Fotografii și mărturii ale Potagers de Paresseux

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Gaillac
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 09/09/16, 11:59
x 2

Fotografii și mărturii ale Potagers de Paresseux




de Gaillac » 04/11/16, 15:04

Îmi dau seama că nici eu nu împărtășisem nici o fotografie. Unele discrepanțe cu recomandările lui Didier. Am început mini movile pentru căpșuni. Nu am cumpărat fân, dar am folosit iarba înaltă de pe pământul meu, precum și ceea ce orașul a tuns în poteca din spatele casei mele.
Am doar câteva plăci de aproximativ 3,5 m pe 1,20 m.
2 scânduri de căpșuni cu ceapă de usturoi sau șalotă semănate acum 3 săptămâni și care încep să iasă. Am pus cosirea și BRF pe această placă pentru copertă.
1 tablă de broccoli și varză romanesco, care oferă în principal frunze deocamdată. De asemenea, am pus pe aceeași placă 2 picioare de anghinare. Pe această placă am adăugat astăzi 20 cm de frunze de smochin. Am suferit de omizi pe varza mea. Am petrecut ceva timp îndepărtându-le cu mâna experimentând urzici înmuiate în apă pe săptămână. Am plantat și crenguțe de rozmarin între picioare. Nu știu ce a funcționat, dar nu mai am o singură omidă.
Un pat de fasole care a încetat să producă acum o săptămână.
Un pat de mazăre semănat acum 2 săptămâni și care a ieșit deja din pământ.
1 tablă unde voi pune fasole în curând.
Cu toate acestea, cred că voi cumpăra un fân, deoarece am probleme cu menținerea nivelului de 20 cm. Sunt mai mult la 5 sau 10.
jointes pièces
image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg
0 x
Grădina oilor
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 02/11/16, 16:34
Locul de amplasare: Heraullt (34)
x 4

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Grădina oilor » 04/11/16, 16:20

Vremea ploioasă astăzi, dar am reușit totuși să fac câteva poze cu partea care va fi cultivată anul viitor. Nu sunt multe de văzut, deoarece este chiar începutul aventurii pentru mine! O privire de ansamblu și câteva prim-planuri ale solului și începutul mulcirii efectuate odată cu tunderea. Bineînțeles că voi pune o grămadă bună deasupra pentru a hrăni viața sălbatică și a îngrășa solul în timpul iernii.

Pe măsură ce subiectul acestui fir i se oferă, voi posta imagini pe măsură ce proiectul meu progresează, astfel încât toată lumea să poată vedea etapele succesive. De asemenea, voi raporta descoperirile mele, succesele, eșecurile etc ... în timp ce vă cer sfatul luminat, desigur!

Faceți loc primelor imagini (faceți clic mai sus pentru a vedea un prim-plan)

Lunca 01.jpg

Lunca 2.jpg

Pământ 01.jpg

Pământ 02.jpg

Pământ 03.jpg

Straw 01.jpg

Straw 02.jpg


În curând mai multe ...
0 x
Fii hotărât să nu slujești și ești liber. (Etienne de La Boétie)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9835
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de sicetaitsimple » 04/11/16, 21:35

Bună seara Moutonjardinier,
desigur, este „așa cum vedeți”, sugestiile mele au fost doar sugestii.
Sper că ne veți ține la curent, pentru că așa cum am spus acum câteva zile în timpul „prezentării” mele despre acest lucru forum, astăzi am grădină doar o zonă foarte modestă (aproximativ 50m2 de paturi cu adevărat cultivate, excluzând accesul, pasajele pentru picioare ...) și doar WE (săptămâna în care lucrez la aproximativ 250km distanță), de aici interesul meu pentru sistemele de alimentare cu apă rezistente (mulcire este unul dintre ei).
Dar orizontul de sosire a pensionării îl voi putea întinde pe o pajiște.
Deci, iau orice experiență, bineînțeles într-un spirit leneș!
Cordialement.
0 x
Grădina oilor
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 02/11/16, 16:34
Locul de amplasare: Heraullt (34)
x 4

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Grădina oilor » 04/11/16, 22:07

Bună seara dacă a fost simplu,
După cum am spus anterior, voi raporta în mod regulat aici progresul grădinii mele de legume, adăugând fotografii. Altfel, aventura mea nu se oprește la grădina de legume leneșă care este doar un element al unui proiect global care vizează autonomia și se bazează pe principiile permaculturii (îngrijirea pământului, îngrijirea omului și împărtășirea resurselor). Deci, după cum vă puteți imagina, există o mulțime de muncă în amonte înainte de a vă putea lăsa într-un sistem aproape autonom și există mulți factori de care să țineți cont pentru a ajunge acolo (gestionarea apei, alimentelor, habitatului, energiei ...)
0 x
Fii hotărât să nu slujești și ești liber. (Etienne de La Boétie)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9835
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de sicetaitsimple » 07/11/16, 20:43

Bună seara Moutonjardinier,

Desigur, mai este de lucru, mai ales dacă doriți și să-l transformați într-o activitate comercială, acest cuvânt neavând un caracter peiorativ în mintea mea, este vorba de a spune că unii oameni vă dau câțiva euro în schimbul unor legumele, barterul fiind un sistem ușor diferit.

Doar că nu veți putea tranzacționa cu EDF, impozite, compania de apă, vânzătorul dvs. de benzină, .... din păcate lista este lungă

O întrebare: aveți un punct de apă (sau posibilitatea de a instala unul ușor) lângă locul în care intenționați să vă plantați grădina? Este doar (din punctul meu de vedere) vital ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9835
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de sicetaitsimple » 07/11/16, 20:50

Un mountonjardinier

Complement: postarea mea de mai sus se referă de fapt la elementele pe care le-ați adus la postarea paralelă, copiez:

„Personal, mă gândeam să ofer o parte din producția mea spre aprecierea clientului în timpul vânzărilor directe în grădina de legume, clientul însuși stabilind prețul coșului său în funcție de estimarea și mijloacele sale, este o procedură pe care eu Multe alte pot fi luate în considerare și soluții, cum ar fi barterul de exemplu "
*
0 x
Grădina oilor
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 02/11/16, 16:34
Locul de amplasare: Heraullt (34)
x 4

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Grădina oilor » 07/11/16, 21:55

sicetaitsimple a scris:Doar că nu veți putea tranzacționa cu EDF, impozite, compania de apă, vânzătorul dvs. de benzină, .... din păcate lista este lungă

Bună seara dacă a fost simplu,

Într-adevăr, implicarea într-un proiect care vizează autonomia este un act care necesită o organizație impecabilă pentru a putea remedia orice eveniment, inclusiv sănătatea, dar mai presus de toate este necesitatea de a tăia cât mai mult posibil din numeroasele lanțuri care ne leagă de sistemul, tocmai pentru a câștiga autonomie prin reducerea costurilor. La rândul meu, EDF și compania de apă sunt deja istorie, am echipamente solare (nu sunt conectate la rețea), recuperare a apei de ploaie și am o fântână la sol, îmi fac și lemne de foc (în sud nu încălzim prea mult). Întrebați taxele, sub un anumit prag nu mai plătiți! Este o alegere de stil de viață care mi se potrivește și care necesită puține mijloace, fiind personal antipodele consumului de masă și pentru a-l parafraza pe Pierre Rahbi: Ofer cu bucurie sobrietate fericită! Evident, un minim de bani va fi întotdeauna necesar doar pentru a obține ceea ce nu puteți produce singuri, iar benzina este un exemplu, chiar dacă îi reduc la minimum utilizarea, internetul este unul altul ... Acesta este motivul pentru care urmează să creează o mică activitate de grădinărit care îmi va permite să vând legal pe piețe sau în vânzare directă în grădina de legume surplusurile de producție (fructe - legume - ouă - miere - produse procesate)

Iată-te, așa că știi puțin mai multe despre proiectul meu și poate chiar va fi imitat în rândul cititorilor : Wink:
2 x
Fii hotărât să nu slujești și ești liber. (Etienne de La Boétie)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9835
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Fotografii și mărturii de la Potagers de Laesseux




de sicetaitsimple » 08/11/16, 19:52

Bună seara Moutonjardinier,

iată un proiect frumos, deoarece este al tău! Dar nu este ușor, mai ales dacă venitul dvs. „în euro” trebuie să depindă de grădinărit.

Păstrați-ne informați cu privire la evoluții, în plus, există acest nou fir pe „fotografii și mărturii” care mi se pare adecvat pentru acest tip de urmărire.

Cordialement.

PS: dacă întâmplător nu-l cunoașteți, vă recomand să vizionați videoclipurile lui Jean-Martin Fortier, un grădinar de piață ecologic din Quebec care a început foarte mic și astăzi pare să se descurce foarte bine. Deși este Quebec, majoritatea videoclipurilor sale de antrenament sunt în limba engleză, durează câteva ore. Oricare ar fi proiectul și ideile tale, cred că există o mulțime de lucruri de reținut în aspecte pur practice.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9835
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Fotografii și mărturii de la Potagers de Laesseux




de sicetaitsimple » 03/12/16, 12:17

Deci, să vedem, pentru a răspunde la o cerere făcută pe firul principal. Fotografiile sunt din 6/11, nu mai este mult:

Foto201611 217.jpg


Celebrul praz plantat puțin prea târziu din lipsă de spațiu disponibil. Au continuat să crească puțin în noiembrie.

Foto201611 218.jpg


Planta de anghinare și restul scândurii acoperite pentru iarnă.

Foto201611 216.jpg


Spanac, nu mulcit.

Foto201611 215.jpg


Escarole, care nu sunt mulci, care transplantează răsaduri în pământ. La fundul salatei de miel (mai sunt și altele).

Foto201611 220.jpg


Nu foarte vizibile, salatele mici de iarnă transplantate foarte recent, din nou din răsaduri în pământ. De atunci, se pare că s-au reluat. Vom vedea.

Nici o vedere generală pe 6/11, ci o vedere parțială pe 21/05 unde vedem cartofi și căpșuni mulciți cu fân și chiar capetele de anghinare care apar.

Foto201611 188.jpg



Astăzi, totul (cu excepția a ceea ce rămâne) este în mare parte acoperit cu frunze, iarbă, ... pentru iarnă.

Lucrare în curs!
2 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : prettyjojo și oaspeții 275