Atac de omizi pe varza mea!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Ollaf
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 05/09/17, 15:24
Locul de amplasare: Tarn și Garonne
x 2

Atac de omizi pe varza mea!




de Ollaf » 27/06/18, 12:27

După melci, omizi .....

Am plantat 4 soiuri de conopidă (floare / cap / Bruxelles / broccoli) în urmă cu două săptămâni, am observat atacuri în timpul pasajelor mele zilnice și l-am pus pe spatele acestor nenorociți melci ^^ dar acel neni (apropo am experimentat o invazie de limaci acum o lună și de la nimic), frumoase omizi verzi pe care le-am zdrobit ușor între degete noaptea trecută, lucru obositor pentru că trecerea fiecărei frunze pe ambele părți ale a 24 de plante este lungă :) .

Pe scurt, cred că voi continua să îmi ocolesc varza câteva zile în căutarea acestor mici vorace animale.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: atac de varză




de guibnd » 27/06/18, 13:27

Ollaf a scris:După melci, omizi .....

Am plantat 4 soiuri de conopidă (floare / cap / Bruxelles / broccoli) în urmă cu două săptămâni, am observat atacuri în timpul pasajelor mele zilnice și l-am pus pe spatele acestor nenorociți melci ^^ dar acel neni (apropo am experimentat o invazie de limaci acum o lună și de la nimic), frumoase omizi verzi pe care le-am zdrobit ușor între degete noaptea trecută, lucru obositor pentru că trecerea fiecărei frunze pe ambele părți ale a 24 de plante este lungă :) .

Pe scurt, cred că voi continua să îmi ocolesc varza câteva zile în căutarea acestor mici vorace animale.

da ai dreptate, nu ar trebui să pui totul pe spatele melcilor!
pieridul de varză va începe să ne muște varza, acum că o pomenești, nu m-am înclinat duminică, dar am văzut 2 sau 3 fluturi albi / galbeni pal zboară lângă varză.
Voi face o plimbare în această seară pentru a demonta orice omidă, deoarece atunci când încep să lucreze, daunează rapid ...
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Perseus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 283
Înregistrare: 06/12/16, 11:11
x 73

Re: atac de varză




de Perseus » 27/06/18, 16:30

bonjour,

În septembrie anul trecut, când m-am întors din cele 10 zile de vacanță, am observat un carnaj în varză din cauza algelor marine.

Curățarea intensă a șinelor cu mâna
Nu am ezitat să lansez BT
Curatarea cu jet de excremente si alte murdarii.

Unele s-au pierdut, dar mai ales a trebuit să fac o sortare mare a zonelor deteriorate atunci când făceam varză fermentate în casă.
Aș fi mai vigilent anul acesta dacă aș vedea un fluture : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: atac de varză




de Did67 » 27/06/18, 17:36

Intr-adevar ! S-a întâmplat.

Nu am nicio problemă cu „Bt” (Bacillus thuryngiensis).

Sunt doi ani, am avut un atac destul de sever; mi-au trebuit două zile să cobor în oraș să cumpăr produsul (fabricat din „Bt”); el a rămas încă una sau două zile pozat; înainte de a merge la tratament, mi-am spus că voi vedea dacă merită încă necazul și surpriză: nu mai este o omidă, totul este curat ...

Cred că Hornets se ocupau de treabă. Sunt destul de mulți aici. Desișurile sunt pline de copaci morți sau copaci cu ramuri moarte ... Le este mai ușor să prindă o omidă decât o albină zburătoare!

Hornetul european este un ajutor prețios! Dă-i un punct de apă. Nu este agresiv. Și contrar unei legende încăpățânate, el nu este mai periculos decât albinele. Cu excepția, în ambele cazuri, dacă sunteți alergic - și asta, nu știm din timp !!!!

Asiaticul este mult mai agresiv.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: atac de varză




de Adrien (ex-nico239) » 27/06/18, 23:31

Did67 a scris:Intr-adevar ! S-a întâmplat.

Nu am nicio problemă cu „Bt” (Bacillus thuryngiensis).

Sunt doi ani, am avut un atac destul de sever; mi-au trebuit două zile să cobor în oraș să cumpăr produsul (fabricat din „Bt”); el a rămas încă una sau două zile pozat; înainte de a merge la tratament, mi-am spus că voi vedea dacă merită încă necazul și surpriză: nu mai este o omidă, totul este curat ...

Cred că Hornets se ocupau de treabă. Sunt destul de mulți aici. Desișurile sunt pline de copaci morți sau copaci cu ramuri moarte ... Le este mai ușor să prindă o omidă decât o albină zburătoare!

Hornetul european este un ajutor prețios! Dă-i un punct de apă. Nu este agresiv. Și contrar unei legende încăpățânate, el nu este mai periculos decât albinele. Cu excepția, în ambele cazuri, dacă sunteți alergic - și asta, nu știm din timp !!!!

Asiaticul este mult mai agresiv.


Exact mai devreme în Vaucluse nu am fost răi.

Și într-o zi un cuib s-a așezat într-o gaură în perete la 2m de la intrarea în bucătărie.

Coabitarea fără nicio problemă.

Singura problemă cu viespile: Night-light .... pfffff

Acolo fac orice.

Dacă sunteți afară pe terasă vara nu este foarte plăcut pentru că au un zbor dezordonat și cad puțin peste tot.
Dar, în mod ciudat, ei deranjează doar una sau două persoane, dar în fiecare seară.

Odată ce individul este eliminat, suntem în pace sau aproape
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 160