În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
MadameOurs
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 11/09/18, 10:29
x 8

În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de MadameOurs » 11/09/18, 10:55

Bonjour à tous

Nu mă cunoști încă, dar am citit forum de câteva săptămâni, am impresia că îmi ești familiar!
După cum indică titlul, am în sfârșit o grădină, după ani de zile în oraș, pentru a crește diferite plante pe balcoane cu diferite grade de succes.
În timp ce încercam să clarific acest concept de permacultură care este peste tot și pe care nu l-am putut înțelege, am ajuns să aterizez pe „grădina de legume a leneșului”, am devorat primele 400 de pagini ale firului, o poveste reală pentru răsuciri și răsuciri, este incitant!
Am învățat acolo funcționarea unui sol, agregarea, viermii, auxiliarii, antropizarea, învelișul permanent ... Am renunțat datorită ție să ceri orașului urâtul compost de fund al grădina, deoarece intenționez să-mi hrănesc grădina cu peelingurile noastre.
Am progresat destul de mult în teorie, cu marea limită că domeniul meu preferat de expertiză nu este chiar știință! Acum vreau să practic, dar de unde încep?

Încep cu descrierea locului: o nouă casă de construcție în Hérault, pe un teren argilos, năvod care se lipește de picioarele cu care am putea modela statui! Și deasupra, dar nu într-un strat uniform, pământ de umplutură cu o mulțime de pietre. În funcție de locația solului, există între 30 cm și 1 metru.

Pentru moment, terenul nu este încă complet umplut, se va face săptămâna viitoare. Peste tot există liant, târâtoare și alte velcro. Îmi imaginez că mașina care urmează să se completeze va împrăștia toată mizeria pe tot pământul. Mă întrebam dacă ar fi util să semene trifoi peste tot, sau pajiște să ocupe pământul înainte ca cei urâți să crească din nou?

Apoi mă întreb despre amplasarea viitoarei grădini de legume. Am citit peste tot că ai nevoie de cât mai mult soare. Chiar și în sud? cu veri la 45 la umbră, în timp ce nu există umbră?

Mai am o mulțime de întrebări, sper să nu suspinați deja la nivelul meu de incompetență : Mrgreen:
1 x
Astăzi există desert.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de Moindreffor » 11/09/18, 16:10

salut
foarte fericit pentru tine că poți grădina în cele din urmă în „real”
punctul important este evident amplasarea grădinii
plin soare, desigur, umbra este întotdeauna posibilă, dar nu invers
atunci gândiți-vă la punctul de apă, mai ales în sud, deci unde veți pune colectoarele de apă de ploaie? și, prin urmare, grădina trebuie să fie aproape, să traverseze întreaga proprietate cu urzitoare sau să fie nevoie să instalați un sistem de aspersoare de la început nu este întotdeauna sus

atunci odată ce terenul tău este bine amenajat, poți să semeni, o acoperire vegetală, un gazon nu ar fi rău, este puțin mai frumos decât trifoiul, deoarece această acoperire va rămâne o vreme, provizorul durează întotdeauna mai mult mai lung decât se aștepta și este o sursă bună de azot

și începeți să căutați fân, sau ceea ce veți putea pune ca acoperire pentru viitoarea dvs. grădină de legume

așa că vedeți deja ceva lucru
bon curaj
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de phil53 » 11/09/18, 19:08

Pe terenul pe care tocmai l-am avut pentru grădinărit, încarc fân. În buruieni pe care vecinii mei le aruncă. În cosirea recuperată, toate acestea depășesc 20 cm. Am plantat deja prin praz, varză. În octombrie voi planta usturoi și căpșuni.
Sfatul meu pentru oamenii leneși este să adăugați materie organică cât mai mult posibil fără a pune întrebări.
0 x
MadameOurs
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 11/09/18, 10:29
x 8

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de MadameOurs » 11/09/18, 21:33

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.

Într-adevăr uitasem problema apei! Trebuie să instalăm rapid o recuperare a apei pentru a putea uda cu ușurință din partea cea mai însorită.
De asemenea, nu m-am gândit că voi putea face umbră dacă este necesar : Cheesy:

Am crezut că peluza necesită neapărat îngrijire și udare, prin urmare?

Am văzut un vecin cu o pajiște frumoasă, voi încerca să aflu ce face cu tunsul său. @ phil53 puneți toate acestea mai întâi pe un strat de fân?
0 x
Astăzi există desert.
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de phil53 » 11/09/18, 23:16

În ceea ce privește gazonul, acesta nu trebuie să fie gros și uscat cel puțin parțial, astfel încât să nu formeze o crustă și să nu fermenteze. L-am pus deasupra unui strat de buruieni pe care l-am lăsat ofilit înainte și deasupra am pus fân.
Când îl punem foarte subțire îl putem pune pe fân evitând ca acesta să atingă legumele deja în poziție deoarece le poate deteriora.
Dacă aveți posibilitatea de a recupera lemnul pentru a toca mai ales ramurile mici, este excelent și pentru căpșuni și tufișuri de fructe mici.
Citiți cartea lui Didier, chiar merită pentru că este mult mai bine explicată.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de Adrien (ex-nico239) » 12/09/18, 00:36

Gadoue și pietricele știu ... : Mrgreen:

Începând de la 0 așa aș zice să fii leneș și să te mulțumești cu trimiterea de vescică de iarnă în partea de legume, veveriță pe care o vei dormi primăvara la însămânțare sau plantare în plus, care va „trimite” azot în pământul tău.

Pentru apă, în afară de furtunul clasic de grădină conectat la robinet, există rezervorul agricol de 1000l, care este foarte practic și ieftin (50 €), în orice caz, mult mai ieftin și mult mai mare decât recuperatorii comerțului.
ȘI ATENȚIE furnizați pompei pentru a avea presiune (în jur de o sută de euro)
Și, bineînțeles, direcționând un jgheab către această cisternă, acestea se umple mult mai repede decât crezi (și, de asemenea, goale) ... dacă ai spațiu, pui două dintre ele conectate fiecare la 2 jgheaburi.
Sunt puțin urâte, dar este foarte ușor să le faci o formă din lemn pe care să poți atârna (sau să pui) jardiniere și să picure flori.

După ce idealul este picurarea, dar funcționează, puteți vedea asta într-un al doilea pas.

Și atunci nici nimic nu te împiedică să semeni spanac de iarnă: trebuie să începi bine, nu?
0 x
MadameOurs
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 11/09/18, 10:29
x 8

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de MadameOurs » 12/09/18, 19:21

Mulțumesc pentru toate aceste detalii și aceste sfaturi înțelepte care îmi economisesc timp la gândire.

Nu mă gândisem că aș putea începe să semăn pentru iarnă ... Abia aștept și în același timp puțină presiune!
0 x
Astăzi există desert.
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de a fi hafen » 13/09/18, 23:59

Bună și bine ai venit,

da este normal, nici eu la început nu știam să fac nimic și mi-am pus o mie de întrebări înainte de a încerca ceva și încă o mie după ce am făcut-o!

Dar ești norocos să fii acasă și să poți face orice vrei. Făcând o greșeală avansăm și noi. De asemenea, așa cum au spus alții, cred că puteți începe destul de repede. De exemplu, dacă vă plac fasolea, puteți încerca să obțineți niște semințe. Există biblioteci de cereale în care puteți găsi semințe ieftin. Sunt în Gironde și semăn fasolea în octombrie, acestea germinează și cresc puțin înainte de iarnă, apoi dau fasole excelentă la începutul primăverii (putem urmări apoi cu ușurință o altă cultură, cum ar fi roșia, de exemplu). În plus, pot traversa cu ușurință o pătură (cum ar fi fânul, de exemplu!) Pentru că sunt semințe mari. Și, în sfârșit, boabele ca leguminoase ar aduce azot în solul dvs., care ar putea avea nevoie de el, având în vedere depozitul de deșeuri menționat. Dar există și usturoiul, mazărea ... pe care puteți încerca să le lansați în această toamnă. Pentru aceste culturi de iarnă puteți pune fânul imediat, cred, direct pe solul dvs., în termen de o lună, dacă plouă, va fi în curs de mineralizare pentru a vă hrăni culturile în momentul însămânțării pe care le puteți la dibble prin fân.

În ceea ce privește locația, aș spune să prioritizăm ușurința accesului din casă (pe lângă soare și accesul la apa menționat deja). Este frumos să poți urmări cu ușurință ceea ce se întâmplă acolo! Comparativ cu soarele, dacă aveți diferite tipuri de soare, poate fi bine, chiar dacă trebuie să învățați să jonglați cu rotațiile. Observați-vă cu atenție pământul în diferite momente ale zilei: care sunt locurile care obțin cel mai mult soare (dimineața, seara ...), există locuri la umbră parțială? ... Aceste observații îți va fi de folos. De exemplu, dacă cultivați roșii fără seră, poate fi o idee bună să le așezați în cel mai însorit loc în zori, astfel încât umezeala condensată să se evapore rapid pentru a preveni mucegaiul. Și, în general, Solanaceae (ardei, cartofi, roșii ...) au nevoie într-adevăr de soare, mai ales că aceste culturi pot dura relativ mult până la maturitate. Dimpotrivă, zonele ușor umbrite ar putea adăposti culturi care plac apa (căpșuni, biet, sfeclă etc.).

Un început bun!
1 x
MadameOurs
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 11/09/18, 10:29
x 8

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de MadameOurs » 17/09/18, 20:03

Vă mulțumesc pentru primire și toate sfaturile, este o primă minunată pentru mine să încep fără să-mi stăpânesc cu adevărat subiectul ...
Fasolea este o idee bună. Observ terenul, observ umbrele aruncate în timpul zilei. Știind că o casă se construiește alături și că gardul ei riscă să schimbe situația.
Mă întreb cât de ușor de gestionat va avea mai multe bucăți de legume în grădină!

Am luat sfatul lui Moindreffor și am comandat răsaduri de prerie joase să le înverzească puțin. Mă uit la reclamele de fân din colțul mic, mă întreb dacă merită pentru că nu am nevoie suficient pentru a fi livrat și cu siguranță în mașina mea nu voi încărca suficient?
0 x
Astăzi există desert.
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de a fi hafen » 18/09/18, 11:27

În ceea ce privește fânul, din experiența mea este nevoie de mult pentru a avea efectul scontat: un strat gros de 20cm se topește rapid primăvara (și toamna în același mod îmi imaginez) mai ales atunci când nu aveți ceva de completat (iarbă cosită, frunze ...).

Pentru locație, dacă începeți acest tip de cultivare fără prelucrare, avantajul este că vă puteți muta cu ușurință parcelele de la un an la altul, dacă locația nu este potrivită. Desigur, veți pierde puțin din efectul degradării repetate în același loc, dar indiferent dacă vă așezați pătura în dreapta sau în stânga, asta nu se schimbă cu greu, puteți să vă plantați culturile acolo la fel de ușor și aproape la momentul dorit!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 327