Calitatea apei pentru grădină !!!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

Calitatea apei pentru grădină !!!




de fabio.gel » 20/11/17, 12:56

bonjour

Momentan am acasă o grădină de legume.

Imagine

Colectez apa de ploaie de pe acoperișul meu în 7 cutii de 1000 de litri.

În timpul navigării ieri, am găsit un articol despre ANSES:

Prin urmare, agenția recomandă ca apa de ploaie să nu fie folosită pentru spălarea hainelor pentru următoarele populații:
....
oameni care locuiesc în apropierea siturilor industriale și agricole, unde apa de ploaie conține probabil mai mulți contaminanți chimici.

Pentru informații
https://www.anses.fr/fr/content/utilisation-de-l%E2%80%99eau-de-pluie-pour-le-lavage-du-linge-chez-les-particuliers-les

Întrebarea mea: Locuind lângă un drum cu 4 benzi și nu departe de un amplasament industrial, nu ar trebui să analizez apa pe care o folosesc pentru grădina mea de legume?

Legume fără tratament + apă poluată = :se încrunta:

Fabio
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Calitatea apei pentru grădină !!!




de Lolounette » 20/11/17, 13:17

este aceeași apă de ploaie care cade direct pe legumele tale, astfel încât poluanții pe care îi conține vor ajunge oricum pe ei oricum. Le clătești înainte să le mănânci, așa că nu este mare lucru ... : Wink:

după ce solul și plantele în sine au capacități de decontaminare și este puțin probabil ca produsele toxice să ajungă în legume. Posibil, desigur, dar puțin probabil ...
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Calitatea apei pentru grădină !!!




de olivier75 » 20/11/17, 14:08

Fabio.gel,

Altfel pui fân și nu mai api, sau aproape ... există un fir drăguț pe subiectul animat de did67!

Cred că la fel ca lolounette, problema va fi aceeași cu legumele pe care le puteți cumpăra organic și întotdeauna mai bune decât pulverizarea pesticidelor direct pe plante ....
Al tău, pe lângă faptul că nu poluează solul, are un impact minim asupra carbonului, ceea ce reduce și poluarea generală.

Și depozitul de poluare pe acoperiș este același ca pe solul de lângă el ...

Olivier.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Calitatea apei pentru grădină !!!




de Did67 » 20/11/17, 14:11

Aș adăuga pur și simplu că nu tot ceea ce dăunează oamenilor, în sensul ANSES, este în mod necesar dăunător legumelor. Chiar și poate fi util: exemplul perfect ar fi nitrații. Dar putem cita și derivații de sulf, poluanți pentru oameni și oligoelemente utile pentru plante (inclusiv crucifere). S este adesea un factor limitativ neglijat ...

Ulterior, nu putem generaliza. Alte produse dăunătoare oamenilor pot fi dăunătoare legumelor sau grădinii de bucătărie. Dioxine sau, cel mai probabil în zona dvs.: plumb care s-a acumulat în cei cincizeci de ani de după război când s-a dezvoltat traficul rutier și unde plumbul a fost folosit în combustibili ... frecventate astăzi au niveluri de plumb uneori foarte ridicate. Plumbul, ca și cuprul, este un element metalic care nu se descompune și pe care solul îl păstrează foarte foarte bine (vai).

Pentru cupru, acest lucru a fost demonstrat: o activitate biologică foarte intensă și nivelurile ridicate de substanțe humice fac posibilă „neutralizarea” puțin a efectelor negative ale cuprului. Există un fel de „sechestrare” a acestui element. Poate și pentru Pb ???
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

Re: Calitatea apei pentru grădină !!!




de fabio.gel » 20/11/17, 21:13

Un mare mulțumire pentru răspunsuri, deci în ceea ce privește ploaia, nu vă faceți griji 8) .
Poate putem analiza solul (îl voi întreba pe grădinarul meu de piață ecologic, el era convențional înainte de a trece la produsele organice certificate, cu siguranță trebuie să știe muzica).

În orice caz, dovleceii nu au fost împiedicați să crească anul acesta (mulțumesc. Am folosit metoda dvs. cu frunze culese în toamnă, deoarece nu am găsit naibii paie în jurul casei mele)

Imagine

Un mic link de informații http://www.jardinages.com/analyse-terre-mesurer-pollution-sol/

Un alt foarte interesant http://fablabo.net/wiki/Analyse_du_sol_%C3%A0_faire_soi_m%C3%AAme
în care citez:

Metode de curățare

Conform studiului Greenloop, vom păstra în principal patru tipuri de moduri de reacție la solul poluat:

Depoluarea biologică a solului prin stimularea vieții microbiene a solului (eficientă împotriva poluanților organici, protocol simplu aici), prin plantele care acumulează metale (proces lent) sau prin ciuperci (în prezent în dezvoltare tehnică, împotriva poluanților organici în special ). Alte referințe: Capitolul 4 din Cartea Bio Grow a

Karel Schelfhout și Michiel Panhuysen, printre altele pagina 129 dedicată lui Bokashi. Această din urmă metodă este uneori criticată pentru mișcarea germenilor străini la distanțe mari.

Utilizarea preparatelor biodinamice 500 pe soluri contaminate de radioactivitate ar face posibilă scăderea rapidă a nivelului de radionuclizi din sol. sursa: interviu oral cu Simon Nicolon, absolvent al centrului biodinamic Obernai.
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Calitatea apei pentru grădină !!!




de sicetaitsimple » 20/11/17, 22:01

fabio.gel a scris:bonjour

Momentan am acasă o grădină de legume.

Colectez apa de ploaie de pe acoperișul meu în 7 cutii de 1000 de litri.

În timpul navigării ieri, am găsit un articol despre ANSES:

Prin urmare, agenția recomandă ca apa de ploaie să nu fie folosită pentru spălarea hainelor pentru următoarele populații:
....
oameni care locuiesc în apropierea siturilor industriale și agricole, unde apa de ploaie conține probabil mai mulți contaminanți chimici.

Pentru informații
https://www.anses.fr/fr/content/utilisation-de-l%E2%80%99eau-de-pluie-pour-le-lavage-du-linge-chez-les-particuliers-les

Întrebarea mea: Locuind lângă un drum cu 4 benzi și nu departe de un amplasament industrial, nu ar trebui să analizez apa pe care o folosesc pentru grădina mea de legume?

Legume fără tratament + apă poluată = :se încrunta:

Fabio


Personal (chiar dacă nu o fac, prea complicat în cazul meu), aș recomanda doar utilizarea apei de ploaie pentru uz casnic (în situația în care suntem conectați la o rețea publică de apă potabilă) pentru toaletă. În plus, posibil și alte utilizări ale spălării exterioare și, bineînțeles, de udare.

Pentru grădină, este acoperișul dvs., din ce este făcută și starea sa, ceea ce face diferența cu apa care cade din cer.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Calitatea apei pentru grădină !!!




de Did67 » 20/11/17, 22:47

fabio.gel a scris:
(mulțumesc Ți-am folosit metoda cu frunze culese toamna pentru că nu am găsit naibii paie lângă casa mea)



Nu este mare lucru: nu este nevoie de paie (este cel puțin la fel de dezechilibrată în azot ca frunzele moarte), ci de fân!

Amestecul de frunze moarte / tăieturi de iarbă este un bun substitut pentru fân!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Calitatea apei pentru grădină !!!




de Did67 » 20/11/17, 22:48

fabio.gel a scris:
Poate putem analiza solul (îl voi întreba pe grădinarul meu de piață ecologic, el era convențional înainte de a trece la produsele organice certificate, cu siguranță trebuie să știe muzica).



Într-o analiză a pământului, găsim doar ceea ce căutăm. „Dozajele” anumitor elemente (de exemplu, reziduuri metalice) sunt destul de posibile, dar factura crește!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Calitatea apei pentru grădină !!!




de Did67 » 20/11/17, 22:51

fabio.gel a scris: Utilizarea preparatelor biodinamice 500 pe soluri contaminate de radioactivitate ar face posibilă scăderea rapidă a nivelului de radionuclizi din sol. sursa: interviu oral cu Simon Nicolon, absolvent al centrului biodinamic Obernai.


Deci, acolo, magie! Și de ce nu am trimis biodinamica la Cernobâl sau Fukushima ?????

[Făcând dispariția radionuclizilor, aveți nevoie de cel puțin un ciclotron de tipul CERN, unde puteți „exploda” atomii - un radionuclid este doar un atom natural instabil. Pentru mine, acesta este delirul pur al fumătorilor de havana. După aceea, este liber să creadă cine vrea ceea ce vrea]
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Calitatea apei pentru grădină !!!




de sicetaitsimple » 20/11/17, 23:03

Did67 a scris:
fabio.gel a scris: Utilizarea preparatelor biodinamice 500 pe soluri contaminate de radioactivitate ar face posibilă scăderea rapidă a nivelului de radionuclizi din sol. sursa: interviu oral cu Simon Nicolon, absolvent al centrului biodinamic Obernai.


Deci, acolo, magie! Și de ce nu am trimis biodinamica la Cernobâl sau Fukushima ?????

[Făcând dispariția radionuclizilor, aveți nevoie de cel puțin un ciclotron de tipul CERN, unde puteți „exploda” atomii - un radionuclid este doar un atom natural instabil. Pentru mine, acesta este delirul pur al fumătorilor de havana. După aceea, este liber să creadă cine vrea ceea ce vrea]


Pentru mine va fi un Havana și un coniac XXO .....
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 303