Acvacultura spirulinei acasă, nu este complicată!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7

Acvacultura spirulinei acasă, nu este complicată!




de highfly-dependent » 11/12/10, 13:04

Bonjour à tous!
La cererea populară .... : Cheesy: cf https://www.econologie.com/forums/afrique-sp ... 10250.html

Iată un subiect despre cultura internă a spirulinei

Mic istoric preliminar:

Am descoperit spirulina acum câțiva ani, în timp ce vizitam un loc alternativ în Gard și, bineînțeles, am fost atent!

Dar nu timpul, nici materialul înseamnă: mi-l pun pe urechi spunându-mi că îl voi fuma mai târziu.

Anul trecut, la sfârșitul verii, un vecin și totuși un prieten mi-a arătat grădina sa de legume și .... mi-a atras atenția o piscină pentru copii (cadă de plastic) plină cu supă verde.

Mi-a spus: Nu mai vreau să mă ocup de el, prea greu pentru iarnă (într-o seră), te interesează?

Da, desigur ! Așa că plec cu 10l de supă menționată și o foaie A4 umplută cu notele pe care am putut să le iau.

Și de când .... crește!

Imagine

Iată o vedere a întregului rezervor, echipat cu agitatorul său solar.


Imagine

Vedere a agitatorului: un motor mic, un reductor, un CD vechi echipat cu lame de plastic.


Imagine

Micul panou de reciclare chinezesc ....

Imagine

Măsurarea turbidității: este timpul să recoltăm în curând!


Un scurt videoclip al agitatorului în funcțiune


Ne vedem în curând pentru echipamente de cultivare și gestionare!
Dernière édition alin highfly-dependent 11 / 12 / 10, 13: 57, editate 1 ori.
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET
"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 11/12/10, 13:54

Deci, iată echipamentul meu complet de "spirulină":
- un coș de măcelar de 0,7x0,6x0,25 aproape plin până la refuz,
- un mic "agitator" solar fabricat dintr-un sistem hi-fi vechi dezasamblat și alimentat de un mic panou solar preluat de la un energizant de gard HS din China (fotografii disponibile la cerere).
- o pasetă mare,
- o placă de marmură pentru uscare
- un ulcior
- un termometru,
- Hârtie tournesol pentru pH
- capac de iarnă alb, la umbră, dacă este necesar.
- și, desigur, ochi, nas și degete.
Asta e tot!

O da ! Am uitat: Disc SECCHI, o mică suprafață albă la capătul unei rigle gradate: măsurarea se face prin scufundarea discului în supă, de îndată ce devine invizibil citim gradarea corespunzătoare suprafeței.

Expunerea rezervorului aprins dar fără soare direct (pericol de moarte!), PH al culturii între 9 și 11,5 în apă sălbatică.
Temperatura ideală este între 25 și 35 ° C, spirulina încetează să crească sub 15 ° C. Nu cunosc limita superioară, dar din moment ce nu am urcat niciodată la 35 ° C ....

Adâncimea nu trebuie să depășească 20 cm, iar agitația să fie netedă și regulată.

A sosit momentul recoltării când SECCHI este între 20 și 30 mm. Încercăm să-l readucem la 35-45 mm.

Pentru a face acest lucru, două soluții:
- microfiltrarea supei ... (nu sunt echipat pentru),
- lăsați-l în repaus (agitatorul oprit) pentru câteva ore, algele formează un covor la suprafață, care este ușor de colectat cu o sită.

Dăm „mâncare” în funcție de ceea ce luăm (recoltăm aproximativ la fiecare trei zile în medie în sezon bun).
„Mâncați” este gunoiul de urină sau urzică, sărurile de fier (mai degrabă citrați, dacă este posibil) și cenușa de lemn.
De asemenea, trebuie să aveți bicarbonat de sodiu care este utilizat pentru a echilibra pH-ul și pentru a furniza CO2 dizolvat, ceea ce „stimulează” creșterea algelor.

Arta constă în găsirea unui ritm de eșantionare / hrănire adaptat condițiilor momentului (iluminare, temperatură etc.).
Cu puțină experiență, se face foarte bine „prin simțire”.

Vom distinge

- „mediul de cultură”: pentru 100 l, numărați 30 l de „apă de cenușă”, 500 g de sare și 70 l de apă.

- "apă de cenușă": preparată la o rată de 1 kg de cenușă de lemn pentru 5 l de apă (2 pasaje) la care se adaugă 65 g / l de bicarbonat de sodiu.

- „soluția de fier”: un litru de oțet alb, sucul a două lămâi și 100 g unghii vechi marinate timp de 10 zile. 1 ml din această soluție „compensează” administrarea a 10 g de spirulină proaspătă.

- „alimente”: gunoi de grajd + soluție de fier sau urină + soluție de fier. 100 ml de urină „compensează” administrarea a 50 g de spirulină proaspătă, este nevoie de puțină gunoi de grajd (x2 până la x3 la prima vedere) pentru același rezultat.

Recoltarea și hrănirea se fac în mod regulat în funcție de scăderea SECCHI, dimineața, din mai până în octombrie în latitudinile noastre.


În cele din urmă, sănătatea culturii: într-o stare bună de sănătate, cultura spirulinei este de un verde / albastru adânc și închis, dar acest lucru se poate întâmpla și ...

- cultura devine palidă și este foarte „groasă”, se formează noroi în partea de jos: prea multă lumină și hrană: curățați nămolul, umbriți-vă puțin și recoltați fără să completați, chiar și în cazuri extreme diluați cu apă dulce pur.

- spirulina se adună în bucăți în partea de jos a rezervorului: este un simptom de stres (diluare prea puternică sau șoc ușor sau termic, deficit de azot). Soluția este să umbriți, să adăugați azot, să spargeți bucățile (strecurarea) și să agitați ușor.

- la atingere, cultura este „gelatinoasă”: lipsă de azot și sulf, se adaugă urină (nu prea mult mai ales!).

- forme de spumă: insolatie! Umbriți și reduceți amestecul.

- multe bule de zi: creștere puternică, umbră, recoltare des;
- multe bule de noapte: fermentare, îndepărtați depozitul.

- atingerea culturii „săpunului”: pH prea mare, umbrați și adăugați bicarbonat.


Aici ! Sper că asta va da câteva idei!


: Cheesy:

Dacă aveți întrebări, nu ezitați!
Dernière édition alin highfly-dependent 11 / 12 / 10, 23: 48, editate 1 ori.
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET

"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
xboxman4
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 120
Înregistrare: 09/07/08, 20:04
x 2




de xboxman4 » 11/12/10, 17:46

Subiect foarte bun;) Foarte detaliat.

Pentru a-ți colecta algele, poți folosi o foaie de mătase! Asta au folosit atunci în America de Sud pentru a „alege” spirulina.

Recolta se face tot anul?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79137
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 11/12/10, 17:59

Vă mulțumesc pentru acest subiect. Aș fi interesat să fac același lucru, dar nu înainte de primăvară.

Uh, pisica a gustat deja? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 11/12/10, 18:31

Îmi pare rău pentru lipsa mea de cultură ... dar ulterior, spirulina, ar trebui luată ca infuzie sau ca supă? :?

(În orice caz, bine făcut pentru acest fișier interesant și foarte clar)
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
xboxman4
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 120
Înregistrare: 09/07/08, 20:04
x 2




de xboxman4 » 11/12/10, 18:39

grelinette a scris:Îmi pare rău pentru lipsa mea de cultură ... dar ulterior, spirulina, ar trebui luată ca infuzie sau ca supă? :?

(În orice caz, bine făcut pentru acest fișier interesant și foarte clar)


Tu o mănânci : Mrgreen: Ca supliment alimentar;)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79137
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 11/12/10, 18:53

grelinette a scris:Îmi pare rău pentru lipsa mea de cultură ... dar ulterior, spirulina, ar trebui luată ca infuzie sau ca supă? :?

(În orice caz, bine făcut pentru acest fișier interesant și foarte clar)


Vedeți videoclipul prezentat pe acest subiect: https://www.econologie.com/forums/afrique-sp ... 10250.html

+ Google este prietenul tău :)
http://fr.wikipedia.org/wiki/Spiruline

ps: spirulina uscată este comestibilă (dacă nu este bună) dar într-o baie de cultură nu cred că este digerabilă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 11/12/10, 19:35

Mulțumesc tuturor pentru comentariile interesante!

xboxman4 a scris:...
Recolta se face tot anul?


În latitudinile noastre, putem recolta din aprilie-mai până în septembrie-octombrie.

Pentru iernat, las temperatura să scadă la aproximativ 10-12 ° C sau chiar mai puțin și plec singur, abia puțin agitând în fiecare zi dacă vremea este frumoasă.

Într-adevăr Christophe, baia de cultură nu este grozavă de băut!

În caz contrar, cu spirulina uscată, tot felul de fantezii culinare sunt posibile atâta timp cât nu este gătit: piure verde fluorescent, fulgi direct pe salată sau chiar strecurat într-un sandviș de șuncă ....

Bucurați-vă de masa tuturor!

edit ps: mulțumesc Christophe pentru această meserie de facilitator / moderator!
Și ... da, pisica a gustat ... dar nu i-a plăcut faza de înot sau îngrijirea ulterioară!
Dernière édition alin highfly-dependent 11 / 12 / 10, 19: 43, editate 1 ori.
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET

"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 11/12/10, 19:41

Aici, o mică întrebare de genul asta ...

Spirulina fiind un supliment alimentar bogat și echilibrat pentru oameni, ar fi bun și pentru cabaline? ...

Dacă ai cunoaște toate suplimentele alimentare (mai mult sau mai puțin îndoielnice) care există pentru a le adăuga la rațiile ecvine!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 11/12/10, 19:50

Ei bine, Grelinette, am avut aceeași idee!

De fapt, nu știu dacă această cianoficea este bună și pentru cabaline, dar cred cu tărie, având în vedere digestibilitatea sa pentru oameni.

Îngrijorarea este că trebuie să ia cantități substanțiale.
Dacă vreau să iau în considerare un leac cu spirulină pentru măicuța mea, va trebui să mă măresc un pic instalarea mea!

De fapt, mi-a rămas atât de puțin încât sunt reticent să-i dau doar un gust!

Saracul ! : Mrgreen:
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET

"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 395