Băieți - prieteni? dușmani? Conferința lui Hervé Coves

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Băieți - prieteni? dușmani? Conferința lui Hervé Coves




de Adrien (ex-nico239) » 27/06/17, 23:58

Deocamdată nu este cel mai mic melc din zona mea, dar aud atât de multe despre ei în grădinile de legume mai la nord încât aceste 2 videoclipuri ar putea fi de interes pentru cei care se confruntă cu această moluște...

https://www.youtube.com/watch?v=szyWyR_PSTA

https://www.youtube.com/watch?v=u0NyYBLe0n0
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13718
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Slugs - prieteni? inamici? Conferința lui Hervé Coves




de izentrop » 29/06/17, 14:01

bonjour,
Acest inginer agricol ne învață gestionarea holistică a dăunătorilor, oferind adăpost și adăpost prădătorilor lor. : Twisted: . Ceea ce necesită o mare cunoaștere a stilului lor de viață pentru a le menține pe loc pe tot parcursul anului.

Mulți au încercat principiul și au renunțat în anul următor, acuzând mulciul că adăpostește melci și rozătoare. Este nevoie de puțină mai multă răbdare și observație pentru ca echilibrul să se stabilească.
Și apoi, trebuie să accepți să mănânci ridichi care au fost ușor ciugulite de mini-limacși. Clătirea este suficientă, nu este nevoie să îndepărtați părțile atacate.

Biodiversitatea stabilită va fi benefică și pentru alți dăunători. Doar că globalizarea ne-a adus dăunători care nu au prădători aici. Anul acesta, bug-uri malefice (Nu inventez asta) fă-mi zmeura necomestabilă.

Afidele nu mai sunt o problemă, chiar și la începutul sezonului, datorită în parte gărgărițelor asiatice : Mrgreen: https://www.youtube.com/watch?v=pNz4AxXepyQ

Toată această discuție pentru a introduce acest videoclip nu mai puțin holistic :) :
https://www.youtube.com/watch?v=8w3qhWkfRMY
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Slugs - prieteni? inamici? Conferința lui Hervé Coves




de Did67 » 29/06/17, 15:17

izentrop a scris:
Este nevoie de puțină mai multă răbdare și observație pentru ca echilibrul să se stabilească.
Și apoi, trebuie să accepți să mănânci ridichi care au fost ușor ciugulite de mini-limacși. Clătirea este suficientă, nu este nevoie să îndepărtați părțile atacate.



Mai presus de toate, realizați că prin definiția cuvântului „echilibru”, înseamnă a tolera prezența parazitului în cauză. Altfel, dușmanii săi, auxiliarii noștri, vor muri de foame sau vor pleca...

Exprim acest lucru spunând: „Pentru a evita să ai o problemă cu un parazit, trebuie să crești acest parazit” (implicit pentru a atrage și a hrăni inamicii săi, care sunt ajutoarele mele).

Și astfel introduc plante martire, care sunt deosebit de atractive pentru principalii paraziți!

Acum, chestiunea echilibrului este mult mai complexă, un pic ca waveletele unui corp de apă pe care navighează multe bărci... Du-te și prezice, la un loc dat, ce se va întâmpla!

Pentru că imaginează-ți că inamicul, auxiliarul tău, are și dușmanii lui... care ei înșiși au... dușmani...

Și astfel echilibrul este rezultatul neapărat complex al tuturor acestor variații... a tuturor acestor „mizerie fericite”, cu variații ale ciclurilor care pot fi multianuale. Sau chiar, temporar, scoateți balamalele! Este natural" !

Credința că balanța este netedă ca o cântar care nu se mai mișcă este... idioată!

Și uneori, depășim limitele „acceptabilului”, dacă nu renunțăm la recoltele noastre.

Aceasta este limita prezentării lui Coves. El trece peste asta.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13718
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Slugs - prieteni? inamici? Conferința lui Hervé Coves




de izentrop » 29/06/17, 17:46

Did67 a scris:Credința că balanța este netedă ca o cântar care nu se mai mișcă este... idioată!
Și uneori, depășim limitele „acceptabilului”, dacă nu renunțăm la recoltele noastre.
Aceasta este limita prezentării lui Coves. El trece peste asta.
Poti sa lamuri acolo?

Este un poet în felul în care spune povestea, dar înțelegem bine mesajul.
Pentru efectul gunoiului de urzică asupra diplopodelor la 28 de minute, mai am îndoieli cu privire la explicația incredibilă??
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Slugs - prieteni? inamici? Conferința lui Hervé Coves




de sicetaitsimple » 29/06/17, 19:39

izentrop a scris:
Did67 a scris:Credința că balanța este netedă ca o cântar care nu se mai mișcă este... idioată!
Și uneori, depășim limitele „acceptabilului”, dacă nu renunțăm la recoltele noastre.
Aceasta este limita prezentării lui Coves. El trece peste asta.
Poti sa lamuri acolo?

Este un poet în felul în care spune povestea, dar înțelegem bine mesajul.


Am văzut acest videoclip acum ceva timp, dar recunosc că nu-i mai amintesc cu adevărat conținutul, chiar dacă îmi amintesc de personaj, trebuie să-l revăd.

Pe de altă parte, despre „limitele acceptabilului”, bineînțeles că Didier va răspunde, dar din partea mea este destul de clar. Sunt ani când din orice motiv, cel mai adesea după părerea mea vremea, pentru că vremea poate fi favorabilă dăunătorului în cauză și dimpotrivă nu favorabilă prădătorilor săi, populația cutare sau cutare dăunătoare explodează.

În acest caz încercăm să luăm măsuri, pentru că dacă creăm o grădină de legume nu este a priori să hrănim melci....

Și melcii nu sunt (din cunoștințele mele) o specie pe cale de dispariție.
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Slugs - prieteni? inamici? Conferința lui Hervé Coves




de olivier75 » 29/06/17, 20:32

Bonsoir,
Este unul dintre primele videoclipuri care m-a frapat, îmi place personajul, o impresie de călugăr predicator cu un zâmbet strălucitor...
Cred că gândurile lui sunt destul de bune, doar adaptați-le acasă și găsiți unde să setați glisoarele de toleranță. Lăsarea legumelor să trăiască după recoltare, compostarea la suprafață, sunt aplicații ale ideilor lui, nu spune să nu le ridici și să privești cum melcii îți devorează răsadurile, doar tolerează, ține-te departe și apără-te, variantă minimă. Nu mai am anti-melc, si asta e in regula pentru moment, desi nu sunt aici, doar vreo zece disparitii imputabile, departe de 10%, dar anul acesta si destul de misto chestiune de melc, o sa vad in toamna ....
Cred că aplicarea principiilor ei necesită multe cunoștințe și întrebări, complet de neimaginat pentru mulți, inclusiv pentru grădina de legume a leneșului.
Nu trebuie să uităm că nimeni, chiar și folosind toate substanțele chimice, nu poate scăpa complet de melci în aer liber.
Olivier.
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Slugs - prieteni? inamici? Conferința lui Hervé Coves




de sicetaitsimple » 29/06/17, 20:43

olivier75 a scris:Bonsoir,
Este unul dintre primele videoclipuri care m-a frapat, îmi place personajul, o impresie de călugăr predicator cu un zâmbet strălucitor...


Este un călugăr franciscan.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Slugs - prieteni? inamici? Conferința lui Hervé Coves




de Did67 » 29/06/17, 21:36

sicetaitsimple a scris:
Pe de altă parte, despre „limitele acceptabilului”, bineînțeles că Didier va răspunde, dar din partea mea este destul de clar. Sunt ani când din orice motiv, cel mai adesea după părerea mea vremea, pentru că vremea poate fi favorabilă dăunătorului în cauză și dimpotrivă nu favorabilă prădătorilor săi, populația cutare sau cutare dăunătoare explodează.

În acest caz încercăm să luăm măsuri, pentru că dacă creăm o grădină de legume nu este a priori să hrănim melci....

Și melcii nu sunt (din cunoștințele mele) o specie pe cale de dispariție.


Destul de. În ciuda prezenței semnificative a ciupercilor, în ciuda gândacilor de pământ de mai târziu, și a unui arici în zonă descoperit întâmplător recent, am avut un vârf în această primăvară, cu afectarea plantelor tinere depășind 70% în cazul scarolelor, și tinzând spre 50% în cazul varzei sau feniculului.

Așa că a trebuit să exersez „alegerea”, folosind un far, în jur de zece zile...

Și a devenit din nou complet calm.

Se întâmplă ca la sfârșitul iernii, melcii să fie activi, dar prădătorii sunt încă „adormiți”...

Deci „echilibru” va exista. Dar prea târziu.

Deci „a conta pe solduri” este cel puțin enervant. Discutați cu fermierii africani care sunt victime ale lăcustelor deșertului - totuși, de facto, culturile lor sunt adesea „ecologice” (pentru că nu își permit pesticide și îngrășăminte - acest lucru nu este deloc adevărat în perimetrele bumbacului)...

Deci e bine de explicat. Dar deriva constând în a încheia cu laissez-faire, din moment ce va exista un echilibru, este periculoasă...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Slugs - prieteni? inamici? Conferința lui Hervé Coves




de sicetaitsimple » 29/06/17, 21:40

sicetaitsimple a scris:
olivier75 a scris:Bonsoir,
Este unul dintre primele videoclipuri care m-a frapat, îmi place personajul, o impresie de călugăr predicator cu un zâmbet strălucitor...


Este un călugăr franciscan.


Mai mult, cineva poate fi călugăr și agronom, călugării au fost cei care, după cunoștințele mele, în Evul Mediu au făcut cel mai mare progres în tehnicile agronomice.

Dar unul poate fi și un măgar vechi ateu și totuși agronom, am nume!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Slugs - prieteni? inamici? Conferința lui Hervé Coves




de Ahmed » 29/06/17, 21:47

Poți să fii călugăr sau un bătrân prost ateu, important este să ai credință... sau fân?
Sau credința în fân? :?

Nu mai știu... : Wink:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 563