Echipamente agricole la forța viței!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Echipamente agricole la forța viței!




de Grelinette » 29/04/14, 18:28

Bonjour à tous,

În acest moment, în regiunea mea există o multitudine de proiecte de grădină comună înflorind din toate părțile și, în funcție de disponibilitatea mea și abilitățile mele, particip la unele lucrări în aceste grădini.
În ultima vreme am petrecut o dimineață întorcând un câmp cu pică și târâtoare pentru a înmuia pământul pentru a semăna și a planta ...

Din fericire, am fost mulți dintre noi și suprafețele erau mici, deoarece o mare parte a terenului fusese deja arată de către proprietar cu un tractor (Spre regretul managerilor și animatorilor grădinii, îngrozit că un motor pe benzină venise să-și tragă anvelopele agresiv în acest teren de permacultură organică!).

Mi-am amintit apoi că am văzut un site web (american) care prezenta instrumente de arat concepute pentru a fi folosite de un ciclist! (a existat chiar și un videoclip destul de convingător ...)

Are cineva linkul către acest site? (linkul apare pe econologie dar nu știu unde).

În caz contrar, mi-am spus că trebuie să fie destul de simplu să fabricați un fel de mic modul de tracțiune care să poată trage un instrument, cum ar fi o grapă, o plivitoare sau un alt plug, și să fie acționat de unul sau mai mulți bicicliști !!!

Ideea ar fi să facem o platformă cu 4 roți inclusiv 2 agrare pe care să reparăm biciclete (de la 1 la 4) întreținute cu antrenori de acasă.
Imagine

Mulți participanți la aceste grădini comune vin cu biciclete, inclusiv pedelecuri, care ar fi ușor de atașat la mașină!

Cicliștii ar antrena o roată de inerție grea plasată dedesubt, așa cum se vede pe unele echipamente de fitness, care ar provoca propulsia modulului tractor pentru un cuplu și o putere mai mari.

Ce crezi?

Ca întotdeauna, dacă aveți idei și sugestii! : Mrgreen:
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 29/04/14, 19:32

Cred că după nici 5 minute nu vei fi atât de epuizat încât vei renunța!
De fapt, puterea care ar trebui depășită cu mult poate fi asigurată de unul sau mai mulți bicicliști.
Ei bine, este doar părerea mea, poate că mă înșel, cel mai bun este să încerc!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 29/04/14, 20:13

Utilizarea roților ar necesita o reducere mare a dezvoltării pentru a obține turație mică și cuplu mare, cu toate acestea, cuplul mare poate fi transmis doar de o roată dacă este aplicat foarte puternic la sol cu ​​o greutate substanțială.

Prin urmare, sunt de acord cu Netshaman, roata nu este cea mai bună soluție de tracțiune pe teren moale și denivelat, există o soluție mult mai eficientă: picioarele!

În plus, schimbarea unei mișcări alternative în rotație pentru a reveni la alimentarea liniară este o complicație complet inutilă ...

Tracțiunea umană trebuie să fie modelată pe tracțiunea animalelor, mutatis mutandis, Sunt surprins, Grelinette, că această dovadă scapă unui utilizator experimentat de animale de muncă.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 29/04/14, 22:07

Cât de înfrânți sunteți prietenii mei!

netshaman a scris:Cred că după nici 5 minute nu vei fi atât de epuizat încât vei renunța!

Ne subestimezi vițeii! : Cheesy:

Deși puterea totală poate părea insuficientă, dar cred că adăugarea unui disc mare și greu joacă un rol de volant ar adăuga suficientă putere și cuplu. În ideea mea, roțile bicicletei ar conduce acest disc cu o viteză de rotație mare, care disc ar conduce cutia de viteze ...

Insist în continuare asupra faptului că există exemple de astfel de mașini care funcționează. (Christophe, dacă mă poți auzi !!! ... ai putea găsi linkul către site-ul care prezintă acest videoclip? El este pe economie ...)

Ahmed a scris:Schimbarea unei mișcări de rotație alternativă pentru a reveni la avansul liniar este o complicație complet inutilă ...

Totuși, mi se pare că este principiul bicicletei, care a îmbunătățit cu precizie principiul bicicletei de echilibru prin adăugarea unei mișcări rotative!

Pentru reducerea puternică, am recuperat deja o cutie de viteze de tuns iarba ... mi se pare a fi un material bun pentru acest nou DIY (în plus există 5 trepte și marșarier!).
Imagine

Ahmed a scris:Tracțiunea umană trebuie să fie modelată pe tracțiunea animalelor, mutatis mutandis, Sunt surprins, Grelinette, că această dovadă scapă unui utilizator experimentat de animale de muncă.

Da .... Sunt sigur că dacă ar exista o bicicletă potrivită pentru cai de lucru, ei nu ar ezita să călărească acest pedal pentru a fi mai eficienți!

Există într-adevăr Banda de alergat, dar mi se pare mai puțin eficient să exploatezi puterea unui cal ... Acestea fiind spuse, de ce nu a banda de alergare umana ?
Imagine
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 29/04/14, 22:40

Cu toate acestea, mi se pare că este principiul bicicletei, care a îmbunătățit cu precizie principiul bicicletei de echilibru prin adăugarea mișcării rotative!

Da, într-un context complet diferit și pentru a obține o viteză mai mare; ciclismul reprezintă o îmbunătățire rar realizată în ceea ce privește eficiența forței musculare umane în legătură cu un teren nivelat și dur * (în sus, sistemul își arată limitele).
După cum observați, banda de alergat nu este o configurare bună pentru a transforma mișcarea liniară în rotativă.
În agricultură, rotativul s-a impus prin intermediul motorului termic al cărui mod natural de funcționare și pentru că a urmat o tehnologie grea ... are, bineînțeles, de asemenea, așa cum am menționat, puternic a afectat spiritele!

* Pe plat, mersul își desfășoară cea mai mare parte a efortului în ridicare și echilibrare și o proporție relativ mică este dedicată propulsiei; în aceeași situație, bicicleta se dedică aproape tuturor progresului.
În același sens, vâslele propulsează un skiff mai eficient decât o paletă, deoarece acesta din urmă folosește doar puterea unui braț, celălalt servind pentru a contrabalansa această forță, în timp ce vâslele, sprijinindu-se pe șuruburile mobilizează eficient toată puterea.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 29/04/14, 22:47

Gata, am găsit un videoclip: Cultivarea pedalei de cultură
Nu este exact cea pe care am menționat-o, dar aici este deja o piesă promițătoare!
http://www.youtube.com/watch?v=C4u87VhYFV0
(Sursa: http://farmhack.net/home/ )

Imaginați-vă acest principiu al unei mașini agricole, îmbunătățit cu o volantă și implementat cu mai mulți bicicliști, unii dintre ei pe VAE!
Dernière édition alin Grelinette 29 / 04 / 14, 22: 55, editate 1 ori.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 29/04/14, 22:52

marea eficiență a bicicletei este înlocuirea picioarelor cu roți pe un drum frumos

prin urmare, pe un drum frumos, bicicleta este mai eficientă decât picioarele care pierd energie în a susține greutatea unui bărbat, pentru a nu avansa mult în timpul mersului

dar la grădină ca o pică, grădinarul care știe să-și folosească pică este mult mai eficient din punct de vedere energetic decât un tractor și un plug: grădinarul care pică mută doar terenul pe care îl sapă, și nu un tractor cu o lungime de tonă

cel mai mic timon mic face 4kW în timp ce un ciclist campion face 500W ... așa că a face bărbații să pedaleze pentru a conduce un tractor nu-mi dă prea multe speranțe
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 29/04/14, 23:08

O altă remarcă despre arat: înaintea tractorului existau motoare cu aburi, mai grele și mai puțin puternice decât tractoarele actuale: prin urmare, incapabil să circule pe câmp pentru a trage un plug: greutatea motorului cu aburi care este blocat consumă toată puterea

Deci, soluția timpului a fost să tragi plugul cu troliu și cablu: și 2 locomobile la cele 2 capete ale câmpului: fiecare locomobil trage fiecare pe rând, mișcându-se ușor pentru a face fiecare rând

Am văzut asta în cărți cu mult timp în urmă, atunci în viața reală la sărbătoarea aburului din saint fort sur le né

este impresionant când ești în mijlocul câmpului să vezi plugul înaintând fără sunetul unui tractor: pământul se scufundă pe plug făcând sunetul unei bărci despicând apa

și motoarele vechi cu aburi de aproximativ 15 CP fac o treabă care arată ca un tractor de 50 CP, deoarece nu mișcă un tractor, deoarece nu există pierderi de energie din roțile care trec prin solul este prea moale: doar plugul se mișcă

vă puteți imagina, prin urmare, 2 trolii cu pedale pe care să le puneți la capătul câmpului pentru a trage un plug mic

poate fi mai eficient decât orice om cu o pică?
Dernière édition alin chatelot16 29 / 04 / 14, 23: 14, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 29/04/14, 23:09

remarci bune de la Chatelot. : Idee:

Și în plus, un timon nu obosește ...

ar trebui să oprim actualizarea organică? veți plânge foarte repede ... să operați durabil o mașină agricolă, chiar și una mică prin forța unui om, este de netrecut.

Tot ce trebuie să faceți este să luați o motocultură bio-etanol :P
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 29/04/14, 23:16

au băut deja etanol : Mrgreen:
când umplu un rezervor cu E85 îți face sete: miroase mai mult a alcool decât a benzină
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 391