Această lume va veni să îi omoare pe cei care o hrănesc

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Această lume va veni să îi omoare pe cei care o hrănesc




de Christophe » 14/03/12, 18:35

Această lume va reuși să-i înfometeze pe cei care o hrănesc!

„Am senzația că unii oameni așteaptă un singur lucru: căderea noastră”, îl acuză Christophe Girard, fermier de lapte în vârstă de 51 de ani. Într-o scrisoare deschisă către candidații la președinție, el descrie atașamentul său față de profesia sa și explică dificultățile sale, „pentru ca lucrurile să se schimbe”.

Această scrisoare își propune să vă provoace într-o situație alarmantă. Acesta își propune să vă explice problema mea, dar cred că se încadrează într-un cadru mai general.

Sunt un fermier de lactate în vârstă de 51 de ani, care conduce o fermă de 84 de hectare. Am început să lucrez la această fermă la vârsta de paisprezece ani, când tatăl meu s-a îmbolnăvit. Mai târziu a murit. Astăzi mă aflu într-o situație financiară dificilă, împreună cu o stare de sănătate extrem de degradată.

Timp de paisprezece ani, starea mea fizică și morală nu a încetat să mai fie o problemă pentru a continua să mă ocup de exploatare. Am avut cinci intervenții chirurgicale la spate. În acest moment, am o recunoaștere de 20% a handicapului de la un consultant medical, oferindu-mi dreptul la o pensie de aproximativ 600 de euro pe trimestru. Această recunoaștere a fost complicată de obținut, deoarece a trebuit să apelez la o primă opinie de la un consilier medical „strâmb”, care anterior stabilise rata de invaliditate la 12%. În urmă cu un an, am fost diagnosticat cu fibromialgie, un sindrom caracterizat prin dureri difuze în tot corpul asociate cu oboseală severă și tulburări de somn. Această boală împiedică persoanele care o au să își desfășoare activitățile zilnice. Situația a continuat să se deterioreze de atunci, starea mea de sănătate împiedicându-mă în mod regulat să-mi fac treaba, ceea ce, de asemenea, îmi degradează moralul. Sunt în tratament foarte puternic și trebuie să călătoresc regulat la Poitiers (la fiecare două săptămâni) pentru a urma un tratament experimental la CHU. Aș dori să subliniez că aceste călătorii nu sunt acoperite de securitatea socială. Am creat un dosar la sfârșitul anului 2011 la MSA pentru a revizui situația mea cu handicap. Până în prezent, încă nu am un răspuns oficial.

De atunci, situația financiară s-a deteriorat din ce în ce mai mult. Starea mea de sănătate m-a obligat să iau un angajat timp de nouă ani. Dar această degradare financiară nu mi-a permis să continui acest contract de muncă și această relație umană. Nu l-am mai putut plăti. În plus față de despăgubirile de concediere datorate angajatului (ceea ce înțeleg pe deplin), a trebuit să plătesc o compensație de 5 de euro către Pôle emploi pentru ca acesta să poată fi instruit (pe care nu îl avea profitat). Neputând plăti această sumă mare dintr-o dată, a trebuit să cer un program de plată, ceea ce a dus la plata unor dobânzi.

Aceste dificultăți financiare sunt accentuate de obligația de a remunera o firmă de consultanță și contabilitate (Cerfrance) pentru a-mi apăra cauza. Pentru o întârziere a plății legată de aceste probleme financiare, asigurarea mea față de care sunt loială de 35 de ani și căreia îi plătesc o sumă de 5 de euro pe an, refuză anul acesta să mă asigure. Sunt conștient de bunăvoința oamenilor cu care sunt obișnuit să fac față, dar sediul central al acestei asigurări refuză situația mea. În cele din urmă, nu am putut beneficia de prime și ajutoare din cauza secetei (spre deosebire de fermierii vecini), deoarece situația mea de fermier de lapte mi-a permis să câștig bani. Cu toate acestea, ferma mea a fost afectată, la fel ca fermele vecine, de acest episod climatic.

Astăzi, apăr un proiect la ferma mea care are un dublu scop. Vreau să aduc operațiunile la standard și să ne îmbunătățim condițiile de lucru, asigurând în același timp continuitatea și viabilitatea profesiei mele, pasiunea mea, istoria mea personală și familială. Anul acesta, am ales să pregătesc un ucenic, Victor Prêt, extrem de motivat, pentru a-mi transmite experiența, abilitățile, valorile, filosofia mea despre această frumoasă profesie, dar și exploatarea mea. Pentru a finanța acest proiect, am făcut cereri de împrumut către bancă căreia i-am fost loială și de mulți ani. Cu toate acestea, având în vedere starea mea de sănătate și marile mele probleme financiare, banca mea întârzie să-mi acorde un împrumut fie fără asigurare, fie cu asigurare la un preț exorbitant.

Astăzi, ce viitor oferim lumii agricole? Vreau să apăr cauza micilor ferme care pot răspunde unei cereri tot mai mari de producție atentă și de calitate, care nu corespunde unei agriculturi intensive ale căror răutăți le vedem astăzi. Într-o regiune care promovează agricultura și transmiterea profesiei către tineri, ce ajutoare sunt puse la dispoziția tinerilor noștri care doresc să se stabilească, care au pasiunea pentru această profesie și curajul să o aleagă, mai ales atunci când nu sunt nu provin din acest mediu (care este cazul ucenicului meu, dar și al multor tineri pe care am avut ocazia să-i cunosc)? În prezent, nu-mi pot plăti în mod regulat ucenicul, dar el rămâne motivat și încă pasionat de meserie.

Astăzi, nu sunt mulțumit de locul acordat acestui subiect în dezbaterea electorală și de propunerile candidaților. Desigur, aceasta privește o mică parte a populației în ceea ce privește ocuparea forței de muncă, dar corespunde unei probleme sociale reale și unei probleme reale de consum. Nu mai sunt membru al sindicatului, acțiunile lor nu au fost adaptate situației și operațiunii mele. Vreau să pot susține mica mea fermă și vreau să-mi ramburs creditorii. Din punct de vedere uman, am senzația că boala și situația mea nu sunt luate în considerare. Nu ne putem câștiga existența, dar trebuie să ne trezim în fiecare dimineață pentru a ne face treaba. Am senzația că unii oameni așteaptă un singur lucru: căderea noastră.

Vreau să asigur un viitor familiei mele, celor doi fii ai mei, astfel încât să poată face studiile dorite. Vreau ca munca mea să le permită să le plătească. Această situație îi face pe oamenii din jur să sufere: soția mea, fiii mei, familia, prietenii ... din fericire pentru noi, viața noastră socială și solidaritatea celor din jur ne permit să trăim în continuare.

În fiecare an, 800 de fermieri se sinucid, se ascund pentru a muri, fără să spună nimic. Aleg să vorbesc, să-mi dezvăluie situația, să-mi expun viața, expunându-mă totodată la riscul de a suferi o mare dezamăgire, astfel încât lucrurile să se poată schimba! Astăzi vă cer ajutorul și un răspuns concret de la dvs., dar să știți că, dacă această abordare nu reușește, sunt gata să iau măsuri mai radicale. Vreau să-mi păstrez ferma și să o transmit mai departe pentru a-mi perpetua istoria, moștenirea, valorile, viața.

Această lume va reuși să-i înfometeze pe cei care o hrănesc!


Sursa: http://blogs.mediapart.fr/edition/les-i ... m-ceux-qui
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 14/03/12, 21:44

epidemia de sinucidere este severă în întreaga societate

există prea mult absurd în lumea de astăzi
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 14/03/12, 21:49

Cauză disperarea este mai puțin absurdul decât dificultatea extremă sau chiar imposibilitatea de a remedia în mod substanțial ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 548