Tocator pentru BFR sau jetoane forestiere

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Tocator pentru BFR sau jetoane forestiere




de chatelot16 » 04/05/14, 18:23

bonjour

Deschid un subiect nou pentru a extinde ceea ce începe aici
https://www.econologie.com/forums/post272899.html#272899

urmând următorul mesaj
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15989
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5187




de Remundo » 04/05/14, 22:44

faci suspansul să dureze :P
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 04/05/14, 23:03

nu vă faceți griji că se va întâmpla
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 05/05/14, 11:06

Am răspuns la acest lucru pe vechiul fir:

„Concasorul” pe care l-am menționat nu este de fapt nimic altceva decât o „tăiere rotativă continuă de tăiere”, numită turbină (care se rotește foarte încet, de unde și absența zgomotului) de unde și sufixul TC pentru „TurbiCut”.

[Acesta este Bosch AXT 2 500 TC]

„Rotorul”, alcătuit dintr-o succesiune de „cuțite”, taie ramurile împotriva unei „copite”, în același timp, următoarele crestături „iau” ramura și o fac să avanseze de la sine înainte de a fi tăiată în butonul de limitare. ..

Efortul, în afară de fricțiunea crenguței împotriva copitei, este destul de apropiat de cel pe care l-ar necesita o foarfecă, cred (evident că nu aș putea verifica, dar puterea maximă fiind de 2 W, cred că este o „revenire bună” "!) ...

Pe de altă parte, nu este potrivit pentru „lacerarea” și „tăierea” gunoiului mic pentru compostare. Este potrivit doar pentru crenguțe ...
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 05/05/14, 12:46

Aveam un polizor care avea un tambur rotativ și o lamă, ca o rindea electrică uriașă.
A făcut o rachetă dracului și uneori s-a blocat, în cele din urmă am reușit să i-o dau cuiva ...

Mă întreb dacă tocătorul este mai mult decât un accelerator, în pădure nu se poate lipsi natura? Acum (timp de 10 sau 20 de ani) îngrămădesc garniturile de gard viu, după ce am tăiat-o cu un foarfece sau cu un topor și am pus tulpinile (> 2-3 cm) la distanță.

Pământul a crescut cu aproape un metru acolo și eu îmi fac legumele mici pe marginea grămezii, care este o grămadă de pământ.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 05/05/14, 13:29

Pentru mine „măcinarea” - așa de fapt un "tăiere" în bucăți mici de aproximativ 1 cm grosime - are următoarele avantaje:

- așa cum este indicat în altă parte [aici: https://www.econologie.com/forums/jardin-et- ... 13234.html

Am ca obiectiv o „anumită producție”; Vreau să "exploatez" zone fără neglijabilitate fără muncă: grădina mea are între 300 și 400 m²

- Vreau să fie podeaua acoperit tot timpul : aceasta este condiția de a putea cultiva fără niciun fel de cultivare (nici măcar săpătura)

- „BRF” (acest lemn „tăiat” în fâșii) este una dintre cele mai bune „arme” pentru aceasta: face, de la 5 cm grosime, un covor suficient de dens pentru a inhiba germinarea buruienilor ...

- în plus, încerc să „activez” viața ciupercilor în toată grădina mea, convins că ciupercile sunt „extractori” fără egal de minerale; convins, de asemenea, că aceste ciuperci, după această fază de proliferare, mor și întrețin „grămezi de ființe vii” - pe care nu le știu - dar care se hrănesc cu aceste micelii - filamente ale ciupercii; Număr, aceasta este doar o ipoteză, pe aceste „ființe vii” de a-mi curăța și comploturile „mâncând” sporii ciupercilor parazite, cum ar fi mucegaiul ... Deci o „curățare naturală”.

Ciupercile se dezvoltă pe lemn umed.

Deci, spre deosebire de tine, nu vreau să „concentrez totul” într-un singur loc, dar dacă este posibil, cu o resursă limitată, tratați întreaga grădină pe un ciclu de aproximativ 3 ani.

Prin urmare, mă aflu într-un „ciclu” mult mai rapid decât al tău: totul are loc în aproximativ 3 ani, chiar dacă unele efecte benefice sunt pe termen mai lung ...

NB: În „rotația” mea intră și un an, de trifoiul Alexandriei, să „introduc” azot în ciclul meu (lemnul este extrem de sărac în azot; aduce în principal K, P și alte minerale - componentele cenușii).

Și un an din 3, fân sau paie : este vorba de „creșterea” viermilor, astfel încât aceștia să lucreze terenul pentru mine, săpat galerii, să amestece materia organică și mineralele solului pentru a-l structura, fabricarea humusului ... [c este rolul frunze în pădure]. Lemnul nu hrănește râmele, chiar dacă se găsesc în așternutul în descompunere (se hrănesc cu materie celulozică, cum ar fi tulpini celulozice moarte, paie, frunze moarte ...).

Așa că fac sacrificiul „tăierii” pentru a-mi putea distribui lemnul peste 1/3 din suprafață (cu o rată de aproximativ cincizeci de roabe, deja!). Aceasta reprezintă aproximativ 50 kWh de energie electrică, dintr-un consum casnic de 2 ...

Dar la o scară mică, desigur, sistemul dvs. funcționează și el. Ramurile care permit trecerea luminii, aveți nevoie de un strat mult mai gros. Dintr-o dată, chiar și cu un conținut redus de azot, oferă totuși o cantitate care nu este zero ... Și astfel aveți, în jurul mormanului, un sol bine structurat, bogat, etc ... Dar ce? 10 metri liniari?

[să nu mă laud, doar pentru a ilustra diferența de obiective și, prin urmare, abordarea: suma „liniilor” din grădina mea este ceva de genul a 250 de metri liniari de culturi]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 05/05/14, 13:36

dede2002 a scris:Aveam un polizor care avea un tambur rotativ și o lamă, ca o rindea electrică uriașă.
A făcut o rachetă dracului și uneori s-a blocat, în cele din urmă am reușit să i-o dau cuiva ...


Trebuie să fie unul dintre modelele „clasice”, cu un rotor de mare viteză.

Modelul pe care l-am menționat funcționează cu o turbină cu rotație lentă. Auzim, desigur, un „zumzet” al motorului și al mecanismului, comparabil cu un burghiu sau un dispozitiv de tuns gard viu electric ...

Al meu se blochează uneori, când sunt prea lacom și Luio „trimite” o ramură noduroasă de peste 3 sau 4 cm! Dar are un buton de securitate și „inversare”: deci o treaptă bruscă de mers înapoi și este oprit din nou.

[Nu vreau să fac reclamă; dar am fost pozitiv surprins de acest dispozitiv cumpărat fără să-l văd funcționând! Și, așa cum am spus, BRF se potrivește abordării mele, așa că am nevoie de ea].
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 05/05/14, 15:00

sistemul cu șurub lent al concasorului did67 bosch este bun, singurul dezavantaj este puțin scump, dar calitatea trebuie plătită și, dacă durează mult, prețul de achiziție este uitat

1) cel mai comun model de tocător, este un disc care se rotește la 3000 rpm cu cuțitele ... are o energie slabă, deoarece mănâncă din puterea în prezență pentru a face vânt cu viteza mare

nu este practic pentru că nu înghite ramurile: trebuie să le împingi cu mâna pe toată lungimea lor și, dacă împingi prea repede, oprești motorul ... există o altă versiune sau aceasta este o tambur în loc de un disc: nu este mai bine

acest principiu este mai bun la tocătoarele mari cu sistem automat de avansare a lemnului care trebuie mărunțit

2) model de roată dințată lentă: lemnul se înfășoară între o roată dințată și o foaie plată: punem capătul mare al unei ramuri în ea și o înghite singură până la ultima frunză: trage suficient de tare pentru a trece toate ramurile din mașină

Am cumpărat unul, marca trima la 100 euro într-o zi de promoție ...

funcționează bine pentru lemnul verde (acesta este obiectivul principal) funcționează mai puțin bine cu lemnul uscat, uneori merită să împingeți pe ramură pentru ce avans

3) Nu vorbesc despre sistemul de șurub Bosch a făcut-o deja

4) viitorul meu model: înghițiți lemnul între 2 roți dințate ... trucul este să rotiți cele 2 roți la 2 viteze diferite: una care se rotește cu dinții care trage și cealaltă care se rotește mai încet, pentru a preveni apariția ramurii înghițit prea repede

acest sistem reduce fricțiunea sistemului cu o singură roată dințată și face posibilă realizarea unui polizor lent foarte economic din punct de vedere energetic

acest sistem cu 2 roți ar putea fi mai mare decât trima mică pe care o am, care este limitată la ramura de 3cm

roțile vor fi interschimbabile: dinte mare pentru măcinarea grosieră, în special pentru a reduce volumul și a facilita depozitarea într-un siloz: consumând mai puțină energie decât pentru măcinarea fină

roată dințată mică: pentru a face BRF real sau combustibil, cu recuperarea automată a ceea ce este într-un siloz ... și întrucât este automată prin rotire numai atunci când există energie în rab
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 05/05/14, 17:01

1) Da. Un pic scump !!!

Brandul vrea și el asta. Dar există performanța, ușurința de utilizare - puneți ramura pe ea și „merge” pe cont propriu! - si securitate...

2) Cred că ar trebui să fie întotdeauna clar despre obiectiv:

- pentru BRF, vreau bucăți de lemn „tăiate” bine; idem dacă ar trebui să alimentez un cazan cu trombocite!

- altceva este compostarea, în care vrem să trecem prin orice (ramuri, reziduuri de recoltă, frunze moarte etc.) și să-l lăsăm cu un produs destul de lacerat, destul de zdrobit, care se descompune rapid (amestecat cu alte produse mai bogate în azot și mai fermentabile) ); acolo, tocătorul "rapid" și zgomotos este potrivit "din punct de vedere tehnic" (în afară de eficiența energetică și zgomotul slab - dar există de 3 ori mai ieftin decât cel pe care l-am menționat; durabilitate ???).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 05/05/14, 17:07

chatelot16 a scris:
4) viitorul meu model: înghițiți lemnul între 2 roți dințate ... trucul este să rotiți cele 2 roți la 2 viteze diferite: una care se rotește cu dinții care trage și cealaltă care se rotește mai încet, pentru a preveni apariția ramurii înghițit prea repede

acest sistem reduce fricțiunea sistemului cu o singură roată dințată și face posibilă realizarea unui polizor lent foarte economic din punct de vedere energetic

acest sistem cu 2 roți ar putea fi mai mare decât trima mică pe care o am, care este limitată la ramura de 3cm

roțile vor fi interschimbabile: dinte mare pentru măcinarea grosieră, în special pentru a reduce volumul și a facilita depozitarea într-un siloz: consumând mai puțină energie decât pentru măcinarea fină

roată dințată mică: pentru a face BRF real sau combustibil, cu recuperarea automată a ceea ce este într-un siloz ... și întrucât este automată prin rotire numai atunci când există energie în rab


Uh, nu am înțeles ce tăieturi ??? Una dintre roți? Prin apăsarea celuilalt ???

A merge mai departe este un lucru. Tăiați curat și mai ales durabil, altul.

Oricum ar fi, este viteza. Acesta este principiul tocătorului de bucătărie. De aici și revolta de energie și ... zgomot. [pentru a ține cont, Bosch-ul tăie lemne mai puțin decât Moulinex-ul meu atunci când râz morcovii!]

Fie este ciupirea dintre o roată cu cuțite și ceva, la viteză mică. Dar aveți nevoie de ceva care „reține” ... Este principiul foarfecelor și al lamei contrare, cu excepția faptului că este rotitor și continuu.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 242