Ambalajul în cauză

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
topeste_core
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 07/11/06, 15:52

Ambalajul în cauză




de topeste_core » 07/11/06, 18:24

Care este cel mai prost ambalaj? Plastic, aluminiu, altele?

Este rezonabil să comparați acest ambalaj cu deșeurile toxice?

Dă-mi exemple de contaminare a solului; ce nu se mai poate face pe un teren contaminat?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 07/11/06, 18:35

Începeți prin a citi acest mic fișier: gunoi menajer 8)

Întrebările dvs. sunt puțin largi dacă nu ... contaminate de ce, de exemplu?
0 x
topeste_core
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 07/11/06, 15:52




de topeste_core » 07/11/06, 20:31

Prin ambalare. De exemplu, de pungile clasice de plastic de unică folosință.
0 x
topeste_core
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 07/11/06, 15:52




de topeste_core » 07/11/06, 20:58

41% din deșeurile menajere sunt încă îngropate, în timp ce acest lot trebuie rezervat pentru deșeurile finale.


Ce este deșeurile finale? Ce facem cu gunoiul dacă nu-l îngropăm, care sunt alternativele, am înțeles că nici incineratoarele nu erau bune ...? Nu este gunoiul de compostare?

3% sunt încă incinerate fără recuperare de energie. O parte din zgură este evaluată.


prin evaluat ne referim la revândut sau angajat pentru a obține un venit, nu-i așa?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 07/11/06, 22:34

melt_core a scris:
41% din deșeurile menajere sunt încă îngropate, în timp ce acest lot trebuie rezervat pentru deșeurile finale.
Ce este deșeurile finale?
O risipă despre care nu putem face absolut nimic ...

melt_core a scris:Ce facem cu gunoiul dacă nu-l îngropăm, care sunt alternativele, am înțeles că nici incineratoarele nu erau bune ...?
Le reciclăm, le transformăm în energie, le transformăm (sau le lăsăm să se transforme) în altceva.

melt_core a scris:Nu este gunoiul de compostare?
Nimic de făcut ...

melt_core a scris:
3% sunt încă incinerate fără recuperare de energie. O parte din zgură este evaluată.
prin evaluat ne referim la revândut sau angajat pentru a obține un venit, nu-i așa?
Nu.
Apreciat înseamnă că îl folosim ca o componentă pentru a crea ceva. Faptul că se încadrează într-un ciclu economic sau nu este incident, chiar dacă poate ajuta la dezvoltarea sectorului.
În cazul cenușii de fund, este utilizat în prezent pentru fabricarea stratelor de pavaj. Înainte, foloseam zgură de cărbune pentru a realiza blocuri de beton pentru construcții.

PS: atunci când pui întrebări și vrei să ai răspunsuri, ar fi interesant să pui te rog undeva ... : Roll:
Se simte ca un interro! :se încrunta:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
topeste_core
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 07/11/06, 15:52




de topeste_core » 08/11/06, 12:08

Iartă-mă grosolanul meu și îți mulțumesc :)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 08/11/06, 12:10

melt_core a scris:Iartă-mă grosolanul meu și îți mulțumesc :)


Sunteți binevenit, dar doar un mic sfat: încercați să treceți ștafeta ... nu intrați în ușurința de a lua informațiile fără a da înapoi mai târziu ... mediul vă va mulțumi ... într-o zi
0 x
topeste_core
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 07/11/06, 15:52




de topeste_core » 09/11/06, 14:27

Voi începe prin a încerca să înțeleg. Cred că face un serviciu cuiva neinformat care oferă o imagine proastă a ecologiștilor.

Ceea ce mă deranjează de fapt este mai ales că de multe ori nu prezinți efecte holistice; pentru a înțelege știința în mod corespunzător, cred, trebuie să înțelegeți efectele individuale, chiar dacă aceasta înseamnă să le adăugați. Un ambalaje din plastic îngropate, ce este concret, care este pericolul, care sunt alternativele, efectele pe termen lung, pot exista efecte de dispersie (problema se extinde la solurile învecinate) etc ...

Există vreo speranță pentru reformarea incineratoarelor? Fără tehnologie, filtre posibile pentru a le face curate?

Nu există o cifră mai recentă decât 2002?

...Vă rog!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 09/11/06, 15:00

Uh, de asemenea, ai impresia că faci treaba melt_core (printre altele Cernobil? : Cheesy: ) ???

Ei bine, fără să râdem ... ți-am dat elementele de bază, putem face mult mai mult pentru tine ... În ceea ce privește cifrele din ce este enervant faptul că acestea sunt cele din 2002? Sunt încă în mare măsură relevante ... (ceva mai rău, fără îndoială ...) ...

Încă o dată în ceea ce privește tehnologia, se pare că nu ați citit site-ul ... https://www.econologie.com/articles-862.html

Este destul de enervant ...
0 x
topeste_core
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 07/11/06, 15:52




de topeste_core » 09/11/06, 15:25

Christophe a scris:Uh, de asemenea, ai impresia că faci treaba melt_core (printre altele Cernobil? : Cheesy: ) ???

Ei bine, fără să râdem ... ți-am dat elementele de bază, putem face mult mai mult pentru tine ... În ceea ce privește cifrele din ce este enervant faptul că acestea sunt cele din 2002? Sunt încă în mare măsură relevante ... (ceva mai rău, fără îndoială ...) ...

Încă o dată în ceea ce privește tehnologia, se pare că nu ați citit site-ul ... https://www.econologie.com/articles-862.html

Este destul de enervant ...


Îmi pare rău ... de fapt nu prea știu ce caut și am probleme cu găsirea drumului pe site :)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 448