Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13689
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de izentrop » 17/03/21, 02:02

thibr a scris:pentru a compara cu un zooe folosit
în prezent, 3500 EUR de ajutor în Franța pentru un vehicul electric folosit : Wink:
Rare și exorbitante în versiunea monovolum.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de thibr » 17/03/21, 19:26

nu inteleg :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14911
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4338

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de GuyGadeboisTheBack » 17/03/21, 21:15

thibr a scris:nu inteleg :|

Zoe MPV este prea scump. Mai ales că nu există.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9792
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2648

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de sicetaitsimple » 17/03/21, 21:56

Rajqawee a scris:Ei bine, am un 3 Clio 2007 care este stivuit de la 6L la 100 cu care conduc 5000 pe an. Are 70000 de ceasuri. Conduce aproape doar la 70 și 90 de ani. Nu sunt prea aproape de a cumpăra un aparat electric, cu excepția unei avarii majore, cred: /

Dar acest nou „mic” electric cu 230 km de autonomie, pare destul de bun, mai ales având în vedere prețul.


La fel și pentru mine, Clio3 cu 80000 km în 10 ani. Nicio grabă de schimbare, dar cu siguranță către electricitate. Pe de altă parte, în cazul meu, autonomia puțin prea slabă astăzi pentru a-mi face călătoriile „lungi” (aproximativ 300 km) fără a face realimentare.
Dar, cu excepția problemei, cred că va avea mare succes.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 879
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de Gildas » 17/03/21, 22:05

BSR,
mai ales că un electric în funcțiune trebuie să polueze de 1 milion de ori mai puțin decât un motor termic în același exercițiu!
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13689
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de izentrop » 17/03/21, 23:28

GuyGadeboisLeRetour a scris:
thibr a scris:nu inteleg :|

Zoe MPV este prea scump. Mai ales că nu există.
Ești tânăr tu. :P
Să spunem că soția mea nu mai suportă scaunele joase și dacă trebuie să plătești pielea feselor pentru un SUV EV, nu merită 8) ... După aceea, nu am încercat niciunul ... nu va trebui să ne gândim la asta, îmbătrânind motorina.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 505

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de phil59 » 04/07/21, 18:28

Izvorul este în regulă, dar nu este „conceput” pentru călătorii lungi.

Sarcina inițială, deși se conectează la o priză T2, cum ar fi zoé, durează maximum 7 kW (puțin mai puțin), față de 22 pentru zoé, desigur, cu condiția ca terminalul să le furnizeze bine.

Există ca opțiune, mufa combo (CCS), la 600 €, pe care recomand să o iau, care permite încărcarea în 30 kW maxim.

Multe vehicule electrice pot încărca cel puțin 50 de pe acest jack combo.

Bateriile nu sunt închiriate și, în plus, Renault să oprească acest lucru și îi putem cumpăra bateria.
Pentru o roată mică, fără interes, pentru o roată mare da.

Comparativ cu un „triplet” este de două ori autonomia și de două ori viteza de încărcare de bază, ceea ce este foarte bun, atunci când știi ce vrei.

Astăzi, încă mai am ionul meu, dar nu mai zoe. Eu am schimbat.

Imagine

Un pic exagerat, desigur, dar la începutul lunii martie înainte de închidere, am făcut cu această mașină, puțin peste 300 km, e, mai puțin de 4 ore, mai puțin de 25% din autostrăzi.

Viitorul este luminos la VE.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14911
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4338

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de GuyGadeboisTheBack » 04/07/21, 19:11

philxNUMX a scris:Viitorul este luminos la VE.

Da și, prin urmare, nu ecologiei.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 505

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de phil59 » 04/07/21, 19:32

Pentru a fi un „ecologic” minim, ar fi necesar să mori imediat, afară, într-o grădină, și să-ți părăsești corpul pe loc.

Acolo, veți face un efort real! : Lol:
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79290
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de Christophe » 28/08/21, 10:02

Și mai mult COST COST!

Este aprobat de UE? Mă îndoiesc ! Articolul uită cu siguranță costurile de expediere (uneori de 3 ori mai important decât produsul atunci când este un produs greu ca acesta ...)

Mai ieftin, mori: această mașină electrică costă doar 1800 €

Literal, scăderea prețului și mai mult, ar rămâne doar un motor cu patru roți. Sunteți gata să fiți sedus de K5M-2500?

Deși nimeni nu a văzut-o cu ochii, ea dă foc la internet și face să vorbească despre acest K5M-2500. Cu excepția faptului că această nouă mașină electrică nu are nici viteză, nici accelerație, nici autonomie. Singurul său avantaj: să fie vândut de la 2100 de dolari (sau 1800 €), exclusiv pe site-ul chinez de vânzări Alibaba.

Ce avem la acest preț? K5M-2500 are un motor de 800W pentru o greutate de pene care nu depășește 260 de kilograme, o combinație suficientă pentru a atinge 40 km / h ... dacă vântul este în direcția corectă. Potrivit producătorului său, ElectricKar, bateria de 2,7 kWh este suficientă pentru a oferi cincizeci de kilometri buni. Două caracteristici care indică o utilizare restricționată în viața de zi cu zi urbană sau, strict vorbind, în zonele rurale pentru a merge la o fugă în cel mai apropiat oraș.

Dar să vorbim despre aspect. Corpul său roșu aprins prezintă un cal plictisitor care amintește de cel al lui Ferrari; dacă asta era o mașină și nu o buburuză de plastic uriașă. Cei doi pasageri (unul în spatele celuilalt) vor beneficia de opt ferestre pentru a admira peisajul care poate trece foarte încet ...

Mașină de pescuit. Bănuim că la acest preț nu ar trebui să ne așteptăm la un miracol, dar înseamnă asta că cerințele șoferilor de mașini electrice sunt atât de scăzute? Fără design, confort sau performanță tehnică ... evident, este ușor să trageți prețurile în jos. Totuși, aceste căruțe urâte (dar cu emisii zero) sunt din ce în ce mai frecvente.

Amintiți-vă de chinezii Freze Nikrob, acel cărucior de golf urban sau acea oală de iaurt fabricată în Europa ... Ca și cum i-am iubi, astfel încât să fie la fel de mulți. Sau, mai prozaic, industria a înțeles că se deschide o nișă: cea a vehiculelor autorizate să circule în zone cu emisii reduse. Să spunem, lupta împotriva emisiilor de CO2 nu ar trebui să vină în detrimentul designului mașinilor noastre iubite.


0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 148