Îngrășăminte radioactive?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Îngrășăminte radioactive?




de Christophe » 05/09/08, 11:48

Un articol anterior ne informa despre scandalul prezenței unui element radioactiv, 210Po, în tutun.

Acest element radioactiv provine de fapt, potrivit lui Le Figaro, din îngrășăminte fosfatice extrase din minele de apatită, o rocă care conține radiu și poloniu.
Aceste produse sunt, de asemenea, îngrășămintele sintetice utilizate în mod obișnuit în agricultura convențională.

Această descoperire făcută de producătorii de tutun de câteva decenii a fost încă ascunsă publicului larg pentru a proteja interesele industriei lor.
Cu toate acestea, se referă și la întreaga agricultură și, de asemenea, la hrana noastră!

Informația este enormă și tocmai a ieșit.
Dacă în culturile de tutun se găsește un element radioactiv periculos la o rată de 0,01 becquerel per gram de tutun și ceea ce era cunoscut încă din 1960 de către producătorii de tutun precum Philip Morris, alte culturi agricole care folosesc și îngrășăminte Fosfații conțin și acest element radioactiv.
De asemenea, se pare că industria tutunului a mințit în 1997 declarând că nu știe că poloniul se află în frunzele tutunului lor, când acesta din urmă știa probabil de câteva decenii!

Îngrășămintele industriale cu fosfat sunt îngrășăminte sintetice produse prin reacția unui acid cu un minereu.
Sunt utilizate în mod obișnuit în agricultură, dar interzise în agricultura ecologică.
Planta absoarbe fosfatul și alte elemente necesare creșterii sale prin rădăcini.
Poloniul radioactiv depus în sol este astfel absorbit de plantă și apoi se găsește în țesutul plantei în sine.

Potrivit Departamentului Agriculturii din Canada, fosfatul este utilizat în agricultură deoarece fosforul este necesar pentru proliferarea rădăcinilor și coacerea timpurie a fructelor, în special a cerealelor.
De asemenea, semințele și fructele conțin cantități mari de fosfor.
Este mai mult decât evident că, dacă tutunul este contaminat cu poloniu radioactiv datorită utilizării fosfatului, toate alimentele din agricultura convențională sunt, de asemenea, și într-un mod semnificativ.

Potrivit unui document din 1970, Philip Morris a indicat că utilizarea unui solvent pentru curățarea frunzelor de tutun ar reduce doar cantitatea de poloniu din frunzele de tutun cu 10 până la 40%.

Este suficient să spunem că, chiar și prin spălarea bine a legumelor cultivate convențional, ele conțin și o cantitate semnificativă din acest element radioactiv periculos.


Primit prin e-mail.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 05/09/08, 12:09

Cu cât săpăm mai mult, cu atât ne dăm mai mult seama că avem probleme mari!
Uneori este descurajant! :strigăt:
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 05/09/08, 12:13

hi,
Este exact ceea ce am subliniat în științele futurilor, din nou, minimizează posibilitatea vorbind doar despre „praful depus pe frunziș”, care nu pare să creadă în posibilitatea ca toate plantele cultivate în utilizarea îngrășămintelor sintetice să poată fi contaminate cu săruri solubile. de poloniu.

Trăiască organic! : Mrgreen:

@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 05/09/08, 12:16

Bibiphoque a scris:hi,
Este exact ceea ce am subliniat în științele futurilor, din nou, minimizează posibilitatea vorbind doar despre „praful depus pe frunziș”, care nu pare să creadă în posibilitatea ca toate plantele cultivate în utilizarea îngrășămintelor sintetice să poată fi contaminate cu săruri solubile. de poloniu.

Trăiască organic! : Mrgreen:

@+


Îi iau pe oameni pentru proști!
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 05/09/08, 12:19

Christophe a scris:
....
Dacă un element radioactiv periculos este prezent în culturile de tutun cu o rată de 0,01 becquerel pe gram de tutun, ...
0,01 Bequerel pe gram corespunde radioactivității medii a apei de mare și aproximativ o zecime din radioactivitatea medie a corpului uman.

Ar trebui găsit altceva pentru a încuraja oamenii să renunțe la fumat!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 05/09/08, 12:29

Maximus Leo a scris:0,01 Bequerel pe gram corespunde radioactivității medii a apei de mare și aproximativ o zecime din radioactivitatea medie a corpului uman.

Ar trebui găsit altceva pentru a încuraja oamenii să renunțe la fumat!


Este posibil, dar cum rămâne cu concentrațiile din fructe și legume care sunt îngrășate cu aceleași produse?

Tutunul suferă multe tratamente înainte de a ajunge în țigări. Presupun că concentrațiile care ne sunt comunicate sunt cele găsite în tutunul gata de băut. Aceasta înseamnă că a suferit mai multe spălări și că a fost „îmbrăcat” cu nu mai puțin de 600 de aditivi diferiți.
Prin urmare, acest lucru ne poate determina să presupunem că concentrațiile au fost atenuate de diferitele tratamente.

Fructele și legumele nu trec la fel de mult tratament ca tutunul. Prin urmare, ne-am putea aștepta să observăm concentrații mult mai mari de elemente radioactive decât în ​​tutun.
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 05/09/08, 12:33

Un link informativ: http://lpsc.in2p3.fr/gpr/french/RadioOr ... ndeur.html

Utilizarea îngrășămintelor fosfatice este responsabilă de această radioactivitate.

Trăiască organic!
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 05/09/08, 13:19

hi,
Problema cu poloniul este că tipul de radiație emis nu este detectat de un contor de geyger „normal”, aveți nevoie de unul cu fereastră mica.
Deci, nu este nevoie să vă plimbați cu magazinul preferat cu tejgheaua dvs., dacă nu este acest model precis, nu veți vedea nimic altceva decât șeful uimit al managerului personalului și al clienților. : Mrgreen: : Mrgreen: (este o lovitură de făcut, asta !! imaginați-vă gluma !!)

http://forums.futura-sciences.com/post1866376.html

http://forums.futura-sciences.com/thread243561.html

@+
Dernière édition alin Bibiphoque 05 / 09 / 08, 13: 28, editate 1 ori.
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 05/09/08, 13:24

Multumesc pentru link

Radioactivitatea unui corp (vorbim și despre activitatea radioactivă) se măsoară în Becquerel (Bq); această unitate este destul de naturală, deoarece 1 Bq corespunde unei dezintegrări pe secundă, totuși 1 Bq este într-adevăr foarte mic. În trecut, am folosit Curie (Ci): 1 Ci corespunde radioactivității unui gram de radiu, adică 37 de miliarde de dezintegrări pe secundă (curie este o unitate imensă și am folosit în general micro-curie (1 $ \ mu $ Ci = 3.7 x 104 Bq).


Dar am citit asta:

Dacă un element radioactiv periculos este prezent în culturile de tutun la o rată de 0,01 becquerel pe gram de tutun ... Bla, bla și îți spun prostii!


Sau 10 Bq pe kg ... sau mai puțin decât radioactivitatea NATURALĂ a unui OM !!

[citat] 1 om (70 kg) 7000 Bq (inclusiv ~ 4500 Bq datorită potatiului 40 de os, restul se datorează carbonului 14)
1 kg de cafea 1000 Bq / cotație]

Am bănuit că această corespondență a fost falsă ... Ne pare rău că nu am verificat ordinele de mărime ...

Mai mulți ecologiști care ar trebui să se întoarcă la școală ...

Propun să blochez?
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 05/09/08, 13:30

hi,
Depinde de tipul de radioactivitate, nu toate sunt egale!
(Am adăugat linkurile „futura” în postarea mea anterioară)
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 164