Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 02/05/19, 21:33

Este, în cultura mecanizată, fără îndoială cea mai ușoară cale de a avea cele drepte și albe ...

Dar nu este necesar.

Deoarece nu este necesar să se facă tranșee de 30 sau 40 cm pentru a îngropa ghearele ...

După aceea, trebuie să recunoaștem că, cu vasele mele pe dos, este o mizerie!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de a fi hafen » 02/05/19, 22:39

Poate cu prelate?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 03/05/19, 08:50

Da, poate ancorând prelate opace negre destul de ușoare.

Sau atunci îmi place nico, dar el este mai puțin leneș, arcuiesc fiare de beton !!!!

Am un sezon la care să mă gândesc!
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 03/05/19, 09:20

Did67 a scris:Da, poate ancorând prelate opace negre destul de ușoare.

Sau atunci îmi place nico, dar el este mai puțin leneș, arcuiesc fiare de beton !!!!

Am un sezon la care să mă gândesc!

stratul potrivit de fân, și atât, nu? sau crezi că ar consuma prea mult?
toate cele pe care le veți instala pe care nu le vor putea străpunge le vor face să se răsucească, în plus, sub prelata voastră neagră va trebui să vă deschideți pentru a observa, acolo sincer vă complicați viața
pentru că, dintr-o privire care trece, veți vedea punctele străpungând în afara fânului și, dacă vă este teamă că nu este suficient de opac, tundând iarba pe fân, vă face încă un blocaj solar mai bun
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
phil12
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 530
Înregistrare: 05/10/09, 13:58
Locul de amplasare: occitană
x 156

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de phil12 » 03/05/19, 10:31

Buna fenos,

Începutul celui de-al doilea an (luncă temporară + paie + cosit primul an)

Totul arată bine, momentan nu există gândaci prea invazivi, puțini melci (dar am o mulțime de păsări> fără pisică> refugiu LPO și am văzut șopârle verzi și un șarpe mare de iarbă) ) singurul lucru va fi o mică întârziere la aprindere din cauza pământului rece sub mulci și a unui câine de prieteni în șezut de câine care dansează pe scândurile mele și sapă dincolo.
Începând cu forarea din acest an, fân de casă pentru grădina mea de legume, conducând în mod împrăștiat, nu în benzi.

Pentru sparanghelul pentru mine a fost paie + cosit, anul viitor va fi fân, pentru că pentru mine sparanghelul nu este alb pus verde Îmi place.

Avantajele primului an:

- puțină udare
- roșii târzii, dar să cad pe inimă ... în aromă (am făcut roșii uscate la soare, arată ca afine atât de dulci încât sunt) roșii conduse pe pământ (anul acesta fac o îndrumare în bambus de tip tunel pentru ca unii nu se pateaza la contactul cu solul> si nici o mucegai
- sparanghel, dovlecei, ardei Espelette, bietă, cocoș, cartofi sub paie, anghinare uriașă, fasole din belșug (marea mea plăcere) dovleci etc.
- deteriorare semnificativă a solului (un tratament pentru plantare anul acesta)
- fără afide

Cel puțin

- fasole însămânțată iarna abuzată de meri
- boullotées de căpșuni de la mierle (vom fi mai atenți anul acesta)
- foamea prelungită de azot pe zmeură (Fals BRF + paie + Tunderea gazonului) + lipsa de apă Călătoream la înălțimea caniculei, dar cred că aprovizionarea cu lemn va da rezultate anul acesta.
- planurile afacerii Nu am încă timp să-mi adun semințele și să-mi fac plantele (voi încerca să fac o seră: pepinieră anul acesta)
- cinquefoilul

Oricum scopul meu este să am o grădină de legume grozavă leneșă în 3 sau 4 ani, nu mă grăbesc, în plus, există mulți producători organici în sector și bugetul meu îmi permite să fac aceste achiziții.
Bună primăvară.
A+
0 x
Consultanță în domeniul energiei durabile pentru construcții
http://www.philippeservices.net/
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 03/05/19, 10:52

philxNUMX a scris:
Pentru sparanghelul pentru mine a fost paie + cosit, anul viitor va fi fân, pentru că pentru mine sparanghelul nu este alb pus verde Îmi place.



Pentru mine, nu sunt un fan al „albirii”.

Dar am impresia că formează fibre mai repede și mai presus de toate, că ramurile și frunzele se formează mai repede. Nu avem, când nu pun nimic, atât de multă lungime în „un butoi” ...

Cred că movila sau pătura „forțează” sparanghelul lateral, căutând lumină, în timp ce nu dezvoltă „mugurul terminal” (subteran, care nu ar „funcționa”). Deci urcă, urcă fără să desfacă mugurul terminal. Și odată cu desfășurarea mugurului terminal, am impresia că fiziologic, acest lucru este însoțit de așezarea fibrelor, astfel încât tulpinile să reziste la greutatea frunzelor ...

Dar după, poate tăind mai mult, mai scurt, se ajunge la același lucru ???
0 x
Avatar de l'Utilisateur
phil12
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 530
Înregistrare: 05/10/09, 13:58
Locul de amplasare: occitană
x 156

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de phil12 » 03/05/19, 11:30

Le-am tăiat pe măsură ce merg la 25/35 cm și când am ajuns pe un picior am lăsat ultimele tulpini să-și termine ciclul complet.

Într-adevăr, unii consideră că fibrele lungi sunt greu de străpuns, iar alții găsesc pasajul corect și cresc drept cu forța necesară.

Cred că aveți nevoie de un amestec de mulci scurți de paie și nisip sau pământ (inerție pentru a menține în mod eficient sulițele puțin sub presiune)

Singurul loc în care am câteva melci este pe sparanghel, dar atacă mai degrabă rămășițele de tulpini tăiate cocoțate deasupra copacilor; sunt o pradă ușoară pentru merle.
0 x
Consultanță în domeniul energiei durabile pentru construcții
http://www.philippeservices.net/
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 03/05/19, 11:51

Did67 a scris:Da, poate ancorând prelate opace negre destul de ușoare.

Sau atunci îmi place nico, dar el este mai puțin leneș, arcuiesc fiare de beton !!!!

Am un sezon la care să mă gândesc!


Totul depinde de echipamentul pe care îl aveți.

Trebuie să aveți un bender (50 €) și acolo în 10 secunde aveți cercul
Pentru a tăia armătura de 6 mm este suficient un ferăstrău simplu: din nou în mai puțin de 30 de secunde este tăiat

Dar naiba să fie că barele de armare sunt utile pentru multe utilizări într-o casă ... și nu doar în grădina de legume
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 03/05/19, 15:00

philxNUMX a scris:
Am lăsat ultimele tulpini să-și termine ciclul complet.



Da, foarte important să lăsați suficient cât să reîncărcați ghearele pentru anul viitor!
1 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de VetusLignum » 03/05/19, 17:19

VetusLignum a scris:
a fi chafoin a scris:
VetusLignum a scris:O rație de 1/1, sau puțin mai mică, pare a fi considerată optimă pentru majoritatea plantelor noastre.
Bucaille evocă, ca ordine de mărime, raportul unei păduri = 90% ciuperci 10% bacterii; raportul unei pajiști = 10% ciuperci / 90% bacterii. Și spune că ar trebui să reechilibrăm solul de cultură „ideal” la 40% câmp / 60% bact (sau invers trebuie verificat, dar aproximativ corespunde, el face un calcul mai detaliat în funcție de tipul de cultură. ciupercă: actinomicet, drojdie ...).

OK, deci
pădure: raport = 9
luncă: raport = 1/9
ideal: raport = 4/6 = 2/3

Dar toate acestea sunt empirice și discutabile.

La rândul meu, subliniez faptul că raportul optim absolut (fără concurență) ne interesează, în timp ce atunci când considerăm succesiunea ecologică, este un raport relativ pe care îl observăm.


Fără îndoială, ar fi util să ne interesăm de opera lui David C. Johnson.
Are un doctorat în microbiologie.
El crede că a inventat o metodă de compostare foarte eficientă. Compostarea sa se face în condiții aerobe și permite stabilirea ciupercilor, cu un raport F / B mai mare de 3 la sosire.
În testele sale, cu cât raportul F / B este mai mare, cu atât plantele cresc mai bine. Raportul F / B este indicatorul care se corelează cel mai bine cu creșterea plantelor.
Într-un sol dominat de bacterii, 96% din carbonul fotosintetizat intră în sol, în timp ce această pondere ar trebui să fie de 46%. Deci plantele vindecă (reechilibrează) solul în loc să crească.
el consideră că problema raportului optim F / B ar trebui revizuită.
Nu a acordat prea multă atenție raportului C / N, a constatat că, atunci când azotul lipsea, existau bacterii fixatoare gratuite care intrau pentru a face treaba.
El ne vorbește despre alte comunități interesante, cum ar fi bacteriile care solubilizează fosforul (făcându-l accesibil plantelor) și bacteriile care produc hormoni de creștere.
Își vede compostul ca pe un inoculant, nu ca pe un amendament.
Rețineți, de asemenea, că el observă că diferitele specii de microbi nu sunt la fel de mobile și omniprezente pe cât am putea crede, de unde interesul pentru inoculare. În natură (sau în parcelele cultivate), inocularea se face probabil de către ierbivore (care mănâncă microbi, apoi îi defecă).
Nivelul de sechestrare a carbonului în sol depinde, de asemenea, foarte mult de microbii care sunt prezenți.

http://compost.org/English/PDF/WRW_2017 ... Munroe.pdf
http://www.ecofarmingdaily.com/compost- ... -microbes/
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 547