Emmanuel Giboulot: instanță pentru poluarea non-pesticide!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Emmanuel Giboulot: instanță pentru poluarea non-pesticide!




de Christophe » 19/02/14, 11:10

Un caz care ar putea crea un precedent serios!! Ce tara...ce Europa...

Emmanuel Giboulot a fost chemat la tribunalul din Dijon pe 24 februarie, la ora 13:30, pentru refuzul de a folosi un pesticid periculos.

De la ora 12 p.m. în acea zi, grupul său de sprijin a făcut apel la oameni să se reunească și a sugerat un picnic în fața clădirii ca demonstrație.

Ascultă mărturia lui Emmanuel și transmite mesajul lui:
http://ipsn.eu/petition/viticulteur.php
: Evil:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 19/02/14, 11:28

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 19/02/14, 11:31

Am semnat petiția dar recunosc că sunt întotdeauna foarte precaut pentru că pe internet abundă povești șocante de genul acesta, unele sunt adevărate, altele sunt farse sau modalități de a crea fișiere comerciale vizate.

Asta e o altă dezbatere, dar ar fi foarte util să avem certitudinea că acest tip de petiție se bazează pe o motivație sinceră și sinceră, sau că nu este exploatat de „escroc pervertiți pentru profit”.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 19/02/14, 13:33

acest caz amintește de cel al crescătorilor ecologici care refuză vaccinarea și terapia cu antibiotice și alte produse toxice pentru animalele lor. Și și mai dramatic, cazul părinților care refuză aceleași produse periculoase precum vaccinurile și pe care legea le pedepsește aspru: 6 luni de închisoare și/sau 30.000 de euro amendă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16178
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 19/02/14, 13:43

Am încercat să semnez, dar site-ul pare inert la validare

ar fi deja 226000 de semnături, deci totul este bine ...

este povestea o farsă? Nu stiu.

În orice caz, este pe deplin plauzibil. Trăim în prezent într-o atmosferă de dictatură târâtoare în care majoritatea instituțiilor statului sunt uneori pervertite pentru a forța cetățenii să respecte... absurdul.

În același gen, pe acest subiect, a apărut ieri un reportaj Arte (n°7) despre „Raiders” din Rusia, care sunt scheme juridice-stat-mafiote foarte inteligente care vizează exproprierea de oameni cinstiți/Antreprenori ai proprietății lor.
http://www.arte.tv/guide/fr/046917-000/ ... a-la-russe

Coluziunea, corupția și răutatea sunt la toate nivelurile, inclusiv cele ale justiției, poliției, administrației de stat, care susține aceste ingenioase jocuri de prostie... Împărtășim „primarilor” puști mari și altor funcționari/lachei zeloși câteva firimituri de ruble, în timp ce cei mari câștigă milioane în câteva luni.

@+
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 19/02/14, 21:56

0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 20/02/14, 09:41

În același sens, aseară l-am auzit pe José Bovet prezentând cea mai recentă carte a sa („hold-up on democracy”) în care denunță infiltrarea lobby-urilor în Parlamentul European pentru a adopta legi favorabile lobby-uri, sau contracară pe cele nefavorabile. lor.

Indiferent dacă suntem pro sau împotriva lui José Bovet, el este o figură politică onestă și sinceră mai presus de orice suspiciune:

http://www.liberation.fr/economie/2014/ ... 507_979932

cartea lui : http://www.editionsladecouverte.fr/cata ... 78220.html
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 20/02/14, 10:27

din păcate, Franța este în dezacord cu OMG-urile. Pe de o parte, din cauza importurilor de hrană pentru animale, care este folosită masiv în creșterea animalelor industriale din Franța și nu numai, precum și a medicamentelor care au făcut obiectul manipulării genetice și pe care aproape nimeni nu le pune la îndoială. Interzicerea OMG-urilor pur și simplu ar duce la interzicerea lor, de fapt, de asemenea. Cu toate acestea, atât laboratoarele, cât și crescătorii industriali nu sunt de acord că afacerea lor ar trebui să fie afectată și sunt puternici.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 20/02/14, 19:04

Am semnat petitia...
Pacat daca e fals...
Uneori „trebuie să pleci”
Mai mult, am văzut la televizor un apărător al OMG-urilor, vorbind despre „selecția speciilor și încrucișarea care s-a practicat de secole”....Chiar dacă asta nu are nicio legătură cu manipularea genetică.
0 x
Încercând continuu, unul sfârșește reușind. Deci, cu cât lipsește mai mult, cu atât este mai probabil să funcționeze.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 21/02/14, 09:53

manet salut
Mai mult, am văzut la televizor un apărător al OMG-urilor, vorbind despre „selecția speciilor și încrucișarea care s-a practicat de secole”....Chiar dacă asta nu are nicio legătură cu manipularea genetică.
Absolut, ne întrebăm dacă acești oameni sunt competenți. Probabil a fost un interviu cu thats in the air, un agronom (de a cărui independență față de distribuitorii de „produse fitosanitare” (sic) nimeni nu va îndrăzni să se îndoiască) : Cheesy: : Evil:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 329