Începutul lenei, trecerea la act

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Milano
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 21/07/20, 08:00
x 1

Începutul lenei, trecerea la act




de Milano » 20/02/21, 10:13

bonjour,

Tocmai am terminat cartea „Succesul grădinii sale de legume pentru leneși”. Mi-a luat o lună să trec peste asta, dar a meritat, interesant!

Mai am câteva întrebări. Când spunem că bulbii pot fi plantați devreme ca usturoiul de ceapă, de exemplu. Vorbim despre toate becurile? Cartofi incluși atunci?

Pentru șasiu, îmi voi cumpăra unul. Am făcut 300m² de grădină de legume anul trecut, toate răsadurile mele au fost făcute și păstrate în sufrageria din spatele ușilor de sticlă, nu grozav. Lovitura cadrului cu firul de încălzire sub ghivece este o idee grozavă.
Așadar, îmi pot pregăti răsadurile de roșii, ardei, vinete etc. și le pot pune sub rama astfel protejată acum?

În cele din urmă, dacă punem toate deșeurile verzi direct pe fân. Cum rămâne cu așchii de lemn folosiți ca gunoi în găinărie? La fel ? Sau trebuie să facă un sejur în altă parte înainte? Obișnuiam să pun și șervețelele de hârtie fără produs pe ele, bineînțeles și țesuturile de hârtie cu resturile de plante. Pun asta și pe fân?

Va multumesc anticipat
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Începutul apariției, trecerea la act




de Moindreffor » 20/02/21, 11:39

Milano a scris:bonjour,

Tocmai am terminat cartea „Succesul grădinii sale de legume pentru leneși”. Mi-a luat o lună să trec peste asta, dar a meritat, interesant!

Mai am câteva întrebări. Când spunem că bulbii pot fi plantați devreme ca usturoiul de ceapă, de exemplu. Vorbim despre toate becurile? Cartofi incluși atunci?

Pentru șasiu, îmi voi cumpăra unul. Am făcut 300m² de grădină de legume anul trecut, toate răsadurile mele au fost făcute și păstrate în sufrageria din spatele ușilor de sticlă, nu grozav. Lovitura cadrului cu firul de încălzire sub ghivece este o idee grozavă.
Așadar, îmi pot pregăti răsadurile de roșii, ardei, vinete etc. și le pot pune sub rama astfel protejată acum?

În cele din urmă, dacă punem toate deșeurile verzi direct pe fân. Cum rămâne cu așchii de lemn folosiți ca gunoi în găinărie? La fel ? Sau trebuie să facă un sejur în altă parte înainte? Obișnuiam să pun și șervețelele de hârtie fără produs pe ele, bineînțeles și țesuturile de hârtie cu resturile de plante. Pun asta și pe fân?

Va multumesc anticipat

salut
și bine ai venit aici
becurile da le poti pune, voi profita saptamana viitoare pentru a le pune la loc
cartofii nu sunt bulbi, ci tuberculi, verdele de ceapă odată ieșit din pământ nu îngheță, nu ca verdele cartofilor, care se îngheață, așa că este mai bine ca cartofii dvs. să iasă numai după înghețuri

pentru așchii de lemn de la găinărie, totul depinde de dacă curățați des sau nu, deci dacă există o mulțime de așchii sau nu, gunoiul de pui este un complement pentru așchii de lemn, dar trebuie să vă echilibrați, altfel vă va da ești prea carbonic, așa că este dificil să te ajuți, este puțin tu cel care trebuie să te testeze să faci diferite zone cu cantități diferite și să observi efectele

pentru prosoape de hârtie sau batiste este celuloză, deci va face și compost

mult noroc pentru viitor
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Milano
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 21/07/20, 08:00
x 1

Re: Începutul apariției, trecerea la act




de Milano » 20/02/21, 11:47

Vă mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră.

Casa de găină se curăță săptămânal. Despre o roabă de așchii de excremente. Am 225m2 de grădină de legume. Un sol argilos argilos cu probabil prea mult calcar. Voi cumpăra testul azi.

Spun, probabil, prea mult calcar pentru că sunt în Moselle, care este un platou de calcar și un randament foarte scăzut la cartofi și ceapă, ceea ce mi-a dat doar exemplare mici. În medie, 3 cm în diametru pentru ceapă, chiar dacă unele au fost mai mari. Și cartofi de până la 5cm lungime și 3cm diametru. Cu toate acestea, nu fusese niciodată cultivată. Întotdeauna cosit în modul mulcire, deci trebuie să fi fost plin de vigoare și am avut randamente bune la alte culturi.
Dovleceii, dovleceii, roșiile, de exemplu, au dat un randament dublu sau chiar triplu, ceea ce este dat în medie în agricultura ecologică.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Începutul apariției, trecerea la act




de Moindreffor » 20/02/21, 11:59

Milano a scris:Vă mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră.

Casa de găină se curăță săptămânal. Despre o roabă de așchii de excremente. Am 225m2 de grădină de legume. Un sol argilos argilos cu probabil prea mult calcar. Voi cumpăra testul azi.

Spun, probabil, prea mult calcar pentru că sunt în Moselle, care este un platou de calcar și un randament foarte scăzut la cartofi și ceapă, ceea ce mi-a dat doar exemplare mici. În medie, 3 cm în diametru pentru ceapă, chiar dacă unele au fost mai mari. Și cartofi de până la 5cm lungime și 3cm diametru. Cu toate acestea, nu fusese niciodată cultivată. Întotdeauna cosit în modul mulcire, deci trebuie să fi fost plin de vigoare și am avut randamente bune la alte culturi.
Dovleceii, dovleceii, roșiile, de exemplu, au dat un randament dublu sau chiar triplu, ceea ce este dat în medie în agricultura ecologică.

puteți pune într-un strat subțire, pe 1/4 o roabă care nu ar trebui să facă mult și într-un strat mai gros pe un alt 1/4 veți păstra acest 1/4 pentru a planta leguminoase și anul următor faceți același lucru pe 2 alt 1/4, dacă în plus puneți tunderea gazonului, va trece și veți avea întotdeauna jumătate din grădina de legume fără
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Milano
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 21/07/20, 08:00
x 1

Re: Începutul apariției, trecerea la act




de Milano » 20/02/21, 12:06

Nu eram suficient de clar lol. O roabă este o săptămână lol
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Începutul apariției, trecerea la act




de Moindreffor » 20/02/21, 12:22

Milano a scris:Nu eram suficient de clar lol. O roabă este o săptămână lol

da, dar o roabă face un strat subțire pe o suprafață nu prea mare, așa că pentru a face un strat subțire pe 1/4 din grădina de legume veți avea nevoie de câteva săptămâni și chiar mai mult timp pentru stratul gros și, prin urmare, veți avea timp pentru a observa modul în care evoluează

ai o suprafață frumoasă
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Milano
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 21/07/20, 08:00
x 1

Re: Începutul apariției, trecerea la act




de Milano » 20/02/21, 12:30

Ok multumesc.

Pentru semănat sub cadru. Le putem începe deja cu cablul de încălzire? Ce putere pe m2 să prezici?
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Începutul apariției, trecerea la act




de Moindreffor » 20/02/21, 20:10

Milano a scris:Ok multumesc.

Pentru semănat sub cadru. Le putem începe deja cu cablul de încălzire? Ce putere pe m2 să prezici?

deci depinde : Mrgreen:
mi se pare că nu ți-ai indicat locația, atât de greu să-ți răspund și depinde și de ceea ce vrei să semeni
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Milano
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 21/07/20, 08:00
x 1

Re: Începutul apariției, trecerea la act




de Milano » 20/02/21, 20:24

Mesaj 11:47 a.m., sunt din Moselle :)
Ideea este de a menține un minim de 3 ° așa cum se spune în carte. Doar pentru ca gerul să nu ardă plantele.
Pentru răsaduri. Pregatesc rosii, salate, ardei, vinete, dovleac, dovlecei si cred ca atat
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Începutul apariției, trecerea la act




de Moindreffor » 20/02/21, 21:11

Milano a scris:Mesaj 11:47 a.m., sunt din Moselle :)
Ideea este de a menține un minim de 3 ° așa cum se spune în carte. Doar pentru ca gerul să nu ardă plantele.
Pentru răsaduri. Pregatesc rosii, salate, ardei, vinete, dovleac, dovlecei si cred ca atat

deci salata
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 339