Tăiați fânul cu un ferăstrău electric.

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
jac71
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 03/04/17, 19:08
x 3

Tăiați fânul cu un ferăstrău electric.




de jac71 » 16/08/17, 02:20

bonjour,
Iată un montaj foto de tăiere a fânului cu un ferăstrău electric cu sabie.
În acest caz, fânul este plin de mărăcini, ceea ce face sarcina puțin mai dificilă.
Lama mea de ferăstrău este extrem de plictisitoare, nu am avut timp să experimentez cu alte lame.

Lucrați mai puțin, colectați mai mult; Motto-ul lui Didier mi se potrivește perfect.
jointes pièces
egoine saber s.jpg
Mașina: un ferăstrău electric cu sabie
Cutter de fân 1.jpg
Grund de tăiere
Cutter de fân 2.jpg
Pret
Cutter de fân 3.jpg
Pleacă de aici
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Tăiați fânul cu un ferăstrău electric.




de Grelinette » 16/08/17, 15:07

Mașina de tuns gard viu funcționează și pentru tăierea fânului! : Cheesy:
mașină de tuns gard viu.jpg
electric gard viu.jpg (3.47 KB) Consultat de 9466 de ori
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: Tăiați fânul cu un ferăstrău electric.




de Stef72 » 16/08/17, 16:42

Salut toate feedback-urile despre uneltele care funcționează bine pentru a face brazde curate în fân, de preferință fără energie electrică (fără electricitate în grădină).

Plănuiesc să mă echipez dar am un buget de tânăr și nu prea am bugetul pentru a cumpăra Stihl Combisysteme cu tăietor de margini!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Tăiați fânul cu un ferăstrău electric.




de Did67 » 16/08/17, 17:11

Există ferăstraie sabie alimentate de baterii: https://www.racetools.fr/1629-scie-sabr ... #ectrans=1

Tăierea fânului nu ar trebui să pună prea multă presiune pe motor, așa că o reîncărcare ar trebui să vă permită să mergeți câțiva metri!!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Tăiați fânul cu un ferăstrău electric.




de chatelot16 » 16/08/17, 20:50

dinții de ferăstrău nu sunt foarte eficienți pentru tăierea fânului: aș lua în considerare ascuțirea unei pânze de ferăstrău ca un cuțit, fără dinți

miscarea rapida de piston a fierastraului sabie il va face sa se deplaseze inainte chiar daca nu taie foarte bine

dinții de ferăstrău adevărați sunt inutili pentru fân, dar ondulațiile ca un cuțit de pâine trebuie să fie utile: puțin mai bine decât un cuțit fără dinți
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: Tăiați fânul cu un ferăstrău electric.




de Stef72 » 17/08/17, 09:01

multumesc Didier si Chatelot16, intr-adevar asta e toata problema: cumpar echipament fara sa stiu daca va fi rezistent, daca a fost deja testat... Trebuie sa imi cumpar foarte curand o motocositoare, poate o sera... si niste tesute. prelata de panza, pe scurt va trebui sa o optimizez ca sa nu-mi bat bugetul!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Tăiați fânul cu un ferăstrău electric.




de Did67 » 17/08/17, 10:49

chatelot16 a scris:dinții de ferăstrău nu sunt foarte eficienți pentru tăierea fânului: aș lua în considerare ascuțirea unei pânze de ferăstrău ca un cuțit, fără dinți

miscarea rapida de piston a fierastraului sabie il va face sa se deplaseze inainte chiar daca nu taie foarte bine

dinții de ferăstrău adevărați sunt inutili pentru fân, dar ondulațiile ca un cuțit de pâine trebuie să fie utile: puțin mai bine decât un cuțit fără dinți


Nu cred: am folosit mai întâi un cuțit de măcelar neted, care s-a tocit foarte repede; celuloza din fân este o adevărată „purtatoare” de tăieturi... A fost un calvar!

Până în ziua în care am confiscat cuțitul de pâine, chiar cu valuri. Iarăși, foarte repede, vârfurile au fost tocite și am folosit din nou o roată de șlefuit (un fel de tăietor rotund montat pe un burghiu mic, pentru a „ascuți” = de fapt, refaceți vârfuri).

Așa că cred că va trebui să ne ascuțim dinții destul de repede...

Rețineți că blocat între două scânduri, sau o scândură în care s-a tăiat o fantă, chiar dacă nu mai taie, se „rupe” fără ca fânul să fie ridicat. Asta e important.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Tăiați fânul cu un ferăstrău electric.




de Did67 » 17/08/17, 13:05

Din întâmplare și fără nicio reclamă, acest hard-discounter oferă acest ferăstrău sabie alimentat de baterii la preț ieftin!

http://www.norma.fr/scie-sabre-27865.html

A fost ieri, dar uneori nu a mai rămas niciunul în aceeași zi, iar uneori îi mai găsim câteva zile mai târziu. Mă duc să „cobor” în oraș să văd!

[Am cumpărat odată un ferăstrău circular din ceramică. Am „maltratat-o” să facă toate decupajele din baie și ea... a rezistat cu vitejie. Încă funcționează. Mi-a fost greu să găsesc un disc de înlocuire până când, întâmplător, am găsit un disc marca Skill: la o inspecție mai atentă, „pan”-ul meu fără marcă și cu preț redus era o copie perfectă a Skill-ului. Dar am avut și dezamăgiri cu un ferăstrău de onglet care m-a defectat foarte repede fără să-l tratez rău... Deci: nu am părere!]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Tăiați fânul cu un ferăstrău electric.




de Did67 » 17/08/17, 19:26

Am cumparat unul. Mai era un teanc de o jumătate de duzină în magazin...

Test rapid, bateria este puțin descărcată.

Lama se extinde dincolo de punctul de sprijin cu exact 10 cm.

Funcționează „destul de bine”... „Destul”, pentru că de fapt, așa cum a indicat chatelot16, dinții mici ai unui ferăstrău conceput pentru lemn „atârnă” puțin, nu este formatul ideal. „Călătoria” este puțin prea mică.

Pe fânul vechi, bine împachetat acum, a trebuit să „presc” puțin și a funcționat, cu ca suport, tabla mea „Sillon’net” prin care am tăiat, mergând pe ea... Modelul este ținut de un mâner , cu o mână. Este conceput pentru taierea crengilor, cu un suport adecvat. Plat, în fân, aceasta nu este poziția ideală...

Dar funcționează!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Tăiați fânul cu un ferăstrău electric.




de chatelot16 » 17/08/17, 20:39

ar trebui sa mearga o masina de tuns gard viu, dar e prea mare... in acelasi principiu exista si cutitul electric pentru taierea mielului... complet inutil la taierea mielului pentru ca un cutit bun si ascutit face acelasi lucru bine, dar nu rau pt. taierea fanului cu 2 lame opuse alternative: deci taie fara a vrea sa miste totul

nu există pe baterie: întotdeauna 220v, dar putere foarte mică, așa că ușor de alimentat cu un convertor mic de 12v/220v

Ei bine, nu este ușor... există mașina de tuns gard viu care este prea mare și cuțitul electric poate fi prea mic, dar oricum merită încercat.
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 309