Agricultura de conservare

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Agricultura de conservare




de Did67 » 12/08/19, 19:31

Desigur ...

Chiar și apa, luată în exces, este dăunătoare (prin demineralizare pe care o provoacă) ...

Îmi amintesc doar că scopul meu a fost să explic că refuzul oricăror consumuri de carne (și derivați de origine animală), în principiu, așa cum este susținut de veganism, este o risipă și o eroare conceptuală oriunde sunt resurse rare. de biomasă nu poate fi evaluată direct de oameni. Mai ales zonele aride. Și, de asemenea, zonele montane.

Nu apăr reproducerea intensivă. Nici pășunatul excesiv. Nici cruzimea animalelor, nici eu nu știu ce altă posibilă deriva în reproducere.

Să fie clar: este posibil să contrazici orice prin abuzul sau excesele sale. Vei fi împotriva ploii mult așteptate, deoarece inundațiile. Dar și împotriva soarelui vara, pentru că insolația ... Și iarna pentru că alunecă și accidentează. Și încălzirea, deoarece poate da foc la ...

Cu asta, discuția avansează !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Agricultura de conservare




de GuyGadebois » 12/08/19, 19:32

VetusLignum a scris:
Did67 a scris:Rămâne faptul că este un sistem de colectare a biomasei care nu poate fi utilizat direct de oameni. Cine este relevant și eficient. Și trece prin utilizarea derivatelor animale.

Cu excepția cazului în care există pășunatul excesiv care provoacă deșertificarea.
https://www.cairn.info/mediterra-2009-- ... nu=resume#

Da, într-adevăr, dar din acest articol reiese că deșertificarea este multifactorială și Bineînțeles, atunci când o turmă depășește ceea ce natura poate oferi, acest lucru crește și mai mult fenomenul și se creează un dezechilibru. "Nu e bine".
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Agricultura de conservare




de VetusLignum » 12/08/19, 20:08

Did67 a scris:
Îmi amintesc doar că scopul meu a fost să explic că refuzul oricăror consumuri de carne (și derivați de origine animală), în principiu, așa cum este susținut de veganism, este o risipă și o eroare conceptuală oriunde sunt resurse rare. de biomasă nu poate fi evaluată direct de oameni. Mai ales zonele aride. Și, de asemenea, zonele montane.


Da, suntem de acord, dar am vrut totuși să clarific.
Ceea ce vorbiți este subiectul unei dezbateri intense în acest moment.
Mai jos este o serie de videoclipuri despre impactul vacilor asupra încălzirii globale.



0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Agricultura de conservare




de izentrop » 25/08/19, 11:48

0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Agricultura de conservare




de a fi hafen » 17/09/19, 23:40

Pot fermierii să semene cereale (de ex. Grâu) într-o pajiște fără a ara?
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Agricultura de conservare




de Janic » 18/09/19, 11:31

Îmi amintesc doar că scopul meu a fost să explic că refuzul oricărui consum de carne (și derivate animale), în principiu, așa cum este susținut de veganism, este o risipă și o eroare conceptuală oriunde există resurse limitate. de biomasă nu poate fi evaluată direct de oameni. Mai ales zonele aride. Și, de asemenea, zonele montane.

Aici susțineți ideile primite răspândite de apărătorii reproducerii, intensivi sau nu în altă parte. Veganismul (care este doar o anumită ramură a veganismului) și, din câte știu, nu este împotriva prezenței animalelor pentru a îmbogăți solurile aride (deși în regiunile noastre acest lucru nu este cazul ) ci doar consumul lor. Dar natura nu se limitează la animalele de fermă destinate consumului uman, din câte știu eu? Toată fauna pe care doriți să o descrieți, în special cea a solului în sine, nu face parte din carnea consumată de aceiași oameni, oricum în țara noastră.
Nu apăr reproducerea intensivă. Nici pășunatul excesiv. Nici cruzimea animalelor, nici eu nu știu ce altă posibilă deriva în reproducere.
Nu, apărați doar consumul acestora, ceea ce nu este justificat, nici din punct de vedere alimentar, nici din punct de vedere al sănătății și cu atât mai puțin din punct de vedere al ecologiei.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Agricultura de conservare




de izentrop » 18/09/19, 12:24

a fi chafoin a scris:Pot fermierii să semene cereale (de ex. Grâu) într-o pajiște fără a ara?
Da, după ce l-ai distrus, astfel încât să nu intre în competiție și să-l împiedice să se dezvolte. În caz contrar, supraîncărcarea leguminoaselor se practică pentru a îmbogăți lunca fără a o distruge.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Agricultura de conservare




de Moindreffor » 18/09/19, 13:32

Janic a scris:
Îmi amintesc doar că scopul meu a fost să explic că refuzul oricărui consum de carne (și derivate animale), în principiu, așa cum este susținut de veganism, este o risipă și o eroare conceptuală oriunde există resurse limitate. de biomasă nu poate fi evaluată direct de oameni. Mai ales zonele aride. Și, de asemenea, zonele montane.

Aici susțineți ideile primite răspândite de apărătorii reproducerii, intensivi sau nu în altă parte. Veganismul (care este doar o anumită ramură a veganismului) și, din câte știu, nu este împotriva prezenței animalelor pentru a îmbogăți solurile aride (deși în regiunile noastre acest lucru nu este cazul ) ci doar consumul lor. Dar natura nu se limitează la animalele de fermă destinate consumului uman, din câte știu eu? Toată fauna pe care doriți să o descrieți, în special cea a solului în sine, nu face parte din carnea consumată de aceiași oameni, oricum în țara noastră.

Didier îți povestește despre experiența sa personală și îl critici pentru susținerea ideilor primite, citește postările de mai sus înainte de a interveni vei fi mai credibil
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Agricultura de conservare




de Moindreffor » 18/09/19, 13:34

izentrop a scris:
a fi chafoin a scris:Pot fermierii să semene cereale (de ex. Grâu) într-o pajiște fără a ara?
Da, după ce l-ai distrus, astfel încât să nu intre în competiție și să-l împiedice să se dezvolte. În caz contrar, supraîncărcarea leguminoaselor se practică pentru a îmbogăți lunca fără a o distruge.

acesta este motivul pentru care semănatul grâului de iarnă este mai ușor pentru acest tip de cultură, deoarece acest grâu va crește atunci când buruienile nu ar trebui să crească prea mult
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Agricultura de conservare




de Janic » 18/09/19, 15:46

Didier îți povestește despre experiența sa personală și îl critici pentru susținerea ideilor primite, citește postările de mai sus înainte de a interveni vei fi mai credibil
hei bzzz, bzzz cine o aduce înapoi. Învață să citești franceza: subiect, verb, complement, etc ... Dar ce spune el: "Îmi amintesc doar că scopul meu a fost să explic asta refuzul ORICĂROR consum de carne " aici este o chestiune de consum, nu de reproducere în sine și de aceea am intervenit asupra neconsumului. Că acest refuz are un impact asupra reproducerii; acest lucru este adevărat în condițiile noastre de viață și culturale actuale, și nu încă în Franța, și nu am observat că el crește oi sau vaci în grădina sa pentru a o modifica. Să punem totul înapoi în cadrul său precis!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 365