Nimic nu se pierde, Nimic nu este creat, Totul se transformă

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
imane571
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 06/04/18, 23:30

Nimic nu se pierde, Nimic nu este creat, Totul se transformă




de imane571 » 06/04/18, 23:42

Bună ziua, dragi utilizatori.
Sunt nou în asta forumși sper să învăț ceva acolo.
Pe scurt, as vrea sa stiu daca a fost posibil sa folosesc energia si in acelasi timp sa o recuperez cu mare eficienta?
Îmi cer scuze dacă ceea ce am întrebat este o nebunie...
Mulţumesc anticipat,,
0 x
Opale2sang
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 27/03/16, 22:40
x 14

Re: Nimic nu este pierdut, nimic nu este creat, TOTUL ESTE TRANSFORMAT




de Opale2sang » 07/04/18, 06:06

Bună dimineața.

Nu cred că termenul „folosit” este cel potrivit pentru a vorbi despre energie.
De fapt, mai degrabă transformăm orice energie în alta, motiv pentru care spunem că „nimic nu se pierde”.
Deci, dacă revenim la întrebarea dumneavoastră care devine „Aș dori să știu dacă a fost posibil să transform o energie în alta cu mare eficiență?”
Da se poate cu o eficienta „aproape de 100%” in cazul transformarii materiei/antimateriei obisnuite in energie termica.

Deci asta răspunde la întrebarea ta.

Cordialement.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16178
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Nimic nu este pierdut, nimic nu este creat, TOTUL ESTE TRANSFORMAT




de Remundo » 07/04/18, 08:22

Conversii cu randament 100% există

energie mecanică în energie termică (frâna prin frecare)

energie electrică în energie termică (radiator)
0 x
Imagine
PVresistif
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 169
Înregistrare: 26/02/18, 12:44
x 40

Re: Nimic nu este pierdut, nimic nu este creat, TOTUL ESTE TRANSFORMAT




de PVresistif » 07/04/18, 10:19

Primul lucru înainte de a recupera energie este să nu o pierzi!
Acest lucru este aplicabil în special unei case atât pentru încălzire, cât și pentru apă caldă; pentru apa calda am facut saptamana trecuta un subiect numit "Randamentul productiei de apa calda", du-te sa vezi...
pe de altă parte regula generală: lumea afacerilor (statul, companiile energetice) caută un singur lucru: este să-i facă pe oameni să cheltuiască tot mai mult consumând din ce în ce mai mult și/sau inventând sisteme din ce în ce mai scumpe și mai complexe care necesită mult. de intretinere...
Exemplu: boilerul meu instalat într-o cameră încălzită nu are pierderi și costă 160 EUR; are mult mai multa eficienta decat un incalzitor termodinamic instalat la 20 m de electrocasnice.Foarte mare dezavantaj pentru stat: am platit 30€ TVA pe cand as fi platit 500€ cu unul termodinamic!era inainte de 2012, de la regulament ( RT2012) a făcut obligatorii soluțiile „TVA ridicat”.
Dar regula mea: să fim ultra-egoişti, pentru noi înşine şi pentru planetă
Salutări
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Nimic nu este pierdut, nimic nu este creat, TOTUL ESTE TRANSFORMAT




de izentrop » 07/04/18, 11:32

Un încălzitor de apă ieftin este adesea un anod de magneziu, iar relația dintre costul energiei și valoarea acesteia este o altă poveste pe care Jancovici a dezvoltat-o ​​foarte bine. https://jancovici.com/transition-energe ... -fastoche/
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 228