Mănâncă mai mult pentru a mânca mai puțin: valoare nutritivă VS productivitate agricolă!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Mănâncă mai mult pentru a mânca mai puțin: valoare nutritivă VS productivitate agricolă!




de Christophe » 12/04/16, 23:09

Un documentar interesant care arată că, cu cât producem mai mult la hectar, cu atât scade valoarea nutritivă a alimentelor ...
Deci clasicul: cantitatea VS calitate ...

Dar, din moment ce CONSUMATORII „văd” doar prețul (cu cât există mai mult, cu atât este mai ieftin ... cu atât este mai bun ...), producătorii nu sunt pregătiți să abandoneze calea productivității în detrimentul calitate! În fine, acest lucru se potrivește bine „prietenilor” lor cu industria farmaceutică ... pentru că atunci când mâncăm mai puțin bine, avem nevoie (mai devreme sau mai târziu) de mai multe medicamente ... și sperăm că cercul este complet!

Rezumat:

Astăzi, în țările industrializate, cea mai mare parte a populației are destule de mâncare. Cu toate acestea, mulți oameni suferă de o lipsă de micronutrienți precum fierul, zincul, dar și acizii grași și vitaminele. Într-adevăr, în ultimii cincizeci de ani, alimentele și-au pierdut până la 75% din valoarea sa ...


Pentru a vedea integral aici:

https://www.youtube.com/watch?v=e8iSxjnsRsA
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Mănâncă mai mult pentru a mânca mai puțin: valoarea nutrițională VS productivitatea agricolă!




de Obamot » 13/04/16, 08:21

Este un discurs destul de alarmist!

Bah, nu știu dacă există un „mare dirijor subteran” care se află în urmă cu scopuri machiavelice ...
Mai degrabă cred că suntem încă în patrimoniul postbelic, deoarece instrumentul industrial "să producă mai mult și să piardă cât mai puțin posibil„era deja acolo în anii 50 ... Tendința a continuat și chiar a crescut (pentru că da este profitabil să devitalizați alimentele, se poate păstra mai mult ...).

În orele întunecate ale Europei (14-18 și 39-45, apoi perioada postbelică, motiv pentru care este adevărat că cursa pentru randament a început acum 60 de ani) era vital să se producă un maxim și pierdeți un minim și apoi depozitați cât mai mult posibil, foamea se apropia. Astăzi, suprapopularea necesită un instrument „perfomant” în industria alimentară (au existat revolte ale foamei, nu am ieșit din autosuficiență în unele țări, vezi rapoartele FAO, PNUD și chiar OMS). La aceasta se adaugă toate formele de speculații!

Există totuși „un fel de justiție”, este că cei bogați (că suntem comparați cu Saël de exemplu) suferă de același instrument industrial ...

Aceasta este schema sprinklerului udat! Cel mai rău lucru este că în culturile „împinse” există un deficit de săruri minerale în alimente (magneziu + zinc și fier, corect). Și acestea sunt singurele care ar fi asimilate de organism. Consumul de apă minerală sau sărarea alimentelor atunci când se servește nu este asimilat. Dimpotrivă pentru apă, este „apă proastă” pentru noi, care are o rezistivitate prea mică (și, prin urmare, care nu curăță bine organismul și supraîncărcarea ... Consumul de sare doar reține apa în țesuturi, care dimpotrivă ar trebui evacuate.)

Dar, în umila mea părere, nu este valoarea nutrițională, vitaminele există, sunt acolo și cu tot ce mănânci nu există riscul de a lipsi. Dar calitatea, care are ca rezultat o scădere a sărurilor minerale conținute: acolo da, bine (acesta este un indicator bun). Pentru acizii grași, uleiul de rapiță (dacă este posibil, organic) este foarte recomandat, singurul foarte accesibil, cu un echilibru bun Omega-3 / Omega-6. Sau orice ulei la prima presare la rece, dar apoi trebuie să examinați conținutul și să completați cu altul. Uleiul de măsline conține aproape doar Omega-9. Absorbția calciului este inutilă dacă nu este fixă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Mănâncă mai mult pentru a mânca mai puțin: valoarea nutrițională VS productivitatea agricolă!




de Obamot » 13/04/16, 08:54

PS: diagrama aspersorului udat, clasic al unei economii bazate pe prădare (competitivitate = speculație = randamente = pierderea calității).

INRA este idiot, ei bine, sunt „oameni de știință” da, cum ar fi ce ... există oameni de știință VS oameni de știință ticăloși (fără deontologie sau etică)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Mănâncă mai mult pentru a mânca mai puțin: valoarea nutrițională VS productivitatea agricolă!




de Macro » 13/04/16, 09:22

Obamot a scris:Este un discurs destul de alarmist!

(pentru că da este profitabil să devitalizați alimentele, se păstrează mai mult ...).



Nu știu dacă ați urmărit raportul ... Există o domnișoară care pune compost la picioarele pomilor ei fructiferi .... Ea reușește să facă fructe uscate care se usucă în mod natural fără să putrezească pe paie .. Și care, de fapt, se păstrează mult mai bine și mai mult ... Îmi place ideea pentru că mănânc multe fructe uscate ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Mănâncă mai mult pentru a mânca mai puțin: valoarea nutrițională VS productivitatea agricolă!




de Obamot » 13/04/16, 09:30

Fructele uscate sunt cele mai bune (contrar a ceea ce cred mulți oameni) deoarece există concentrații care nu se găsesc în fructele proaspete!
Perfect pentru iarnă, ceea ce nu înseamnă că nu trebuie să te răcorești, ai nevoie de amândouă!

Bineînțeles că l-am văzut, este cercetător, Dominique Florient. INRA este finanțat de lobby-ul producătorilor de alimente congelate, tot ceea ce îi interesează sunt polifenoli și carotenoizi ... nivelul zahărului.

Dar când spun că subiectul este alarmist, îl pun în perspectivă cu situația alimentară generală (mondială). Spun că nu suntem încă autosuficienți în multe părți ale lumii. Deci, dacă doriți, nu se află în priorități (raportul o spune), dar asta nu înseamnă că sunt de acord cu asta (pe lângă cursa pentru profitabilitate cu orice preț, este o calcul greșit în ceea ce privește epuizarea solului).

Pentru cei doi specialiști în analiza solului (Lydia Bourguignon și Mr.), 1 € sunt excesivi, am plătit al meu 300 € de un laborator federal subvenționat (dar putem avea încredere în ei, atunci când vezi INRA, groaza). Pot merge mai departe ...

Pentru mine, dacă vreți, cred că tipul de la Sygenta nu greșește cu toții când spune că atunci când consumatorii cer substanțele nutritive „care ar merge bine” în produse, o vor face. Problema este că este puțin ironic (intenționat sau nu), pentru că nu așa funcționează la Bruxelles, ci prin lobbyiști. Revenim la același punct, avem de-a face cu o clasă politică hiper-coruptă (în toate tendințele). Ce ar trebui făcut?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Mănâncă mai mult pentru a mânca mai puțin: valoarea nutrițională VS productivitatea agricolă!




de Obamot » 13/04/16, 10:01

PS: Macro, majoritatea acestor politicieni din șefii INRA ar trebui să fie în închisoare pentru otrăvire: este o chestiune de sănătate publică!

În proces și în ordinea priorităților: ar fi bine să interzici zahărul alb (sau să-l vândi foarte scump) să interzici băuturile dulci (sau îndulcite cu xilitol natural) să interzici toate uleiurile din a doua categorie pentru a oferi uleiuri de amestecare conținând un echilibru ideal (de asemenea, o problemă de sănătate publică) și revenirea la soiurile ancestrale, și apoi desfășurați campanii de prevenire (în special privind abuzul de consum de carne, roșu mai întâi și preparat în special): pentru că, așa cum se spune raportul, până la urmă nu ar costa mai mult să-l faci „bine” pe scară largă! Reducerea cantității de carne ar necesita mai puține furaje, ceea ce ar face posibilă reconectarea cu calitatea. Există, de asemenea, o problemă demografică, populațiile care trăiesc mult nu au nevoie de o explozie a populației pentru a perpetua specia, se știe bine.
Dernière édition alin Obamot 13 / 04 / 16, 10: 10, editate 1 ori.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Mănâncă mai mult pentru a mânca mai puțin: valoarea nutrițională VS productivitatea agricolă!




de Janic » 13/04/16, 10:10

Bună ziua
majoritatea acestor oameni politici și INRA ar trebui să fie în închisoare pentru otrăvire, deoarece este o chestiune de sănătate publică!
Dacă ar fi fost necesar să-i închidem pe toți otrăvitorii „răi” (adică pe toți), ar fi mai repede să-i izolăm pe cei care nu sunt, ar ocupa mult mai puțin spațiu! : Cheesy: : Cheesy:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Mănâncă mai mult pentru a mânca mai puțin: valoarea nutrițională VS productivitatea agricolă!




de Did67 » 13/04/16, 10:13

Macro a scris:... Ea reușește să facă fructe uscate care se usucă natural, fără să putrezească pe paie ... Și care, de fapt, se păstrează mult mai bine și mai mult ... Îmi place ideea pentru că mănânc mult fructe uscate ...


Cunosc o metodă mai simplă decât compostul!

Mai am varză în grădina mea, care au petrecut iarna ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Mănâncă mai mult pentru a mânca mai puțin: valoarea nutrițională VS productivitatea agricolă!




de Obamot » 13/04/16, 10:14

Janic a scris:Bună ziua
majoritatea acestor oameni politici și INRA ar trebui să fie în închisoare pentru otrăvire, deoarece este o chestiune de sănătate publică!
Dacă ar fi fost necesar să-i închidem pe toți otrăvitorii „răi” (adică pe toți), ar fi mai repede să-i izolăm pe cei care nu sunt, ar ocupa mult mai puțin spațiu! : Cheesy: : Cheesy:

Deja nu mă duc cu spatele lingurii, dar tu .... : Cheesy: : Mrgreen: Sunteți în stilul demeter organic? ^^

Sau sunteți pentru lupta de clasă care este la modă:
https://www.youtube.com/watch?v=juSD7PXurZA

note:
C + (menținerea capitalului osos) calciu VS Ca2 cation de calciu conținut în sol și care nu este direct asimilabil ...
Mcat = Testul de admitere la colegiul medical (MCAT)
Dernière édition alin Obamot 13 / 04 / 16, 10: 38, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Mănâncă mai mult pentru a mânca mai puțin: valoarea nutrițională VS productivitatea agricolă!




de Did67 » 13/04/16, 10:27

Christophe a scris:
Dar, din moment ce CONSUMATORII „văd” doar prețul (cu cât există mai mult, cu atât este mai ieftin ... cu atât este mai bun ...), producătorii nu sunt pregătiți să abandoneze calea productivității în detrimentul calitate! În fine, acest lucru se potrivește bine „prietenilor” lor cu industria farmaceutică ... pentru că atunci când mâncăm mai puțin bine, avem nevoie (mai devreme sau mai târziu) de mai multe medicamente ... și sperăm că cercul este complet!



Am găsit documentarul „puțin slab” (am ratat startul și nu am urmărit încă reluarea).

Una dintre întrebările fundamentale nu a fost abordată: cum să „definim” calitatea unui produs !!!!

Cifrele și graficele propuse au fost destul de anecdotice: scăderea nivelului de calciu, de ex. Ar fi totuși necesar să ne lipsească calciul pentru ca o rată mai mare să devină un criteriu de calitate (în regiunile calcaroase, acest lucru nu mi se pare deloc evident!). Probabil (și cred că toată lumea a făcut-o), alte minerale urmează aceeași pantă! Este atât de evident ???

Pentru alte elemente, cred că poate fi mult mai rău: sulf? Dar despre toate „microelementele”?

Acestea fiind spuse, nu am absolut nicio îndoială cu privire la „efectul de diluare” și la bogăția mai mică a produselor agricole provenite din agricultura intensivă. Dar cred că pentru a fi credibilă, această întrebare ar fi trebuit abordată ... Și consider că documentul este foarte slab în acest sens.

Și ne-am fi dat seama că nu mâine se va plăti un produs pentru „calitate”: vitamine, minerale, antioxidanți, polifenoli, etc etc ... Toate acestea ar trebui analizate! Faceți-l „o medie ponderată” (ce ponderare?) ... Deci nu va fi mâine că vor exista standarde. Iar agentul de vânzări Syngenta poate fi liniștit.

Și totuși, într-adevăr, îl văd în „grădina mea de legume a leneșului”, o abordare calitativă, „se simte” cu ușurință: gust, conservare, rezistență la îngheț sau la putrezire ... Dar acest „sentiment” nu este nu este un standard de "comerciant" !!! Un motiv pentru a încuraja producția individuală fără multe constrângeri? [Trebuie să merg mai departe cu cartea mea!]
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 334