Îngrășămintele chimice susțin Grenelle de l'Environnement

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6

Îngrășămintele chimice susțin Grenelle de l'Environnement




de cortejuan » 03/02/11, 22:51

Bonsoir,

știam că fabricile de nitrați care produceau explozibili nitrați în cantitate în timpul celor 2 războaie mondiale au fost reciclate în fabrici de îngrășăminte pentru fermierii noștri. Acești idioți, au folosit produse naturale din fundul de vacă din zorii timpurilor. Urma să-i învățăm să lucreze...

Compania Tioxide, preluată de un grup englez, tocmai a reciclat ideea. Producător de titan, deversează o cantitate de efluenți acizi toxici în mare de secole și este un miracol! Compania Huntsman, care a preluat Tioxide, a avut ideea genială: ce se întâmplă dacă, la fel ca ilustrii noștri bunici, ne-am recicla rahatul în îngrășământ amestecându-l cu magneziu, s-ar produce îngrășăminte cu magneziu (sulfat de magneziu)? Nu e frumos? Și toată lumea aplaudă, salvăm locuri de muncă, nu mai poluăm marea, explozim cu toată puterea. Da, aruncăm murdăria în podele, dar din moment ce sunt deja morți, nu este chiar atât de deranjant.

http://www.lavoixeco.com/actualite/Sect ... e-ti.shtml

ne vedem
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 04/02/11, 08:45

Exemplu superb de eco-tartuffery.
Tioxid: proiectul de îngrășăminte.
Nu m-ar mira dacă în spatele acestei frumoase fațade optimiste, realitatea pentru angajații de pe șantier este mai puțin roz... :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Îngrășământul chimic susține Grenelle de mediu




de Did67 » 04/02/11, 13:50

cortjuan a scris:
Acești idioți, au folosit produse naturale din fundul de vacă din zorii timpurilor.



Puțin aspri, „ah, idioții”. Sau puțin peremptorie.

Dacă i-am trata ca niște idioți pe toți cei care acceptă să producă, să vândă, să instaleze, să folosească produse, mașini, tehnici care prezintă pericole pentru mediu sau pentru oameni... ei bine, iată, ar fi prost...

Și poate chiar am fi printre acești idioți? [este în regulă, pot să-l scriu, nu mă descurc prea rău, personal]

Doar arată că imaginea populară a țăranului oarecum lăsat în urmă persistă...

Ceea ce nu înlătură reflecția asupra oportunismului „de mediu” al uneia sau aceleia companii...
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 04/02/11, 14:33

bonjour,

"ah idioti"...


se adresează fermierilor, nu industriașilor, și este o formă de stil, citită în gradul doi....


Cordialement
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/02/11, 16:22

Am înțeles bine.

Cu toate acestea, mă deranjează, ca atunci când suni pe cineva PD... Dar hei, nu contează. O remarca trecatoare...
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 434