Grădina de legume a leneșului: trebuie îndepărtate pietrele?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
NicolasLB
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 14/02/22, 09:42

Grădina de legume a leneșului: trebuie îndepărtate pietrele?




de NicolasLB » 14/02/22, 09:48

Bonjour à tous,

Nou în Tarn, mă lansez în aventura grădinăritului de legume anul acesta și după ce am fost total convins de argumentele lui Didier din cele 2 cărți ale sale, nu am avut în vedere nicio lucrare a solului, dar....
... dar uitându-mă mai atent la pământul meu, am observat că erau destul de multe pietre, dintre care unele destul de mari (15-20cm) și iată noile mele convingeri supărate.
Așadar, plănuiesc să îndepărtez cele mai mari pietre (folosind o furcă sau un târnăcop sau altele?) apoi să mulc, în cele din urmă să phener, imediat după aceea pentru a nu lăsa pământul gol și bineînțeles să nu mai lucrez niciodată podeaua.
Precizez ca am recuperat deja 3 baloti de fan (pentru aproximativ 150m² de gradina de legume utile pe termen lung) si ca solul meu este argilos-nisipos.

Ce crezi?

Va multumesc anticipat si o zi buna!

Nicolas
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Grădina de legume leneșă: trebuie să scoatem pietrele?




de Rajqawee » 14/02/22, 10:00

NicolasLB a scris:Bonjour à tous,

Nou în Tarn, mă lansez în aventura grădinăritului de legume anul acesta și după ce am fost total convins de argumentele lui Didier din cele 2 cărți ale sale, nu am avut în vedere nicio lucrare a solului, dar....
... dar uitându-mă mai atent la pământul meu, am observat că erau destul de multe pietre, dintre care unele destul de mari (15-20cm) și iată noile mele convingeri supărate.
Așadar, plănuiesc să îndepărtez cele mai mari pietre (folosind o furcă sau un târnăcop sau altele?) apoi să mulc, în cele din urmă să phener, imediat după aceea pentru a nu lăsa pământul gol și bineînțeles să nu mai lucrez niciodată podeaua.
Precizez ca am recuperat deja 3 baloti de fan (pentru aproximativ 150m² de gradina de legume utile pe termen lung) si ca solul meu este argilos-nisipos.

Ce crezi?

Va multumesc anticipat si o zi buna!

Nicolas


Un pământ fără pietre nu există! Te poti uita in campurile din jurul casei tale dupa arat, si vei vedea ca fermierilor nu prea le pasa de prezenta sau nu a gadinilor!

Trebuie să te gândești în funcție de dimensiunea pietricelelor și de ce plantezi acolo. Pentru legumele rădăcinoase (de obicei morcovi), cert este că având pământ „fin” face posibilă evitarea morcovilor prea scurti sau bifurcați. În rest, nu este deosebit de decisiv decât dacă ați plantat direct deasupra unui bloc de zgârie mare.
În loc să te faci să transpiri îndepărtând metodic întreaga suprafață, vei vedea când plantezi/replantezi: dacă dai peste o pietricică, o scoți în acel moment și o pui... păi undeva sau ți se potrivește!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Grădina de legume leneșă: trebuie să scoatem pietrele?




de pi-r » 14/02/22, 10:05

salut "vecin",

personal pietrele din marimea unui pumn le scot daca sunt in primii 20-30 cm. sub aceasta marime las pentru ca nu prea ma deranjeaza.
Am reușit chiar să recuperez o zonă mică pe ceea ce era o „cale de pietriș”. in 2 ani pietrisul pe care nu am reusit sa-l scot complet a disparut in pamant...
Dar asta e doar parerea mea...
0 x
NicolasLB
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 14/02/22, 09:42

Re: Grădina de legume leneșă: trebuie să scoatem pietrele?




de NicolasLB » 14/02/22, 13:46

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.
Într-adevăr, am planificat o cantitate semnificativă de legume rădăcinoase, așa că aș putea eventual să acord o atenție deosebită scândurilor care le vor găzdui.

pi-r a scris:salut "vecin",

personal pietrele din marimea unui pumn le scot daca sunt in primii 20-30 cm. sub aceasta marime las pentru ca nu prea ma deranjeaza.
Am reușit chiar să recuperez o zonă mică pe ceea ce era o „cale de pietriș”. in 2 ani pietrisul pe care nu am reusit sa-l scot complet a disparut in pamant...
Dar asta e doar parerea mea...

Pe metoda, cum scoti pietrele mari de la 20-30 cm fara a intoarce totul?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Grădina de legume leneșă: trebuie să scoatem pietrele?




de pi-r » 14/02/22, 17:46

NicolasLB a scris:Pe metoda, cum scoti pietrele mari de la 20-30 cm fara a intoarce totul?

nici o minune... acolo trebuie sa mergi cu furca de cazma sau cu carlig de gunoi de grajd! dar nu "intorc" pamantul doar "ridic" ..e o singura data....!

Nu vă faceți griji, solul dumneavoastră va supraviețui acestui tratament fără ștampilare PP, mai ales dacă îl hrăniți corect după aceea și nu îl deranjați prea mult. viu preia mereu controlul dacă nu vrei să-l ții „curat” tot timpul!
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9806
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2659

Re: Grădina de legume leneșă: trebuie să scoatem pietrele?




de sicetaitsimple » 14/02/22, 18:36

NicolasLB a scris:Ce crezi?


De fapt, nu sunt sigur că am înțeles pe deplin întrebarea.
„Îndoiala” ta se datorează faptului că îndepărtarea pietrelor este încă o treabă mare, deloc leneșă, și că ai prefera să o eviti?
Sau indoiala ta se datoreaza faptului ca vei agita putin pamantul, „tulburand” astfel un anumit echilibru?

Daca ar fi eu, nu as ezita, prealabil lapidare (din pietrele mari despre care vorbiti) si nu va faceti griji, pamantul va reveni rapid pe drumul cel bun chiar daca a fost putin deranjat. Va fi tot mai plăcut pentru anii următori.
Mai ales că ne spui că ai planificat foarte multe rădăcinoase, nu o să le recoltezi fără să-ți deranjezi solul!
Nu trebuie sa cazi insa in excesul opus al cuiva care isi intoarce pamantul cu sapa de 2 sau 3 ori pe an, refuzand prin „dogma” sa faca uneori putina sapaturi superficiale sau zgarieturi acolo unde crezi ca este necesar, atunci repaillant apoi.
0 x
NicolasLB
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 14/02/22, 09:42

Re: Grădina de legume leneșă: trebuie să scoatem pietrele?




de NicolasLB » 14/02/22, 19:17

sicetaitsimple a scris:
NicolasLB a scris:Ce crezi?


De fapt, nu sunt sigur că am înțeles pe deplin întrebarea.
„Îndoiala” ta se datorează faptului că îndepărtarea pietrelor este încă o treabă mare, deloc leneșă, și că ai prefera să o eviti?
Sau indoiala ta se datoreaza faptului ca vei agita putin pamantul, „tulburand” astfel un anumit echilibru?


Ambele în același timp: mă întreb despre interesul de a o face în raport cu timpul și energia pe care mi le va cere. Sunt perfect capabil de asta din punct de vedere fizic, dar dacă nu aduce multe, aș putea la fel de bine să-l evit și voi ști să am grijă de el altfel (mai ales că am foarte puține instrumente în acest moment și nu am nu vreau să mă aglomera cu unelte pe care nu le voi mai folosi niciodată). Și, a fortiori, dacă acțiunea are un efect negativ asupra solului și a ocupanților săi, prefer să-i scutesc de asta.

Altfel da, sunt pe deplin de acord asupra faptului de a nu avea un blocaj prin dogmă, căutam în principal să evaluez echilibrul avantaje/dezavantajele (în mod sistemic, nu doar propriul interes). Mă înclin mai mult spre o îndepărtare grosieră de pietre fără să o fac ca un sălbatic și apoi să-i las pe toți singuri (cu excepția când îmi recoltesc tuberculii...)
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Grădina de legume leneșă: trebuie să scoatem pietrele?




de Rajqawee » 15/02/22, 09:32

NicolasLB a scris:
sicetaitsimple a scris:
NicolasLB a scris:Ce crezi?


De fapt, nu sunt sigur că am înțeles pe deplin întrebarea.
„Îndoiala” ta se datorează faptului că îndepărtarea pietrelor este încă o treabă mare, deloc leneșă, și că ai prefera să o eviti?
Sau indoiala ta se datoreaza faptului ca vei agita putin pamantul, „tulburand” astfel un anumit echilibru?


Ambele în același timp: mă întreb despre interesul de a o face în raport cu timpul și energia pe care mi le va cere. Sunt perfect capabil de asta din punct de vedere fizic, dar dacă nu aduce multe, aș putea la fel de bine să-l evit și voi ști să am grijă de el altfel (mai ales că am foarte puține instrumente în acest moment și nu am nu vreau să mă aglomera cu unelte pe care nu le voi mai folosi niciodată). Și, a fortiori, dacă acțiunea are un efect negativ asupra solului și a ocupanților săi, prefer să-i scutesc de asta.

Altfel da, sunt pe deplin de acord asupra faptului de a nu avea un blocaj prin dogmă, căutam în principal să evaluez echilibrul avantaje/dezavantajele (în mod sistemic, nu doar propriul interes). Mă înclin mai mult spre o îndepărtare grosieră de pietre fără să o fac ca un sălbatic și apoi să-i las pe toți singuri (cu excepția când îmi recoltesc tuberculii...)


Vom presupune că aveți, ca în orice sol „natural”, pietricele, dar nu mai mult de atât. Îndepărtarea pietrelor este așadar, în afară de puținii „mastodonti”, inutilă, cu excepția rădăcinilor care pot fi împiedicate.

Soluția mea personală ar fi:
- paturile neînrădăcinate, eu cultiv așa. Când dau peste o pietricică mare, o pun deoparte (sau pe marginea tablei. E drăguță).

- scândurile de rădăcină, iau o unealtă (pe care o am deja dacă se poate! O cazma, o furcă, ceva care înțepă ce :D) și îl împing la fiecare 10 cm.
Vă permite să verificați deja câte pietre există cu adevărat. La fel de mult, nu întâlnești atât de mulți și tocmai ai evitat o operație plictisitoare. Altfel, cobori.
Pentru că, evident, nu ai nicio problemă de suprafață: nu ești constrâns. Daca la fiecare 15cm ai un morcov care creste prost, nu este foarte important pentru ca oricum poti sema pe 10 metri liniari!

Ultima varianta, daca nu ai incercat-o niciodata si vrei sa te hotarasti, este sa faci o movila mare de lasagna pentru a cultiva legume radacinoase. Poate fi mai puțin obositor dacă aveți resursele la îndemână.
0 x
NicolasLB
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 14/02/22, 09:42

Re: Grădina de legume leneșă: trebuie să scoatem pietrele?




de NicolasLB » 15/02/22, 16:57

Rajqawee a scris:
NicolasLB a scris:
sicetaitsimple a scris:
De fapt, nu sunt sigur că am înțeles pe deplin întrebarea.
„Îndoiala” ta se datorează faptului că îndepărtarea pietrelor este încă o treabă mare, deloc leneșă, și că ai prefera să o eviti?
Sau indoiala ta se datoreaza faptului ca vei agita putin pamantul, „tulburand” astfel un anumit echilibru?


Ambele în același timp: mă întreb despre interesul de a o face în raport cu timpul și energia pe care mi le va cere. Sunt perfect capabil de asta din punct de vedere fizic, dar dacă nu aduce multe, aș putea la fel de bine să-l evit și voi ști să am grijă de el altfel (mai ales că am foarte puține instrumente în acest moment și nu am nu vreau să mă aglomera cu unelte pe care nu le voi mai folosi niciodată). Și, a fortiori, dacă acțiunea are un efect negativ asupra solului și a ocupanților săi, prefer să-i scutesc de asta.

Altfel da, sunt pe deplin de acord asupra faptului de a nu avea un blocaj prin dogmă, căutam în principal să evaluez echilibrul avantaje/dezavantajele (în mod sistemic, nu doar propriul interes). Mă înclin mai mult spre o îndepărtare grosieră de pietre fără să o fac ca un sălbatic și apoi să-i las pe toți singuri (cu excepția când îmi recoltesc tuberculii...)


Vom presupune că aveți, ca în orice sol „natural”, pietricele, dar nu mai mult de atât. Îndepărtarea pietrelor este așadar, în afară de puținii „mastodonti”, inutilă, cu excepția rădăcinilor care pot fi împiedicate.

Soluția mea personală ar fi:
- paturile neînrădăcinate, eu cultiv așa. Când dau peste o pietricică mare, o pun deoparte (sau pe marginea tablei. E drăguță).

- scândurile de rădăcină, iau o unealtă (pe care o am deja dacă se poate! O cazma, o furcă, ceva care înțepă ce :D) și îl împing la fiecare 10 cm.
Vă permite să verificați deja câte pietre există cu adevărat. La fel de mult, nu întâlnești atât de mulți și tocmai ai evitat o operație plictisitoare. Altfel, cobori.
Pentru că, evident, nu ai nicio problemă de suprafață: nu ești constrâns. Daca la fiecare 15cm ai un morcov care creste prost, nu este foarte important pentru ca oricum poti sema pe 10 metri liniari!

Ultima varianta, daca nu ai incercat-o niciodata si vrei sa te hotarasti, este sa faci o movila mare de lasagna pentru a cultiva legume radacinoase. Poate fi mai puțin obositor dacă aveți resursele la îndemână.


Metoda lasagnei nu mă tentează din cauza laturii sale efemere în timp ce caut pe cât posibil să creez un ciclu virtuos. Evident, sunt foarte conștient că acesta va rămâne un sistem antropizat, deci nefiresc și care va necesita intervenții din partea mea, dar sper la minimum posibil.

Cu cât mă gândesc mai mult la asta, cu atât îmi spun mai mult că voi încerca diferite metode pe mai multe parcele:
- decompactarea cu grelinette;
- îndepărtarea pietrelor brute;
- Nimic.
Acoperiți totul cu fân și vedeți ce se întâmplă. Am norocul că nu am nevoie de o rentabilitate pe termen scurt, deci dreptul de a greși, chiar dacă îmi propun să fiu aproape autosuficient în fructe și legume în termen de 5-10 ani. Prin urmare, este un teren de testare grozav pentru a vedea ce este potrivit pentru terenul meu!

Dacă aveți alte idei de metode cu care să experimentați, sunt toate urechile!
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9806
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2659

Re: Grădina de legume leneșă: trebuie să scoatem pietrele?




de sicetaitsimple » 15/02/22, 22:36

NicolasLB a scris:Cu cât mă gândesc mai mult la asta, cu atât îmi spun mai mult că voi încerca diferite metode pe mai multe parcele:
- decompactarea cu grelinette;
- îndepărtarea pietrelor brute;
- Nimic.
Acoperiți totul cu fân și vedeți ce se întâmplă.


Da, este o soluție, încearcă și vezi, mai ales că nu presupune viitor. S-ar putea să-ți fie util mai târziu, în zilele frumoase de iarnă, să faci cu pietre unul sau două paturi fără legume și astfel să-ți îmbunătățești treptat grădina de legume în timp ce faci exerciții fizice „gratuite”!
Câteva rezerve la grelinette: este o unealtă foarte largă, așa că dacă pământul tău este foarte pietros riști să-l „blochezi” des, o furcă clasică, mai îngustă, mi se pare mai potrivită. Dar trebuie sa incerc. Depinde de tine. Noroc!

PS: Am mai folosit termenul „destonator”, dar termenul corect este „destoner”.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 384