Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 14/08/15, 11:10

Pentru cei interesați
http://www.agencebio.org/breve-histoire-de-la-bio

„Scurt istoric al organicului


În aproximativ șaizeci de ani, agricultura ecologică a trecut treptat dintr-o poziție marginală într-o problemă socială centrală. Este cea mai reușită abordare pentru protecția mediului, a biodiversității și a bunăstării animalelor, ceea ce îi conferă un statut special și bazele solide pentru viitor.



Ieri: pionierii agriculturii ecologice

Adunate într-o asociație, pionierii agriculturii ecologice l-au definit ca „sinteza care reunește căutarea fertilității solului și a sănătății animalelor și a oamenilor în același scop”. În acest scop, au fost dezvoltate tehnici, în special utilizarea compostului.

În Franța, personalitățile avangardiste au jucat un rol major. Raoul Lemaire a creat în 1931 primul sector organic din Franța (de la fertilizarea solului cu utilizarea litotaminei până la fabricarea făinii și a pâinii, inclusiv înmulțirea grâului cu valoare de coacere ridicată). Din 1964, Raoul Lemaire a făcut echipă cu Jean Boucher. A fost director al serviciilor de protecție a plantelor din Loire-Atlantique, iar în 1958 a creat primul grup pentru agricultură ecologică (GAB) în Occident și în iunie 1961 Asociația franceză pentru agricultură organică (Afab).

În 1969, primul târg pentru produse ecologice a avut loc la Saint-Maixent-l'Ecole, în Deux-Sèvres. În 1970, pentru prima dată, agricultura ecologică a fost prezentă la Salonul Agricol din Paris, Porte de Versailles. Prima măcelărie organică a fost deschisă în Niort în același an.

Inițiativele s-au înmulțit, la fel și curenții

Este esențial să rețineți că agricultura ecologică s-a dezvoltat sub dublul impuls al producătorilor (fermieri și procesatori) și al consumatorilor, medicilor, nutriționiștilor.

Principalele tendințe au fost inițial dezvoltate în estul Franței în jurul biodinamicii, în vest cu metoda Lemaire-Boucher și în sud cu Nature et Progrès. În afară de Demeter, unele dintre ele erau mai specific legate de Bio Suisse, altele de Asociația Solului din Regatul Unit. În toate cazurile, s-a pus problema dezvoltării unor abordări de ultimă oră în domeniul lucrării în armonie cu natura, precum și a unui proiect social cu alimente de calitate și menținerea agriculturii țărănești. Curenții reflectă diferențele de sensibilitate, priorități și, uneori, opțiuni tehnice.

1980: recunoaștere publică

La sfârșitul anilor 70, aproximativ douăzeci de specificații existau când autoritățile publice au recunoscut existența „agriculturii care nu utilizează substanțe chimice sau pesticide sintetice” în cadrul legii de orientare.agricole 1980. În martie 1985, această agricultură alternativă a fost numită oficial organică agricultură. 1985 a fost, de asemenea, anul nașterii logo-ului AB, o expresie a dorinței de a se uni și un instrument pentru a merge mai departe împreună cu o abordare care este din ce în ce mai vizibilă pentru consumatori. Mișcarea a continuat spre o armonizare și transparență tot mai mare pentru consumatori, odată cu adoptarea reglementărilor europene în mai multe etape începând cu 1991.

Organizațiile profesionale pentru apărarea producătorilor ecologici (Fnab) sau a transformatoarelor-distribuitorilor (Synabio) au fost create la sfârșitul anilor 70 datorită energiei fermierilor pionieri și a companiilor ecologice, dornici să se unească pentru a se consolida.

De la început, ambiția a fost să hrănească bine omenirea hrănind bine pământul. Actorii s-au organizat pentru diseminarea cunoștințelor, obținerea recunoașterii publice necesare, structurarea sectoarelor, în special încheierea contractelor.

Câteva așa-numite companii „istorice” sunt implicate în agricultura ecologică de cincizeci de ani și mai mult. În 2013, prima cooperativă de producători ecologici își va sărbători cea de-a XNUMX-a aniversare. Aceste aniversări mărturisesc spiritul antreprenorial al pionierilor organici care s-au străduit întotdeauna să dezvolte agricultura ecologică în beneficiul umanității și nu conform unei logici „de nișă”. "
vezi și:
http://www.agriculturededemain.com/dyna ... du_sol.pdf
Ceea ce se referă la lucrarea imensă a doctorului HP Rusch
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36




de 1360 » 14/08/15, 20:03

Da, Janic, legăturile tale sunt interesante, dar vezi, între un teoretician care se consideră pe sine însuși pentru Dumnezeu și care se mulțumește să ofere copiere și lipire, și un altul, mult mai modest, dar care a luat măsuri „pe bune”, bine să vă dezamăgesc, dar am o preferință clară pentru aceasta din urmă. (și totuși al doilea în cauză vă poate spune că nu sunt neapărat de acord cu el asupra altor discuții ...)

Nu-l luați direct pentru dvs., dar știu o mulțime de oameni care știu totul despre toate, care dau întotdeauna „sfaturi”, dar nu cunosc pe nimeni care să fi putut să-mi arate un exemplu concret făcut de ei înșiși. . („favoriții” mei fiind cei care știu totul despre copii pentru că au văzut toate episoadele din Super Nany la televizor, care își permit să-mi spună cum să am grijă de cei trei copii ai mei, dar care, desigur, nu au niciunul ... )

Oricum, lasă-o să o facă, e bun în grădina lui.

A + ;-)
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 14/08/15, 22:13

Abordarea teoretică, istorică și practică este complementară și, din punctul meu de vedere, nu este în contradicție ...

Te găsesc foarte greu 1360, deși recunosc durerea anumitor discuții, datorită unei anumite lipse de empatie între interlocutori, ducând uneori la un dialog al surzilor.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 15/08/15, 08:24

Da, Janic, legăturile tale sunt interesante, dar vezi, între un teoretician care se consideră pe sine însuși pentru Dumnezeu și care se mulțumește să ofere copiere și lipire, și un altul, mult mai modest, dar care a luat măsuri „pe bune”, bine să vă dezamăgesc, dar am o preferință clară pentru aceasta din urmă. (și totuși al doilea în cauză vă poate spune că nu sunt neapărat de acord cu el asupra altor discuții ...)

Înțeleg reacția ta! Ceea ce este de neînțeles este că a intrat într-o rotație pe simplul fapt de a fi subliniat că nu poate exista nimic mai mult decât organic (înainte de a clarifica că Did s-ar referi la modelul etichetat care reprezintă doar bazele minime ale AB)
Apoi, ceea ce practică (fericit) cu acoperirea solului său a existat de zeci de ani din punct de vedere științific și practic, la fel ca și cu DR Rusch în mii de ferme din Elveția în principal, cu mult înainte de etichetare. Deci, nu luați pentru Dumnezeu sau pentru Moș Crăciun, ci înapoi la elementele de bază și nu mai mult decât organic. Nu este suficient pentru a face din ea o poo nervoasă.

Nu-l luați direct pentru dvs., dar știu o mulțime de oameni care știu totul despre toate, care dau întotdeauna „sfaturi”, dar nu cunosc pe nimeni care să fi putut să-mi arate un exemplu concret făcut de ei înșiși. .

Nu mă simt în mod special vizat că nu am dat niciun sfat (puteți citi totul) tocmai am adus o clarificare utilă și necesară. Pentru o persoană familiarizată cu operele lui Rusch, Voisin, Steiner, Kervran și alții *, această „controversă” nici nu ar fi avut începutul existenței.

Oricum, lasă-o să o facă, e bun în grădina lui.

Acolo, sunt complet de acord și chiar l-am încurajat în această direcție, ba mai mult chiar mi se pare păcat că nu este mai răspândit și practicat, dar el pare să fie cu sânge fierbinte și să ia rapid zborul! Dar fiecăruia propriul temperament și pasiuni!

* Aceasta se numește experiență dobândită care evită aceeași încercare și eroare pentru a ajunge la aceleași concluzii. Dar este de la sine înțeles că între fermele reale și grădinărit, acestea din urmă tolerează încercările și erorile fără consecințe.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16116
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239




de Remundo » 15/08/15, 09:50

Ahmed a scris:Abordarea teoretică, istorică și practică este complementară și, din punctul meu de vedere, nu este în contradicție ...

Te găsesc foarte greu 1360, deși recunosc durerea anumitor discuții, datorită unei anumite lipse de empatie între interlocutori, ducând uneori la un dialog al surzilor.

le vom pedepsi pe toate! Du-te să sapă grădina asta pentru mine substantiv di diou ! : Mrgreen: A, nu, îmi pare rău, este însămânțare directă, așa că toți să aducem apă !! : Mrgreen:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 15/08/15, 11:50

Ahmed a scris:... deși recunosc durerea anumitor discuții, datorită unei anumite lipse de empatie între interlocutori, ducând uneori la un dialog al surzilor.


Te găsesc foarte tandru ...

Ceea ce mă scoate din balamale este această persistență, când vorbesc despre „organic cu etichetă cu adevărat existent”, de a contesta ceea ce scriu pe baza unei definiții a „organicului” care îi este specifică, idealizată și concret inexistentă [cineva spune-mi unde consumatorul mediu poate găsi „organicul ideal” așa cum este descris de janic].

Nu este o lipsă de empatie. Este o argumentare care se învecinează cu rea-credință: janic nu este greșit; eu sunt cel care nu vorbește despre „biografia sa reală” ...

Intr-adevar. Nu il cunosc. Nu știu unde există. Nu știu unde să găsesc produse „ecologice ideale” ...

Am stabilit clar ca cadru faptul că vorbesc despre „produsele organice etichetate cu adevărat existente care pot fi găsite în magazine ..”.

Observ că extrasul de la agenția „organică” include toate elementele pe care le-am dat în mesajul meu: existența specificațiilor, verificări față de aceste specificații [și nimic mai mult].

Deci dialogul surzilor, într-adevăr. Dar, în analiza mea, nu „lipsa de empatie” în sensul că subiectul nu este de ordinul sentimentelor, credințelor, emoțiilor etc ... Dar un mod de a produce legume: sunt ele organice, mai mult decât organice, ce înseamnă asta ... aș vrea să raportez aici despre o abordare de grădinărit, cu ideea că alții se gândesc la asta, cu un impact pozitiv asupra nutriției lor.

[chiar dacă, știu, am menționat dezamăgirea mea la atacurile repetate ale mistreților, care m-au făcut să renunț câteva zile ...].

Nu am ieșire. Așa că am dat drumul ...

Am dezvoltat puțin mai mult argumentul meu despre „bio”, de la pagina 12 și următoarele, la acest loc: https://www.econologie.com/forums/le-defi-en ... 2-110.html

Mi se pare inutil să repet toate acestea aici. Acesta nu este subiectul [cu excepția faptului că știu dacă expresia „mai mult decât organică” pe care o folosesc pentru a oferi produsele mele - ecologică în sensul etichetat cu adevărat existent, cea pe care consumatorii cu adevărat existentă o găsesc sau nu în magazine specializate, precizez - este abuziv].

Voi reveni aici cu răspunsul la următoarea întrebare serioasă:

- este o cunoaștere comună, iar acest lucru se repetă în toate „ghidurile” despre grădinărit, adică morcovii necesită un sol deosebit de bine pregătit, deosebit de bine slăbit, etc., etc ...

- este adevarat ????

- deci este incompatibil cu această abordare fără prelucrare? [Mi-am pus întrebarea și am decis să ajung la fund!]

Răspunsul [concret, cu fotografie] în timpul următoarei mele intervenții aici.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36




de 1360 » 15/08/15, 12:10

Did67 a scris:Voi reveni aici cu răspunsul la următoarea întrebare serioasă:

- este o cunoaștere comună, iar acest lucru se repetă în toate „ghidurile” despre grădinărit, adică morcovii necesită un sol deosebit de bine pregătit, deosebit de bine slăbit, etc., etc ...

- este adevarat ????

- deci este incompatibil cu această abordare fără prelucrare? [Mi-am pus întrebarea și am decis să ajung la fund!]

Răspunsul [concret, cu fotografie] în timpul următoarei mele intervenții aici.


Bine, ne întoarcem la ceva interesant.

Mărfuri.
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 15/08/15, 15:20

Vă mulțumesc în treacăt pentru că ați mărturisit faptul că a fost posibil să continuăm dialogul - aici și în altă parte, pe alte subiecte, ceasuri de exemplu! - după un accident grav care a implicat cazane pe pelete ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 15/08/15, 15:51

Morcovii sunt fierți?

În primul rând flashback:

- Am avut o mulțime de dificultăți cu morcovii
- este o plantă extrem de lentă primăvara, melcii o adoră în stadiul de răsad fragil
- așa că după un ascensor frumos, pentru al doilea an, mă regăsesc cu linii cu multe lipsă
- Ferramolul (anti-limac pe bază de fosfat de fier; pe care îl consider a fi un produs inofensiv pentru sol și ființele care îl locuiesc; produs acceptat în cultivarea „organică”, fără fraze de risc = fără menționarea pericolelor sau limitărilor) nu este suficient de eficient (sau atractiv? sau nu suficient de rapid?)
- mai mult, este o plantă destul de sensibilă la secetă; totuși, așa cum am indicat deja, complotul meu suferă de expunerea sa la sud-vest; solul său nu este foarte gros; subsolul pietros este destul de drenant.


Tocmai am terminat de colectat liniile pe care le vedem aici. Prin urmare, ei experimentaseră dificultățile indicate. Apoi, în mod regulat, soția mea luase deja picioare pentru nevoile acestui sau altui fel de mâncare ...

În această dimineață, situația a fost, așadar, după cum urmează:

Imagine

Veți observa că „găurile” fuseseră deja umplute prin transplantul de țelină. În 2 tranșe: cele mai mari chiar înainte de vară. Cei mici sunt un reziduu al unui răsad, plantat recent [Nu știu dacă acest lucru va produce mult, dar mă vor servi să atrag șobolanii aluniți, care le plac; a-i prinde]

Picătura fusese instalată, dar puțin târziu, când a fost instalată canicula ...

Suntem acolo în „grădina mea veche”. Acoperirea solului fusese insuficientă; aproape nu mai este fân; în stânga, unde se află fasolea, am umplut puțin (a existat o „cale” veche) cu pământul recuperat dintr-un sol foarte vechi care devenise o perie, pe care am curățat-o ...

Recolta din această dimineață (pungile de semințe dau cantarul; în obiceiul meu, este completitudinea recoltei, fără sortare):

Imagine

Mai multe detalii :

a) câteva exemplare frumoase:

Imagine

b) câteva exemplare „de nevândut”:

Imagine

c) ponderea „bovinelor”:

Imagine

În dreapta, este o țelină, care se pare că se descurca foarte bine. Dar a fost atacat sever de jos.

În ultimele săptămâni am avut pierderea a 4 sau 5 morcovi, bine atacați de jos. Când i-am văzut ofilindu-se, era prea târziu. Dar mi-a permis să prind 4 șobolani aluni: este situația ideală atunci când observi o „lacomie” pe care au început-o; se întorc sigur; capcana este de cel puțin 50% eficientă!

Săptămâna trecută, pentru nevoile bucătăriei, pe aceeași linie, am rupt deja (și am fotografiat: o baton de ciocolată în scară - nu sunt eu!):

Imagine

Concluzie:

- Sunt foarte plăcut surprins; Nu mă așteptam la o recoltă atât de frumoasă

- cu toate acestea, de fapt, unii morcovi sunt „despărțiți”; unele crăpate (probabil din cauza irigării târzii?)

- totuși, înainte, când săpam, aveam și eu în pământul acesta, cu pietricele; Nu pot spune dacă au fost mai multe sau mai puține, nu am păstrat arhive, nu am fotografii ...; mi se pare că merită ...

- la rândul meu, chiar și pentru morcovi, lucrarea nu este justificată (sau nu este necesară, contrar celor scrise în general) ... Morcovii furcați pot fi folosiți foarte bine, tăiați în bucăți mici, pentru a face supă sau tăia morcovi .. .

- produse în sol fără îngrășăminte și pesticide, nu mai curățăm morcovii: periaj puternic sub apă (cu o perie tare) și le mâncăm așa (rase, fierte, piure ...).

Pe scurt, fiecare va face ceea ce consideră potrivit. Pentru mine, nu se pune problema săpat pentru morcovi.

Pe de altă parte, controlul melcilor la ridicare rămâne o problemă. Fără îndoială, îmi voi clătina răsadurile și mai mult și, în special, voi evita însămânțarea foarte timpurie, când am maximum de melci, dar nu sunt încă foarte activi auxiliari (gândaci solizi, arici pe care încă nu-i am!). Voi aștepta un pic mai mult în primăvară pentru ca situația generală - presiunea slug - să se stabilizeze (cu riscul de a fi nevoie să ud mai mult!).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16116
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239




de Remundo » 15/08/15, 16:17

da Didou, spune-ne despre culturile tale yum yum

organic sau nu organic, te vei distra! : Lol:
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 225