Biodinamica, tehnici agricole

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
toftof
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 45
Înregistrare: 21/05/05, 17:41

Biodinamica, tehnici agricole




de toftof » 05/02/06, 17:07

Bonjour à tous,

Imi transforma ferma in organic (este nevoie de 3 ani pentru a se converti).

Ferma este formată din 80 ha cereale și 9000 găini ouătoare (ouă pentru consum).

Cunoașteți site-uri sau sfaturi pentru tratarea cerealelor și animalelor biodinamice (sucul de urzică sau cornul de boi zdrobit, calendarul de însămânțare, prăjirea, fitoterapia, amestecul și masarea plantelor și mineralelor naturale ...)

Tot ce găsesc ca informație este plătit. Mi se pare că mulți fermieri trec pe acest site pentru că econologia ne fascinează cu atât mai mult pentru că trece prin profesia noastră.

Subiectul este deschis, experiența și informațiile fiecăruia sunt mai fiabile decât falsul antrenament conceput de escroci.

pe curând
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 06/02/06, 12:08

îmi dai o idee totală!
de ce să nu energizeze cu un preparat o apă destinată pantonei? ... o idee de săpat.
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 11/02/06, 17:46

Intrați în ORGANIC sau BIODINAMIE? Nu am înțeles ...

Ați putea numi anumite site-uri pe care le considerați escroci?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
A2E
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 235
Înregistrare: 15/12/04, 11:36
Locul de amplasare: la capătul holului 16




de A2E » 11/02/06, 20:54

bine da 3 ani la Ecocert, dar sunteti sigur de lovitura ta cu H5N1 la usile noastre? :şoc:
el este în Italia și cu siguranță nu pentru Jocurile Olimpice! : Evil:
noroc oricum (de la un fost coleg) :D .
0 x
toftof
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 45
Înregistrare: 21/05/05, 17:41




de toftof » 12/02/06, 13:52

răspuns la econologie

Studiez serios să merg organic. Acest lucru te obligă să oprești toate substanțele chimice.

Prin urmare, aș dori să știu despre biodinamică și să o fac cunoscută tuturor prin acest site serios pentru ameliorarea bolii cerealelor, a buruienilor, a animalelor și a tot ceea ce este posibil să se facă cu materiile prime găsite în natură. hortia măcinată sau cornul de boi zdrobit, valeriana ... (aplicare în grădină pentru non-fermieri).

Nu pot să vă dau o adresă considerată escroci pentru că a fost în timp ce navigați și nu mi-am amintit de ei. În orice caz, este suficient să navigați și ne dăm seama că totul plătește ... Exemplu cartea de semințe în funcție de lunile.

Răspuns la A2E

Produse organice? Pentru că voi contacta ecocert curând, după ce am semnat un CAD.

În ceea ce privește H5N1, noi, producătorii de păsări de curte nu vând păsări de curte moarte ca în aceste țări afectate și, dacă din ghinion, o fermă este afectată, știm pașii de urmat, deoarece păsările noastre de curte sunt limitate și fermele sunt departe. altele fără contact, ceea ce va facilita tratarea locuinței.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 12/02/06, 17:17

Virusul este deja în Italia, băieți! iar industria păsărilor de curte se poate pregăti pentru un an curat :se încrunta:
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 12/02/06, 18:46

În Sicilia, Sardinia, Puglia și destul de multe în Africa ...
Virusul se găsește în excremente și excrementele păsărilor migratoare.
Așadar, fermele cu Label, care permit păsărilor de curte, câteva ore pe zi, să-și întindă picioarele afară, chiar și într-o incintă de sârmă… .. trebuie reconsiderat!
Știu că nu va fi amuzant pentru industrie și consumatori, de acum încolo, dar, investiția pe această cale este aleatorie pentru anii următori.
Înțeleg și admir că ești interesat de asta. Cunoașterea subiectului nu vă poate consolida decât pentru fezabilitatea acestui proiect.
Pentru cereale, trebuie să aștepți 3 ani pentru a fi organic.
Dernière édition alin gegyx 13 / 02 / 06, 11: 10, editate 1 ori.
0 x
Mike.be
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 12/02/06, 18:04




de Mike.be » 12/02/06, 20:42

raspunde Toftof

Bravo pentru conversia ta în organic Nu sunt fermier, dar sunt interesat de ea de vreo douăzeci de ani, am informații care ar putea să te intereseze examinând site-ul meu.

Ne vedem curând [/ b]
0 x
nofy
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 11/09/05, 21:08
x 1




de nofy » 20/02/06, 22:51

Bună Totof,
Câteva cărți pentru biodinamică pe care le puteți cunoaște:
Metoda Jean Pain
Arta de a lucra natural în grădină
Paradisul meu și multe altele, dacă sunteți interesat.
Nu ezitați să cumpărați „calendarul de semănat” de la Maria Thun, care este foarte interesant pentru un buget mic de 10 euro pe un an.
Dacă vă interesează, vom forma un grup de lucru mic și trebuie să întâlnesc pe cineva care practică o cultură biodinamică care se face singur și fără efort ...
În sfârșit, interesul este să nu folosiți un produs pentru a trata, chiar și sucul de urzică, care totuși distruge o parte din faună și să facă culturi asociate .... este cam greu la început, în special pentru randamente, dar după aceea e fericire!

Nofy (visul)
0 x
gil67
x 17




de gil67 » 21/02/06, 09:56

hi,
În cartea lui Jean Pain, veți găsi, de asemenea, cum să vă produceți propria energie curată, care este energia curată : Mrgreen:

Am găsit deja site-uri de biodinamică, cred că belgienii sunt mai generoși în informații, la fel ca nemții.

Nu vreau să mă amestec în ceea ce nu mă privește, dar poate ai putea să urmezi și metoda lui de a planta fructe și legume rare în latitudinile noastre. Aceasta poate fi o diversificare și mai ales o sursă financiară interesantă.

Dacă Jean Pain ar trăi în continuare, el ar fi cu siguranță pe forum, ar fi montat un panton pe mașinile sale, era un econoloque înainte de oră, deci, mi se pare că avem mici probleme fără a cita cartea lui. 8)

Cât despre gr ... av ... mi s-a părut că este atât de radical încât păsările migratoare nu au putut să o transmită. Am citit, de asemenea, pe un site interesant, că calea urmată de GA nu a fost cea a păsărilor migratoare, ci cea a bărbaților.
Există ceva neclar 8)
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 524