Nivelul apelor subterane

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Nivelul apelor subterane




de Adrien (ex-nico239) » 21/06/17, 00:18

Nivelul pânzei freatice de la 1 iunie 2017
Sursă câmpuri complete

Două treimi (70%) din apele subterane din Franța arată un nivel moderat scăzut până la foarte scăzut, din lipsa unei reîncărcări suficiente de iarnă, indică luni Biroul de Cercetări Geologice și Miniere (BRGM) în raportul său din 1 iunie.

Doar câteva zone, în special la sudul bazinului Parisului și în Occitania, au putut beneficia de reîncărcare normală și au niveluri în jurul mediei. Pe măsură ce se apropie vara, două treimi din puncte sunt deja în tendință descendentă, cu doar 10% în creștere. Precipitațiile din luna mai au fost foarte neregulate, după un deficit global de iarnă și precipitațiile au întârziat până în februarie. În timpul primăverii, ploile au fost benefice pentru vegetație, dar nu foarte eficiente în reîncărcarea pânzelor freatice.

În mai, o parte a țării a fost străbătută până pe 20 de pasaje ploioase, dar țărmurile Mediteranei, Corsica, precum și regiunile de frontieră din nord au cunoscut vreme destul de uscată. Condițiile de presiune ridicată se instalează apoi în toată Franța.

Printre pânzele freatice care prezintă cele mai favorabile situații, cu niveluri apropiate de medie, BRGM citează acviferele carstice din regiunile Nîmes și Montpellier, pânza freatică cu cretă din Burgundia și Gatinais (la sud de bazinul Parisului), pânzele freatice aluvial al Corsei (la est de insulă). Pe de altă parte, fața de masă cu cretă din Champagne, toate acviferele din bazinul Adour-Garonne, acviferele din valea Rhône (în amonte și în aval), stratul de calcar jurasic din Lorena, se află într-o situație mult mai puțin favorabilă.

Imagine
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Nivelul apelor subterane




de Grelinette » 21/06/17, 10:23

bonjour,

În regiunea mea PACA, subiectul deficitului de apă al apelor subterane revine în fiecare an cu aparent observația că pânzele freatice își pierd din ce în ce mai mult nivelul apei de fiecare dată și cauza ar fi o scădere a precipitațiilor.

Cu toate acestea, la nivelul meu, am observat schimbări în ultimii ani care nu au coroborat această cauză!

Există multe rezervoare de colectare a apei de ploaie în casa mea pentru fiecare dintre acoperișurile tuturor celor 3 locuințe învecinate, inclusiv o rezerva de apă foarte mare de 200 m3 care colectează apa de ploaie de pe un acoperiș mare. „o suprafață de aproximativ 220 m².
2014-02-11_13-26-15_882.jpg


De obicei, această rezervă mare de apă nu se umple niciodată complet în timpul anului, dar de aproximativ 3-4 ani această rezervație se revarsă în mod regulat, fie în toamnă, iarnă sau chiar primăvară!
În anii trecuți, în această lună a lunii iunie, această rezervă este de obicei umplută la mai puțin de un sfert, sau chiar aproape goală, în timp ce anul acesta este încă plină cu 3/4.

La fel, există rezervoare cubice de 1000 de litri pentru fiecare dintre acoperișurile mici de 15-25 m² ale celorlalte clădiri și sunt surprins să observ că aceste rezervoare de 1000 de litri se umple și se revarsă într-o singură ploaie puternică, de exemplu în timpul dintr-o singură noapte ploioasă, ceea ce nu era cazul înainte.

Impresia mea (în afară de măsurarea precisă) este, prin urmare, că precipitațiile sunt în fiecare an mai importante, dar foarte neregulate: mai multă cantitate de apă, dar cu mai puține episoade de ploaie și ploi foarte abundente pe durate foarte scurte.

În plus, în urmă cu câțiva ani am participat la o întâlnire pentru a prezenta Planul de prevenire a riscului de inundații într-un oraș din valea Durance spre Manosque din Alpes de Haute Provence; Duranța este un râu care traversează regiunea PACA și este supus inundații impresionante: nivelul său poate crește câțiva metri în câteva ore.

Până astăzi am vorbit despre un Potop Centenar al Durancei care a fost excepțional, dar acum acest potop excepțional este Decenal și chiar mai frecvent.
Experții explică aceste schimbări prin faptul că:
1 °) urbanizarea foarte rapidă sigilează solurile producând o scurgere de apă de ploaie către râurile din fundul văii,
2) defrișarea necontrolată a zonelor forestiere înseamnă că apa de ploaie nu mai este reținută de vegetația naturală și curge la suprafață fără a pătrunde în sol.

Aceste 2 cauze cumulative explică parțial că apa de ploaie nu mai trece în pânza freatică, în ciuda cantității de apă care poate fi mai abundentă.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Nivelul apelor subterane




de Christophe » 21/06/17, 11:06

Bun subiect mulțumesc!

Da, încălzirea globală începe să afecteze serios ... ciclul apei ...

Unii leagă undele de căldură și nivelul scăzut al pânzelor freatice ... care astăzi sunt destul de asemănătoare cu 1976 și 2005 (dar nu cu 2003 ??)

Și AMHA, în general, nu se va îmbunătăți ... dar, evident, nu este suficient ca ecologia să vină înainte (sau cel puțin la același nivel) decât economia pentru dragii noștri lideri de aur (a). .. : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Nivelul apelor subterane




de Adrien (ex-nico239) » 21/06/17, 11:30

Bazin sacru pe care îl ai ....

Pentru restul memoriei mele, Durance nu și-a părăsit niciodată patul, de la amenajările hidraulice făcute pe cursul său ...

Pentru defrișări sau mai degrabă despăduriri este sigur că este un dezastru.

Dar nu datează de ieri ....

Imagine
http://www.persee.fr/doc/geo_0003-4010_ ... _237_10533

Bătrânii noștri timp de secole au condus pădurea, până când au sunat clopotele de alarmă și a fost adoptată Legea pentru restaurarea terenurilor montane din 1882.

Și chiar dacă citiți puțin, veți vedea că a fost departe de a fi unanim, deoarece unii au crezut că solurile și seceta au împiedicat întotdeauna pădurea să crească în aceste colțuri ... ceea ce era evident o prostie. ..

Dar aceste dispoziții bune sunt puțin uitate de generațiile tinere.

Pentru crescătorul căruia îi împrumut o parte din pământul meu, pădurea de pe versantul opus este inutilă : Cheesy: și ar fi mult mai util să-l tăiem pentru (desigur) să pășunăm patrupedele ...

Mai mult, înainte ca subiectul să fie supravegheat, unii proprietari care nu aveau nimic de-a face cu el au tăiat fericiți copacii: cu rezultatele pe care le știm: degradarea solului, eroziune ... etc.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Nivelul apelor subterane




de Grelinette » 21/06/17, 12:24

nico239 a scris:Pentru restul memoriei mele, Durance nu și-a părăsit niciodată patul, de la amenajările hidraulice făcute pe cursul său ...

Acesta este un alt subiect, dar am experimentat inundații relativ recente impresionante în Durance. Mai mult, în 2003, după o inundație, zonele de inundații de pe fiecare parte a Durance-ului au fost extinse: am avut o companie care a primit publicul instalată într-una dintre aceste zone și a trebuit să mă mut din cauza riscurilor extinse ale 'potop.

Unul dintre motivele acestor inundații, în ciuda amenajărilor hidraulice, este acela că, atunci când sunt ploi abundente, barajele sunt forțate să deverseze cantități mari de apă provocând o inundație în aval.
A existat chiar un caz în care atunci când excesul de apă a fost ameliorat, ramuri și trunchiuri au blocat supapele care nu au putut fi închise, ceea ce a provocat o inundație neașteptată.

Există un alt fenomen puțin cunoscut care ar provoca inundații prin inundații de revărsare, în special de la Durance, și tot în timpul ședinței de prezentare a PPR, un fermier vechi a explicat că anterior populațiile locale au folosit mult pietricelele pentru a construi ziduri joase și case care au efectuat o curățare regulată a albiei râului. Acum, această îndepărtare a pietricelelor este interzisă, iar albia râului ar fi cu câțiva metri mai mare decât era acum câteva decenii, de fapt, chiar și cu mai puțină apă râul se revarsă mai repede!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Nivelul apelor subterane




de Adrien (ex-nico239) » 21/06/17, 13:58

Nu sunt suficient informat pentru a spune că întreruperile de curent EDF la Serre Ponçon sau Château Arnous și ploile abundente sunt legate și nici nu știu care este politica pentru curățarea lacurilor de baraj menționate mai sus.

Nu mai sunt informații despre utilizarea pietricelelor pentru a construi gabioane și influența acestora asupra înălțimii cursului râului.

Nu am impresia - pur vizuală că de 50 de ani pe care o frecventez în fiecare zi patul ei a devenit supraponderal, dar este vizibil.

Cert este că barajul Château Arnoux a trecut rapid de la un lac de înot și de la o inițiere la navigarea într-o vastă mlaștină ...
La acea vreme, locuitorilor li s-a promis o stațiune pe litoral (exagerez : Mrgreen: )

Și pe acest subiect, nici pentru faptul că zonele Pertuis și St Maurice de Manosque nu se află în zone de inundații ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Nivelul apelor subterane




de Christophe » 14/11/18, 09:52

Un desen interesant: nu m-am gândit niciodată că purificarea industrială va împiedica reîncărcarea apei subterane!

fețe de masă_eaux.jpg
nappes_eaux.jpg (87.03 KiB) Vizualizat de 3395 ori


Pe de altă parte, știam bine și multă vreme că MAȘINA până la canalizare (= pentru a amesteca apa de ploaie, limpede și negru și gri) era o înșelătorie a acviferelor !!

Companiile de apă sunt într-adevăr noile mafii ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Nivelul apelor subterane




de Christophe » 14/11/18, 10:06

Christophe a scris:Companiile de apă sunt într-adevăr noile mafii ...


filtrare-pompare-apa / l-apa-care-suntem-din-juliette-duquesne-et-pierre-rabhi-t15841.html # p348062

Potrivit Juliette Duquesne, măsurile de prevenire a poluării ar putea costa De 87 de ori mai ieftin decât tratarea apei poluate


CQFD!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Nivelul apelor subterane




de a fi hafen » 17/11/18, 08:19

Nu înțeleg bine diagrama: de ce nu există infiltrare? Apa de ploaie nu se infiltrează pe soluri artificiale unde se poate evapora din nou și / sau curge mai departe pentru a se infiltra în cele din urmă sub pânza freatică ... Apele uzate tratate eliberate în pârâurile se întorc bine la pânzele freatice ...

În ceea ce privește apele subterane, rămâne de văzut și problema poluării cu pesticide și nitrați care sunt încă prezente datorită fermierilor!
https://www.actu-environnement.com/ae/news/alsace-nappe-phreatique-pollution-pesticides-nitrates-30293.php4
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Nivelul apelor subterane




de Moindreffor » 18/11/18, 17:28

nivelul pânzei freatice depinde în principal de tipul pânzei freatice
acasă este calcar fracturat, astfel încât pânza freatică se reîncarcă foarte repede, dar se golește foarte repede și pe căile navigabile
prin urmare, cu risc ridicat de poluare, dar dacă este poluat, acesta este evacuat rapid

a doua problemă cu apele subterane este supraexploatarea lor, dacă aveți 2 pompări prea aproape, proximitatea lor poate arăta un deficit fals, primul pompare, luând apă din a doua

acasă, un oraș de dimensiuni medii a venit să pompeze în pânza freatică a orașului vecin, dar odată cu creșterea consumului, acesta din urmă a venit să instaleze un sistem de pompare în orașul meu, urcând din ce în ce mai mult spre sursa cursului apă, orașul mediu nu are un râu

prin urmare, pomparea poate fi uscată, dar nu pânza freatică ...

și anume că adesea măsurăm nivelul apei subterane la locurile de pompare
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 561