Grădina de legume a triburilor: leneșește cu familia

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Grădina de legume a triburilor: leneșește cu familia




de Rajqawee » 11/06/20, 09:28

După discuții despre firul grădinii de zarzavat leneș, s-a părut că destul de mulți grădinari se află într-o situație de grădinărit în grupuri, cu familii sau alte triburi.

În loc să invadez periodic firul - deja bine furnizat! - al grădinii de zarzavat leneș, îmi propun să creez un subiect separat.

Ideea este să discutăm soluții, întotdeauna în filosofia leneșilor, care permit împărtășirea cu grădina de legume cu tineri și bătrâni. Poate fi și recepția publicului pentru grădinile de învățământ.

Putem vorbi în vrac:

-culturi adaptate anumitor audiențe;
-operații, metode, proceduri adaptate anumitor audiențe;
-dispunerea în funcție de public

Ideea este desigur schimb de întrebări și deschise.
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Grădina de legume a triburilor: leneșește cu familia




de phil53 » 11/06/20, 11:24

Pentru al treilea an, sunt în posesia unei parcele de grădină familială din municipalitatea mea. Primul an este alb, deoarece am avut terenul meu doar la sfârșitul lunii iulie. În timpul iernii am adus tot ce am putut recupera din materie organică, astfel încât în ​​al doilea an am cultivat. Am făcut schimb cu alții fără publicitate, unii erau îndoielnici, dar nu am avut nicio opoziție.
Rezultatele acestui prim an de producție sunt încă destul de bune în comparație cu vecinii pe care unii doreau să le încerce în acest an.
Ce observ:
În ciuda multor explicații „strânse” cu privire la grosimea fânului. Ei îl cumpără, deci este scump într-o zonă periurbană. Cu toate acestea, în colțul meu există o mulțime de iarbă (mai mult sau mai puțin fân) de colectat gratuit.
Puțini integrează faptul că importăm energie punând fân, vor să continue să facă gunoi de grajd verde. Este aproape un cuvânt magic. Gunoiul de grajd verde poate fi de interes, dar la început este în special materia organică în masă, care este necesar să se importe pe parcelele noastre, cu toate acestea destul de sărac.
Puțini acceptă ideea de a nu tremura sau a săpa înainte de a pune fânul, dintr-o dată îl pun târziu și își pierde eficacitatea.

Metoda este excelentă și totuși rezultatele lor nu sunt minunate, dar există o tendință și cred că unele vor evolua.
Mă lupt să păstrez deșeurile anorganice din grămada de buruieni cum se spune.
Le-am răspândit pe complotul meu pentru a arăta că acestea sunt alimente vegetale pe care le aruncă.
Încerc să îi conving să nu mai folosească bulionul de Bordeaux. Unii îl folosesc și îl abuzează.

Încă sunt destul de fericit din cauza tuturor grădinilor comunale pe care le monitorizez, a noastră are cea mai mică grămadă de deșeuri. Îndepărtez aproximativ 1 pungă de cumpărături din plastic pe trimestru. Mesajul intră încet în cap.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina de legume a triburilor: leneșește cu familia




de Moindreffor » 11/06/20, 12:39

philxNUMX a scris:Pentru al treilea an, sunt în posesia unei parcele de grădină familială din municipalitatea mea. Primul an este alb, deoarece am avut terenul meu doar la sfârșitul lunii iulie. În timpul iernii am adus tot ce am putut recupera din materie organică, astfel încât în ​​al doilea an am cultivat. Am făcut schimb cu alții fără publicitate, unii erau îndoielnici, dar nu am avut nicio opoziție.
Rezultatele acestui prim an de producție sunt încă destul de bune în comparație cu vecinii pe care unii doreau să le încerce în acest an.
Ce observ:
În ciuda multor explicații „strânse” cu privire la grosimea fânului. Ei îl cumpără, deci este scump într-o zonă periurbană. Cu toate acestea, în colțul meu există o mulțime de iarbă (mai mult sau mai puțin fân) de colectat gratuit.
Puțini integrează faptul că importăm energie punând fân, vor să continue să facă gunoi de grajd verde. Este aproape un cuvânt magic. Gunoiul de grajd verde poate fi de interes, dar la început este în special materia organică în masă, care este necesar să se importe pe parcelele noastre, cu toate acestea destul de sărac.
Puțini acceptă ideea de a nu tremura sau a săpa înainte de a pune fânul, dintr-o dată îl pun târziu și își pierde eficacitatea.

Metoda este excelentă și totuși rezultatele lor nu sunt minunate, dar există o tendință și cred că unele vor evolua.
Mă lupt să păstrez deșeurile anorganice din grămada de buruieni cum se spune.
Le-am răspândit pe complotul meu pentru a arăta că acestea sunt alimente vegetale pe care le aruncă.
Încerc să îi conving să nu mai folosească bulionul de Bordeaux. Unii îl folosesc și îl abuzează.

Încă sunt destul de fericit din cauza tuturor grădinilor comunale pe care le monitorizez, a noastră are cea mai mică grămadă de deșeuri. Îndepărtez aproximativ 1 pungă de cumpărături din plastic pe trimestru. Mesajul intră încet în cap.

și acesta este doar al doilea an de producție, deci există speranță
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Grădina de legume a triburilor: leneșește cu familia




de Doris » 11/06/20, 12:43

Grădina de legume a triburilor, îmi spune ceva :)

Iată așadar situația și tribul meu: mi-am început grădina de legume acum câțiva ani, foarte mică (30m2), în pământ gol. Nu am fost niciodată entuziast, întorcând pământul, săpând, nu a fost lucrul meu, dar soțul meu a fost cel care a făcut-o, pentru că a învățat așa. 2018, un atac mare de boală pentru soțul meu, a fost nevoie de mai mult de un an pentru a se recupera. Singur pentru a menține 8000 m2, am lăsat grădina de legume să-și trăiască viața și să surprindă: am avut la fel de multă recoltă ca în alți ani. Revelația: natura nu are nevoie de mine. Am trecut prin câteva etape înainte de a mă poticni cu grădina de legume leneșă, care a fost a doua mare revelație: chiar diminuată fizic sau având o muncă ocupată sau obosită, puteți avea legume bune. Grădina de legume a crescut, dar va susține o schimbare în Coreea după sezon. Plăcile de cultivare vor fi separate prin culoar ușor mai larg, care este mai practic pentru a vă deplasa. Va fi și un pic mai mult colț pentru a ateriza. Am ridicat locuri în creștere, dar în mod natural, pentru că ani de zile ne-am depozitat frunzele moarte acolo etc.

Grădina mea de legume alunecă ușor dintr-un loc de producție într-un loc de viață, sunt acolo împreună cu soțul meu, cu prietenii; natura m-a lipsit de copii, dar în familie sunt mici care îmi sunt dragi, unul dintre locurile crescute devine o mică junglă cu legume, ferigi și altă vegetație, care este doar stăpânit. În centru un loc unde să aterizezi, să descoperi și să săpături.

La sfârșitul țării am pustiu, care va deveni în lunile următoare un petic de fructe roșii și unde va fi și sparanghel. Un alt loc al vieții.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Grădina de legume a triburilor: leneșește cu familia




de Rajqawee » 11/06/20, 13:26

Doris a scris:Grădina de legume a triburilor, îmi spune ceva :)
Grădina mea de legume alunecă ușor dintr-un loc de producție într-un loc de viață, sunt acolo împreună cu soțul meu, cu prietenii; natura m-a lipsit de copii, dar în familie sunt mici care îmi sunt dragi, unul dintre locurile crescute devine o mică junglă cu legume, ferigi și altă vegetație, care este doar stăpânit. În centru un loc unde să aterizezi, să descoperi și să săpături.

La sfârșitul țării am pustiu, care va deveni în lunile următoare un petic de fructe roșii și unde va fi și sparanghel. Un alt loc al vieții.



În orice caz, grădinile de legume convenționale sunt toate, cu excepția locurilor care vă invită să veniți. Este ca o casă în care totul este perfect: personal mă simt incomod acolo pentru că mi-e teamă să nu deranjez sau să murdăresc ceva!

Deci da, pentru a invita oamenii, „grădinile de legume bazar” sau „pustiul”, unul este imediat mai confortabil. Chiar și copiii care sunt puțin prea urbani și cărora le este puțin frică de ierburi și creaturi, până la urmă înțeleg repede că este un spațiu de locuit, deci acolo unde există o anumită libertate.

Este valabil și pentru oaspeți, se mișcă foarte liber.

Un alt lucru interesant, pe care l-aș vedea în această vară: cred că este mai ușor să găsești un înlocuitor pentru udare, dacă este necesar, într-o grădină de legume „deschisă”. Ne este mai puțin frică să greșim.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina de legume a triburilor: leneșește cu familia




de Moindreffor » 11/06/20, 15:15

Rajqawee a scris:Deci da, pentru a invita oamenii, „grădinile de legume din bazar” sau „pustiul”

grădinărit natural de legume, nu înseamnă pentru mine nevoia de a face o mare mizerie
exemplul ultimului videoclip îl arată bine, acest mod de a cultiva în timp ce îi lăsăm pe cei spontani să se dezvolte corespunde cu o necesitate, panta
Nu văd rostul de a amesteca totul la nesfârșit, că asociem o astfel de legumă cu alta de ce nu, dar o mizerie completă pare a fi contraproductivă, trebuie totuși să te gândești la umbre, la concurență, la culmile culturilor ...

este cam la modă să faci o grădină de legume care să nu semene cu adevărat, grădina de legume „pustie” necesită multă suprafață, așa că prefer să fie notată ca o posibilitate pentru cei care pot și nu ca „modelul”

în mini-mea grădină de legume există un pic de pustiu, dar nu este o normă, pământul de pământ este montat temporar pe semințele unei salate sau alte.
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Grădina de legume a triburilor: leneșește cu familia




de Rajqawee » 11/06/20, 16:43

Moindreffor a scris:
Rajqawee a scris:Deci da, pentru a invita oamenii, „grădinile de legume din bazar” sau „pustiul”

grădinărit natural de legume, nu înseamnă pentru mine nevoia de a face o mare mizerie
exemplul ultimului videoclip îl arată bine, acest mod de a cultiva în timp ce îi lăsăm pe cei spontani să se dezvolte corespunde cu o necesitate, panta
Nu văd rostul de a amesteca totul la nesfârșit, că asociem o astfel de legumă cu alta de ce nu, dar o mizerie completă pare a fi contraproductivă, trebuie totuși să te gândești la umbre, la concurență, la culmile culturilor ...

este cam la modă să faci o grădină de legume care să nu semene cu adevărat, grădina de legume „pustie” necesită multă suprafață, așa că prefer să fie notată ca o posibilitate pentru cei care pot și nu ca „modelul”

în mini-mea grădină de legume există un pic de pustiu, dar nu este o normă, pământul de pământ este montat temporar pe semințele unei salate sau alte.


Ne pare rău, nu era clar. Am vrut mai ales să mă opun viziunii „grădinii de legume din nichel, alei incluse”. Grădină de legume cu 0 viață, cărări și brazde fără cea mai mică firă de iarbă!

Eu nici nu este jungla. În plus, faceți bine să vorbiți despre asta: jungla, culturile mixte de pretutindeni, nu este absolut practic pentru „străinii” din grădina în cauză. Nici pentru non-cunoscători.

De obicei, copil, ar fi un dezastru să-i spui „mop bun la grădină la grădină la întâmplare și să culegi roșiile” și apoi, un sfert de oră mai târziu „ah, dar ai uitat piciorul acela din colțul de vest .. .iar acesta se ascundea în spatele unei dovlecei pe care o facem să urce ”. Este mult mai ușor pentru „necreatorul” grădinii de legume atunci când culturile se află în același loc, posibil în două locuri. În orice caz, bine identificat.

Idem, referitor la udare: am observat că într-o grădină de legume nu este atât de ușor să gestionezi mișcarea conductelor, chiar și pentru un adult. Uităm, tragem țeava pentru a avansa și „sfărâmăm” un picior care se afla pe potecă .... chiar dacă marginile / cutiile limitează efectul, totuși o face din când în când.
Pentru a depăși acest lucru, pe măsură ce mergeam, tocmai am plantat mize la „unghiurile de frecare” clasice ale țevii. În acest fel conducta ocolește neapărat culturile în mod curat. Și așa pot să le spun copiilor mei să ud (atâta timp cât îi distrează) fără ca aceștia să se îngrijoreze de furtunul din urma lor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Grădina de legume a triburilor: leneșește cu familia




de Doris » 11/06/20, 17:11

Rajqawee a scris:[

Eu nici nu este jungla. În plus, faceți bine să vorbiți despre asta: jungla, culturile mixte de pretutindeni, nu este absolut practic pentru „străinii” din grădina în cauză. Nici pentru non-cunoscători.



Ar fi trebuit să pun cuvântul jungle în postarea mea în ghilimele, oricum nu este bazarul. Profit în acest colț pe care îl numesc jungla cu multe lucruri. Locul este ridicat, pentru că de ani buni a păstrat materie organică acolo, iar de-a lungul timpului a creat o umflătură. Peste tot există vegetație naturală, printre alte caprifoi, doar controlată, pentru a nu o lăsa să domine. Felii cresc și ei, mereu în jur. A devenit uriaș, de vreme ce materia organică aduce beneficii tuturor. Iar recoltele mele profită de umbra acestei vegetații spontane, pe care o las, dar eu intervin, ca să nu o las să preia. Culturile nu sunt îngropate sau pierdute, dar uneori trebuie să îndepărtați puțin vegetație pentru a afla ce se află în urmă. Copiilor le-a plăcut.
În ceea ce privește grădina de legume, anul acesta multe lucruri sunt foarte amestecate, dar nu a fost intenția mea la început. Cu reținere, nu am primit întotdeauna semințele când le-am dorit. Am testat și multe lucruri, de când am avut timp și nu credeam că voi reuși. Cu excepția aproape totul a funcționat, așa că m-am găsit plantând acolo unde era loc. Dar nu este minunat, știu, și va fi schimbat după vară, în favoarea plăcilor cu maximum două sau trei tipuri de legume, între scândurile alergătorilor să circule.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina de legume a triburilor: leneșește cu familia




de Moindreffor » 11/06/20, 17:36

aici suntem de acord,
suntem mai siguri de grădina de legume engleze decât grădina de legume franceze dacă luăm ca referință grădinile : Mrgreen:
înainte de a ajunge aici, am vizionat câteva videoclipuri despre permacultură și am fugit, în fața acestei adevărate jungle, unde totul este amestecat fără niciun motiv sau nu controlăm nimic pentru a face mai natural ... fac grădinărit de legume pe care să le pun în farfuria mea de a nu face băutura sau de a evita psihanaliza dacă amestec anumite culturi, este bun pentru interes și asta nu împiedică să ai un loc relaxant

doar o notă, grădina de legume îi lipsește floarea, va trebui să mă gândesc la asta pentru anul viitor
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Grădina de legume a triburilor: leneșește cu familia




de Rajqawee » 11/06/20, 18:27

Moindreffor a scris:aici suntem de acord,


doar o notă, grădina de legume îi lipsește floarea, va trebui să mă gândesc la asta pentru anul viitor


Notă bună, fiica mea de 7 ani m-a făcut să mă gândesc la asta în primăvara acestui an.

Mai ales că florile pot umple spații care „nu sunt vegetale” de exemplu. Am instalat paturi de flori pe cealaltă parte a gardului parcelei. Este drăguț și necesită puțină întreținere (în funcție de flori). Și până la urmă, tuturor le place :)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 153