Fundațiile unei bune culturi de plante

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Antochia
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 18/07/17, 21:38

Fundațiile unei bune culturi de plante




de Antochia » 09/03/18, 19:03



Permiteți-mi să creez un subiect pentru a vă împărtăși viziunea, precum și întrebări la sfârșitul scrierilor mele și note luate dintr-un scurt stagiu de permacultură cu Eric Escoffier. Am evidențiat în galben părțile pe care aș vrea să le înțeleg. Ne pare rău pentru lungime și mulțumesc pentru timpul acordat.



PARTEA A: INTRODUCERE: VIZIUNEA MEA, CULTURA PLANTEI CU OBIECTIVELE TUTUROR

În cele din urmă, permacultura (păstrând doar dimensiunea în creștere a plantelor), grădinăritul leneș, fenocultura, acvaponica, grădinăritul în sol viu, agricultura ecologică, tot ceea ce numesc cultivarea plante. Cu siguranță, anumite fațete sunt specifice unei anumite abordări a culturii și sunt definite de obiective distincte. (autosuficiență sau producție destinată vânzării) dar ceea ce întâlnim adesea în comun este voința de a cultiva inteligent, ceea ce implică gândirea și aplicarea metodelor care se bazează pe principii precum „investește cât mai puține calorii pentru a produce cât mai multe”; „produce mult cu cel mai mic efort posibil”, și aceasta într-un cadru în care se folosește în avantajul său funcționarea naturală (excepție pentru mai multe fațete ale agriculturii ecologice care pot merge împotriva acestor funcții naturale) dar practic acest raport „producție dată / energie investită în modul corect” este o bază comună, o dorință comună pentru toate aceste abordări diferite ale culturii. Acesta este un lucru pe care îl găsim atât de mult în fenocultură, permacultură, grădinărit de piață, sol viu și chiar în agricultura ecologică pe anumite fațete. (ex: cu secerătorul în Mesclun, foarte util; ex: unele principii ale lui Mollison: Fiecare element trebuie să aibă mai multe funcții - Fiecare funcție este îndeplinită de mai multe elemente - Lucrați mai degrabă cu natura decât împotriva ei - Faceți cel mai mic efort pentru a cea mai mare schimbare.) În cele din urmă, toate acestea sunt cultivarea inteligentă a plantelor.
Dacă nu spun prostii, mi se pare că Bill Mollison însuși spune că nu a inventat nimic și că de milenii au existat întotdeauna forme de „permacultură”. Mollison a făcut mai presus de toate o lucrare de observare a naturii și grupare a mai multor chei fundamentale pentru a crea sisteme productive, rezistente, durabile, perene, urmând drama constantă a agriculturii convenționale, care este un sistem de pierdere, deoarece investim între 10 și 20 de calorii pentru produce 1 calorie alimentară (de exemplu, prin numărarea energiei cenușii, iar într-un sistem de pierdere există în mod necesar pierzători în istorie, este o formă de sistem de sclavie ai cărei pierzători sunt: ​​natura (distrugerea) + țările sărace).

Înțeleg că cuvântul permacultură poate amâna pe mulți și, așa cum spun adesea: permacultura este o mare problemă și, într-adevăr, putem găsi un lucru spus și opusul său în rândul profesorilor care pretind că sunt permacultură. Cheia este să înveți din referințele corecte. Pentru a înțelege ceva, trebuie să mergem și la sursă, la origine. De exemplu, citiți doar Bill Mollison. Ulterior, acest lucru va aduce mai mult discernământ asupra a tot ceea ce se poate spune în comunitate. Este posibil ca oamenii să pretindă că sunt permaculturi, dar, deși nu respectă principiile cheie, nu sunt, așadar, pentru adevărații permaculturaliști. Și, așa cum a spus Coluche, nu pentru că mulți dintre ei greșesc au neapărat dreptate. Spun că, pentru că vedeți când tastați „permacultură” pe youtube, dăm peste ferma Bec Hellouin, însă un permacultor despre care cred că demn de acest nume mi-a spus că la ferma Bec Hellouin nu era cu adevărat permacultură, dar nu mai este bio -grădinarit intensiv de piață, deoarece mai multe chei esențiale nu au fost respectate și că, dimpotrivă, frățiile muncitorilor care nu susțin că permacultura respectă atât de multe chei fundamentale ale funcționării naturale.



PARTEA B: ABORDAREA PERMACULTURALĂ

În ceea ce privește abordarea plantelor în permacultură, Eric Escoffier rezumă destul de bine în videoclipul care va urma cheile fundamentale ale „permaculturii adevărate”. „CV-ul” său în care s-a antrenat este liniștitor în acest sens. Pentru a da câteva nume, el a fost, prin urmare, un „elev” cu permacultură recunoscută la nivel internațional, cum ar fi Bill Mollison însuși, Rosemary Morrow, Geoff Lawton, Robyn Francis, precum și oameni recunoscuți ca Les Bourguignon și Francis Hallé și alții, vezi aici : http://permaculture-sans-frontieres.org ... -escoffier
Pe scurt, oameni care și-au dovedit valoarea.
Mai mult, veți vedea că el menționează echilibrul C / N în diagrama sa printre alte principii fundamentale, precum și faptul de a nu îngropa niciodată materia organică, lucru pe care nu toată lumea îl specifică neapărat în lume. S-ar putea să existe povestea compostului îmbunătățit al Emilia Hazelip și a movilelor perene în care pot exista mici dezacorduri, nu știu http://permaculture-sans-frontieres.org ... s-perennes

În timpul unei conversații cu Eric am observat că pentru permacultură / cultivarea plantelor, de fapt, aveți nevoie de puțină botanică, un pic de biologie, microbiologie a solului, un pic de chimie, geologie, d agronomie, gestionarea apei, țărănime, câteva loturi de zone. După care a spus da, dar doar ceea ce este necesar și exact ceea ce este necesar, deci nu pentru a deveni experți în fiecare domeniu, ci pentru a cunoaște câteva elemente de bază cu ceea ce este util pentru a înțelege și a crea sisteme productive, rezistente etc. Mi se pare foarte interesant acest lucru.

Escoffier menționează 9-10 principii în videoclipul care urmează, David Holmgren menționează 12, Bill Mollison 9 și, dacă rescriu această diagramă, personal rețin 4 esențiale, 2 importante:
1) - mulci
2) - Raport C / N
3) - conjuncție căldură / umiditate (sau sezon de creștere)
4) - diversitate / densitate (alianța plantelor)

5) - lumină / umbră (pilotare)
6) - design bun




Acestea sunt 6 chei care mi se par cele mai esențiale și pe care vreau să le aprofundez cel mai mult (elimin „reîmpădurirea” + „PH” și „raportul aer / apă” care sunt mai multe consecințe care apar în mod natural și se reechilibrează atunci când respectăm celelalte principii (mulci + C / N) așa cum se explică în videoclip.

PS: În ceea ce privește designul, am impresia că unii permaculturaliști petrec ani de zile gândindu-se, dar dacă vrem să începem repede fără să luăm capul săptămâni, doar cu bazele potrivite ale designului, cred că putem ajunge destul de repede odată ajunși pe un teren conceptualizați aceasta. Cunoștințele de bază de proiectare vor ajuta la evitarea celor mai mari gafe și dacă designul nu este perfect, este în regulă. Nu știu despre tine, dar eu uneori am impresia în design că își iau capul pentru nu prea mult. Devine mai mult perfecționism. Practic, designul îl văd util pentru lucruri mai mari, cum ar fi luarea în considerare a locațiilor strategice și a acțiunilor relevante pe un teren în funcție de o mică topografie, climă, vânt, linii de nivel, natura solurilor, dar există ia în considerare 1000 de elemente la un moment dat, am impresia, dar nu suntem computere oh.


Eric Escoffier dezvoltă aceste puncte mai în profunzime în timpul acestor lungi sesiuni de antrenament, dar aș dori să înțeleg câteva dintre aceste chei în acest sens forum pe care le-am evidențiat în galben.


PARTEA C: PRESIUNE DE NOTĂ:

Îți împărtășesc câteva dintre notițele mele, după o scurtă sesiune de antrenament de 2 zile cu Escoffier:

a) - Rădăcinile moarte fertilizează solul; la tăierea ramurilor, în paralel, ucide o parte din rădăcini (ca un efect de oglindă) (mi se pare că eu sunt cel care este scris pe efectul de oglindă, l-am interpretat așa din ceea ce credeam că am înțeles)

b) - referitor la eroziune, gând fals: crezând că nu există nicio diferență între solul uscat și cel umed, în realitate uscat = umed, singura diferență constă în cantitatea de apă. uscat = praf; ud = noroi. Solul umed ucide plantele.
Este raportul aer / apă; exemplu: plaman de peste = apa +++ / aer; plămân uman = apă / aer +++; la fel pentru copaci, acest raport trebuie luat în considerare. întrebare: care este procentul de umiditate? raportul umiditate în aer / apă? deoarece umiditatea ≠ apa
Aș vrea să înțeleg și umiditatea, vă rog și să am mai multe informații despre raportul umiditate / căldură, pentru că totuși el vorbește despre faptul că atunci când plouă și este cald este bine pentru plante și că este nevoie de un sezon de vegetație. Deci ploaia și / sau apa aduc umiditate indiferent de ce? Aș vrea să înțeleg acest punct, mulțumesc, legătura dintre apă și umiditate. (vezi f), de asemenea, evidențiat în galben)


c) - grosimea mulciului depinde de climă. Poți să mă luminezi cu privire la asta dacă este posibil

d) - controlați nuanțele nivelului de nuanță (Eric.Esc constată că marii permaculturaliști nu insistă suficient asupra acestui punct)

e) - humus la un C / N optim și un Ph neutru

f) - oricât de rece sau de cald ar fi, cea mai importantă este o combinație de căldură și umiditate; sezon de oprire vegetativ / sezon de creștere.
Am multe probleme la găsirea informațiilor despre acest subiect pe internet. Știți cărți, articole, videoclipuri despre acest subiect?(Sper să aflu despre asta în cărțile lui Mollison altfel).

g) - dacă aveți toate bolile, toți dăunătorii etc. este un sistem echilibrat și niciunul nu domină predominant, exemplu: prea mulți limaci = semnalul lipsei elementelor de diversitate sau al unei interacțiuni proaste. (Într-un mediu natural boala nu există)

h) - proiectarea permaculturii este știința proiectării sistemelor hiperproductive; într-un design, decorarea și estetica nu contează cu greu.


Vă mulțumesc că m-ați luminat cu bunătate împărtășind comentariile voastre!
0 x
Antochia
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 18/07/17, 21:38

Re: FUNDAȚIILE UNEI CULTURI BUNE A PLANTEI




de Antochia » 11/03/18, 22:58

Gândindu-mă la asta, am și o altă întrebare: în videoclip a fost menționat, dacă am înțeles corect, că mineralele din apă devin disponibile plantei doar prin acțiunea micorizei.

(Mică paralelă cu corpul uman: îmi amintește de un videoclip care explica că, de exemplu, mineralele din sucurile vegetale sunt asimilabile și invers că mineralele din sticlele de apă nu sunt asimilabile de corpul uman. Că uneori susținem o anumită marcă de apă bogată în minerale dar care nu este asimilabilă de corp și, prin urmare, inutilă ...)

Deci, când udăm plantele, ce se întâmplă atunci când există micorize? și fără micorize? Mai ales pe această poveste a mineralelor.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: FUNDAȚIILE UNEI CULTURI BUNE A PLANTEI




de izentrop » 12/03/18, 16:21

bonjour,
Nu am mari cunoștințe în această privință, dar, deoarece nimeni nu are idee să-ți răspundă, îmi permit să intervin.
Pentru multe dintre întrebările dvs., puteți găsi răspunsuri cu motoarele de căutare.
a) - la tăierea ramurilor, în paralel ucide o parte din rădăcini
"Planta își echilibrează cantitatea de rădăcini cu cantitatea de frunziș. Un copac ale cărui ramuri sunt tăiate își va reduce rădăcinile proporțional fără a-și schimba rădăcinile. Unii vor muri, alții vor rămâne. Prin urmare, este iluzoriu să vrei să rezolvi problemele. fundația casei prin reducerea frunzelor copacilor. "" https://www.designvegetal.com/gadrat/r/ ... acine.html
b) - referitor la eroziune, gând fals: crezând că nu există nicio diferență între solul uscat și cel umed, în realitate uscat = umed, singura diferență constă în cantitatea de apă. uscat = praf; ud = noroi. Solul umed ucide plantele.
Mai degrabă, este vorba de solul lucrat sau înierbat și de tipul de sol pentru eroziune. Un sol nisipos arat și înclinat se va eroda mai repede decât un sol de luncă cu o rată bună de humus. Moartea plantelor este un sol compactat, slab ventilat, lipsit de humus sau hidrofob sau poluat din diverse motive, nu putem generaliza http://unt.unice.fr/uoh/degsol/infiltra ... lement.php
c) - grosimea mulciului depinde de climă.
Pentru grosimea humusului, este vorba de temperatură și de intemperii. În pădurea tropicală nu există aproape deloc humus, toată fertilitatea este în vegetație.
Se presupune că viteza reacțiilor chimice se dublează pentru fiecare creștere a temperaturii cu 10 ° C. Aceasta nu este o lege absolută, dar indică importanța energiei în reacțiile chimice și biochimice. Aceste reacții nu pot avea loc fără prezența apei. Mediile care duc la modificări chimice puternice sunt, prin urmare, medii calde și umede.
După cum vom vedea mai târziu, descompunerea materiei organice în sol joacă un rol important în proprietățile fizice și chimice ale solului (a se vedea Bazele descompunerii materiei organice). Această descompunere are loc datorită organismelor vii prezente în sol. Sub o temperatură de aproximativ 4 ° C, bacteriile și viața din sol nu mai funcționează sau doar foarte încet. Nu mai există vreo descompunere a materiei organice, care favorizează acumularea acesteia. Prin urmare, mediile reci sunt medii care favorizează acumularea de materie organică și în care intemperiile chimice sunt extrem de scăzute. http://unt.unice.fr/uoh/degsol/formation-sol.php#climat
S-ar putea să nu fi fost întrebarea ta, da, dar este răspunsul meu! (Georges Marchais)
d) - controlați nuanțele nivelului de umbră
Depinde de preferințele plantei. Morcovii preferă lumină deplină, dovlecei (frunzele mari tolerează umbrele, dar iubesc căldura).
e) - humus la un C / N optim și un Ph neutru
"Humusul este un material flexibil și aerat, care absoarbe și reține bine apa, cu pH variabil în funcție de faptul dacă materia organică este legată sau nu de minerale" https://fr.wikipedia.org/wiki/Humus
f) - oricât de rece sau de cald ar fi, cea mai importantă este o combinație de căldură și umiditate; sezon de oprire vegetativ / sezon de creștere.
Lumina, aerul, apa, fertilitatea, căldura ...
g) - ... Într-un mediu natural nu există boală.
Da! cultivarea plantelor nu este naturală. Omul a manipulat-o întotdeauna în beneficiul său, așa că „Pentru a lucra mai degrabă cu natura decât împotriva ei”, rămâne o luptă sau trebuie să ieșim câștigători. Dăunătorii au o mare capacitate de a se înmulți și de a cultiva într-o junglă de plante care suge resursele dragilor noștri plante cultivate, trebuie să facem o alegere :|
h) - proiectarea permaculturii este știința proiectării sistemelor hiperproductive
Și aici există o contradicție. Hiperproductivă și durabilă, este o agricultură mecanizată și de conservare robotizată, cu adăugarea de îngrășăminte minerale și fito raționat, nu mandalele lui Bill Mollison https://www.4emesinge.com/la-bible-de-l ... re-en-pdf/

Nu toată lumea vrea să se întoarcă și să pună mâinile în pământ.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: FUNDAȚIILE UNEI CULTURI BUNE A PLANTEI




de Ahmed » 13/03/18, 13:11

În primul punct, nu știu dacă tăierea ramurilor duce la o scădere a volumului rădăcinii, dar ceea ce este foarte vizibil, dimpotrivă, este un răspuns viguros al sistemului radicular în timpul unei amputări severe a ramurii. Acest lucru se explică cu ușurință prin rezervele stocate la nivelul rădăcinilor care tind să reconstituie cât mai repede posibil integritatea suprafeței colectorilor solari care îi alimentează.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: FUNDAȚIILE UNEI CULTURI BUNE A PLANTEI




de izentrop » 13/03/18, 16:15

Și care este răspunsul? ramurile încep să crească mai repede? De asemenea, cred că depinde de perioada anului. Dacă este iarnă, pentru un copac de foioase, nici o problemă pentru copacii de mormol și alții nu se vor recupera după o tăiere severă.

Nu putem da un răspuns simplu și unic, din nou.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: FUNDAȚIILE UNEI CULTURI BUNE A PLANTEI




de Ahmed » 13/03/18, 20:36

Este de la sine înțeles că am imaginat doar o reducere care să respecte „bunele practici” horticole și că o intervenție în plin sezon de creștere nu ar avea același rezultat. Este o practică obișnuită pentru plantele care au avut dificultăți de recuperare și în care acest lucru a provocat deformări: este suficient să așteptați să apară semnul reluării creșterii și apoi să tăiați * planta fără seva.; Arborele va emite mai mulți lăstari viguroși și, dacă cineva dorește să obțină o tulpină frumoasă, este suficient să-l selectați: toată seva puternicului sistem de rădăcini se va concentra apoi pe el aprovizionarea cu seva și îi va permite să prindă rapid din urmă înălțimea anterioară.
Din același motiv, nu este înțelept să tăiați vârfurile copacilor prea aproape de case, deoarece câștigul în înălțime va fi foarte temporar și va duce inevitabil la noi costuri de tăiere ...

* Recépé: tăiați aproape la nivelul solului, deasupra gulerului.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: FUNDAȚIILE UNEI CULTURI BUNE A PLANTEI




de izentrop » 14/03/18, 00:15

Mulțumim Ahmed, recunoaștem profesionistul : Wink:
La asta mă gândeam despre cultivarea durabilă a plantelor. Fenocultura este de același ordin, dar necesită un aport de biomasă externă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Re: FUNDAȚIILE UNEI CULTURI BUNE A PLANTEI




de , Carl » 14/03/18, 22:52

izentrop a scris:Mulțumim Ahmed, recunoaștem profesionistul : Wink:
La asta mă gândeam despre cultivarea durabilă a plantelor. Fenocultura este de același ordin, dar necesită un aport de biomasă externă.

O adevărată plăcere să descoperi acest videoclip!
Mulțumesc izentrop!
0 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: FUNDAȚIILE UNEI CULTURI BUNE A PLANTEI




de izentrop » 14/03/18, 23:42

Carl a scris:O adevărată plăcere să descoperi acest videoclip!
Mulțumesc izentrop!
De asemenea, este fondator și editor al site-ului și al revistei TCS. https://agriculture-de-conservation.com/
1 x
Antochia
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 18/07/17, 21:38

Re: FUNDAȚIILE UNEI CULTURI BUNE A PLANTEI




de Antochia » 15/03/18, 18:17

Mai degrabă, este o chestiune de sol prelucrat sau înierbat și tipul de sol pentru eroziune. Un sol nisipos arat și înclinat se va eroda mai repede decât un sol de luncă cu o rată bună de humus. Moartea plantelor este un sol compactat, slab ventilat, lipsit de humus sau hidrofob sau poluat din diverse motive, nu putem generaliza

Să mă întorc la ceea ce spuneam unde scrisesem "b) - referitor la eroziune, gând fals: crezând că nu există nicio diferență între solul uscat și cel umed, în realitate uscat = umed, singura diferență constă în cantitatea de apă. uscat = praf; ud = noroi. Solul umed ucide plantele. "

Ceea ce spui este în concordanță cu ceea ce am spus, cred. Într-adevăr, un sol cu ​​humus va bea apa. Acest punct a fost, de asemenea, legat de cazul inundațiilor, cred că în timpul seminarului. A existat un exemplu dat în Africa în timpul sezonului ploios, există inundații puternice solul nu acceptă toată această apă de ploaie. Pământul este uscat ca de obicei și de îndată ce plouă pământul respinge apa și devine noroi la suprafață. În junglă și în pădure, fenomenele de inundații nu apar în mod normal.

cultivarea plantelor nu este naturală
Desigur, cu cât avem mai multă diversitate / densitate, cu atât ne apropiem de modelul natural. În abordarea permaculturii, vom alege în mod inteligent plantele pe care le dorim, imitând, păstrând pe cât posibil diferitele funcții ale naturii. Cu cât intervenim mai mult, cu atât mai puțin părăsim funcționarea naturală. Întregul lucru este să încerci să păstrezi echilibrul dorit, ce funcție. natu. păstrăm, pe care îl respingem. Trebuie să cântăriți argumentele pro și contra în funcție de interesele și obiectivele dvs.

Și aici există o contradicție. Hiperproductivă și durabilă, este o agricultură mecanizată și de conservare robotizată, cu adăugarea de îngrășăminte minerale și fito raționat, nu mandalele lui Bill Mollison

Nu cred că există o contradicție. Unul dintre obiectivele inițiale în permacultură este de a avea un sistem de cultivare foarte productiv. Și unele le fac foarte bine.

Vă invit să urmăriți acest raport cu Mollison în 2 părți, dacă aveți timp.

(în a doua parte vorbește despre teren)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 270