Grădina mea de legume la 54 de ani

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Moindreffor » 08/05/21, 11:47

Jardinierdu54 a scris:Ei bine, plantele de roșii au rezistat deja în seara asta :D Am făcut bine să-mi închid sera noaptea, în această dimineață la 8:30 era deja foarte bine termometrul indicat: 30 de grade, chiar dacă uneori mă întreb dacă glumește puțin, voi testa cu altul să văd. Cel puțin suntem liniștiți pentru 2 nopți, am deschis ferestrele serii aproape complet.
Întrebare mică căutați pe ce site prognoza meteo și în special pentru temperaturi? De obicei, mă bazez pe vremea fermierilor după ce nu este întotdeauna cea mai bună. Altfel am făcut deja o vrabie fericită. Am văzut în această dimineață că îmi fură fânul pentru a-mi face un cuib : Cheesy:
Mai am o mică întrebare pentru tine: să pui cartofii sub fân, presupun că trebuie să aștepți sfinții de înghețată? Cât le distanțez?

cartofii sub fân, puteți pune devreme, dar prea devreme nu cresc, prea rece, spunem când înflorește liliacul : Mrgreen: , dar trebuie doar să urmăriți cu atenție, dacă indică adăugați fân, atâta timp cât riscul de îngheț este încă prezent, pentru distanța dintre mine este de aproximativ 20 cm în toate direcțiile, nu știu dacă este prea strâns sau nu, dar nu mai am loc să le dedic, doamnei îi plac cartofii din grădină, așa că pun câte puțin în fiecare an
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Did67 » 08/05/21, 15:33

Când este „critic”, ca aseară, mă uit la MétéoFrance, Météociel și uneori la prognoza meteo elvețiană.

Toți își fac „gătitul” din datele calculate de supercomputerele din centrul european. Deci, uneori există diferențe.

Ceea ce trebuie să „învățați” este să vă situați în raport cu aceste temperaturi meteorologice. Știu că sunt, la stația mea meteo, de multe ori cu 2 ° C mai jos decât stația Strasbourg-Entzheim.

Apoi, legumele mele, până noaptea „radiativă” (cer frumos și senin, luminos, transparent), pot fi la 3 ° C sub stația mea meteorologică ...

Prin urmare, un „anunț” de 0 ° C poate duce la - 3 sau - 4 ° C. Nu vremea nu funcționează. Acest lucru se datorează faptului că ceea ce spune ea este „standardizat”: temperaturi sub adăposturi, la o înălțime de 1,5 m, pe un teren cu gazon ... Și că trebuie „adaptat” la situația sa și la nevoile sale („ce vor face roșiile mele?) luați la nivelul solului, plantați în fân? "

„Sfinții de gheață” sunt rodul unei religii.

Ceea ce este aproape sigur este că undeva, între sfârșitul lunii aprilie și 20 mai, există un risc foarte semnificativ de îngheț în regiunea noastră, într-un climat continental. Suntem acolo într-o „cunoaștere empirică”: este altceva.

Astăzi, cu supercomputerele, putem specifica acest lucru în cele zece zile care preced. De ce să rămânem blocați ca idioți pe credințe sau „cunoaștere empirică”?

Pentru mine, cu prognoze pentru 15 zile care nu prevăd un minim sub + 8 ° C, „St de glace” a trecut. Scoat de toate, inclusiv ornamentele mele „tropicale” (plante Caudex, etc ...). Da, cred mai mult în vreme (chiar dacă peste 15 zile, sunt posibile revizuiri semnificative!) Decât în ​​rahatul strămoșilor noștri (înghețatele propriu-zise - repet: între sfârșitul lunii aprilie și 20 mai, riscul unei ultima perioadă de îngheț este probabilă; consider că a fost noaptea trecută, având în vedere prognozele pentru 15 zile; anul trecut, weekendul din 8 mai, aveam să pun roșiile afară și prognoza meteo pentru 15 zile a anunțat brusc o noapte la + 2 ° C; nu am plantat și, din fericire, din moment ce există gerul din 20, dacă memoria mea mă servește corect).

Sub fân, cartofii ar trebui să fie afară timp de cel puțin o săptămână sau chiar o lună. Pentru că sub fân, tuberculul nu se teme de nimic! Acestea sunt lăstarii din aer care sunt foarte geroși (mai mult decât roșiile - am avut o lăstare spontană în sera mea, lângă roșii; cu - 1 ° C, roșiile au rezistat, prin mărul de teracotă!). Și, așa cum am spus deja, dacă vreodată unul sau altul indică nasul, o furculiță pentru a pune un smoc de fân pe el și acolo este protejat ... Dar au nevoie de timp pentru a traversa. Deci anticipează.
0 x
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 08/05/21, 18:53

Vă mulțumesc 2 pentru răspunsuri, m-am gândit puțin la același lucru pentru sfinții de gheață, dar hei, am vrut o părere despre o persoană de experiență : Wink: Mă voi uita la site-urile pe care mi le-ați dat și în cel mai rău caz vă voi întreba anul viitor : Cheesy: Ei bine, nu mai am fân dacă trebuie, voi pune mai mult paie în cel mai rău caz dacă nu există fân pentru a nu avea cartofi verzi
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Did67 » 08/05/21, 19:16

S-a făcut o analiză statistică. Încă mai trebuie ca oamenii să creadă în statistici!

http://www.meteofrance.fr/actualites/65 ... s-toujours

[notă: document din 2020 / „anul acesta” = mai 2020]

Sau acest document elvețian pentru cei care cred că elvețienii sunt mai serioși: https://www.lenouvelliste.ch/articles/v ... ace-937366
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Did67 » 08/05/21, 19:20

Jardinierdu54 a scris:... dacă este necesar voi pune paie în cel mai rău caz dacă nu există fân pentru a nu avea cartofi verzi


Pe cartofi, plante lacome, dacă găsiți tăieturi de iarbă, mergeți acolo în mod regulat (dar în straturi subțiri, astfel încât să nu fermenteze) ... Acest „îngrășământ” mai bogat va fi mai favorabil decât paiul (dar puteți mulci la sfârșitul ciclul pentru a se întuneca, într-adevăr, tăieturile se descompun prea repede)
2 x
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 08/05/21, 20:04

Mulțumesc Didier, tocmai am citit articolele, de fapt, există acum mai puține riscuri, dar de la un an la altul acest lucru se poate schimba, vremea nu este o știință exactă și dezastrele o arată bine.
Pentru tunderea gazonului ai dreptate, aș pune-o direct într-un strat subțire.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Did67 » 08/05/21, 20:29

Jardinierdu54 a scris:Mulțumesc Didier, tocmai am citit articolele, de fapt, există acum mai puține riscuri, dar de la un an la altul acest lucru se poate schimba, vremea nu este o știință exactă și dezastrele o arată bine.


A fost întotdeauna dificultatea majoră în activitatea de producție agricolă. Cu parazitism ...

„Neoruralii” cred uneori că se întâmplă ca la Leclerc: luăm, deoarece este acolo!

Prin urmare, este cu atât mai prost să ne lipsim de mijloacele pe care le avem. Mai ales în ceea ce privește soiurile. Da, soiuri timpurii, sau timpurii, sau mai rezistente, există (încă nu cred religios că „plantele învață” și cresc ceva!). Și în special prognozele meteo. Da, aseară, temându-mă de cel mai rău, pe măsură ce prognozele continuau să scadă pentru mini-urile din această dimineață, am ieșit cu torța să acoperesc plantele sensibile. Și chiar aduceți ghimbirii în casă ...

Amintirea copilăriei când tatăl nostru ne-a scos din pat în toiul nopții pentru a-l ajuta să acopere cadrele - la vremea respectivă, previziunile sale erau reduse la barometru și pifometru! Da, munca copiilor nu a fost „un scandal”!

Dar în această dimineață, având în vedere prognoza de 15 zile, am stins totul. Că credincioșii din St de Glace fac ceea ce vor ...

Dar să fim clari: va rămâne întotdeauna un risc. Între 1 șansă din 2 de a avea îngheț și acolo, în starea prognozelor, poate 1 din 20 (nu se așteaptă o zi la mai puțin de + 8 ° C în cele 15 zile), există marjă ...

Cultivarea înseamnă jonglerie cu riscurile. Mereu. Știind că nu merge în aceeași direcție: să nu „scoți” plantele acum, este să crești riscul ca faza lor critică (cea în care reacționează foarte prost la lipsa de apă) să corespundă unei perioade fierbinți și uscat ...

Dacă ar exista o situație „miraculoasă”, fermierii ar fi cu adevărat idioți ...
1 x
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 08/05/21, 21:13

Did67 a scris:
Jardinierdu54 a scris:Mulțumesc Didier, tocmai am citit articolele, de fapt, există acum mai puține riscuri, dar de la un an la altul acest lucru se poate schimba, vremea nu este o știință exactă și dezastrele o arată bine.


A fost întotdeauna dificultatea majoră în activitatea de producție agricolă. Cu parazitism ...

„Neoruralii” cred uneori că se întâmplă ca la Leclerc: luăm, deoarece este acolo!

Prin urmare, este cu atât mai prost să ne lipsim de mijloacele pe care le avem. Mai ales în ceea ce privește soiurile. Da, soiuri timpurii, sau timpurii, sau mai rezistente, există (încă nu cred religios că „plantele învață” și cresc ceva!). Și în special prognozele meteo. Da, aseară, temându-mă de cel mai rău, pe măsură ce prognozele continuau să scadă pentru mini-urile din această dimineață, am ieșit cu torța să acoperesc plantele sensibile. Și chiar aduceți ghimbirii în casă ...

Amintirea copilăriei când tatăl nostru ne-a scos din pat în toiul nopții pentru a-l ajuta să acopere cadrele - la vremea respectivă, previziunile sale erau reduse la barometru și pifometru! Da, munca copiilor nu a fost „un scandal”!

Dar în această dimineață, având în vedere prognoza de 15 zile, am stins totul. Că credincioșii din St de Glace fac ceea ce vor ...

Dar să fim clari: va rămâne întotdeauna un risc. Între 1 șansă din 2 de a avea îngheț și acolo, în starea prognozelor, poate 1 din 20 (nu se așteaptă o zi la mai puțin de + 8 ° C în cele 15 zile), există marjă ...

Cultivarea înseamnă jonglerie cu riscurile. Mereu. Știind că nu merge în aceeași direcție: să nu „scoți” plantele acum, este să crești riscul ca faza lor critică (cea în care reacționează foarte prost la lipsa de apă) să corespundă unei perioade fierbinți și uscat ...

Dacă ar exista o situație „miraculoasă”, fermierii ar fi cu adevărat idioți ...


În orice caz, riscul 0 nu va exista niciodată, așa că, desigur, nu ar trebui să fiți nebun și să vă plantați roșiile la începutul lunii aprilie, mai ales aici. Mă distrez cu bătrânii pe care îi aud cu spusele lor: dacă plouă la St thingo, căderea va fi foarte ploioasă
:) dupa luna nu prea stiu ce parere ai? Ei bine, asta a spus că tot m-ar enerva să-mi pierd plantele pe care le-am făcut eu însumi, nu este treaba mea, dar tu ai grijă de răsadurile tale, apoi pierzi totul din neglijență.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Did67 » 09/05/21, 09:52

În ceea ce privește calendarul lunar, nu îl iau în considerare.

Dar soția mea experimentează.

Nu lupt împotriva ei, deoarece sunt convins (nu am spus că sunt sigur) că nu are niciun efect. Prin urmare, putem urmări un calendar lunar. Deoarece acest lucru nu are efect, pentru mine nu se va schimba prea mult. Este mai ales o mulțime de enervare ... Și deseori, constrângeri de netrecut: cum să plantezi o astfel de zi de la 10:32 când îți începi treaba la 8:XNUMX ??? Astfel de zile când este necesar să semeni, plouă! Du-te să semeni în ploaie și observă starea răsadului tău.

Și apoi un simplu simț comun (în sensul de a gândi timp de 2 secunde; este prea mult?) Cum putem crede în mod rezonabil că de la nord la sud, de la est la vest, o astfel de nișă este, din punct de vedere agronomic, indicată pentru așa ceva o operatie? ??

Și apoi încă 2 secunde de bun simț: nu este o plantă rădăcină în primul rând o plantă cu frunze? Cum și-ar umple rădăcinile (sau tuberculii - care sunt în plus tulpini și cresc biologic "tulpinile frunzelor!) Fără a avea multe frunze - unde are loc fotosinteza?

De asemenea, vă reamintesc: faceți o investigație printre bătrâni înainte de a muri, nimeni din mediul rural după cel de-al doilea război mondial nu a urmat un calendar lunar! Bătrânii nu au întotdeauna dreptate (vezi aratul), dar totuși, asta pune la îndoială ...

["Biodinamica" - care nu este doar respect pentru calendarul lunar, care, la început, în plus, nu era deloc, acesta a fost altoit pe el printr-un discipol al lui Steiner - pe de altă parte, are alte aspecte interesante; chiar dacă pentru mine este rezultatul unei reflecții ezoterice, multe lucruri merg în direcția corectă: aceea de „mai mult decât organic”! Un poet romantic nu are întotdeauna dreptate, dar nu este nevoie să greșim neapărat!]

Nu poți grădina eficient în timp ce ești paralizat de frică ... Îl notezi, nu există un risc zero. Sau, dacă nu doriți să vă asumați un risc, vă plantați roșiile foarte târziu. Și de fapt, fără să știi, ți-ai asumat un alt risc: plantat prea târziu, recoltezi mai puțin ... Deci „plătești” scump pentru „risc zero”. La fel ca toate asigurările, pur și simplu are un cost.

Deci, confruntat cu un risc, niciodată „toate ouăle în același coș”: am roșii plantate în sera tunelului, am câteva afară și încă mai am plante în găleți în „cadru sigur” ”. O șansă la tragere la sorți. Unul la zero ...

Ieri dimineață: + 1 ° C.

În această dimineață: + 6,5 ° C

Nu atât de rău, prognoza.

Despre prognoze, francezii sunt morocănoși. Da, există „erori”. Dar dacă francezii ar fi sinceri, ar recunoaște că este adesea în timp! Prognoza soarelui pentru duminică dimineață, într-un astfel de loc, nu apare decât după-amiază. Și strigăm „vremea a fost din nou greșită!” Din punct de vedere agricol, acest lucru poate afecta cu siguranță înghețurile radiative de dimineața devreme: faptul că cerul este descoperit brusc, după 3 zile gri, la miezul nopții în loc de 7 dimineața, iar temperatura minimă nu va mai fi de + 1 ° C dar - 3 ° C! Și acolo, în acea zi, asta va schimba totul. Deci da, există un anumit risc. Și profesioniștii au alarme pe stația meteo pentru asta ...

După aceea, da, toată lumea apreciază riscul pe care vrea să-l asume sau nu. Pentru mine, am decretat, am decretat pentru mine (fiecare va face ceea ce vrea), că „Sfinții de gheață” au trecut. Fără ofensă la adresa calendarului și a fanaticilor.

Există, de asemenea, locuri (munte) în care microclimatele sunt mult mai marcate. Previziuni mai dificile și mai puțin fiabile ... „Oamenii de la munte” vor trebui să țină cont de acest lucru ...
1 x
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 09/05/21, 20:34

Did67 a scris:În ceea ce privește calendarul lunar, nu îl iau în considerare.

Dar soția mea experimentează.

Nu lupt împotriva ei, deoarece sunt convins (nu am spus că sunt sigur) că nu are niciun efect. Prin urmare, putem urmări un calendar lunar. Deoarece acest lucru nu are efect, pentru mine nu se va schimba prea mult. Este mai ales o mulțime de enervare ... Și deseori, constrângeri de netrecut: cum să plantezi o astfel de zi de la 10:32 când îți începi treaba la 8:XNUMX ??? Astfel de zile când este necesar să semeni, plouă! Du-te să semeni în ploaie și observă starea răsadului tău.

Și apoi un simplu simț comun (în sensul de a gândi timp de 2 secunde; este prea mult?) Cum putem crede în mod rezonabil că de la nord la sud, de la est la vest, o astfel de nișă este, din punct de vedere agronomic, indicată pentru așa ceva o operatie? ??

Și apoi încă 2 secunde de bun simț: nu este o plantă rădăcină în primul rând o plantă cu frunze? Cum și-ar umple rădăcinile (sau tuberculii - care sunt în plus tulpini și cresc biologic "tulpinile frunzelor!) Fără a avea multe frunze - unde are loc fotosinteza?

De asemenea, vă reamintesc: faceți o investigație printre bătrâni înainte de a muri, nimeni din mediul rural după cel de-al doilea război mondial nu a urmat un calendar lunar! Bătrânii nu au întotdeauna dreptate (vezi aratul), dar totuși, asta pune la îndoială ...

["Biodinamica" - care nu este doar respect pentru calendarul lunar, care, la început, în plus, nu era deloc, acesta a fost altoit pe el printr-un discipol al lui Steiner - pe de altă parte, are alte aspecte interesante; chiar dacă pentru mine este rezultatul unei reflecții ezoterice, multe lucruri merg în direcția corectă: aceea de „mai mult decât organic”! Un poet romantic nu are întotdeauna dreptate, dar nu este nevoie să greșim neapărat!]

Nu poți grădina eficient în timp ce ești paralizat de frică ... Îl notezi, nu există un risc zero. Sau, dacă nu doriți să vă asumați un risc, vă plantați roșiile foarte târziu. Și de fapt, fără să știi, ți-ai asumat un alt risc: plantat prea târziu, recoltezi mai puțin ... Deci „plătești” scump pentru „risc zero”. La fel ca toate asigurările, pur și simplu are un cost.

Deci, confruntat cu un risc, niciodată „toate ouăle în același coș”: am roșii plantate în sera tunelului, am câteva afară și încă mai am plante în găleți în „cadru sigur” ”. O șansă la tragere la sorți. Unul la zero ...

Ieri dimineață: + 1 ° C.

În această dimineață: + 6,5 ° C

Nu atât de rău, prognoza.

Despre prognoze, francezii sunt morocănoși. Da, există „erori”. Dar dacă francezii ar fi sinceri, ar recunoaște că este adesea în timp! Prognoza soarelui pentru duminică dimineață, într-un astfel de loc, nu apare decât după-amiază. Și strigăm „vremea a fost din nou greșită!” Din punct de vedere agricol, acest lucru poate afecta cu siguranță înghețurile radiative de dimineața devreme: faptul că cerul este descoperit brusc, după 3 zile gri, la miezul nopții în loc de 7 dimineața, iar temperatura minimă nu va mai fi de + 1 ° C dar - 3 ° C! Și acolo, în acea zi, asta va schimba totul. Deci da, există un anumit risc. Și profesioniștii au alarme pe stația meteo pentru asta ...

După aceea, da, toată lumea apreciază riscul pe care vrea să-l asume sau nu. Pentru mine, am decretat, am decretat pentru mine (fiecare va face ceea ce vrea), că „Sfinții de gheață” au trecut. Fără ofensă la adresa calendarului și a fanaticilor.

Există, de asemenea, locuri (munte) în care microclimatele sunt mult mai marcate. Previziuni mai dificile și mai puțin fiabile ... „Oamenii de la munte” vor trebui să țină cont de acest lucru ...


Îmi pun ouăle în același coș la alegere, deoarece constrângerea mea profesională înseamnă că nu sunt neapărat prezent, sunt dirijor de tren și a trebuit să dorm departe de casă pentru însămânțarea într-un cadru, este complicat brusc. fă-mi cutia de răsaduri. De îndată ce răsadurile mele au atins o creștere bună, le-am scos când am fost sigur că le pot aduce în caz de îngheț, altfel le-am lăsat în garaj cu nu neapărat lumina potrivită, nu este practic, dar hei facem cum nu putem întotdeauna precum facem noi. vrea. După aceea, dacă aveți o altă soluție, mă interesează. Bine mâine voi face cupe de fasole cu unt.
jointes pièces
BD0BCA18-4EB0-4B81-9C0A-964A43319D46.jpeg
5B296AAF-D58A-45C6-AC19-35EA382B229D.jpeg
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 307