Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 07/05/21, 08:13

Did67 a scris:Trebuie amintit că, spre deosebire de ceea ce fac „grădinarii răi”, nu trebuie să vă gândiți la „aducerea apei la plante”. Apăm pentru a completa rezervorul de sol cu ​​apă ...

Și pe această parte, mă duc anul acesta spre necunoscut, pentru că descopăr un sol nou: cele două linii pe care le-am deschis pentru a semăna ridichi / morcovi într-una, iar andivele, pe de altă parte, mă arată clar că configurația nu este deloc aceeași. Până nu m-am ridicat nu am avut nevoie să ud mult. În ceea ce privește morcovii și ridichile, nu am udat de când m-am ridicat, am putut tăia deja fânul. Andivele sunt încă prea mici, solul este gol, suprafața este uscată, dar în adânc este destul de umedă. Salatele și varza transplantate în sol umed timp de o lună, niciodată udate de atunci, sigur că a plouat, dar nici masele. Aici, am descoperit o nouă grădină de legume.
2 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 07/05/21, 09:56

Vă invit să împingeți „expediția” puțin mai departe ... Pe 1 m sau 2 ...

Dacă solul este uscat la suprafață (pe 1 sau 2 cm), săpezi puțin cu mânerul unei unelte, semeni și stompi în timp ce „îți freci picioarele” de parcă le-ai șterge pe un covoraș ... Și nu faci altceva. Eficace pentru brassice sau salată verde ... Sfeclă roșie / și ceașcă ...

Ceea ce se întâmplă este că în solul astfel „compactat”, umiditatea crește prin acțiune capilară - mai puțin în solurile nisipoase, așa că fii atent cu tine (și vorbesc de „experiment”) ... Mai mult în solurile argiloase / argiloase .. Restul este contactul foarte bun dintre sol și semințe.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 07/05/21, 13:11

OK, voi face acest test, tocmai am vrut să încerc din nou însămânțarea directă a salatei, pentru că tot timpul terina cinematografică, găleată, grădina de legume, începe să mă facă pe plac. Până în prezent nu a fost grozav, foarte puține sondaje, dar iată-l, terenul meu s-a schimbat foarte mult. Și atunci nu mă descurajez atât de repede, insist !!!
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 07/05/21, 13:15

Did67 a scris:Vă invit să împingeți „expediția” puțin mai departe ... Pe 1 m sau 2 ...

Dacă solul este uscat la suprafață (pe 1 sau 2 cm), săpezi puțin cu mânerul unei unelte, semeni și stompi în timp ce „îți freci picioarele” de parcă le-ai șterge pe un covoraș ... Și nu faci altceva. Eficace pentru brassice sau salată verde ... Sfeclă roșie / și ceașcă ...

Ceea ce se întâmplă este că în solul astfel „compactat”, umiditatea crește prin acțiune capilară - mai puțin în solurile nisipoase, așa că fii atent cu tine (și vorbesc de „experiment”) ... Mai mult în solurile argiloase / argiloase .. Restul este contactul foarte bun dintre sol și semințe.

Te urmăresc în acest sens, dar pentru mine apariția este doar prima etapă, am făcut un răsad de praz, am avut o apariție foarte bună, în 95%, dar solul nu era de vârf, am vrut să merg prea repede, de asemenea udat, prea fierbinte în mini-seră, pe scurt m-am înșelat undeva, așa că din peste 200 de semințe crescute, trebuie să mai am doar vreo cincizeci de praz mici

Deci da, putem arăta că va crește în aceste condiții, dar după aceea trebuie să asigurăm producția, acum 2 ani, apariția frumoasă a salatei de miel, nu am udat, aproape nici o producție de salată de miel, doar cât să lase să crească în semințe pentru a încerca să declanșeze un ciclu semi spontan
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 07/05/21, 13:21

Doris a scris:OK, voi face acest test, tocmai am vrut să încerc din nou însămânțarea directă a salatei, pentru că tot timpul terina cinematografică, găleată, grădina de legume, începe să mă facă pe plac. Până în prezent nu a fost grozav, foarte puține sondaje, dar iată-l, terenul meu s-a schimbat foarte mult. Și atunci nu mă descurajez atât de repede, insist !!!

așa cum tocmai am scris apariția, nu este neapărat îngrijorarea pentru mine, este continuarea, adesea având o mână grea în timpul însămânțării, întotdeauna obțineți ceva care ridică : Mrgreen:

construcția unei sere, este pentru mine, construcția unui loc unde aș putea face exact semi în terină, transplant în găleată, chiar repotting, dar toate în același loc, și voi păstra răsaduri directe la cele furate la sfârșitul sezonului în grădina de legume
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de stephgouv » 07/05/21, 13:51

Am avut aceleași griji ca și tine.
Am semănat salată Gotte Dorée (o sută de semințe) și doar 2-3 care au ieșit ...
M-am înșelat undeva, dar nu știu unde pentru că a ieșit varză, creț, sfeclă.
Sau problema este veranda mea neîncălzită: 7-8 ° C noaptea și până la 35 ° C în timpul zilei, când vremea este bună.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 07/05/21, 13:55

Moindreffor a scris:așa cum tocmai am scris apariția, nu este neapărat îngrijorarea pentru mine, este continuarea, adesea având o mână grea în timpul însămânțării, întotdeauna obțineți ceva care ridică : Mrgreen:

În timp ce pentru mine da, până acum oricum: o bază prea nisipoasă și cu vreme uscată, chiar și fără a vorbi de căldură, imposibil de realizat un sondaj interesant. Deja solul landes original, chiar și atunci când este călcat, se compactează cu greu, astfel încât aderența semințelor / solului nu este bună. Apoi solul landean de la origine nu are această calitate de reținere a apei, dacă este uscat deasupra, este uscat dedesubt. Dar am văzut cu morcovii mei / ridichi și andivele mele, că toate acestea s-au schimbat și, în timp ce pentru sectorul meu, în ciuda unor ploi ușoare, suntem deja într-o situație uscată, solul din grădina mea de legume rămâne foarte umed în profunzime.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 07/05/21, 13:59

stephgouv a scris:Am avut aceleași griji ca și tine.
Am semănat salată Gotte Dorée (o sută de semințe) și doar 2-3 care au ieșit ...
M-am înșelat undeva, dar nu știu unde pentru că a ieșit varză, creț, sfeclă.
Sau problema este veranda mea neîncălzită: 7-8 ° C noaptea și până la 35 ° C în timpul zilei, când vremea este bună.

Pentru mine, da, este căldura, am încurcat și așa un bol de salate, l-am lăsat într-o cameră neîncălzită, dar prea fierbinte pentru salată.
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 07/05/21, 15:34

Doris a scris:OK, voi face acest test, tocmai am vrut să încerc din nou însămânțarea directă a salatei, pentru că tot timpul terina cinematografică, găleată, grădina de legume, începe să mă facă pe plac. Până în prezent nu a fost grozav, foarte puține sondaje, dar iată-l, terenul meu s-a schimbat foarte mult. Și atunci nu mă descurajez atât de repede, insist !!!


Nu știu dacă ați văzut metoda soției mele ... care atârnă flori de salată în seră (salate video 1).
Semănatul se face pe cont propriu pe tot parcursul iernii de toamnă și salatele încolțesc atunci când se fac.

Este aproximativ mecanismul reproducerii naturale, cu totuși câțiva facilitatori: seră, mai degrabă pământ gol sub picioarele răsturnate.
Dintre miile de semințe pe care le conține o plantă, trebuie să aibă sute de pierderi, dar au rămas destule pentru a germina.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 07/05/21, 15:38

Moindreffor a scris:
Did67 a scris:Vă invit să împingeți „expediția” puțin mai departe ... Pe 1 m sau 2 ...

Dacă solul este uscat la suprafață (pe 1 sau 2 cm), săpezi puțin cu mânerul unei unelte, semeni și stompi în timp ce „îți freci picioarele” de parcă le-ai șterge pe un covoraș ... Și nu faci altceva. Eficace pentru brassice sau salată verde ... Sfeclă roșie / și ceașcă ...

Ceea ce se întâmplă este că în solul astfel „compactat”, umiditatea crește prin acțiune capilară - mai puțin în solurile nisipoase, așa că fii atent cu tine (și vorbesc de „experiment”) ... Mai mult în solurile argiloase / argiloase .. Restul este contactul foarte bun dintre sol și semințe.

Te urmăresc în acest sens, dar pentru mine apariția este doar prima etapă, am făcut un răsad de praz, am avut o apariție foarte bună, în 95%, dar solul nu era de vârf, am vrut să merg prea repede, de asemenea udat, prea fierbinte în mini-seră, pe scurt m-am înșelat undeva, așa că din peste 200 de semințe crescute, trebuie să mai am doar vreo cincizeci de praz mici

Deci da, putem arăta că va crește în aceste condiții, dar după aceea trebuie să asigurăm producția, acum 2 ani, apariția frumoasă a salatei de miel, nu am udat, aproape nici o producție de salată de miel, doar cât să lase să crească în semințe pentru a încerca să declanșeze un ciclu semi spontan


Aici am fost mai mult sau mai puțin pe aceeași temă ieri ... pe răsaduri de dovleac.
Soția mea (nu, nu sunt inspector de poliție : Mrgreen: ) mi-a subliniat că lifturile din tuburi mergeau bine.
Și i-am răspuns ... vom vedea că iarna aceasta când vor fi pe farfurie sub forma unei supe bune ... ȘI că vor fi bune.

Pentru că chiar și o cultură care a ajuns până la consum poate fi dezamăgitoare la gustare ...
Deci chi va sano ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 385