Începuturile mele în Saône și Loire

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Nikola
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 21/04/21, 07:10
Locul de amplasare: La nord de sudul Burgundiei
x 3

Începuturile mele în Saône și Loire




de Nikola » 07/05/21, 08:12

Bună dimineața.
După ce am „căzut” în „Le Potager du laesseux” chiar la sfârșitul iernii, am făcut pasul ...
Un teren de luncă de mai bine de 20 de ani în care am trecut conștiincios cositoare în fiecare lună, cu excepția ultimilor trei ani, o profesie care m-a împins întotdeauna spre produse locale de sezon etc (în ciuda dificultăților legate de reticența angajatorilor mei; eu sunt un bucătar) și probleme de sănătate care mă obligă să fiu leneș!

Sunt în Burgundia, la nord de Saône și Loire, la granița cu Côte d'Or.
Așa că m-am lansat în încercări pentru acest an: lansare la sfârșitul lunii martie cu materiale de recuperare personale și locale pentru fân.
Având în vedere începutul meu târziu, aș fi „mulțumit” de plante organice locale, semințe mari și câteva teste „de văzut”

„Am lucrat” ca blestemații (am promis că o voi face mai mult) și așa am o lasagna (cartofi, ceapă, fasole), o scândură (castraveți, dovlecei, spanac) trei pătrate (roșii, ridichi, morcovi), un mini masă (salată, căpșuni) o movilă (șalotă, fasole, brânză elvețiană, varză de Bruxelles, ramură de țelină), un strat fierbinte (dovleac, crosnes, cartof) și o pană verde (rucola, sfeclă), astfel, folosesc spirala aromatică.
Desigur, nu s-a pus mult la această dată ...

Peste aproximativ 60m2 compostcu compost plat (am și eu o găinărie de câțiva ani și un compostator de grămezi care m-a ajutat foarte mult să încep)

Reflectez și, mai presus de toate, nu fac nimic în alt loc de lângă care l-am lăsat să-și trăiască viața și pentru care strâng fân pentru această toamnă.
Am petrecut timp citindu-ți postările și există multe lucruri care să te inspire!
Cel mai dificil lucru este să-ți uiți reflexele de lucru și să te așezi (pentru mine este mai mult un scaun sau un buturug decât un șezlong) în timp ce privești ce se întâmplă pentru a reflecta la modul de a însoți acest teren viu. Dar corpul meu știe să mă cheme la comandă când încerc să fac prea multe ...
Aștept cu nerăbdare să vă citesc!
jointes pièces
BE246A47-9560-4BAF-939E-6901BF6D0BF2.jpeg
1B136BC1-40A1-4408-94F2-0C843DAD4388.jpeg
1B136BC1-40A1-4408-94F2-0C843DAD4388.jpeg (301.05 Kio) Consulté 2364 fois
44027307-6FEF-4A7C-BD1C-8E05BEC07818.jpeg
731E358B-5D1B-44E1-A6A1-EBC04B925A5D.jpeg
F9970A92-AD67-43B9-B201-9A0423F3836D.jpeg
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: începuturile mele în Saône și Loire




de Moindreffor » 07/05/21, 12:12

salut
bine ai venit aici
foarte perma design : Mrgreen: dar drăguță, îmi place, continuare bună, ești pe fânul bun : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: începuturile mele în Saône și Loire




de phil53 » 07/05/21, 12:41

Bine ați venit, primul an poate fi dezamăgitor în ceea ce privește producția. Apoi se îmbunătățește rapid
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Nikola
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 21/04/21, 07:10
Locul de amplasare: La nord de sudul Burgundiei
x 3

Re: începuturile mele în Saône și Loire




de Nikola » 07/05/21, 13:21

Moindreffor a scris:salut
foarte perma design : Mrgreen:

Exact ... dar o lucrare în mai multe etape pe parcursul a câteva săptămâni cu o idee în minte: cum să circul și să realizez totul Mai mult, am extins în funcție de dorințele-capacitățile mele.
Și apoi doamna m-a întrebat condiția: Vreau să fie drăguță și înflorită.
Cu atât mai bine, există flori însămânțate peste tot (in albastru, cosmos, nasturții etc.)
Anul acesta fac doar câteva lucruri mici, „să văd”
Partea care va fi prelungită anul viitor va fi mult mai „de bază”: pajiște + fân + brazde sau movilă.
Voi încerca un spațiu pentru sparanghel. Cu toate acestea, cred că trebuie să-mi lucrez solul pentru această implantare.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: începuturile mele în Saône și Loire




de Moindreffor » 07/05/21, 20:37

Nikola a scris:
Moindreffor a scris:salut
foarte perma design : Mrgreen:

Exact ... dar o lucrare în mai multe etape pe parcursul a câteva săptămâni cu o idee în minte: cum să circul și să realizez totul Mai mult, am extins în funcție de dorințele-capacitățile mele.
Și apoi doamna m-a întrebat condiția: Vreau să fie drăguță și înflorită.
Cu atât mai bine, există flori însămânțate peste tot (in albastru, cosmos, nasturții etc.)
Anul acesta fac doar câteva lucruri mici, „să văd”
Partea care va fi prelungită anul viitor va fi mult mai „de bază”: pajiște + fân + brazde sau movilă.
Voi încerca un spațiu pentru sparanghel. Cu toate acestea, cred că trebuie să-mi lucrez solul pentru această implantare.

buttele pe care le poți uita dacă nu trebuie să faci mișcare : Mrgreen: iar pentru sparanghel, întrebați-l pe Didier unde sunt ai săi, fără prelucrare : Mrgreen:

chiar trebuie să te dezintoxici de la serviciu, tu : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: începuturile mele în Saône și Loire




de phil53 » 08/05/21, 11:14

Pentru sparanghel, am pus câteva fără a lucra solul. Un strat imens de fân și coasă.
Uneori tehnica unui recipient care părăsește sparanghelul care îndreaptă spre lumină și se rostogolește
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: începuturile mele în Saône și Loire




de Doris » 08/05/21, 13:39

philxNUMX a scris:Pentru sparanghel, am pus câteva fără a lucra solul. Un strat imens de fân și coasă.
Uneori tehnica unui recipient care părăsește sparanghelul care îndreaptă spre lumină și se rostogolește

Mică întrebare pentru viitor: am petrecut ani de zile lucrând solul anul acesta, așa că acolo nu m-am poticnit. Dar am înțeles corect, că te împiedici cu fân și brf fals?
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: începuturile mele în Saône și Loire




de phil53 » 08/05/21, 14:02

Doris a scris:
philxNUMX a scris:Pentru sparanghel, am pus câteva fără a lucra solul. Un strat imens de fân și coasă.
Uneori tehnica unui recipient care părăsește sparanghelul care îndreaptă spre lumină și se rostogolește

Mică întrebare pentru viitor: am petrecut ani de zile lucrând solul anul acesta, așa că acolo nu m-am poticnit. Dar am înțeles corect, că te împiedici cu fân și brf fals?

Da, am făcut o mică cavitate în stratul în descompunere, apoi acoperită cu un strat bun de brf și fân. Aproximativ 30 cm odată stabilit la iarnă.
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: începuturile mele în Saône și Loire




de Moindreffor » 08/05/21, 15:14

Doris a scris:
philxNUMX a scris:Pentru sparanghel, am pus câteva fără a lucra solul. Un strat imens de fân și coasă.
Uneori tehnica unui recipient care părăsește sparanghelul care îndreaptă spre lumină și se rostogolește

Mică întrebare pentru viitor: am petrecut ani de zile lucrând solul anul acesta, așa că acolo nu m-am poticnit. Dar am înțeles corect, că te împiedici cu fân și brf fals?

Ei bine, povestea movilei este că un sparanghel este destul de lung și, dacă vrei să rămână alb, trebuie să urci și mai sus, altfel trucul solului de deasupra, dar nu foarte estetic : Mrgreen: deci o grosime foarte bună

poti castiga putin cu un minim de munca, sapi putin pentru a-ti pune ghearele, in plus cred ca odata cu tine vor castiga in umiditate, uneori, o munca corecta nu poate fi inutila : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: începuturile mele în Saône și Loire




de Doris » 08/05/21, 15:37

Moindreffor a scris:poti castiga putin cu un minim de munca, sapi putin pentru a-ti pune ghearele, in plus cred ca odata cu tine vor castiga in umiditate, uneori, o munca corecta nu poate fi inutila : Mrgreen:

Într-adevăr, i-am îngropat un pic, dar nici nu am făcut o felie ca videoclipurile rustice, ci doar am făcut găuri de plantat, așa că nu am suficient sol pentru a face movilele. Încep să fiu bine înțărcat de la serviciu și suficient de drogat de lene, ca să nu mă aventurez prea mult în trudă : Cheesy:
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 348