Cum să găsești pământ

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
brinbrin62
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 13/02/18, 17:08
Locul de amplasare: Boulogne / Mer
x 7

Cum să găsești pământ




de brinbrin62 » 28/02/18, 15:30

Bonjour à tous,

Doi prieteni și cu mine, toți trei de la RSA și cosiți ca grâul, căutăm un loc de împrumut în Boulonnais (în jurul Boulogne / Mer) pentru a crea o structură de grădinărit pentru piață. După cum vă puteți imagina, nu este ușor. Am trimis o scrisoare primăriilor municipalităților din jur, Consiliului General. Ma gandesc sa intreb eparhia, SNCF si unele afaceri locale mari.

Dacă unul dintre voi a adoptat deja acest tip de abordare, aș fi fericit să vă ofer sfatul.

prietenii

BB62
0 x
NPK pace, dragoste și echilibru în grădinile voastre.
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Cum să găsești teren




de phil53 » 28/02/18, 18:45

M-am înscris
http://www.pretersonjardin.com/forum-psj.html
dar nu am putut găsi nimic datorită lor. În zona mea, aproape că nu există membri.
Deodată, așa cum s-a spus pe marginea grădinii, am ghemuit un teren din oraș. Atâta timp cât nu construiesc, este în regulă. Dezavantajul este că dispar multe legume, dar încă un tip de prădător.
Noroc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Cum să găsești teren




de Forhorse » 28/02/18, 19:00

Este un proiect agricol, deci trebuie să vă apropiați de camera locală de agricultură, care vă va trimite înapoi la cel mai sigur.
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Cum să găsești teren




de phil53 » 01/03/18, 08:45

Forhorse a scris:Este un proiect agricol, deci trebuie să vă apropiați de camera locală de agricultură, care vă va trimite înapoi la cel mai sigur.

fără diplomă agricolă m-ar surprinde dacă ar face ceva.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
brinbrin62
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 13/02/18, 17:08
Locul de amplasare: Boulogne / Mer
x 7

Re: Cum să găsești teren




de brinbrin62 » 02/03/18, 17:05

Da, niciunul dintre noi trei nu are BPREA. În plus, zona pe care o vizăm este mică, sub Zona minimă de instalare (SMI). Scopul este de a crea în cele din urmă o micro fermă la La Fortier, cu aspectul „sol viu” adăugat.

În plus, Camera Agriculturii este interesată doar (în virtutea mandatului său) pentru cei care doresc să creeze o afacere. Cei doi tovarăși și cu mine intenționăm să creăm o asociere din 1901 mai întâi și apoi să trecem la o structură antreprenorială odată ce profitabilitatea va fi mai vizibilă.

Te voi tine la curent cu progresele noastre. Acest lucru poate fi util pentru alții. Mulțumesc pentru răspunsuri.

BB62
0 x
NPK pace, dragoste și echilibru în grădinile voastre.
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Cum să găsești teren




de Julienmos » 02/03/18, 18:30

Am văzut asta, nu știu dacă ar putea fi util pentru tine ...

https://shareterre.com/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Cum să găsești teren




de chatelot16 » 02/03/18, 19:47

camerele de agricultură și cele mai sigure disprețuiesc complet activitățile mici ... nu este nevoie să se bazeze pe ele pentru ajutor

soluție practică, adresați-vă direct tuturor celor care au case pe terenuri mari dacă nu ar dori să închirieze o parte din terenul lor pentru a face o legumă utilă în loc de a face gazonul inutil

inchiriaza piese de gradina? la ce pret? nu neapărat un preț în euro, poate un preț la legume!
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Cum să găsești teren




de Bardal » 02/03/18, 19:57

brinbrin62 a scris:Bonjour à tous,

Doi prieteni și cu mine, toți trei de la RSA și cosiți ca grâul, căutăm un loc de împrumut în Boulonnais (în jurul Boulogne / Mer) pentru a crea o structură de grădinărit pentru piață. După cum vă puteți imagina, nu este ușor. Am trimis o scrisoare primăriilor municipalităților din jur, Consiliului General. Ma gandesc sa intreb eparhia, SNCF si unele afaceri locale mari.

Dacă unul dintre voi a adoptat deja acest tip de abordare, aș fi fericit să vă ofer sfatul.

prietenii

BB62


Nu sunt prea familiar cu situația și obiceiurile din Boulonnais, dar nu sunt sigur că calea pe care o luați este cea mai eficientă ...

Pe de altă parte, există multe parcele nu prea mari, care au fost moștenite de copiii sau nepoții fermierilor care au avut o orientare profesională complet diferită; nu doresc să vândă sau să închirieze în baza unui contract de închiriere agricolă, dar ar putea accepta cu ușurință o închiriere la un preț nominal (câteva coșuri de legume, de exemplu) către inițiatorii proiectelor simpatice (proiecte, dar și inițiatorii ...) .

Abordarea? Consultați cadastrul regiunii în cauză, identificați parcelele și luați legătura cu proprietarii lor ... Mult mai probabil decât cu administrații, municipalități sau companii, al căror patrimoniu este adesea încărcat cu diverse constrângeri care le limitează capacitatea de inițiativă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
brinbrin62
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 13/02/18, 17:08
Locul de amplasare: Boulogne / Mer
x 7

Re: Cum să găsești teren




de brinbrin62 » 03/03/18, 12:35

Da, am început să caut parcele pe geoportail. Puteți afișa cadastrul peste vederile aeriene.

Boulonnais nu este o zonă foarte favorabilă, deoarece toate zonele rezervate grădinăritului de pe piață încă din Evul Mediu au fost concretizate în anii 50-60 în numele expansiunii economice, ca în La Soupe aux Choux. Ceea ce rămâne este prea deluroasă și este rezervată pășunii. Mai departe în mediul rural, este sol cu ​​cereale (ei bine, când spun sol, este un substrat nisipos, fără râme). Și îndepărtându-ne prea mult de bazinul hidrografic, aceasta ne expune pe noi înșine la costurile de transport pe care nu le putem prevedea ce va deveni din ele în anii următori.

Nu renunț la cazul.
1 x
NPK pace, dragoste și echilibru în grădinile voastre.
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Cum să găsești teren




de Bardal » 03/03/18, 14:29

Așadar, dacă totul este imposibil, s-ar putea să te orientezi la o altă activitate, cerând mai puțin teren ... Este adevărat că căutarea de terenuri agricole, grădinărit, în oraș, nu este ușor ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 454