Ridicare electrică

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68

Ridicare electrică




de pumnal pitt » 30/03/09, 16:04

OUF, atât, site-ul este deschis după o mulțime de probleme.
Ei bine, trebuie spus că sunt un pic novice și că există o mulțime de lucruri de făcut pentru a organiza un eveniment ca acesta.


deci este acolo:
http://www.la-montee-electrique.com/AccueilFR.php

Sper că veți găsi toate informațiile necesare.
preînregistrările online nu sunt încă deschise, dar ar trebui să fie foarte curând. Vă invit să vă înregistrați rapid dacă intenționați să veniți (chiar dacă vă retrageți mai târziu), deoarece ne va ajuta să avem o idee despre numărul de participanți destul de repede.

Cum sunteți voi, vă voi face un rezumat:


Va fi vorba de urcarea faimoaselor 21 de coturi ale Alpe d'Huez împrumutate în mod regulat de Turul Franței.
și urcă :!: 1050m cădere verticală în 13,5 km: 7,7% în medie și pasaje cu puțin peste 11%

va fi 13 iunie 2009 rezervă-ți un loc în agenda ta.

Aceasta este o cursă deschisă tuturor proprietarilor de biciclete electrice sau motorete electrice.
(Prin motorete, înțelegem ciclurile limitate la 45 km / h prin construcție.)
Profesioniștii în mobilitate electrică sunt, de asemenea, încurajați să vină și să-și frece echipamentul la celebrele 21 de viraje. De asemenea, aceștia pot sponsoriza evenimentul prin publicitate (contactați prin intermediul site-ului)


este o cursă individuală contra timpului. probabil va exista și o provocare în echipă.
există 3 categorii:
pisica A: VAE aprobat
pisica B: motorete mai mici de 1000W cu asistență la pedalare (e-solex, stil kosmob etc.)
mopede pisică C> 1000W (mopede și scutere echivalente 50cc)
și HC (cu excepția categoriilor) pentru neclasificabile: prototipuri de casă sau truse neaprobate sau orice delir care se încadrează în limitele denumirii generale a unui motoret: viteză <45km / h și putere <4kW
vezi detaliile din regulile cursei de pe site.

va începe dimineața de la 9 a.m.
bufet prietenos la sosire.
festivitate de premiere și podium de la ora 14:XNUMX

participarea va fi de 10 euro

pentru cei care vin de departe în frumoasele noastre Alpi, am negociat prețuri cu anumite locuri de campare și hoteluri din zonă. informațiile vor fi pe site foarte curând.

Tot ce mai rămâne de făcut este să ordonăm vremea bună, dar un slogan de la Oficiul de Turism Alpe d'Huez (căruia îi mulțumesc în treacăt pentru ajutor) a spus:
când nu este soare în Alpe d'Huez, este întuneric!

Mă conduc să răspund celor care nu vor omite să sublinieze că bicicleta electrică sau scuterul electric alimentat cu energie nucleară sau fosilă, nu sunt foarte verzi.

Spun că atunci când alegi bicicleta electrică sau scuterul electric pentru a face o călătorie (urbană în general) de 5 sau 10 sau 15 terminale în loc să-și ia mașina, este verde și nu am fi făcut-o cu o bicicletă neelectrică, deoarece este prea restrictivă.
Ca urmare, cantitatea netă de energie consumată este mult mai mică, nu prin alegerea unei energii în loc de alta, ci datorită unui mijloc de transport mai puțin consumator de energie.

50% din călătoriile cu mașina în oraș sunt mai puțin de 3 km (sursa ADEME)
50% dintre angajați locuiesc în mai puțin de 8 km din munca lor (sursa INSEE) și vă gândiți cum se descurcă la locul de muncă în majoritatea lor?

dacă VAE ar putea începe prin înlocuirea unei părți din aceste călătorii, nu ar fi deja rău (chiar dacă nu este cu energie electrică verde)

Sperăm să avansăm lucrurile în domeniul transporturilor prin acțiunea noastră, arătând că VAE nu sunt gadget-uri, dar au într-adevăr capacități interesante și pot fi un substitut pentru mașină pentru anumite călătorii.
Vom încerca pedelecuri în ziua evenimentului, astfel încât cât mai mulți oameni să poată vedea ce putem face cu ei

Aștept comentariile și reacțiile tale.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 30/03/09, 19:41

ImagineDe ce nu ? acest lucru va permite concurenților să își compare bicicleta :D
Fără hibrid?
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 30/03/09, 19:46

Și pkoi nu pe 13 iulie în timpul urcării oficiale a Turului Franței doar pentru a demonstra că putem călători fără substanțe chimice în sânge (dar cu o bicicletă dopată oricum)? : Mrgreen: (Îmi spun prostii că nu știu când și dacă vor fi acolo) : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 30/03/09, 19:59

lejustemilieu a scris:
Fără hibrid?


Ben categoria A: VAE nu este suficient de hibrid pentru tine? : Cheesy:
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 30/03/09, 21:15

chiar avem dreptul la hibridul cu 3 surse:
-muscular
-baterii
-solar

tandemul solar al CPNV (Elveția) va fi probabil prezent.
Imagine
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 30/03/09, 22:31

: Arrow: Este prea departe pentru mine. :?
Toate cele mai bune urări pentru acest mare proiect. : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 10/04/09, 23:30

Ei bine, am vrut să o fac, dar pe 13 iunie aș fi în salon ... :strigăt:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 11/04/09, 00:15

dirk pitt a scris:tandemul solar al CPNV (Elveția) va fi probabil prezent.
Imagine


Vedem că un tip a făcut legenda: fata este inutilă ...
: Mrgreen: Imagine urâtul macho!

Cu toate acestea, mă deranjează puțin să vorbesc în kWh comparând aceste 2 surse ... cât timp este raportat?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 20/04/09, 22:21

... Nu știu dacă mașina mea electrică trasă de cai va fi gata pe 19 iunie, dar dacă ... mă pot înregistra la echipa mea și la calul meu?
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 23/04/09, 11:51

desigur, dar calul trebuie să se înscrie pentru că este alergătorul : Lol:
tu, ești un simplu pasager care nici măcar nu pedalează.
în principiu, respectați regulile: hibrid muscular / electric; categorie proto: <4kw și <45km / h

Apropo, reglementările au fost modificate pentru a permite încărcarea bateriilor suplimentare pentru cei cărora le este frică să nu se ridice la bateria de bază.
singura constrângere va fi că bateria (bateriile) suplimentară (e) sunt la bord pentru întregul eveniment.
-nicio baterie plină nu așteaptă la jumătatea drumului
- nu scăpați de bateria descărcată.

registru

alaltăieri: întâlnire cu regiunea și camera de comerț: ar trebui să reușim să avem un raport FR3 : Cheesy:
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 154