoie de o oră de taxare suplimentară pentru sector.

Prin urmare, îi lipsește „un pic” de energie.

Voi adăuga o a 4-a baterie de 12Ah.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 10/08/09, 18:27

Iată cum se face „aproape” asamblarea finală:
a) Am adăugat o baterie (2 * 12 Ah + 2 * 7 Ah)
b) Am găsit o cutie (plastic transparent în timp ce așteptam ceva mai bun)
c) Am șters galvanometrele (bordel)
d) totul este închis cu capacul cutiei (nu te uita la culorile firelor, este mașină de spălat reciclată !!)

Imagine
Imagine

Încărcarea este în desfășurare, sper să ajung la sfârșitul încărcării bicicletei (greutățile sunt complet încărcate).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 11/08/09, 22:11

Ultimul test este concludent:

Început: 17:XNUMX
Sfârșit: între 21:20 și 21:50

Durata: între 4:20 și 4:50.

Rămâne să reflectăm asupra rezultatelor generale ale acestei soluții: rentabilitatea economică (câte costuri pentru a face „soluția” rentabilă) și ecologică (energia gri va fi depreciată ...) ...

În sfârșit, trebuie să mă distrez și eu puțin!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 12/08/09, 00:06

: Arrow: Știu că încărcătorul dvs. de litiu este în garanție ... :?
Voi încerca să-i deschid stomacul pentru a vedea cum a urcat ...
Ideea este de a vedea dacă este posibil să vă conectați direct la ieșirea tranfo a încărcătorului dvs. original ...
:?:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 12/08/09, 00:22

Mmm da, ar economisi cel puțin 30%.

Este un încărcător electronic fără transformator feric în funcție de greutate.

Iese din 29.4 V DC și din câte am înțeles există 2 secvențe de încărcare:
a) intensitate mare până la câteva% din sfârșitul încărcării
b) amperaj scăzut la sfârșitul încărcării

Nu știu cum detectează secvențele și sfârșitul sarcinii, cu siguranță o tensiune delta?

Și nu știu dacă trece prin 12 sau 24V ... intern.

Cred că găsirea unui încărcător Li-Ion alimentat de 12 V ar fi, de asemenea, un avantaj bun.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 12/08/09, 00:33

Christophe a scris:Cred că găsirea unui încărcător Li-Ion alimentat de 12 V ar fi, de asemenea, un avantaj bun.

:şoc: Pentru a reasambla apoi 12V în 29.4CC :se încrunta:
Din punct de vedere intelectual, asta mă deranjează ... :|
Aș vedea mai degrabă 3 baterii de 12V în serie sau 36V,
reglat, dacă este necesar, la 29.4V DC pentru a intra în locul potrivit în încărcătorul curent. : Idee:
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 12/08/09, 08:33

bonjour,
Doar din curiozitate, nu este nimic posibil, având în vedere ansamblul bateriei cu 4 convertoare .... pe partea unui ansamblu stirling sau a unui modul de efect peltier.

Da, știu și mai rău când grădinăresc, dar cine nu se trezește nu trăiește.
a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 12/08/09, 09:34

Christophe a scris:Iese din 29.4 V DC și din câte am înțeles există 2 secvențe de încărcare:
a) intensitate mare până la câteva% din sfârșitul încărcării
b) amperaj scăzut la sfârșitul încărcării

Nu știu cum detectează secvențele și sfârșitul sarcinii, cu siguranță o tensiune delta?


Când încarc o baterie Li-on cu o sursă de alimentare de laborator, setez tensiunea la 4.2V pe celulă și apoi, odată ce bateria este conectată, cresc amperajul la aproximativ 50% din capacitatea bateriei.

În lipsa sarcinii, trebuie să măresc amperajul până când apare limita de 4.2V pe voltmetrul sursei de alimentare.

Bateriile necesită mult amperi la început, motiv pentru care trebuie să fie limitate între 1 / 2C și 1C (0.5A și 1A pentru o baterie de 1A), dar cu cât încărcarea avansează mai multe luni necesită curent (Ampere) și Am tăiat sarcina la 0.03 A
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 227