În seara asta sau niciodată, Allègre VS Janco, Yann Arthus B, Véolia ..

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

În seara asta sau niciodată, Allègre VS Janco, Yann Arthus B, Véolia ..




de Christophe » 22/10/09, 09:34

A trecut aseară, 21 octombrie 2009: „Putem concilia Mediul și economia de piață?”.

Deja de ce reconciliați ... după știința mea, ei nu au fost niciodată „împăcați” !!

În cele din urmă, jurnaliștii iau în considerare și încep să înțeleagă că prin intermediul economiei se va întâmpla acest lucru ... sau nu !!

Cu siguranță va exista un fișier rapid: http://ce-soir-ou-jamais.france3.fr/

O reacție la a lor forum:

Ce dezamăgire domnul Taddei pentru acest spectacol miercuri 21 octombrie!

Pentru a pune întrebarea fundamentală a viitorului planetei, a viitorului ecologiei într-o lume economică care este occidentalizată cu oaspeții managerilor de companii precum POWEO și VEOLIA sau chiar domnului Allègre a cărui gândire o cunoaștem , și cu fotograful elicopter dl Arthus Bertrand ca singurul pseudo-ecologist! Credem că visăm!

Să-l aud pe domnul Beigbeder - Poweo ne explică că își apără cu fermitate proiectul ecologic în Urkraine înainte de a vă mărturisi obiectivul pur economic al acestuia, și toate acestea pe un ton clar și râs, este un exemplu tipic al neajunsurilor acestui program .

Tema spectacolului nu a fost „decăderea”, dar totuși!
Unde erau gânditorii, teoreticienii mișcării descrescătoare precum Serge Latouche, Paul Ariès sau Vincent Cheynet care și-ar fi avut locul potrivit în această seară, cel puțin la fel de mult ca domnul Allégre!
Cei care ar fi putut să le explice acestor lideri și telespectatori iresponsabili că scăderea gândirii nu este pesimistă, ci plină de viață, că nu reprezintă agresiune, ci libertate ... și că pot exista propuneri politice.

Vă mulțumesc la fel pentru că ați atins gândul descrescător timp de două secunde la sfârșitul programului. Dar de ce atunci nu l-am invitat pe unul dintre principalii săi specialiști (dl. Allégre, de altfel, a fost foarte fericit când a încheiat)?

Creșterea (aici creștere verde) este o religie care ne impune poruncile sale ca fapte imuabile, inclusiv dominația omului asupra naturii și facultatea infinită a oamenilor de a adapta lumea la scopurile ei.

Momentul urgent astăzi este pentru acțiune, pentru acțiune prin pedagogie și explicație, dar gândurile descrescătoare sau mai degrabă „descrescătorul” (termen peiorativ observat în unele programe) sunt marginalizate de către mass-media deoarece pune la îndoială strategiile economice ale acestor medii.

Domnule Taddéi, nu îndrăznesc să cred că sunteți complici la el, deoarece programul dvs. este într-adevăr, pentru mulți, un supraviețuitor care și-a dovedit deja toată libertatea, dar sper că într-o zi veți propune un subiect despre decreștere (sau mai degrabă în creștere, atunci când cineva nu este credincios) cu oameni de toate firele, dar și principalii săi gânditori.

Vă mulțumim pentru atenție

Gil Sanchez

PS: Pentru cei care doresc să aprofundeze subiectul, voi pune foarte curând un site pe net pentru a permite utilizatorilor de internet să identifice acest curent de gândire încă difuz (voi pune linkul aici când va fi pus online). De asemenea, notați un interviu cu Serge Latouche aici: http://www.dailymotion.com/video/x1ho9e ... e_politics


http://forums.france3.fr/ce-soir-ou-jam ... 3340_1.htm
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 22/10/09, 11:11

Aici spectacolul este disponibil aici: http://ce-soir-ou-jamais.france3.fr/?pa ... brique=809

Cu fluxul, vă rog :)
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 22/10/09, 11:33

În reacția pe care ați lipit-o, spectatorul se întreabă de ce Allègre și Arthus-Bertrand, mai degrabă decât alții care ar fi mai bine calificați: pur și simplu pentru că sunt mai telegenici!

În talk-show, există o emisiune și nu trebuie să uităm că televizorul este mai presus de toate despre divertisment-business.

Oricum, pentru că am decis să rămân optimist, voi spune că ceea ce este bine este că cel puțin vorbim despre asta ....
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 22/10/09, 11:36

Nu știu dacă Allègre este atât de telegenic ... Pe de altă parte, Yann Arthus nu avea nivelul de cunoștințe și raționamente pentru a urma dezbaterea și a aduce lucruri constructive la ea ...

Este părerea mea ... care mă angajează doar pe mine. De asemenea, dezamăgitor, prin strigătul argumentelor sale, „directorul DD” al Véolia, precum și autorul de l'Or Vert, Dominique Nora ...

Descarc spectacolul ... Aș dori să extrag cele mai bune momente!

De fapt, ei sunt Allegre și Jancovici care au dat 90% din argumentele interesante în dezbatere .... restul vânt și bla! Nu știu dacă spectatorul obișnuit ar putea urma toate explicațiile prezentate adesea de Janco ...

Allègre nu a spus toate prostii, păcat că este atât de blocat de încălzire (a spune că temperatura terestră a scăzut de 12-13 ani este o prostie nefondată !! Mai ales că aproape după aceea admite că se topesc gloanțele de gheață. ..asa de???) !! : Evil:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 22/10/09, 18:55

Primul extract: https://www.econologie.com/voiture-a-1l- ... -4142.html

Atenție o să doară FOARTE RĂU !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16131
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5244




de Remundo » 22/10/09, 19:09

M-am uitat, merge prea repede, este prea superficial.

Cu ușurință este adesea pe marginea unui aparat de ras, îi place : Cheesy:

Janco a încercat să explice 2,3 lucruri, dar ele raționează foarte repede și nu mulți oameni îl urmăresc ...

Am vorbit puțin despre Desertec ... Allègre nu este fericit pentru că este un consorțiu german ... un pic nepotul meu, având în vedere dinamismul francez în domeniul energiilor regenerabile ... :P
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 22/10/09, 19:15

Tocmai Remundo, am extras TEZA PRINCIPALĂ a lui JANCO în extractul de mai sus: https://www.econologie.com/voiture-a-1l- ... -4142.html


Pentru a vedea, revizui și revizui ... pentru a înțelege fiecare dintre cuvintele sale!

El dă „cheia” tuturor relelor ...
0 x
JuliaGreen
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 21/10/09, 15:26
Locul de amplasare: 74




de JuliaGreen » 22/10/09, 19:23

Pe lângă reprezentanții superbi, tineri și liniștitori ai Véolia și Poweo (ironic), ceea ce mi s-a părut ciudat a fost apartamentul de pe Walmart, ceea ce lasă privitorul convins că grupul și-a schimbat într-adevăr viziunea și modul a intreprinde. Nu prea reacție la tavă, nu există paranteze pe comunicarea corporativă ecologică a grupurilor mari, care cred că este marele responsabil pentru schimbarea foarte lentă a comportamentului consumatorilor. Am senzația că stâlpul a fost întins, dar nimeni nu s-a agățat de el ...
Și da, Yann A, de asemenea, plin de sentimente bune, nu a putut împiedica argumentele prezentate, păcat! Pentru că Allègre a ieșit din cele frumoase, în special și sunt de acord cu „așa-numita răcire climatică” ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 22/10/09, 19:27

Ah, da, o remarcă bună, asta e de-a dreptul GreenWashing power 10 de la Walmart!

Ce este mai interesant este prezentarea făcută de prezentatorul dezbaterii ... sau nu am înțeles tonul ironic?

Pentru răcire este o prostie, mai ales când recunoaște în cele 2 minute care urmează că ghețarii se topesc într-adevăr ... În acest punct, Zero Pointé către dl Allègre ... În rest nu spune prostia aia ... dar cea a racirii este atat de mare incat o discrediteaza pentru restul (pentru unii, eh Lietseu?)!
0 x
JuliaGreen
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 21/10/09, 15:26
Locul de amplasare: 74




de JuliaGreen » 22/10/09, 20:00

Ce este mai interesant este prezentarea făcută de prezentatorul dezbaterii ... sau nu am înțeles tonul ironic?


Cred că Tad. a încercat să fie cât mai neutru posibil, deoarece el a avut deja probleme cu „adoptarea unei poziții relative” în afacerea Bigard - 911 ... Așa că a întins un stâlp, dar a fost nevoie de apă din păcate ... (dacă pot spune așa lol)

Și da, discursul lui Allegre ar putea fi acceptabil dacă s-ar limita la a spune că nu ar trebui să renunțăm în fața problemei și dacă nu ar nega atât de mult realitatea stării resurselor naturale. și climă.
Iată un alt exemplu: Allegre spune: „Chinezii sunt în creștere, nicio problemă, inovează, toți vor avea o mașină electrică!” Răspuns Janco Dar ați fost de acord cu mine că vor exista mai multe resurse necesare pentru construirea acestor mașini !!!
Vesel: heuuuu da ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 231