Afide pe varza mea

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
plonparamoto
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 16/04/17, 16:09
x 1

Afide pe varza mea




de plonparamoto » 17/04/17, 15:24

bonjour,
Am trei grădini de legume înălțate care măsoară 1.20 m pe fiecare parte, folosind tehnica lui Loïc Vauclin din Rouen. E frumos, dar nu am de gând să extind prea mult această tehnică de grădinărit. Am plantat acolo varză de zmeu F1 în septembrie 2016 care au fost atacate prima dată de viermele alb în octombrie și am îndepărtat omizile una câte una (containerele sunt la 80 cm sau chiar la 1 m de sol, asta ușurează lucrurile), dar acum există o mulțime de afide alb-cenușii. Ce să fac ?
multumesc pentru sfaturi
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: afidele pe varza mea




de olivier75 » 17/04/17, 16:17

Plonparamoto,
Evident Zero produce, chiar și săpun....
Dacă nu ai multe varză și sunt bine înființate, zdrobești ce poți cu mâna. prădătorii vor face restul. Dacă pot tăia o fac, las frunzele sau ramurile pe pământ, asta este suficient pentru a slăbi puricii și a atrage prădătorii.
Un atac poate fi impresionant, dar adesea nu durează foarte mult.
Olivier.
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: afidele pe varza mea




de ENERC » 17/04/17, 17:40

bonjour,

Pitigoiul. Aceste păsări sunt extrem de eficiente. Ca să nu mai vorbim de păianjenii mici pe care mierla îi va regla.
Când mi-am început grădina, m-au deranjat afidele, gândacii de purici, omizile etc. Lasă voluntar zone pentru cuibărit păsărilor și nu mai am probleme de câțiva ani.
Am doar viermele de praz care rezistă (tipul se ascunde bine...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: afidele pe varza mea




de Did67 » 17/04/17, 18:29

Nu este ușor să instalezi o aparență de echilibru natural în pătrate înălțate... Vezi „Grădina de legume Paresseux”, care este un sistem mai simplu pe hârtie, dar mult mai complex în realitatea vie, mai puțin „antropizat”.

Afidele, în mod ideal ar trebui să le creșteți pe plante martire, astfel încât să atrageți auxiliarii, care sunt în principal aspitori, larve de gărgăriță (ai grijă, acestea sunt creaturi „oribile”, care nu seamănă deloc cu gărgărița, uită-te la o imagine de pe pe internet, pentru a vedea dacă sunt acolo). Dintre plantele martire: caprifoiul, socul, nasturtium, fasole... Într-un spațiu fără afide nu există auxiliare și vei fi la cheremul primei afide care trece, și se dezvoltă foarte repede prin partenogeneză (fără reproducere sexuală). )...

Sfârșitul perioadei de iarnă este adesea critic, deoarece afidele sunt mai rapide decât cele benefice (care trec prin stadii larvare, a căror durată depinde de temperatură)...

O metodă simplă: pulverizați plantele cu un jet de mare putere de jos; plantele vor fi „spălate” de afide... Una sau două ședințe și cea mai mare parte a problemei ar trebui rezolvată. Până sosesc auxiliarii...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: afidele pe varza mea




de Did67 » 17/04/17, 18:31

plonparamoto a scris:
Am plantat acolo varză de zmeu F1 în septembrie 2016 care au fost atacate prima dată de viermele alb în octombrie și am îndepărtat omizile una câte una (containerele sunt la 80 cm sau chiar la 1 m de sol, asta ușurează lucrurile), dar acum există o mulțime de afide alb-cenușii. Ce să fac ?
multumesc pentru sfaturi


O sa infloreasca, nu??? Încă nu a început? Deoarece este un HF1, nu puteți reutiliza semințele.
0 x
plonparamoto
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 16/04/17, 16:09
x 1

Re: afidele pe varza mea




de plonparamoto » 20/04/17, 08:56

bonjour,
containerele sunt ridicate, dar o coloană centrală umplută cu pământ ar permite vieții din sol (ciuperci, microfaună, viermi) să vină și să plece. Am pițigări și o mulțime de alte păsări care trec, chiar am instalat două cutii de cuib pe fiecare parte a casei, păsările vizitează dar deocamdată nu te așezați acolo, poate pentru că prea mult lângă casă (grădina mea nu este atât de mare ). În ceea ce privește plantele martire, nu sunt lăsat afară: pe prunul meu mirabel din păcate (afidele verzi), și pe un gard viu „bulgăre de zăpadă” invadat în fiecare an de afidele negre. Între albi, verzi și negri, biodiversitatea sărbătorește! O sa incerc trucul cu jet de apa si astept... multumesc. Pe prun am incercat anul trecut sa pulverizez apa cu zahar (glucoza 10g/l), frunzele au inceput sa creasca din nou normal si sa nu se incurce ascunzand afidele verzi; se pare că ei reacționează la acest zahăr, „crezând” că sunt infestați cu afide (miere), făcând pereți mai groși (văzut într-un video de un tip de la INRA). Dar nu pulverizez prea mult acest zahar, de teama sa nu fac ciuperci.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: afidele pe varza mea




de Did67 » 20/04/17, 09:21

Pe copaci, furnicile sunt cele care „cresc” afidele, din care „mulg” mierea... Ele „încărcă” toate auxiliarele în afara copacului și sunt feroce. Deci nu se poate stabili un „echilibru”...

Trebuie să puneți o bandă de lipici pe portbagaj, pentru a întrerupe „autostrăzile” furnicilor care se instalează. Aveți grijă să nu treacă prin spatele fâșiei dintre fâșie și scoarță, printr-o crăpătură. De asemenea, aveți grijă: ei „sacrifică” pe unii și construiesc o punte peste ei. Așa că fii cu ochii pe el.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: afidele pe varza mea




de Did67 » 20/04/17, 09:25

plonparamoto a scris:bonjour,
containerele sunt ridicate, dar o coloană centrală umplută cu pământ ar permite vieții din sol (ciuperci, microfaună, viermi) să vină și să plece.


Nu există doar viață în sol, ci și viață pe sol... Anumite insecte sunt ajutoare extrem de eficiente: gândacii de rove, gândacii de pământ de toate felurile... Aleargă pe pământ... Cultivarea înălțimii este un obstacol pentru ei.

Gândacii de pământ sunt, de exemplu, mult mai eficienți împotriva melcilor decât ariciul „legendar”, mult mai capricios și aleatoriu, mult mai alergător... Acasă, mă asigur că există continuitate între potecile înierbate și paturi de flori. cultivat...

Este punctul meu de vedere. Dar, ca în orice sistem viu, nimic nu este niciodată simplu, deoarece, prin definiție, este complex. Deci sunt puncte de vedere diferite...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: afidele pe varza mea




de Ahmed » 20/04/17, 10:12

Am o parere foarte favorabila in ceea ce priveste gandacii de pamant si gandacii de rove, inainte foarte numerosi in toate gradinile de legume, din pacate aceste insecte sunt foarte rare: nu am mai vazut de mult un gandac de rove, nici vreun gandac de pamant.
Aceștia din urmă sunt încă prezenți în pădure (probabil și gândacii, dar sunt atât de discreti...) și am încercat să-i reintroduc în grădina mea, fără succes, în ciuda prezenței unui șapoi și a unei „strecurătoare”. . :(
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: afidele pe varza mea




de Did67 » 20/04/17, 10:25

Văd gândaci de pământ foarte regulat. Inca nu acolo (desi am vazut deja unul): tot e frig... Sunt mereu putin in urma melcilor la sfarsitul iernii...

Dar vara e rar să stau la pământ fără să văd vreuna... Cred că potecile mele înierbate, cu expunere sud/sud-vest, în pantă (uscate), au foarte mult de-a face...

Gândacii rove, de fapt, sunt foarte greu de văzut. Am dat peste el pentru prima dată anul trecut... Așa că știu că sunt câteva.

Așa îmi explic „puținele probleme” pe care le am cu melci (cu excepția anului trecut în fereastra mai-iunie, când era frig și umed). „Grădina cu arici” este mereu neocupată, în ciuda tuturor eforturilor mele: adăposturi „standard”, diverse plante atractive pentru arici...
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 254