O. De Schutter, modelul agricol mondial este la sfârșit!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

O. De Schutter, modelul agricol mondial este la sfârșit!




de Christophe » 29/04/14, 15:47

Un interviu al zilei de succesorul lui Jean Ziegler: https://www.econologie.com/forums/destructio ... 12239.html

Olivier De Schutter: "Modelul nostru agricol global a rămas fără abur"

O criză a prețurilor la alimente, dezbateri privind agrocombustibilii sau „acapararea terenurilor”, un duel cu folii pătate cu Pascal Lamy, directorul general al Organizației Mondiale a Comerțului (OMC) până în 2013: cei șase ani care l-a petrecut pe avocatul belgian Olivier De Schutter, deoarece raportorul special al Națiunilor Unite pentru dreptul la mâncare a fost bine umplut. Deoarece mandatul său expiră miercuri, 30 aprilie, iar turcul Hilal Elver este așteptat să-l succede în câteva săptămâni, spune el modelul agroindustrial este depășit și că soluția la provocările alimentare actuale nu va veni de la state, ci de la cetățeni.

(...)


http://www.lemonde.fr/planete/article/2 ... _3244.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 29/04/14, 15:53

Concluzia rezumă „totul” ...

Ce ai învățat în cei șase ani de funcție?

Am crezut în atotputernicia statului, astăzi cred în atotputernicia democrației. Nu mai cred că ar trebui să așteptăm pasiv ca guvernele să acționeze singure. Există prea multe blocaje; presiunile exercitate asupra lor, prea reale; iar actorii care împiedică schimbarea, prea puternici.

Cred că transformarea sistemelor alimentare va avea loc prin inițiative locale. Oriunde merg în lume, văd cetățeni care s-au săturat să fie văzuți drept consumatori sau alegători și doresc să fie adevărați agenți ai schimbării, căutând să inventeze modalități mai responsabile de a produce și a consuma.

Ultimul meu mesaj către guverne este necesitatea democratizării sistemelor alimentare. Aceasta înseamnă că trebuie să admită că nu au toate soluțiile și că cetățenilor trebuie să li se acorde un loc minunat în luarea deciziilor. Astăzi cred mai mult într-o tranziție impusă de inițiative de jos decât de reglementări impuse de sus.


https://www.econologie.com/agriculture-m ... -4453.html
0 x
paysan.bio
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 333
Înregistrare: 07/03/17, 08:50
x 197

Re: O. De Schutter, modelul agricol global este la sfârșit!




de paysan.bio » 30/04/17, 09:55

Îl văd pe Olivier de SCHUTTER susținând prelegeri peste tot.
Cred că trebuie să fim atenți la elitele care spun că GRABBING LAND este o oportunitate pentru săraci.
în loc să luptăm împotriva înșelătoriei furtului de terenuri, îl însoțim.
când suntem capabili să credem că, la un moment dat, ne putem iriga ca teoretician al agriculturii viitorului?

ONU vrea să controleze strada către terenurile agricole,

Lumea, 15 / 06 / 09
Jean-Pierre Stroobants (cu Antoine Le Bozec), corespondent la Bruxelles

Olivier De Schutter, raportor special al Națiunilor Unite pentru dreptul la hrană, este îngrijorat de extinderea rapidă a achizițiilor și închirierilor de terenuri agricole în țările în curs de dezvoltare de către statele bogate și fondurile de investiții.

Această practică a acaparării terenurilor sa accelerat datorită crizei alimentare din 2008.
Domnul De Schutter consideră că problema ar trebui să fie pe agenda discuțiilor agricole din cadrul G8, summit-ul celor opt cele mai industrializate țări, din iulie.

El propune unsprezece principii legate de drepturile omului, care, potrivit lui, ar trebui să servească drept bază pentru viitoarele contracte, precum și pentru o abordare multilaterală, pentru a evita amenințările care atârnă asupra populațiilor locale.

Potrivit estimărilor, între 15 și 20 de milioane de hectare (ha) - echivalentul terenurilor arabile franceze - au fost comercializate timp de trei ani, în principal în Africa.
Se spune că China a cumpărat 2,8 milioane ha în Republica Democrată Congo pentru a dezvolta cea mai mare exploatare a uleiului de palmier din lume.
Coreea de Sud, Emiratele Arabe Unite și Egiptul au achiziționat în total peste 1,5 milioane ha în Sudan. Arabia Saudită ar dori să închirieze o jumătate de milion de ha în Tanzania.

Experții estimează că, până în 2030, vor fi necesare 120 de milioane de ha de teren agricol suplimentar pentru a satisface cererea de alimente.„Aceste investiții pot reprezenta o oportunitate de dezvoltare, pot crea infrastructură și ocuparea forței de muncă, pot permite fermierilor să acceseze tehnologie și credite, notează domnul De Schutter.
De asemenea, pot avea consecințe foarte negative și pot amenința atât dreptul la hrană, cât și celelalte drepturi ale populațiilor în cauză. "

În absența unor reguli negociate, fermierii sunt și vor fi evacuați și privați de acces la resursele esențiale pentru supraviețuirea lor.

Paradoxul, a remarcat reprezentantul special, este că printre persoanele cele mai expuse riscului alimentar sunt 500 de milioane de bărbați și femei de care depinde în mare măsură viitorul planetei: sunt lucrători salariați din sectorul agricol. "Furnizarea acestora cu o protecție adecvată ar fi o contribuție majoră", a spus el.
De asemenea, domnul De Schutter solicită ca investițiile să fie asociate cu proiecte cu intensitate ridicată a forței de muncă, care ar oferi locuri de muncă și venituri grupurilor locale. În plus, acestea ar trebui să fie rezervate ca parte a culturilor, pentru a fi vândute pe piețele locale. Reprezentantul special solicită, de asemenea, respectarea pretutindeni a principiilor dezvoltării durabile și a unei abordări agroecologice.
El concluzionează că doar o abordare multilaterală va face posibilă evitarea concurenței între țările sărace care doresc să atragă capital.


http://abonnes.lemonde.fr/planete/artic ... _3244.html
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O. De Schutter, modelul agricol global este la sfârșit!




de Did67 » 30/04/17, 16:46

Departe de mine să mă compar cu O. de Schutter.

Dar prefer să vorbesc despre ceea ce știu.

Eu, mulți ani din viața mea profesională, am făcut alegerea „entryismului”. Adică alegerea de a pune mâinile în nămolul diferitelor „lucruri” ...

Pentru cineva care vrea să fie un om cinstit, acest lucru nu este întotdeauna ușor. Ajungem inevitabil la limitele sistemului. „Întindem o bandă de cauciuc” pe care nu știm unde se va sparge ...

Chiar și atunci când încerci să gândești, „mediul conceptual” te freacă. Este iluzoriu, cred, să fii într-un „lucru” și să nu fii supus acestei influențe.

Încă am simțit că este mai bine să fiu în lucrurile mari pentru a le „îmbunătăți”, deoarece acestea sunt acolo. Mai degrabă decât să cedeze locul „idioților” ...

Dar înțeleg că acest lucru poate fi criticat.

Astăzi văd fericirea că poți să te exprimi liber și să faci ceea ce îți dorești. Dar sunt, de asemenea, conștient de faptul că, brusc, influența pe care o avem nu este măsurabilă [nu cei 5 de abonați pe care îi am pe Youtube vor schimba lumea grădinăritului! Cu Botanic, Jardina, Géolia etc. ar trebui să mă implic pentru a cântări ...].
0 x
paysan.bio
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 333
Înregistrare: 07/03/17, 08:50
x 197

Re: O. De Schutter, modelul agricol global este la sfârșit!




de paysan.bio » 30/04/17, 18:26

ceea ce mă enervează este că oamenii ca O. de SCHUTTER nu au nicio idee despre tehnicile agronomice care trebuie puse în aplicare pentru a da un nou sens agriculturii.
ei consideră că modelul actual nu funcționează, dar în afară de definirea unor linii largi, nu există nimic concret.
nu este nimic concret când tinerii ar fi în favoarea unui nou model economic care să funcționeze.
În afară de muștiucul Hellouin, există puțin beton pe acest nou model.

în afară de subvenționarea produselor ecologice industriale scumpe, nu va funcționa decât o perioadă.

Didier,
obiectivul nu este să ne împotrivim tuturor celor care intră în sistem,
scopul este să ne amintim că deciziile trebuie luate în acord cu persoanele în cauză și nu numai între persoanele care se consideră experți, dar care nu vor trebui să sufere consecințele unor decizii proaste.
Constat că fac tot ce pot pentru a-și murdări mâinile, pentru a nu obosi să meargă după lucruri.

În ceea ce privește fenocultura, ați văzut deja jurnaliștii sosind, în curând, mai devreme sau mai târziu, lanțurile comerciale vă vor contacta.
Va face progrese cu influența lor? Mă îndoiesc că nu sunt multe de vândut. va fi bine doar pentru imaginea lor.

nu este numărul de abonați pe care îl consider revoluționar, ci ÎMPĂRȚAREA informațiilor.
este faptul că oamenii încep chiar când li se spune că uneori pot avea surprize neplăcute ...

avertizezi adesea că modelul nu este transpozabil pentru fermieri, totuși cred că este opusul.
nu poate fi transpus direct cu tehnica pe care o folosiți, dar principiul este bun.
adevărata problemă este în continuare de a împiedica industrializarea acestui model și de a-și pierde valorile (cum ar fi biografia industrială).

Aș avea bilele să văd aceste tehnici folosite cu chimia atunci când nu este nevoie.
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O. De Schutter, modelul agricol global este la sfârșit!




de Did67 » 30/04/17, 23:00

paysan.bio a scris:
Didier,
obiectivul nu este să ne împotrivim tuturor celor care intră în sistem,
scopul este să ne amintim că deciziile trebuie luate în acord cu persoanele în cauză și nu numai între persoanele care se consideră experți, dar care nu vor trebui să sufere consecințele unor decizii proaste.
Constat că fac tot ce pot pentru a-și murdări mâinile, pentru a nu obosi să meargă după lucruri.

În ceea ce privește fenocultura, ați văzut deja jurnaliștii sosind, în curând, mai devreme sau mai târziu, lanțurile comerciale vă vor contacta.
Va face progrese cu influența lor? Mă îndoiesc că nu sunt multe de vândut. va fi bine doar pentru imaginea lor.

nu este numărul de abonați pe care îl consider revoluționar, ci ÎMPĂRȚAREA informațiilor.
este faptul că oamenii încep chiar când li se spune că uneori pot avea surprize neplăcute ...

avertizezi adesea că modelul nu este transpozabil pentru fermieri, totuși cred că este opusul.
nu poate fi transpus direct cu tehnica pe care o folosiți, dar principiul este bun.
adevărata problemă este în continuare de a împiedica industrializarea acestui model și de a-și pierde valorile (cum ar fi biografia industrială).

Aș avea bilele să văd aceste tehnici folosite cu chimia atunci când nu este nevoie.


Al meu nu trebuia să apere entryismul. Doar pentru a spune că am putea fi conduși, într-un curs, să găsim un anumit interes față de acesta (nu vorbesc despre finanțe, dar există și asta). Și asta se freacă inevitabil.

Pentru mine și puțin ce știu, O. de Schutter este doar un macro-agro-economist.

Te liniștesc: eu sunt cel care folosește contactele pe care le mai am în anumite medii, din viața mea anterioară. Îmi permite să vorbesc despre ceea ce fac, să anunț conferințele. Mă îndoiesc foarte mult că orice „grup” mă va contacta!

Ceea ce mă interesează este că cât mai mulți oameni se confruntă doar cu ideea pe care eu o numesc „Grădină de legume leneșă”. Că apoi aleg liber. Insist, în prelegerile mele, doar pe un singur lucru: dacă este posibil să fac cel puțin un mic test.

Diapozitivul meu introductiv spune, în 3 părți:

a) 1) Nu mă crede „prost”!
Dar, de mâine, încearcă oricum !!!!

b) 2) „În această lume, nimic nu este vreodată perfect! "
... Nici măcar „Grădina Leneșă” !!!

c) 3) Fiecărei grădini de legume „LUI” ale leneșului!
A ta va fi ca:
- ce esti tu
- mediul și mediul în care
tu l-ai configurat: sol, climă,
constrângeri "...
- ce vor face mecanismele naturale cu el!

Ceea ce mă interesează și pe mine și sunt încântat că prinde contur, este că se nasc rețele, cu schimburi reale ... Există, de asemenea, în spatele ideii că, mâine, bătăile inimii mele se pot opri ... Cu cât aceste rețele vor fi mai existente, organizate și funcționale, cu atât viitorul „fenoculturii” va fi mai bun ...

Rezerva mea cu privire la transpunerea în agricultură este înțeleasă „așa cum este” (sau așa fac și eu). Dintr-un motiv simplu: nu va fi niciodată suficient fân! Dar știți că lucrez cu câțiva oameni la o adaptare la o formă de grădinărit comercial. Agricultura, în sensul cel mai larg, va implica însămânțarea sub acoperire vie, în maniera lui Manfred Wenz, după părerea mea. Către ce îmi îndrept cercetările, păstrând în același timp obiectivul „maximizării lenei” ...
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: O. De Schutter, modelul agricol global este la sfârșit!




de lilian07 » 01/05/17, 08:55

Pentru mine cheia este acolo: Maximizarea lenei.

În spatele acestei afirmații se ascunde un model complex pentru oameni, deoarece ceea ce funcționează bine este simplitatea.
Cu toate acestea, simplitatea este foarte greu de realizat pentru noi, deoarece implică cunoașterea micro-mecanismului accesibil doar „geniilor” sau „dezinteresat”.
Did67 continuă această cale prin observare (și împărtășirea care este o observație multiplă) și își pierde interesul atât cât poți face așa cum faci deja.
Lilian.
0 x
paysan.bio
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 333
Înregistrare: 07/03/17, 08:50
x 197

Re: O. De Schutter, modelul agricol global este la sfârșit!




de paysan.bio » 01/05/17, 11:10

Did67 a scris:
Rezerva mea cu privire la transpunerea în agricultură este înțeleasă „așa cum este” (sau așa fac și eu). Dintr-un motiv simplu: nu va fi niciodată suficient fân! Dar știți că lucrez cu câțiva oameni la o adaptare la o formă de grădinărit comercial. Agricultura, în sensul cel mai larg, va implica însămânțarea sub acoperire vie, în maniera lui Manfred Wenz, după părerea mea. Către ce îmi îndrept cercetările, păstrând în același timp obiectivul „maximizării lenei” ...


fânul este iarbă.
iarba este peste tot.
întrebarea este să inventăm cum să-l recoltăm fără ca acesta să devină o problemă sau să coste mai mult decât celelalte tehnici.
Cred că există rezerve imense de biomasă regenerabilă, în special în tot ceea ce cineva numește „terenurile rele”.

Este amuzant, deoarece având cunoștințe aproape identice, cred că va trece agricultura în sens larg transplant acoperit vegetal.
poate că gândurile mele sunt distorsionate de ideea că tehnologia trebuie să fie capabilă să limiteze posibilitățile gigantismului.
dorința de gigantism este un defect pe care îl au aproape toți fermierii.

oricum, natura va decide.
noua metodă va fi mai interesantă decât substanța chimică sau nu va fi.

Sunt de acord cu Lilian07, ceea ce funcționează întotdeauna la final, după ce a făcut lucrurile mai complexe, este SIMPLICITATEA.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O. De Schutter, modelul agricol global este la sfârșit!




de Did67 » 01/05/17, 12:50

lilian07 a scris:Pentru mine cheia este acolo: Maximizarea lenei.


Remarca dvs. mă face să clarific un punct: maximizarea lenei fizic, dar nu intelectual !

Repet în continuare că „modul de a face acest lucru este ultra-simplu”, dar „înțelegerea mecanismelor naturale din spatele acestuia este foarte complicată” ...

Ceea ce rezum uneori în formula: „Ingrediente mai puțin active, mai multă substanță cenușie!” [pentru cei care nu sunt familiarizați cu jargonul tehnic, un „ingredient activ” este ingredientul activ al unui pesticid, care are o marcă comercială mai cunoscută și conține alte substanțe - agenți de umectare, coloranți, amari ... Glifosatul este ingredientul activ în faimosul Roundup]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O. De Schutter, modelul agricol global este la sfârșit!




de Did67 » 01/05/17, 12:58

paysan.bio a scris:
fânul este iarbă.
iarba este peste tot.
întrebarea este să inventăm cum să-l recoltăm fără ca acesta să devină o problemă sau să coste mai mult decât celelalte tehnici.
Cred că există rezerve imense de biomasă regenerabilă, în special în tot ceea ce cineva numește „terenurile rele”.



Acasă, raportul „pajiști naturale care produc fân / suprafață cultivată în grădină” pare a fi 3 sau 4 [întotdeauna trebuie să „număr” numărul de rulouri produse de un fermier pe o anumită suprafață, în pajiști naturale ; curios, nu am găsit cu adevărat date fiabile despre acest subiect în literatura de specialitate; acest „3 sau 4” rămâne, așadar, o estimare pifometrică cu o ladă].

Aici o abordare „macro” are uneori virtuți: dacă am generaliza „fenocultura”, asta ar însemna că de 3 sau 4 ori mai mult UAA (suprafață agricolă utilă) ... ... Sau mai degrabă, cred că din partea mea, acest lucru nu este fezabil!

„Pământurile rele” au alte funcții. Uneori ecologic. Există alte utilizări pentru biomasă: energie, lemn, digestie anaerobă etc.

Prin urmare, cred că, dacă putem dezvolta o formă de fenocultură pentru grădini private, pentru grădini colective sau chiar pentru „grădinărit comercial mic” cu valoare biologică ridicată, mi se pare mai dificil să generalizăm agricultura în ansamblu.

Ca să nu mai vorbim de zonele în care biomasa este inerent limitată: zone climatice de tip sahelian!
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 621