Ce site-uri web să cumpere semințe?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Ce site-uri web să cumpere semințe?




de Adrien (ex-nico239) » 16/07/17, 02:11

Mă orientez către dumneavoastră pentru a cunoaște site-ul dvs. web (dacă utilizați unul) de preferință (sau nu) pentru a cumpăra semințe

Personal am cumpărat unele de pe cutia de semințe și am fost destul de mulțumit.

Dar, DACĂ ai cumpărat semințe de pe net și ai fost mulțumit de site, mă interesează ...

Atenție nu mă interesează o listă cu site-uri care vând semințe pe net (pentru că Google face treaba foarte bine)

Sunt interesat doar de site-urile de unde AȚI cumpărat și pe care le-ați sfătui ...

mulțumesc
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Ce site-uri web pentru a cumpăra semințe?




de olivier75 » 16/07/17, 10:56

bonjour,
Aceasta este o oportunitate de a mă exprima pe un subiect care mă ocupă, mă preocupă? și mergi puțin mai departe ... îmi cer scuze în avans și, eventual, să fiu urât puțin.
Țin la Excel din tabelele din această iarnă care îmi permit să structurez toate acestea. Cumpăr semințe din 2008, fac schimb, recoltez o anumită cantitate, mai mult de 80 de soiuri pentru cumpărare sau schimb anul acesta, 170 planificate în grădini de legume, probabil 150 în real.
Adesea apare întrebarea, unde și cum să cumpărați semințe, dar nu există niciun răspuns. Cumpărarea economică, curioasă, politică, prolifică, cumpărarea este, de asemenea, un act de consum pentru mine.
Personal, am început din când în când grădina de legume, având un coș de la Joél Thiébault, cu un tată „colecționar de cucurbitacee”, și brusc cu o anumită sensibilitate varietală. (După zece ani în coș, era încă necesar să tăiem anumite legume pentru a recunoaște ridichea sau napul ...), două fete de hrănit în oraș, o au pair vegetariană.
La acea vreme, războiul judiciar baumaux kokopelli, pe jumătate la fel de multe site-uri online aproape toate „istorice”.
Dacă soiurile pe care le căutam erau aici și acolo, doar Baumaux le-a avut aproape toate, sau a fost singurul, așa că sunt în fiecare an client fericit sau obligat pentru anumite soiuri, disponibile doar de la ele. Evoluția site-ului lor, tomatobomo, printre altele, rămâne esențială după părerea mea, în special pentru cei cărora le place să se plimbă toată iarna în mii de referințe.
Aș rămâne client al labonnegrainei din acest an, ferma Sainte Marthe, apicultură icko pentru gunoi de grajd verde și am planificat essembio anul viitor.
Precizez că, cu o astfel de cantitate, raportul prețuri rămâne important, cu peste 300 de euro cost în acest an, compar prețurile care trec ușor de la simplu la dublu între doi furnizori, fiecare la rândul lor în funcție de produse.
Evident, vânzările de proximitate rămân rapoarte foarte bune, în puținele referințe pe care le păstrează pe stoc.
Chiar am foarte multe probleme cu vorbirea de kokopelli, prea politici și blocați de idei, care bat lumea afară cu băieții lor răi care vor să ne vândă semințe nereproducibile, cumpărându-le de la aceiași crescători, vânzând și soiuri moderne. și la prețuri legate de filantropie, pe care mi le pot imagina, cu condiția ca acest lucru să nu fie în detrimentul tuturor crescătorilor și producătorilor de semințe, în ansamblu.

Pentru a răspunde în cele din urmă la întrebarea dvs., nico239;
-Pentru curioși lunetiști gourmet, capabili să susțină din când în când o germinare relativă, care vor să-și stăpânească grădina de legume, GRAINES-BAUMAUX, în mod regulat, cea mai ieftină.
-Pentru curioși oameni organici gourmet care nu doresc să petreacă ore întregi alegând, având diferite soiuri, solide și gustoase, semințe de calitate, mai scumpe, dar organice, franceze, cu sprijin politic pentru unul dintre primii pionieri și întreținători, FERMA DE SAINTE MARTHE.
-Pentru o clasică mai clasică și mai productivă, cea mai mare sau cea mai mică grădină, LA BONNE GRAINE oferă o selecție și dimensiuni variabile de pungi, adesea din punct de vedere economic foarte bune, în special grădină foarte mică sau foarte mare. Am preferat-o după ce am studiat site-urile la THE SEED BOX.
-Pentru a fi sigur de lovitura și recoltele sale, numai în soiurile tradiționale, soiurile VILMORINS și CAILLARD, dezvoltate pentru „masa” grădinarilor, soiuri bune și productive, cu un raport bun de preț, pentru frumoase grădini clasice , poate fi găsit oriunde.
-Pentru a cheltui cât mai puțin, pungile din supermarketuri și retaileri oferă baza bazei, întotdeauna reproductibilă și fără drepturi de autor, cele mai ușoare legume.

Aș face o postare despre reproductibilitatea semințelor și consecințele achizițiilor noastre.

Măslin
1 x
GEK
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 101
Înregistrare: 19/11/16, 09:40
Locul de amplasare: Holtzheim (67810)
x 28

Re: Ce site-uri web pentru a cumpăra semințe?




de GEK » 16/07/17, 13:40

Nici Biaugerme nu este rău. Într-o perspectivă ușor diferită, dar extrem de eficientă și ieftină, LIDL.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce site-uri web pentru a cumpăra semințe?




de Did67 » 16/07/17, 13:55

Pentru unele lucruri mai specifice: lessemencesdupuy
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Ce site-uri web pentru a cumpăra semințe?




de olivier75 » 16/07/17, 14:12

SEMENCES DU PUYS, Pentru semințele copacilor și arbuștilor, acum un pic mai mult, în special gunoiul verde, pentru amatori informați și / sau bonsai, Pentru noi ar fi pentru garduri vii cu soiuri, cu excepția comerțului. Am comandat de la ei acum aproximativ 15 ani, foarte bine.

Măslin
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Ce site-uri web pentru a cumpăra semințe?




de Adrien (ex-nico239) » 17/07/17, 00:33

Vă mulțumesc tuturor pentru contribuțiile care îmi permit să am o lumină rapidă asupra experiențelor reale și care îmi vor economisi timp.

Voi consulta toate aceste site-uri ...

Nu vă faceți griji cu privire la „digresiunea” dvs. Olivier ... întrebare deschisă brusc și fără motiv ulterior

olivier75 a scris:kokopelli cumpărându-le ei înșiși de la aceiași crescători


Singura reflecție care îmi vine este „Ah bun ???”
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Ce site-uri web pentru a cumpăra semințe?




de Adrien (ex-nico239) » 17/07/17, 01:40

Mi-am făcut un coș mic de 50 € sau cam așa ceva la Semința bună,

Nu stiu
Cicoare Verona
Kohlrabi albe din Viena
Salata de Maïko
Ceapă albă Vaugirard

Stiu
Ridichiu 1/2 lung Pernot limpede
Morcov organic de sânge roșu
Varza de broccoli pur „Early Purple Sprouting”
Spanacul de iarnă organic uriaș
Vit Chew Organic
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Ce site-uri web pentru a cumpăra semințe?




de olivier75 » 17/07/17, 07:36

Nico239,
Da, aproape niciun (re) vânzător nu produce toate semințele sale (poate Gauthier?), Kokopelli se livrează și el în grupuri obțin franceze și elvețiene eu cel puțin, nu am numele acolo și recuperarea lui de semințe în special s-a eliberat de toate regulile.
Pentru trandafiri, nimeni nu pune la îndoială munca inventatorilor, de ce pe grâu sau varză? Dacă se vând soiurile f1, de 20 de ori mai scumpe, se datorează faptului că sunt cumpărate.
Primul motiv comercial pentru f1 nu este de a bloca piața, ci de a se elibera de stabilizarea soiului, care este incertă, lungă și care diluează noile proprietăți. Depozitul este mai rapid, cu toate acestea este mai scumpă producția încrucișată.
Olivier.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Ce site-uri web pentru a cumpăra semințe?




de Adrien (ex-nico239) » 17/07/17, 15:17

olivier75 a scris:Nico239,
Da, aproape niciun (re) vânzător nu produce toate semințele sale (poate Gauthier?), Kokopelli se livrează și el în grupuri obțin franceze și elvețiene eu cel puțin, nu am numele acolo și recuperarea lui de semințe în special s-a eliberat de toate regulile.
Pentru trandafiri, nimeni nu pune la îndoială munca inventatorilor, de ce pe grâu sau varză? Dacă se vând soiurile f1, de 20 de ori mai scumpe, se datorează faptului că sunt cumpărate.
Primul motiv comercial pentru f1 nu este de a bloca piața, ci de a se elibera de stabilizarea soiului, care este incertă, lungă și care diluează noile proprietăți. Depozitul este mai rapid, cu toate acestea este mai scumpă producția încrucișată.
Olivier.


Bine pentru furnizorii Kokopelli ...


Pentru restul :şoc: Nu am înțeles nimic :D ... bine, sunt puțin în vacanță și mintea mea se înmoaie puțin.

Personal, voi rezista invers F1 = MENȚIU mai scump decât reproductibil.
Dacă nu mă îmbolnăvesc și F1 este reproductibil.

Este cam ca Apple (bine rămânem în domeniul fructelor : Mrgreen: )
Este scump și nu putem face nimic cu asta ... : Cheesy: = fără interes ... : Wink:

Bun deviez, dar „să mă eliberez de stabilizarea soiului, incert, lung și care diluează noile proprietăți. Depozitul este mai rapid, totuși este mai scump producția încrucișată. " Nici nu am înțeles totul ... : Hopa:
0 x
Criză corsică
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 26/06/17, 01:27

Re: Ce site-uri web pentru a cumpăra semințe?




de Criză corsică » 17/07/17, 15:46

BJR
Am văzut în dimineața asta, că eprubeta de semințe și nu f1 era încă reproductibilă

atunci dacă acest lucru este adevărat, cum să putem să diferențiem între tecii strămoșilor noștri și epruvete de teacă (sămânță de laborator))
A ceea ce am văzut că teva de testare va rezista foarte bine la tratamentul chimic și va fi în continuare strâns reproductibilă, c tot ce am ca informație, pentru moment pe acest subiect ,,,,

cine mai ???
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 485