Mașini electrice revoluționare, în sfârșit!

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3

Mașini electrice revoluționare, în sfârșit!




de Lietseu » 22/10/09, 16:15

Bună ziua tuturor, aș dori să vă ofer câteva indicații despre unele mașini grozave care sunt în curs de dezvoltare și care vor (vor fi foarte curând) la vânzare pe piața europeană ...

Land Glider-ul lui Nissan este primul și este prezentat pe internet, dar mai multe informații vor veni încă când vine vorba de gama și performanțele sale ...
Mașina se înclină cu 17 ° în viraje ...
Imagine

Exterior
Imagine

Interiorul ...
Imagine

http://www.nissan-zeroemission.com/EN/H ... LandGlider

http://www.nissan-zeroemission.com/EN/NEWS/

Scr. Nissan
și aici în acțiune:
Apoi urmează un proces (deja cunoscut și utilizat ... pentru periuțele de dinți electrice - printre altele) care ar permite reîncărcarea bateriilor fără contact direct cu vehiculul în timp ce transformă sucul la tensiunea corectă ... Principiul, simplu, folosește inducția electromagnetică între două bobine. Fluxul unui curent prin bobina de transmisie creează un câmp magnetic care induce un curent în bobina de recepție situată sub șasiul mașinii. Modelul prezentat are o putere de 10 kW, dar compania intenționează să dezvolte un model de 3 kW pentru persoane fizice. Nissan anunță comercializarea sistemului în 2010. Compania speră să dezvolte un sistem care funcționează cu eficiență ridicată chiar și atunci când cele două bobine sunt decalate una de cealaltă într-un plan orizontal. Marja tolerabilă a erorii de aliniere ar fi de +/- 10cm.

Imagine
src.enerzine

O mașină tricicletă genială pe care trebuie să o urmeze cu curiozitate, „Tribred Pon-e” este, potrivit designerului, capabil să atingă 30 km / h pe un teren foarte neted pe o rază de drum de aproximativ 32 km, la maxim încărca. Costul mediu pentru reîncărcarea bateriei ar fi de aproximativ 0,04 € / încărcare.

Imagine
src enerzine

miau :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Michel Kieffer
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 716
Înregistrare: 21/12/08, 18:25
Locul de amplasare: Strasbourg
x 7




de Michel Kieffer » 22/10/09, 17:58

Liesteu

Iată un început bun.

Găsim următoarele date:
- Putere 80 kW, adică 109 CP
- Capacitate baterie 24 kWh, adică 86,4 MJ
- V max 140 km / h

Pe de altă parte, nu găsesc masa acestei frumoase mașini. Putem determina aproximativ aproximativ masa bateriilor (deci aveți o idee despre preț?): Cu o presupunere de 150 Wh / kg (?), Primim 160 kg! Aceasta sugerează o masă totală destul de mare (de ordinul a 600 kg?).

La rândul meu (dar sunt obiectiv? : Mrgreen: ), pentru un bilet, de ce nu încercați o singură roată motorizată în spate, chiar dacă aceasta înseamnă să lărgiți puțin pista din față. Și în timp ce faceți acest lucru, eliminați sistemul de înclinare. Aceste 2 alegeri ar face posibilă eliminarea unei roți, a unui diferențial (în principiu), a arborilor de transmisie, a unei suspensii, a unui sistem de înclinare ... și de a câștiga masă. În plus, puterea pare disproporționată (109 CP). Și apoi, o mică rafinare a părții din spate va permite reducerea în continuare a rezistenței la bază etc ... Cu o oală, poate ar fi suficiente 80 kg de baterii. Ar putea masa totală țintă să se apropie de 400 kg, sau chiar puțin mai puțin? (similar cu un RENAULT VESTA de 480 kg în 4 locuri).

Toate acestea, astfel încât să ne permitem ... Dar acest Nissan marchează deja un anumit progres în comparație cu actualii „monștri”. Deși vorbirea „zero CO2” a Nissan este deranjantă ...

Să sperăm că această mașină va accelera ideile altor producători și va duce la modele ultra simple „low cost”.

În ceea ce privește treapta a 2-a, îmi place simplitatea sa extremă :P .

Michel
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16167
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5261




de Remundo » 22/10/09, 18:20

Un pic mic pentru gustul meu, dar pentru uz urban este perfect.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 22/10/09, 18:34

Iată linkurile video pentru cele două vehicule, primul cu două locuri:


http://www.youtube.com/watch?v=3juWKlTC ... _embedded#


http://www.youtube.com/watch?v=chd_a4v3 ... r_embedded


miau :P
Dernière édition alin Lietseu 22 / 10 / 09, 20: 09, editate 1 ori.
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 22/10/09, 18:57

Îmi pare rău Lietseu, dar toate acestea sunt pipo pentru motivul pe care Jancovici îl evocă în acest sens Extrait
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 22/10/09, 18:59

încărcarea fără contact (inducție) este o risipă de energie: eficiență deplorabilă (memorie <50% în funcție de alinieri și distanță)
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 22/10/09, 19:10

Da, Dirk Pitt, dar nu le pasă! Ei nu intenționează să comercializeze extras din janco citat chiar înainte ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 22/10/09, 20:06

Ei bine, da, nu suntem blocați la obiect, noi pisicile ...

Nu spun nu, unui hibrid în linia a ceea ce s-a spus deja pe numeroasele noastre postări care se ocupă de subiectul „mașinile viitorului” ...

Dar aș vrea, de asemenea, ca cineva să-mi demonstreze că putem produce cu adevărat vehicule care poluează la fel de puțin, cu un consum de 1 l / 100 până la 90 pe oră pentru o mașină echivalentă cu o do-doche (două cai) care transportă 4 pasageri?

să văd, dar sincer am îndoieli, tind să cred ceea ce văd, cu excepția cazului în care vorbim despre lucruri intangibile ...

miau :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 22/10/09, 20:10

Pentru prietenii noștri din econologie, link-ul de pe econo:

https://www.econologie.com/nissan-land-g ... -4143.html


miau :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 22/10/09, 20:15

Lietseu a scris:Dar aș vrea, de asemenea, ca cineva să-mi demonstreze că putem produce cu adevărat vehicule care poluează la fel de puțin, cu un consum de 1 l / 100 până la 90 pe oră pentru o mașină echivalentă cu o do-doche (două cai) care transportă 4 pasageri?


Sper că acesta va fi unul dintre proiectele asociației !!!

Găsiți un buggy (pentru a nu fi nevoit să refaceți partea de ciclu) și puneți în el un mic motor diesel cu doi cilindri de aproximativ 20 CP ... funcționați și pe anvelope și cred că vom testa 2 L / 100 ...

Va fi ok domnule Thomas?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 222