Grădina mea de legume de 50 - întrebări

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Bobinsana
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 05/08/21, 17:29
x 1

Grădina mea de legume de 50 - întrebări




de Bobinsana » 26/03/22, 18:47

Salut tuturor,

În urma mesajelor și citind cartea, mi-am lansat grădina de legume în octombrie anul trecut. Am instalat renewal, care a fost al naibii de mâncat de pământ (nu-mi venea să cred).
Am vrut să-mi testez pământul la sfârșitul lunii ianuarie și am plantat câțiva căței de usturoi pentru a testa și funcționează :).

Acum am intrebari pe 3 subiecte:
1) fânul meu aproape a dispărut pe alocuri:
Nici nu am plantat încă că fânul meu a fost mâncat de pământ. Așa că mă întrebam dacă ar trebui să pun imediat fânul înapoi sau să-mi plantez răsaduri și să aștept ca recolta să pun la loc fânul?

2) crește! : iarba și florile încep să se arate al naibii de bine, unde mi s-a mâncat fânul... Mă sfătuiți să plivim cu mâna (obosit), sau să-mi plantez răsaduri (și va fi hrană pentru toată lumea)? Sau altul ?

3) Am semanat seminte de ceapa galbena direct in pamant, pentru ca se pare ca era posibil. Acum mă întreb dacă am făcut o prostie. Pentru că dacă îmi germinează semințele de ceapă, și sunt prea multe, cred că rărirea va fi dificilă, și mi-e și frică să nu provoace un masacru... Pe scurt, pentru ceapă, semeni direct în pământ, sau altundeva si faci transplant?

Vă mulțumesc pentru răspunsurile dumneavoastră la întrebările mele probabil evidente.
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 505