Ce trebuie semănat pentru a face fân?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Ce trebuie semănat pentru a face fân?




de chatelot16 » 01/09/16, 13:59

bonjour

Tocmai am curățat o fâșie de 4 metri lățime pe marginea pajiștii ... mărăcini urzici ... acum pământul este gol și nu va crește cu ușurință iarbă bună, deoarece lunca a fost tunsă înainte lasă-l să facă sămânță

ce ar trebui să fie semănat? când să semeni

în prezent solul este complet uscat, așa că nimic nu va crește dacă nu udăm ... dar cred că este suficient să semănăm și va crește când va ploua ... este modul corect de a-l vedea

Prefer să deschid un alt subiect decât să complic subiectul grădinii de legume leneșe, care trebuie să fie foarte curajoasă pentru a avea grijă de tot ce se întâmplă acolo

merci
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce trebuie să semeni pentru a face fân?




de Did67 » 01/09/16, 19:25

Ce vreți să faceți ????

- dacă nu pentru o utilizare specială, cel mai simplu mod este să semeni un amestec de ierburi; apoi „cosi” regulat pentru a decapita „perenele” care vor încerca să câștige stăpânirea; încetul cu încetul, datorită tunderii succesive, ierburile („ierburile” vor domina; ele se dezvoltă atunci când o zonă este pășunată; sunt „concepute” pentru a ... Deci, doar imită pășunatul regulat prin tuns ...

- pentru a îmbogăți în azot, același lucru cu leguminoasele: lucernă, trifoi ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Ce trebuie să semeni pentru a face fân?




de chatelot16 » 01/09/16, 20:06

a face ceea ce? că poate hrăni caii vacile sau gâștele

trecere la vechea cooperativă care a devenit gamm vert ... vedem pungi de semințe pentru diferite peluze ... și o singură pungă pentru pajiște, prea scumpă și fără nicio indicație a plantelor pe care le conține ... aproximativ 100 euro pentru 15kg de sămânță neidentificată nu-mi plac deloc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Ce trebuie să semeni pentru a face fân?




de Obamot » 01/09/16, 21:31

Dacă ar trebui să fac asta, iată un lucru gratuit ...

Suntem aproape de recolte (unele au avut loc deja) asta e bine ....
În unele zone, sălbaticii sunt tunsi din motive estetice (și uneori de siguranță, de-a lungul drumurilor pentru a asigura o vizibilitate bună în apropierea „indicatorului de oprire” în anumite periferii ale unui sat puțin mai urbanizat.)

Aș lua apoi ceea ce a fost cosit și l-aș răspândi acolo unde este nevoie pe pământul meu ... Ierburile se usucă și cad singure pe pământ gata să crească la cea mai mică ploaie după aceea. Cost, puțină grăsime pentru cot și vehiculul care merge bine să se recupereze puțin (după ce ai întrebat, dar de multe ori îl ard ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Ce trebuie să semeni pentru a face fân?




de chatelot16 » 01/09/16, 21:37

problema este că toată lumea a tuns prea repede, a tuns înainte să facă vreo sămânță ... puțin prost, ar fi suficient să nu tundem o mică parte a câmpului pentru a putea semăna și mări câmpul anul următor
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Ce trebuie să semeni pentru a face fân?




de Obamot » 01/09/16, 22:29

Ah, evident, în acest caz ...
Și trebuie să cunoașteți bine zona pe care ați observat-o, pentru a nu importa specii invazive!
http://ge.ch/nature/faune/especes-invasives

O listă, în colțul meu:
http://www.vd.ch/themes/environnement/f ... hissantes/

http://www.bafu.admin.ch/biodiversitaet ... ml?lang=fr
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Ce trebuie să semeni pentru a face fân?




de Forhorse » 01/09/16, 22:36

„pajiștea” de bază este raia, păiușul, trifoiul.
Dar oricum sămânța este întotdeauna foarte scumpă.
Colectarea semințelor dintr-o pajiște existentă înseamnă asumarea riscului de a importa buruieni: ciulin, rumex, urs, etc. și cel mai rău.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce trebuie să semeni pentru a face fân?




de Did67 » 02/09/16, 08:56

Toți interlocutorii mei „se tem” de „problema” semințelor cu fân ...

Deci folosiți această „proprietate”! Stropiți un strat foarte subțire de fân, care se va descompune rapid și semințele voastre vor germina ... Mă voi legăna în fața câtorva pumni de trifoi violet (se apără mai bine în ierburi decât trifoiul alb, care beneficiază în special locurile în care sunt călcate iarbele sau prea scurt sau lipsit de apă ...) [căutați „semințe” care se vând în greutate, deci nu este nevoie să cumpărați o pungă sau o pungă mare: http://www.semencesdupuy.com/fr/produit ... verts.html / fără reclame!]

Nu vă temeți de „nedorit”:

a) gândiți-vă la „biodiversitate”

b) vor veni oricum: „nedoritele” sunt pentru că sunt invazive (în caz contrar, ar fi „rarități dorite”! Este întreținerea și cositul repetat care va da un „avantaj” ierburilor) „făcut pentru” (pășunat) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce trebuie să semeni pentru a face fân?




de Did67 » 02/09/16, 09:00

Uh, poți încerca și mai leneș!

Momentan, nu faci nimic altele decât să treacă în mod regulat rotofilul sau tăietorul rotativ pentru a decapita plantele perene, mărăcini etc. care indică nasul.

Și pariez o bere (bretonă, dar organică) că semințele sunt deja acolo și că ... iarba se va dezvolta (cu adevărat alte câteva anuale eliminate rapid prin tundere succesivă și strânsă).

PS: Asta fac înainte de a mă transforma într-o grădină ... Cosit repetat = ierburi, conceput pentru, preia! Este fitosociologia de bază (comportamentul plantelor).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Ce trebuie să semeni pentru a face fân?




de chatelot16 » 02/09/16, 09:36

îmi dă o idee despre cum să trec mașina de tuns iarba pe marginea drumului sau marginea pajiștii care nu a fost tunsă ... iar mașina de tuns iarba va colecta toate semințele

dar sunt cel puțin 500m2 de însămânțat ... așa că funcționează puțin și, în cele din urmă, cumpărarea unui sac de semințe este cea mai simplă soluție ... trebuie să alegeți între a fi leneș sau zgârcit

Cumpărarea semințelor mă va garanta să nu import plante indezirabile
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 396