Ceapa arde

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
descărcare
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 16/02/20, 12:14

Ceapa arde




de descărcare » 23/05/21, 17:03

doi ani la rând, ceapa mea plantată (bulbii) în fân suferă foarte mult de arsură
are cineva leac?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14953
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4359

Re: ceapa arde




de GuyGadeboisTheBack » 23/05/21, 17:52

(Am crezut că este o întrebare medicală ... : Hopa: )
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Arde de ceapă




de Did67 » 24/05/21, 10:25

delestre a scris:doi ani la rând, ceapa mea plantată (bulbii) în fân suferă foarte mult de arsură
are cineva leac?


Ar trebui să putem identifica ce este această arsură. În caz contrar, este greu de vorbit despre un remediu. Poate noroc?

Nu am observat niciodată, în mai mult de jumătate de duzină de ani, ceva durabil.

Posibilitățile pe care le văd:

a) sare în exces: malul mării, urină ... ??? Sau în aceeași ordine de idei, un „îngrășământ”? Gunoi de grajd de pasare?

b) exces de umiditate: în acest caz, abțineți-vă de la introducerea fânului; rămâneți în sol gol (sau puneți-l târziu, odată ce solul a fost bine uscat - este obositor): în sol greu și dacă este bazin sau zonă foarte plană (orizontală), umflați ușor solul

Faceți un „test toate lucrurile comparabile”: o parte a aceluiași teren, cultivată cu aceleași bulbi, plantată în același timp, care rămâne goală și cealaltă „fenée”. să văd dacă există o legătură directă cu fânul ...
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 325