Doriți un nou mod de a acționa?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.

Crezi că este:

Puteți selecta 1 opțiune

 
 
Consultați rezultatele
gunoi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 08/11/07, 14:21
x 1

Doriți un nou mod de a acționa?




de gunoi » 08/11/07, 14:28

bonjour,

Iată un link către un site nou, care ajută cu adevărat la protejarea mediului și la lupta împotriva poluării cu deșeuri.

http://rubbishbusters.com

Acest site permite tuturor să acționeze și rezultatele pot fi văzute!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 08/11/07, 14:37

Principiul este greșit, apoi sper că vom găsi destule produse de curățare.

De ce nu faceți nici măcar un tur din când în când către angajații municipali sau colecționarii de gunoi sau alte colecții.
Dernière édition alin nonoLeRobot 08 / 11 / 07, 16: 59, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 08/11/07, 16:58

Puteți prezenta conceptul exact pe forums?
Dacă am înțeles corect conceptul constă din întocmește o hartă a siturilor poluate / defrișate din Franța?

Puteți, de asemenea, dacă doriți să adăugați site-ul dvs. în directorul nostru: https://www.econologie.com/annuaire/
0 x
gunoi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 08/11/07, 14:21
x 1




de gunoi » 09/11/07, 10:12

Corect, stabilind o hartă grație participării tuturor, dar nu numai.

Deoarece scopul este cu adevărat să acționăm (să nu ne gâlgâim sau să așteptăm ca guvernul să se ocupe de asta ...), adică să ne curățăm mediul. Realizarea unei hărți ar fi inutilă dacă nu ar fi urmată de acțiune.

Prin urmare, acțiunile posibile sunt următoarele:

+ Identificarea și cartarea site-urilor poluate (pentru a crește gradul de conștientizare a ceea ce facem mediului nostru și a consecințelor pe care acesta le poate avea)

+ Faceți datele recensământului accesibile persoanelor, organizațiilor sau asociațiilor care doresc să acționeze efectuând curățări și astfel să le faciliteze sarcina (de exemplu, este disponibil un fișier POI cu site-uri poluate, doar introduceți-l în GPS pentru pe site-uri poluate)

+ Organizați acțiuni de curățare și prevenire (ieșiri educative cu copii, de exemplu)

+ Alertează autoritățile publice (prefecturi, primării, DDE, DRIRE) astfel încât să se aplice în cele din urmă legile existente pe această temă (sancțiunea poluatorului, obligația de curățare a oricărui loc cunoscut, implementarea măsurilor preventive)

Evident, site-ul a fost conceput astfel încât aceste acțiuni să fie listate și, prin urmare, rezultatele să fie vizibile!

Dar baza tuturor este într-adevăr participarea cât mai multor oameni posibil. Cu cât sunt mai mulți, cu atât vom fi mai eficienți.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 09/11/07, 14:10

Bună gunoi
gunoiul a scris:Corect, stabilind o hartă grație participării tuturor, dar nu numai.

Deoarece scopul este cu adevărat să acționăm (să nu ne gâlgâim sau să așteptăm ca guvernul să se ocupe de asta ...), adică să ne curățăm mediul. Realizarea unei hărți ar fi inutilă dacă nu ar fi urmată de acțiune.

Prin urmare, acțiunile posibile sunt următoarele:

+ Identificarea și cartarea site-urilor poluate (pentru a crește gradul de conștientizare a ceea ce facem mediului nostru și a consecințelor pe care acesta le poate avea)

+ Faceți datele recensământului accesibile persoanelor, organizațiilor sau asociațiilor care doresc să acționeze efectuând curățări și astfel să le faciliteze sarcina (de exemplu, este disponibil un fișier POI cu site-uri poluate, doar introduceți-l în GPS pentru pe site-uri poluate)

+ Organizați acțiuni de curățare și prevenire (ieșiri educative cu copii, de exemplu)

+ Alertează autoritățile publice (prefecturi, primării, DDE, DRIRE) astfel încât să se aplice în cele din urmă legile existente pe această temă (sancțiunea poluatorului, obligația de curățare a oricărui loc cunoscut, implementarea măsurilor preventive)


Abordarea este interesantă, dar cu o avertizare. limita dintre denunțare și listare este mică ..... (regimul Vichy). :şoc: Yaka ia multe precauții înainte de a declanșa ceva ...

La rândul meu, merg uneori la o plimbare în munți cu o pică (băț cu un cui terminal) și o pungă de gunoi pe care o umplu (la întoarcere) și arunc gunoiul din parcare.

Într-adevăr, am observat că oamenii își aruncă deșeurile mai ușor pe suprafețe deja murdare decât pe spații goale. Deci, dacă marginile căii sunt „păstrate”, ele rămân atât de mult. : Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
gunoi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 08/11/07, 14:21
x 1




de gunoi » 09/11/07, 15:31

uh Flytox, am un pic de probleme cu comparația pe Vichy, înțeleg ce vrei să spui, dar este un pic puternic ca o comparație, nu-i așa ...? Vă reamintesc că guvernul de la Vichy a trimis oameni ca tine și ca mine în lagărele de exterminare ...

și apoi denunțați pe cine, credeți că imbecilii care își aruncă deșeurile în râuri își lasă numele?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Delair
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 46
Înregistrare: 31/10/07, 15:51
Locul de amplasare: CHATEAUBOUDUN




de Delair » 09/11/07, 15:36

Uh bine ... uh Cetățeni?

Bine ... Toată munca de recensământ este gata! Pentru siturile și solurile poluate, este DRIRE!
Există BASIAS ȘI BASOL. Ne dăm banii pentru ca această lucrare să fie făcută și pot să asigur că este bine făcută și în TRANSPARENȚĂ !!!
Acum, în anii 1990, exista puterea de alertă care a fost acordată asociațiilor de tipul legii 1901 pentru a denunța abuzurile cu instituțiile.
Deci ce mai aștepți?
0 x
bărbații preced pădurea, deșerturile le urmează „CHATEAUBRIANT
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 09/11/07, 16:07

Bună gunoi
gunoiul a scris:uh Flytox, am un pic de probleme cu comparația pe Vichy, înțeleg ce vrei să spui, dar este un pic puternic ca o comparație, nu-i așa ...? Vă reamintesc că guvernul de la Vichy a trimis oameni ca tine și ca mine în lagărele de exterminare ...


Nu am vrut să mă rănesc ... Comparația este un pic „șocantă”, este adevărat, dar am văzut o poveste de genul acesta în care un meșter se balansa nu știu ce substanțe chimice mirositoare și poluante direct pe sol la sfârșitul lui sol. Vecinii au văzut, denunțat ..... a intrat în viață plin, diferitele autorități au venit să-și pună cei doi cenți, magazinul aproape a murit cu șeful care șantajează slujbe .. . angajații aproape că și-au pierdut locurile de muncă.

În poveste, nu știu dacă terenul a fost curățat ... pentru că este posibil ca meșterul să nu aibă mijloacele de plată. Au trebuit să găsească un compromis .... magazinul încă există.

Un dialog preliminar ar fi fost cu siguranță mai constructiv ..... înainte de a da foc pulberii. : Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
gunoi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 08/11/07, 14:21
x 1




de gunoi » 09/11/07, 16:18

Site-uri și soluri poluate, într-adevăr sunt DRIRE și BRGM și suntem de acord, lucrarea se face în deplină transparență.

Dar nu avem de-a face cu aceeași problemă. În prezent, statul are grijă de siturile puternic poluate sau de mari dimensiuni care necesită supraveghere.

Lucrul nostru este haldele sălbatice și m-ar surprinde foarte mult dacă ar fi toate listate pentru că sunt mici și bine ascunse și apoi cresc ca ciupercile ...

Luați de exemplu, credeți că acesta face parte din bazele de date BASOL sau BASIAS:
http://rubbishbusters.com/news/derniere ... video.html

Concluzie: dacă, în ciuda muncii organismelor publice, mai găsim lucruri de acest gen, mai este de lucru, este o dovadă că acest lucru nu este suficient ...

Este ușor, cu mai puțin de 10 persoane care au trimis fotografii, avem deja peste 60 .....

Ce mai astepti?
că ne ajuți ...
0 x
gunoi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 08/11/07, 14:21
x 1




de gunoi » 09/11/07, 16:27

Flytox a scris:Bună gunoi
gunoiul a scris:uh Flytox, am un pic de probleme cu comparația pe Vichy, înțeleg ce vrei să spui, dar este un pic puternic ca o comparație, nu-i așa ...? Vă reamintesc că guvernul de la Vichy a trimis oameni ca tine și ca mine în lagărele de exterminare ...


Nu am vrut să mă rănesc ... Comparația este un pic „șocantă”, este adevărat, dar am văzut o poveste de genul acesta în care un meșter se balansa nu știu ce substanțe chimice mirositoare și poluante direct pe sol la sfârșitul lui sol. Vecinii au văzut, denunțat ..... a intrat în viață plin, diferitele autorități au venit să-și pună cei doi cenți, magazinul aproape a murit cu șeful care șantajează slujbe .. . angajații aproape că și-au pierdut locurile de muncă.

În poveste, nu știu dacă terenul a fost curățat ... pentru că este posibil ca meșterul să nu aibă mijloacele de plată. Au trebuit să găsească un compromis .... magazinul încă există.

Un dialog preliminar ar fi fost cu siguranță mai constructiv ..... înainte de a da foc pulberii. : Mrgreen:
A+


Ok sunt liniștit ... :D

Ce este de preferat:

Un magazin care se închide cu angajați șomeri
ou
Copiii care dezvoltă cancer (sau altul ...) din produse aruncate în natură

În orice caz, este evident că dialogul ar trebui privilegiat, dar este de asemenea evident că, în unele cazuri, dialogul și prevenirea nu au niciun efect.

Scopul RubbishBusters nu este de a denunța oamenii, ci de a alerta primăriile și alte organisme publice ... și mai ales să curățăm pentru că nu suntem niciodată mai bine deserviți decât de noi înșine.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 288