O luncă vegetală?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O pajiște de legume?




de Did67 » 11/09/19, 13:02

a fi chafoin a scris:
La final văd că plantele de roșii donate care se aflau în stare proastă s-au dezvoltat slab și produc un număr decent de roșii, dar mici, uneori deformate.



Într-un articol, am subliniat acest risc legat de moda „producerii semințelor”, fără precauții:

a) posibila transmitere a bolilor (nu dramatizați: aceasta nu este regula; dar știind că este posibil) [din partea mea cred că am prins o boală virală pe cucurbitori de către plante pe care mi s-a administrat - nicio dovadă, doar faptul că primul picior bolnav a fost un „dar”; Am destul ochi, cred că dacă ar fi altul, l-aș fi văzut]

b) la plantele autogame, în absența „selecției conservatoare a masei” [în câmpul de multiplicare a semințelor, plantele care nu îndeplinesc „standardul” sunt eliminate nemiloase], există riscul „unei anumite rate de hibridizare „, cu pierderi de personaje interesante [de ordinul a 5%] ... În câteva decenii, vom avea lucruri„ amestecate în orice fel ”, în general fără dobândă (o șansă din 10 să aibă întâmplător, o combinație mai interesantă) ... Un pic de parcă toată lumea, la sfârșitul unui proiect, pune restul de vopsea în același vas. Și o transmitem mai departe ... Ne vom termina inevitabil cu o poo de gâscă gri nu destul de drăguță!

O varietate țărănească este rezultatul selecției, nu al laissez-faire! Nu este: am dat drumul la sămânță și i-l transmit prietenului meu. [În afară de faptul că este mai frecventă cu alogamele, deși există soiuri de grâu etc.]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O pajiște de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 11/09/19, 14:34

Într-adevăr lucrurile sosesc târziu.

Dar principalul lucru este că putem recolta ... în orice caz roșiile ajung cu duzina pe care o văd ...

Aici boabele sunt ... înflorite în seră.
Se pare că căldura a închis totul o parte din vară.

Nu-mi plac ardeii, dar doamna le colectează în fiecare săptămână de la un prieten (nu un grădinar de 2 cenți) care a pus câteva în 3 jardiniere fără să aibă grijă de ele.
Pfffff Nu-ți spun recolta și sunt de 4 ori ca ale tale, care sunt probabil ardei iute în altă parte : Mrgreen: dar dă scara ...
Uneori ne întrebăm de ce ne rupem capul.

Avem o mulțime de căpșuni (mergând înapoi) în jardiniere, în timp ce la sol același soi: nada .....

scurt : Roll: : Roll: : Roll:
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: O pajiște de legume?




de Moindreffor » 11/09/19, 14:53

nico239 a scris:Într-adevăr lucrurile sosesc târziu.

Dar principalul lucru este că putem recolta ... în orice caz roșiile ajung cu duzina pe care o văd ...

Aici boabele sunt ... înflorite în seră.
Se pare că căldura a închis totul o parte din vară.

Nu-mi plac ardeii, dar doamna le colectează în fiecare săptămână de la un prieten (nu un grădinar de 2 cenți) care a pus câteva în 3 jardiniere fără să aibă grijă de ele.
Pfffff Nu-ți spun recolta și sunt de 4 ori ca ale tale, care sunt probabil ardei iute în altă parte : Mrgreen: dar dă scara ...
Uneori ne întrebăm de ce ne rupem capul.

Avem o mulțime de căpșuni (mergând înapoi) în jardiniere, în timp ce la sol același soi: nada .....

scurt : Roll: : Roll: : Roll:

uh, jardiniere sunt de obicei udate indiferent dacă este la casa prietenului tău sau la tine acasă :!: :!: :!: altfel nu a mai rămas nimic și anul acesta este într-adevăr o problemă cu apa pe care au avut-o grădinile noastre de legume

Deci, dacă ați fi adus cât mai multă apă în proporție cu grădina dvs. de legume pe cât o puteți aduce la o jardinieră, cred că în grădina de legume ar fi fost mult mai bine decât la jardiniere : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O pajiște de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 11/09/19, 14:56

Moindreffor a scris:uh, jardiniere sunt de obicei udate indiferent dacă este la casa prietenului tău sau la tine acasă :!: :!: :!: altfel nu a mai rămas nimic și anul acesta este într-adevăr o problemă cu apa pe care au avut-o grădinile noastre de legume

Deci, dacă ați fi adus cât mai multă apă în proporție cu grădina dvs. de legume pe cât o puteți aduce la o jardinieră, cred că în grădina de legume ar fi fost mult mai bine decât la jardiniere : Mrgreen:


: Wink: nu este o problema a apei ci a caldurii ....

Ardeii erau toți în sera tunelului
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: O pajiște de legume?




de Moindreffor » 11/09/19, 16:13

nico239 a scris:
Moindreffor a scris:uh, jardiniere sunt de obicei udate indiferent dacă este la casa prietenului tău sau la tine acasă :!: :!: :!: altfel nu a mai rămas nimic și anul acesta este într-adevăr o problemă cu apa pe care au avut-o grădinile noastre de legume

Deci, dacă ați fi adus cât mai multă apă în proporție cu grădina dvs. de legume pe cât o puteți aduce la o jardinieră, cred că în grădina de legume ar fi fost mult mai bine decât la jardiniere : Mrgreen:


: Wink: nu este o problema a apei ci a caldurii ....

Ardeii erau toți în sera tunelului

Didier ne oferise un articol despre cultivarea ardeilor în Maroc, deci este o plantă care trebuie să aprecieze căldura, nu?, Dar în articol se menționa și despre irigații care era importantă în această cultură?

așa cum am spus, când aduceți 1L de apă într-o jardinieră în comparație cu volumul de sol, cât ar trebui să aduceți în grădina de legume? știind că un plantator îl udați ușor mini la fiecare două zile
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O pajiște de legume?




de Did67 » 11/09/19, 16:53

Grădinarul este un tărâm al artificializării și al deșeurilor ...

Un petic de legume, în mijlocul unei canicule, a suferit un ETP de aproximativ 6 mm. Cred că poate fi cu ușurință 7 sau 8 ...

[Datele despre acest subiect sunt foarte rare; Arvalis dă unul]

„Începând cu 24 iunie, un val de căldură intens a afectat întregul teritoriu, cu maxime care depășesc 35 ° C. Asociat cu aceste temperaturi ridicate, cererile de apă evaporativă (ETP) sunt, de asemenea, foarte mari: în jur de 6 mm / d timp de cel puțin 4 zile consecutive. "

Aceasta trebuie să fie o medie a datelor pentru Franța, că, în sud, Mistral se poate umfla puțin, precum și temperaturi peste 40 și o energie incidentă mai mare - vezi indicii UV ai prognozei meteo plaje.

Dar să păstrăm această cifră de 6.

Să presupunem că Marea Britanie este deja bine opărită și că, prin stropire, vrem să compensăm pe deplin aceste pierderi.

5 zile la 6 mm / zi, adică 30 mm de apă.

Deci 30 l / m² !!! 3 urzatoare în 5 zile. Tot mp!

Sau 300 l / ha sau 000 tone sau 300 cisterne.

Este matematic!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O pajiște de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 12/09/19, 01:09

Moindreffor a scris:
nico239 a scris:
Moindreffor a scris:uh, jardiniere sunt de obicei udate indiferent dacă este la casa prietenului tău sau la tine acasă :!: :!: :!: altfel nu a mai rămas nimic și anul acesta este într-adevăr o problemă cu apa pe care au avut-o grădinile noastre de legume

Deci, dacă ați fi adus cât mai multă apă în proporție cu grădina dvs. de legume pe cât o puteți aduce la o jardinieră, cred că în grădina de legume ar fi fost mult mai bine decât la jardiniere : Mrgreen:


: Wink: nu este o problema a apei ci a caldurii ....

Ardeii erau toți în sera tunelului

Didier ne oferise un articol despre cultivarea ardeilor în Maroc, deci este o plantă care trebuie să aprecieze căldura, nu?, Dar în articol se menționa și despre irigații care era importantă în această cultură?

așa cum am spus, când aduceți 1L de apă într-o jardinieră în comparație cu volumul de sol, cât ar trebui să aduceți în grădina de legume? știind că un plantator îl udați ușor mini la fiecare două zile



Oprește-te acolo predici un convins : Mrgreen:

A fost doar să subliniem, în gradul al doilea, „nedreptatea” dintre cele două producții.

Când vine vorba de udare, totul depinde de locul în care este ghiveciul sau jardiniera ta și de ceea ce crești în ea ....

Geraniile gelifiante în ghivece și în plin soare, de exemplu, hopa ... la nivelul udării, ne dăm puțin.

Acordăm un pic mai multă atenție busuiocului într-o oală, dar este ... la umbră.
Deci nu este nici bezef bezef.
Există 2 x 6 ghivece în 2 jgheaburi de zidărie (aproximativ 40 x 60 cm) și turnăm în jgheab 2 cm aproximativ de două ori pe săptămână vara și o dată acum.
Pentru o vară plină, Lacul Constance nu ar trebui să fie : Mrgreen: : Wink:
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: O pajiște de legume?




de Moindreffor » 12/09/19, 07:14

nico239 a scris:
Moindreffor a scris:
nico239 a scris:
: Wink: nu este o problema a apei ci a caldurii ....

Ardeii erau toți în sera tunelului

Didier ne oferise un articol despre cultivarea ardeilor în Maroc, deci este o plantă care trebuie să aprecieze căldura, nu?, Dar în articol se menționa și despre irigații care era importantă în această cultură?

așa cum am spus, când aduceți 1L de apă într-o jardinieră în comparație cu volumul de sol, cât ar trebui să aduceți în grădina de legume? știind că un plantator îl udați ușor mini la fiecare două zile



Oprește-te acolo predici un convins : Mrgreen:

A fost doar să subliniem, în gradul al doilea, „nedreptatea” dintre cele două producții.

Când vine vorba de udare, totul depinde de locul în care este ghiveciul sau jardiniera ta și de ceea ce crești în ea ....

Geraniile gelifiante în ghivece și în plin soare, de exemplu, hopa ... la nivelul udării, ne dăm puțin.

Acordăm un pic mai multă atenție busuiocului într-o oală, dar este ... la umbră.
Deci nu este nici bezef bezef.
Există 2 x 6 ghivece în 2 jgheaburi de zidărie (aproximativ 40 x 60 cm) și turnăm în jgheab 2 cm aproximativ de două ori pe săptămână vara și o dată acum.
Pentru o vară plină, Lacul Constance nu ar trebui să fie : Mrgreen: : Wink:

Am vorbit mai ales pentru prietenul tău cu ardei : Mrgreen: care spune să nu faci nimic : Mrgreen: ochiul meu : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: O pajiște de legume?




de a fi hafen » 18/09/19, 00:18

Recoltare.
20190917_112152 [1] .jpg
Castraveți uriași în față, ardei în stânga și mini vinete în spate. Între ieri și azi: peste 18 kg de roșii.
Odată cu sezonul târziu cald și însorit, roșiile se coc abundent și am impresia că văd o grădină de legume în august.
20190917_102818 [1] .jpg
Este frumos un câmp de roșii în timpul zilei.
Și totuși aproape că încep să mă obișnuiesc cu recoltele din septembrie (nici măcar nu-mi amintesc dacă am avut recolte mari mult mai devreme).
20190917_112626 [1] .jpg
Ca reamintire, aceste roșii din prim-plan au fost pur și simplu plasate în fân în contact cu solul.
Testele între roșiile plasate și roșiile plantate nu prezintă diferențe foarte convingătoare (dar totuși au fost instalate cele mai frumoase plante ale mele), în timp ce pentru ardei se pare că este mai bine să alegeți plantația (ardeii așezați au fost mai fragil și mai fragil).
În ciuda tuturor, cursa împotriva bolilor a început deja (în special, pustia timpurie se răspândește rapid). Dar anul acesta puțini ploșnițe. În orice caz, nimic de-a face cu invaziile de anul trecut care avuseseră grav recolte, încă din august.
Trebuie să-mi raționalizez lanțul de conservare a roșiilor ... pentru început, tocmai am comandat o moară de roșii să însămânțeze și să îndepărteze pielea „cu ușurință” deoarece, atunci când sunt câțiva kg, această ultimă operație durează mult timp.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O pajiște de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 18/09/19, 00:50

Moindreffor a scris:Am vorbit mai ales pentru prietenul tău cu ardei : Mrgreen: care spune să nu faci nimic : Mrgreen: ochiul meu : Mrgreen:


Ei bine, te asigur că este o bătrână.

Își cumpără plantele de ardei nu știu de unde.
Le pune în jardiniere și le udă și basta.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 265