Zmeura (prea) tarziu, putem avansa recolta?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Zmeura (prea) tarziu, putem avansa recolta?




de Christophe » 29/09/16, 12:58

După ce am plantat acum câțiva ani 2 sau 3 tufe de zmeură, m-am trezit cu un frumos „gard viu” de tufe de zmeură, le place evident biotopul, se reproduce mult (până la mijlocul gazonului care îi mărginește) și am a sacrifica mai multe picioare mici de mai multe ori pe an! Cele mai mari plante depășesc 2m!

Problema este că aceste tufe de zmeură mi se par foarte întârziate: primele zmeură le am doar la jumătatea lunii septembrie și anul trecut le-am mai avut pe 1 noiembrie după primele înghețuri!

Condiții: 400 m altitudine, Ardenne, orientat spre vest, fără îngrășământ sau tratament, fără acoperire a solului (cu excepția frunzelor de alun moartă), tăiere regulată (cel puțin o dată pe an)

Exista vreo metoda (naturala) de a accelera productia in timpul anului, pentru ca am impresia ca pierd destul de mult (pe 1 noiembrie mai sunt zmeura verde care nu se maturizeaza niciodata)

Iată 2 fotografii de la zi, încă vedem o mulțime de zmeură „în pregătire”:

Zmeura_1.jpg

Zmeura_2.jpg
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Zmeura (prea) tarziu, putem avansa recolta?




de Did67 » 29/09/16, 14:38

Asta mi se pare târziu. Poate, de fapt, faceți niște cercetări asupra soiurilor timpurii și încercați un ghiveci sau două.

Cum le dimensionezi?

Aveți soiuri repetate (care produc în mai multe valuri sau aproape continuu). Poti tunde destul de sever: lasi, pe fiecare ciot, cate 3 sau 4 tulpini ale anului; 1 m până la 1,5 m înălțime. Tot ce mai tai... Pe aceste tulpini vor fi primele fructe anul viitor. Apoi, va încolți peste tot și al doilea val de fructificare va avea loc pe lăstarii noi. Cele 3 sau 4 tulpini care ți-au rămas se vor usca. Scapa de ei anul urmator...

Nu știu dacă și cât de mult afectează asta precocitatea. Desigur, mijlocul lunii septembrie este târziu!

Zmeura sunt tot timpul. Stiu ca masina de tuns sa le contina fara bataie de cap! Deci un rand/pasaj suficient de lat ca sa treaca cu masina de tuns/un rand si tot asa... Pe rand, de la BRF pana la cadere, sa se mentina „curat”. Frunze moarte în masă, altfel. Acestea sunt plante de tip „pădure”.

Și ar fi necesar să spalier = întinde firele; apoi fixați tulpinile pe aceste fire; altfel, atârnă în toate direcțiile și nu mai poți trece cu mașina ta!

În fine, este normal să ai, cu plante veșnice, muguri și flori până când vegetația se oprește și frunzele cad...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Zmeura (prea) tarziu, putem avansa recolta?




de Forhorse » 29/09/16, 21:58

Întrebare stupidă, dar ești sigur că ai tăiat-o corect?
„Cramurile” care vor purta sunt cele care au crescut cu un an înainte.
Cu excepția anumitor soiuri și când situația le mulțumește în mod deosebit, se întâmplă ca lăstarii anului să poarte deja... dar mai degrabă târziu spre sfârșitul sezonului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Zmeura (prea) tarziu, putem avansa recolta?




de Did67 » 29/09/16, 22:58

Ah da, bun punct!

Așa că repet pentru a clarifica:

- iarna aceasta, păstrezi 3 sau 4 tulpini care a crescut anul acesta ; ai aproximativ 1,5 m inaltime; vor produce primele fructe, ca la soiuri nu-vesnic, pe mugurii care vor izbucni mai intai in partea superioara...(in general)

- în principiu, tulpinile de anul trecut, care vor fi produse la începutul acestui an, vor fi „moarte” în această toamnă/iarna (goale, goale, rupte); le curățați complet!

- astfel încât cele 3 sau 4 tulpini ale tale vor produce într-un prim val în jurul lunii iunie/începutul lunii iulie, apoi „se vor ofili”

- in acest timp, din pamant ies tulpini noi si pe soiurile vesnic, incep sa infloreasca, apoi sa dea roade... Acesta este al doilea val, pe soiurile vesnic, care se opreste doar cand tufele de zmeura sunt “fierte” (pierde frunzele).

Pentru cei care nu se întorc, nu există acest al doilea val; tulpinile cresc, dar nu înfloresc. Le tăiem mai puțin sever, pentru a avea o recoltă mai mare, dar care va rămâne unică!

Pare, pentru tine, ca și cum ai avea doar al doilea val. Deci trebuie sa te intrebi daca lasi cele 3 sau 4 tulpini bune ale anului...??? Cele care ar trebui să înflorească mai întâi.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Zmeura (prea) tarziu, putem avansa recolta?




de Christophe » 30/09/16, 01:19

Forhorse a scris:„Cramurile” care vor purta sunt cele care au crescut cu un an înainte.
Cu excepția anumitor soiuri și când situația le mulțumește în mod deosebit, se întâmplă ca lăstarii anului să poarte deja... dar mai degrabă târziu spre sfârșitul sezonului.


Este absolut cazul meu: sunt (și aș spune aproape exclusiv*) ramurile anului care dau roadele!
Cele 2 fotografii postate mai sus sunt crengi din acest an: îmi amintesc că am tăiat destul de sever...

Ce ce? As avea zmeura OMG in gradina mea?? : Mrgreen:

Bine, nu glumă...

Da Did67, cam asta văd. Ok pentru metoda de tăiere, o să-i acord mai multă atenție! Am luat obiceiul să scot doar părțile de ramuri moarte la sfârșitul iernii (+ 5 până la 10 cm)...și plantele complet uscate (din anul N-2 atunci?)

* Se pare că nu am producție anterioară la filialele de anul trecut...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Zmeura (prea) tarziu, putem avansa recolta?




de Christophe » 30/09/16, 01:23

Mă întreb dacă nu am acest soi:

Rubus idaeus 'Heritage' - Zmeura roșie care se repetă târziu

Nume latin: Rubus idaeus „Moștenire”
Familia: Rosaceae

Rubus idaeus „Heritage” este una dintre cele mai rezistente soiuri de zmeură veșnic de Rubus idaeus. Un soi vechi foarte productiv, rodește la sfârșitul verii și produce zmeură roșie delicioasă, destul de mare, nu foarte suculentă și se păstrează foarte bine. Producția sa târzie și conservarea bună îl fac un fruct mic ideal pentru congelare...


Numele înseamnă ceva pentru mine (e vag: au trecut ani de când au fost plantate) și corespunde perfect cazului meu...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Zmeura (prea) tarziu, putem avansa recolta?




de Did67 » 30/09/16, 06:13

Da, asta poate fi.

Așa că aici, încearcă cele mai devreme (repetă mereu)...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 194