Ulei de motor în mâncare visez sau nu ????

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 21/06/08, 11:54

Informații deja văzute și depășite.

Aș spune : și așa te surprinde din nou după lovitura de pui cu dioxine?

Cumpărați local și în AMAP și nu veți mai avea acest tip de problemă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Frumoasă pere Helena
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 389
Înregistrare: 16/05/07, 09:21
Locul de amplasare: sud
x 1




de Frumoasă pere Helena » 22/06/08, 21:30

Cu atât mai bine dacă știai aceste informații, nu le-am văzut încă.

Acum, să spui că trebuie doar să mănânci bio și local este puțin ușor și reducător.
Nu toată lumea poate mânca organic, deși unii susțin contrariul. Și mănâncă idem local.

Nici o chestiune de a face controverse, dar aș dori cel puțin ca industriașul care nu reușește să facă mâncare bună să ceară să nu otrăvească consumatorii.

Mâncarea organică și locală este bună, este adevărat și în sezon este și mai bine. Acum să fim logici timp de două secunde, hrănirea tuturor în acest fel nu va fi posibilă și dacă mă înșel, atunci dovedește-mi-o !!!

Sunt mamă a 5 copii, căsătorită, locuiesc la țară, lucrez noaptea, soțul meu ziua și salariile noastre sunt la minimum.
Cei doi adulți ai mei (major) studiază. Noi deținem casa noastră. Avem o mașină (un rezervor Fiat Mulpipla și o motocicletă de 125cc) și suntem foarte fericiți și noi.

Am descoperit ecologia acum 7 ani, parțial datorită internetului, dar și datorită întâlnirilor pe care le-am făcut cu alte mame pe un forum.
Încerc în fiecare zi să fac ceva mai bine pentru planetă și pentru sănătatea noastră, dar trebuie să țin cont de bugetul nostru.
Și aici este locul în care organicul se află la limitele sale, hrănind o familie de 7 persoane numai în mod organic, nu o pot face. Cel puțin nu cu salariile noastre.

Sunt membru al amap aici și în fiecare săptămână am un coș cu legume pentru 12 euro, dar este suficient pentru maximum 3 persoane, nu 7.
Îmi pregătesc pâinea în fiecare zi și iaurtul numai în ecologic.
Mănâncăm carne o dată pe săptămână (eu puțin mai puțin pentru că nu prea îmi place) și mesele cumpărate deja gătite sunt rare acasă;
Merg la piață sâmbăta și iau legume organice sau neecologice în funcție de preț.
Dar mersul la supermarket este încă o obligație și acolo m-am gândit că nu mă voi găsi într-o zi cu ulei de motor în mâncare.

Alegerea noastră în ultima vreme (bine în special a mea, dar soțul meu m-a urmat cu amabilitate) este schimbarea încălzirii prin eliminarea acestui cazan de combustibil pentru a-l înlocui cu o peletă și un rezervor solar. Dar asta necesită o investiție foarte mare de la noi, este o alegere pe care sunt fericit să o fac. Dar dintr-o dată alimentele organice vor fi pentru mai târziu, deoarece este imposibil.

Acum, când mă uit în jurul meu, când văd anumite persoane din familia noastră în bucătărie și bine, mă enervează să cred că industriașii le otrăvesc cu mâncarea pe care au toate dificultățile din lume să o cumpere. De ce nu se face nimic pentru a schimba asta ????
„Săracii”, pe lângă spargerea plăcii, trebuie să moară de otrăvire sau de boală din cauza acestei murdări de hrană care li se transmite ???
Aceasta este lumea în care trăim ???? Pe de o parte, cei bogați care pot mânca organic și să aibă grijă de ei înșiși și săracii care mor ?????

Nu știu unde mergem, dar sincer, când mă gândesc prea mult la asta, mă sperie pentru pisicile mele.

dumneavoastră forum este foarte informativ și prea tehnic pentru mine de cele mai multe ori (și da, sunt blondă : Cheesy: ), dar când mi se spune să mănânc organic cu sinceritate, mă scutură de balamale, scuze.

Noapte bună; Helene
0 x
Avatar de l'Utilisateur
crispus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 401
Înregistrare: 08/09/06, 20:51
Locul de amplasare: Rennes
x 1




de crispus » 22/06/08, 23:04

„Săracii”, pe lângă spargerea plăcii, trebuie să moară de otrăvire sau de boală din cauza acestei murdări de hrană care li se transmite ???

O consolare în acest caz: consumatorii au fost scutiți de TIPP. : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 22/06/08, 23:19

Hei, calmă Hélène ... Nu este nici prima și probabil nu ultima dată când va exista o controversă cu privire la industria alimentară. Regret recuperarea târzie a unor grupuri verzi ... Pentru că această afacere este acum o problemă din trecut și dacă a existat o „otrăvire”, este cam târziu pentru a încuraja boicotarea 1 lună mai târziu ...

Frumoasa pere Helen a scris:Mâncarea organică și locală este bună, este adevărat și în sezon este și mai bine. Acum să fim logici timp de două secunde, hrănirea tuturor în acest fel nu va fi posibilă și dacă mă înșel, atunci dovedește-mi-o !!!


1) Chiar? Deci înseamnă că omenirea ar fi murit de foame înainte de agricultura industrială? Paradoxal, nu?

2) Cumpărarea locală înseamnă cumpărarea în sezon. Prefer să cumpăr local nu organic decât organic importat de departe ...

3) Pentru prețuri, cum cumpărați în Amap (nu avem niciunul în zona noastră), probabil știți că este mai ieftin decât supermarketurile, nu? Deci argumentul: organic este scump și industrial este ieftin este învechit ...

4) Nu mâncăm bio, cu excepția laptelui și oului ... puțin corect din când în când ... dar încercăm pe cât posibil să favorizăm micii meșteșugari (brutar, măcelar ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 23/06/08, 06:06

Bună, Hélène, bravo pentru mărturia ta care arată că nu este ușor pentru toată lumea și mai ales că luarea de decizii între sănătate și mijloace financiare nu merge întotdeauna mână în mână.
Sunt la fel de dezgustat ca dvs. să vedeți că securitatea alimentară a UE acceptă o rată de ulei de motor în dietă atunci când, în plus, și, de exemplu, încearcă să elimine brânzeturile din lapte crud.
În plus, prima postare care vorbește despre aceasta este:
https://www.econologie.com/forums/on-nous-no ... t5399.html

Așadar, nu trebuie să uităm că suntem doar potențiali co-consumatori; în afară de asta, nici mântuire! : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Frumoasă pere Helena
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 389
Înregistrare: 16/05/07, 09:21
Locul de amplasare: sud
x 1




de Frumoasă pere Helena » 23/06/08, 08:13

Îmi pare rău pentru izbucnirea mea ..... căldura bruscă fără îndoială :?

Pentru a reveni la consumul local, este bine, dar aș vrea să văd altceva decât o majoritate de comercianți de pe piață care își vând produsele de la Rungis.
Sunt (cel puțin în piața unde merg) din ce în ce mai puțini localnici pe care îi regret.

Când prețul legumelor și fructelor organice da, acestea sunt uneori / adesea mai ieftine decât în ​​supermarketuri și mai bune la gust. Dar este doar pentru acest tip de produs, deoarece pentru restul alimentelor este mai scump. Magazin alimentar, produse lactate (prețul brânzei organice :strigăt: ) carnea este într-adevăr mult mai scumpă și acolo, dacă doriți să vă faceți cumpărăturile lunare, atunci este o ruină pentru o familie numeroasă.

Pentru produsele de uz casnic folosesc foarte puțin și folosesc EO pentru a amesteca cu vodca : Cheesy: pentru a dezinfecta, prin urmare, prețul de cost este minim.

Faptul rămâne că da, informațiile merg prost sau nu ajung târziu și când ești ca mine destul de ocupat cu familia și bine îți este dor de anumite lucruri din ziare. Deși acolo nu am citit nimic altundeva decât pe net.
Oamenii verzi au încă multe de învățat în ceea ce privește comunicarea, îmi dau seama de asta în fiecare zi.
Și nu uitați de importanța educației, copiii noștri vor suferi chiar mai mult decât noi din starea planetei.

Să aveți o zi frumoasă. Helena
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 23/06/08, 09:26

bham a scris:încearcă să elimine brânzeturile din lapte crud.


Acest lucru este inacceptabil și este direct legat de Europa, care dorește ca totul să se „industrializeze și să standardizeze” ... În unele cazuri, este pozitiv (de exemplu, securitatea) în altele, așa cum se menționează, este rahat !! Unele brânzeturi au fost consumate de sute (mii?) Pentru că UE spune că nu sunt standardizate, așa că devin „periculoase” ??? : Evil:

De fapt am impresia că UE este cam, uneori, americanizarea alimentelor (standardizarea tuturor și căutarea „riscului” zero) și a lobby-urilor de putere sub masca siguranței și performanței industriale ...

Dar asta este o altă dezbatere ...

Hélène, există încă o mulțime de piețe locale mici (desigur, poate nu în regiunea Parisului și totuși nu este sigur) unde producătorii vând direct. Cel mai bine este să întrebi înainte de a cumpăra, nu? În orice caz, este mai bine decât un supermarket nu? (când cumpărați 1 kg de legume de la piață câștigați existența cu cineva decât aceleași kg de legume cumpărate într-un supermarket).

Da pentru carnea organică, personal pur și simplu nu am mâncat-o niciodată ... mi se pare.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 11/01/11, 18:28

Cu mult înainte, pusem ulei de avion ca ulei de măsline în Spania cu nu știu câți bolnavi și morți, în anii 80-90 !!!
http://daudon.free.fr/page173.html
http://www.panda-france.net/archive_14_10_2008.php
http://www.astrosurf.com/ubb/Forum11/HTML/000126.html
Uleiul alterat a fost în 1981
1200 de morți și 25000 de intoxicați
Îmi amintesc că șeful departamentului meu s-a întors din vacanță în Spania, care a murit de cancer hepatic devastator după 15 zile de spitalizare? ulei sau nu ??? http://daudon.free.fr/page173.html

1.200 de morți și 25.000 de intoxicați

(Orbire temporară; atrofie temporară și / sau diverse paralizii tranzitorii sau definitive; risc pe termen lung de cancer).

0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 11/01/11, 23:22

A existat și antigel în vinurile franceze!

Francezii dau palme francezilor pe partea vinului; Îți explic, vinurile din California (dezvoltate de imigranții francezi) foarte renumite pentru gustul lor, al naibii de pion la vinul francez și Franța strigă cu voce tare că ricanii nu o fac conform vechii metode cu butoaie de stejar și tot. le tra la la, personal prefer mult vinul din California și aș vrea ca și francezii să inoveze și să nu mai aibă acest blocaj de idei care cu siguranță nu îi fac să avanseze!

Fii fara teama imi plac francezii dar pe vin ????????????




Aici, în Quebec, brânzeturile din toată lumea sunt reproduse cu o ușurință desconcertantă!
Dar ni se împiedică să facem brânză cu lapte crud, ceea ce în opinia mea este o prostie, deoarece diferența de gust este izbitoare!

Mănânc carne de vită crudă, chiar dacă vă recomandăm să o gătiți bine înainte, în cel mai rău caz, am o ușoară durere de stomac care durează o noapte și este uitat rapid, din păcate, cu forța de igienizare a tot ce mâncăm sistemul nostru nu dezvoltă apărare și la cea mai mică deviere mică ne îmbolnăvim!

La școală și la grădiniță, vă recomandăm să vă îngrijiți copiii când sunt bolnavi sau pentru a nu se îmbolnăvi, ce ticălos, copiii mei, i-am scăldat în viruși și bacterii (oricum nu prea mult) nu sunt niciodată bolnavi!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 349