Prima grădină de legume și prima grădină de legume a Leneșului din Allier

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
LobaLovo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 21/03/21, 17:29
x 3

Prima grădină de legume și prima grădină de legume a Leneșului din Allier




de LobaLovo » 24/03/21, 14:22

Bună ziua tuturor;

Mică stație de prezentare pentru a vă explica proiectul nostru (suntem un cuplu) și jurnalul grădinii noastre de legume (prima dată pentru mine, Thibaut, 30 de ani).

Teren:
* 2000 m2 în jurul unui bourbonnaise de piatră, destul de împădurit cu pomi fructiferi, foioase, un pin mare (bolnav ...) și o salcie plângătoare.

* (Foarte?) Pământ argilos (încă nu am analizat pământul ...), care reține multă apă (iarna aceasta apa a umplut găurile vechilor butuci și a durat câteva zile să se infiltreze). Pământul nu a fost cultivat niciodată, prin urmare, avantajul de a începe de la zero cu sol bogat, dar cu dezavantajul de a avea buruieni bine înrădăcinate (în special bulgări mari de păr) și un sol foarte compact.

* O mulțime de faianță! Chiar înainte de a fi pusă o pătură, deja puteai vedea o mulțime de piese turnate.

* Prezența multor biodiversități „sălbatice” cu diferite flori, arpagic, narcise ... Răspândite pe pământ.

Gradina de legume:

* În acest moment aproximativ 150 m2. Instalarea în toamna unui capac fără prelucrare cu un strat de frunze moarte (aproximativ 15cm) + prelată țesută într-o rolă. Unele părți erau acoperite doar cu frunze moarte. Într-adevăr, am descoperit Potager du Laesseux acum doar două săptămâni ...

* Prin urmare, timp de două săptămâni, stabiliți treptat un strat gros de fân deasupra frunzelor moarte.


* Dorește să semene și să planteze tot felul de fructe și legume, în special roșii, ardei, căpșuni, păstârnac, varză, praz, dovlecei, precum și leguminoase, flori comestibile, flori de miere.

Gândurile și întrebările mele:

Am terminat primul volum al PP și nu am ajuns la al doilea. De asemenea, îmi iau timp să mă uit la toate informațiile conținute în videoclipurile de pe Youtube.

Suntem norocoși să avem un vecin care produce fân, în baloți și baloti rotunzi, favorizăm scurtcircuitul.

Am câteva întrebări și aș fi încântat să primesc ajutor de la diferiți utilizatori de internet ...

* În ceea ce privește nefuncționarea pământului, precum și încălzirea acestuia pentru un sol argilos ... Didier evocă posibilitatea îndepărtării fânului, astfel încât pământul să se încălzească, precum și un posibil pasaj de grelinetă în volumul al doilea. Pot să o fac în această ordine?:

1) Răspândiți fânul câteva zile pe vreme bună, astfel încât pământul să se încălzească (câteva zile? Câteva săptămâni?)
2) Trecerea grelinetei în lungime și lățime pentru a "aeriza" solul
3) Îndepărtați majoritatea buruienilor care sunt încă prezente chiar și după învelișul de toamnă
4) Puneți înapoi fânul și începeți să semănați și să plantați direct în acest sol


* În ceea ce privește compostarea de suprafață, pot pune deșeurile de bucătărie sub fân, la suprafață? Sau ar trebui să fie puse pe fân?

* Când știm când să adăugăm un strat de fân? La fiecare 6 luni? Sau în fiecare sezon?

* Văd deja urme și galerii de mușchi în și sub acoperirea mea de frunze moarte și fân ... Știți dacă tehnica lansetei și a sticlei de a face zgomot este cu adevărat eficientă? Și cel al usturoiului zdrobit din galerii? Prefer să încep avertizarea înainte de a instala toate plantele mele ...

Mulțumesc mult tuturor celor care vă vor lua timp să ne citească și / sau să ne sfătuiască.

Suntem într-un proces de conservare a biodiversității, precum și a agregării solului, și cu o imensă plăcere am descoperit această „tehnică”, precum și conținutul lui Didier și al tuturor celor care promovează acest tip de cultură.

Aștept cu nerăbdare să discutăm cu dvs.

Thibaut
3 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Prima grădină de legume și prima grădină de legume a Leneșului din Allier




de Moindreffor » 24/03/21, 15:49

salut și bine ai venit
primul lucru de reținut este că faci totul așa cum simți, aici nu există reguli

încălzirea solului, este util dacă vă grăbiți altfel, ei bine se va încălzi în cele din urmă, eu personal prefer să semăn într-o terină și să transplant în găleată decât să semăn în pământ și trebuie să aibă un sol mai cald

când să puneți fânul înapoi, există o alegere, doriți să păstrați o acoperire moartă iarna, puneți fânul imediat ce vedeți prea multe buruieni pe placul dvs., dacă doriți o hrană vie în timpul iernii, nu adăugați mai mult și lasi verdeata sa creasca : Mrgreen: veți pune fân în anul următor, puteți chiar scoate fânul pentru a semăna mestecători, spanac, napi, ridichi la sfârșitul verii ...

și ultimul punct, aveți răbdare, dar din primul an vedem diferența, dar, deoarece nu aveți nicio referință de comparat, veți vedea că în al doilea an, deci anul acesta, spuneți-vă că puteți încerca orice și observați. .. și îți creezi punctul de referință

mai presus de toate, îți doresc multă distracție în grădina ta de legume, oh da, punct important, nu uita altarul la umbră ca să visezi ...
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Prima grădină de legume și prima grădină de legume a Leneșului din Allier




de Rajqawee » 24/03/21, 15:49

LobaLovo a scris:Bună ziua tuturor;

Gradina de legume:

* În acest moment aproximativ 150 m2. Instalarea în toamna unui capac fără prelucrare cu un strat de frunze moarte (aproximativ 15cm) + prelată țesută într-o rolă. Unele părți erau acoperite doar cu frunze moarte. Într-adevăr, am descoperit Potager du Laesseux acum doar două săptămâni ...

* Prin urmare, timp de două săptămâni, stabiliți treptat un strat gros de fân deasupra frunzelor moarte.


* Dorește să semene și să planteze tot felul de fructe și legume, în special roșii, ardei, căpșuni, păstârnac, varză, praz, dovlecei, precum și leguminoase, flori comestibile, flori de miere.

Gândurile și întrebările mele:

* În ceea ce privește compostarea de suprafață, pot pune deșeurile de bucătărie sub fân, la suprafață? Sau ar trebui să fie puse pe fân?

* Când știm când să adăugăm un strat de fân? La fiecare 6 luni? Sau în fiecare sezon?


Thibaut

Bine ati venit!

Compostarea de suprafață se poate face oriunde. Va merge puțin mai repede sub fân, într-o perioadă uscată (deoarece rămâne umed mai mult dedesubt, favorizând degradarea), altfel, nu se schimbă prea mult. Are meritul de a „ascunde” peelingurile și altele asemenea, dacă găsim asta inestetic.

Reînnoirea învelișului de pământ va depinde de obiectivele dvs., în special pentru gestionarea învelișului de iarbă. Deci, depinde ce vrei să faci și buruienile care vor crește în casa ta. Depinde și de climă, deoarece atunci când este rece și / sau foarte uscat, descompunerea OM încetinește considerabil.
Practic, puneți-l înapoi atunci când nu este suficient, iar cel mai mult depinde de ceea ce încercați să realizați :)
Pentru mine, a fost cam la fiecare 6/8 luni, într-un strat nu foarte gros, deoarece în Corsica (viața solului uscat a încetinit din iunie).
1 x
Avatar de l'Utilisateur
LobaLovo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 21/03/21, 17:29
x 3

Re: Prima grădină de legume și prima grădină de legume a Leneșului din Allier




de LobaLovo » 24/03/21, 17:07

Moindreffor a scris:salut și bine ai venit
primul lucru de reținut este că faci totul așa cum simți, aici nu există reguli

încălzirea solului, este util dacă vă grăbiți altfel, ei bine se va încălzi în cele din urmă, eu personal prefer să semăn într-o terină și să transplant în găleată decât să semăn în pământ și trebuie să aibă un sol mai cald

când să puneți fânul înapoi, există o alegere, doriți să păstrați o acoperire moartă iarna, puneți fânul imediat ce vedeți prea multe buruieni pe placul dvs., dacă doriți o hrană vie în timpul iernii, nu adăugați mai mult și lasi verdeata sa creasca : Mrgreen: veți pune fân în anul următor, puteți chiar scoate fânul pentru a semăna mestecători, spanac, napi, ridichi la sfârșitul verii ...

și ultimul punct, aveți răbdare, dar din primul an vedem diferența, dar, deoarece nu aveți nicio referință de comparat, veți vedea că în al doilea an, deci anul acesta, spuneți-vă că puteți încerca orice și observați. .. și îți creezi punctul de referință

mai presus de toate, îți doresc multă distracție în grădina ta de legume, oh da, punct important, nu uita altarul la umbră ca să visezi ...


Vă mulțumesc foarte mult pentru răspunsul dvs. Moindreffor!

Recunosc două defecte ale personalității mele: sunt destul de nerăbdător (chiar dacă sunt păcătos ...) și tind să vreau să fac totul „perfect” : Cheesy:

Într-adevăr, îmi dau seama că transplantul în găleată dă un risc mai mic în raport cu temperatura solului. Amestecăm cele două, însămânțare directă și transplant, dar țin cont de sfaturile tale.

Ok pentru scutec. Cât durează, în general, să moară buruienile dacă punem 20 cm de fân în luna martie? Ideea de acoperire vie îmi place mult ...

Și da, anul acesta este test + test + test! Fără nicio așteptare!

Șezlongul va fi sub un măr mare și frumos, chiar sub bara de tragere, sunt o leneșă sportivă : Lol:


Bine ati venit!

Compostarea de suprafață se poate face oriunde. Va merge puțin mai repede sub fân, într-o perioadă uscată (deoarece rămâne umed mai mult dedesubt, favorizând degradarea), altfel, nu se schimbă prea mult. Are meritul de a „ascunde” peelingurile și altele asemenea, dacă găsim asta inestetic.

Reînnoirea învelișului de pământ va depinde de obiectivele dvs., în special pentru gestionarea învelișului de iarbă. Deci, depinde ce vrei să faci și buruienile care vor crește în casa ta. Depinde și de climă, deoarece atunci când este rece și / sau foarte uscat, descompunerea OM încetinește considerabil.
Practic, puneți-l înapoi atunci când nu este suficient, iar cel mai mult depinde de ceea ce încercați să realizați :)
Pentru mine, a fost cam la fiecare 6/8 luni, într-un strat nu foarte gros, deoarece în Corsica (viața solului uscat a încetinit din iunie).


Vă mulțumim pentru feedback-ul dvs. Rajqawee!

Ai dreptate, Madame va aprecia că rămășițele nu sunt vizibile : Cheesy:

Perfect pentru grosime, văd deja o mulțime de buruieni împingând înapoi prin stratul de frunze moarte pe care le pusem la sfârșitul lunii octombrie ... Așa că nu voi ezita să-l pun la loc!


PS: câteva imagini mici ale proiectului

Imagine

Imagine

Imagine
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Prima grădină de legume și prima grădină de legume a Leneșului din Allier




de Moindreffor » 24/03/21, 20:16

ah da nu rău care te face să îți dorești, un teren frumos și plat
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Prima grădină de legume și prima grădină de legume a Leneșului din Allier




de Ahmed » 24/03/21, 22:11

LobaLovo, Bine ati venit! :P
Scrii:
Sunt destul de nerăbdător (deși sunt un păcătos ...

Suntem cu toții pescari ... : Roll:
Un sol frumos, deja bine structurat, bogat în materie organică și popular printre râme: ce mai puteți cere? : Hopa:
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Prima grădină de legume și prima grădină de legume a Leneșului din Allier




de Doris » 25/03/21, 07:31

LobaLovo a scris:* Văd deja urme și galerii de mușchi în și sub acoperirea mea de frunze moarte și fân ... Știți dacă tehnica lansetei și a sticlei de a face zgomot este cu adevărat eficientă? Și cel al usturoiului zdrobit din galerii? Prefer să încep avertizarea înainte de a instala toate plantele mele ...

Buna ziua si bine ai venit,
Internetul este umplut cu soluții miraculoase pentru combaterea volei, dar niciunul nu funcționează. Campioana este o fiară extrem de inteligentă, dacă nu ar provoca atât de multe daune, ar merita toată admirația noastră. De asemenea, trebuie uitate toate soluțiile pentru a trăi cu el, cum ar fi cultivarea mai mult pentru a împărtăși, nu este posibil cu el. Singura soluție este capcana. Unii oameni folosesc capcane topcat, care sunt destul de scumpe, eu am folosit întotdeauna capcane pentru alunițe (putange, cred, acesta este numele lor real), le puteți găsi între trei și cinci euro. Din păcate, mușchii nu pot face parte din sistemul nostru de biodiversitate, fie ei, fie grădina noastră de legume.
Mult noroc și multă distracție mai presus de toate
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Prima grădină de legume și prima grădină de legume a Leneșului din Allier




de Rajqawee » 25/03/21, 10:17

LobaLovo a scris:
Vă mulțumim pentru feedback-ul dvs. Rajqawee!

Ai dreptate, Madame va aprecia că rămășițele nu sunt vizibile : Cheesy:



Unora nu le pasă - ca Didier - dar pentru alții este important. Și dacă este important pentru soția ta, atunci nu ezita! La fel pentru orice copil.
O grădină pe care o găsim drăguță (deci este destul de personală), este o grădină în care mergem mai de bună voie. Este, de asemenea, un loc în care te simți bine și în care îți vine mai puțin să lucrezi decât să te distrezi.
Într-o grădină, există și grădinari, nu-i uitați :)
1 x
Avatar de l'Utilisateur
LobaLovo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 21/03/21, 17:29
x 3

Re: Prima grădină de legume și prima grădină de legume a Leneșului din Allier




de LobaLovo » 25/03/21, 12:38

Moindreffor a scris:ah da nu rău care te face să îți dorești, un teren frumos și plat


Mulțumesc! Am cumpărat casa fără să știm cu adevărat cum este terenul, vom vedea cum arată ...

Un sol frumos, deja bine structurat, bogat în materie organică și popular printre râme: ce mai puteți cere? : Hopa:


Vă mulțumim pentru comentariul dvs. Ahmed. Nu știu dacă este bine structurat, în orice caz este foarte compact : Cheesy:

Dar trebuie să recunosc că suntem destul de pozitivi și încântați de potențialul său ...

Unii oameni folosesc capcane topcat, care sunt destul de scumpe, eu am folosit întotdeauna capcane pentru alunițe (putange, cred, acesta este numele lor real), le puteți găsi între trei și cinci euro.


Mulțumesc Doris pentru sfatul tău, voi merge să găsesc câteva!

O grădină pe care o găsim drăguță (deci este destul de personală), este o grădină în care mergem mai de bună voie. Este, de asemenea, un loc în care te simți bine și în care îți vine mai puțin să lucrezi decât să te distrezi.
Într-o grădină, există și grădinari, nu-i uitați :)


In totalitate de acord! Practicând meditația, găsesc multă bunăstare acolo, mai ales în ultimele zile cu o anumită renunțare la dorința de „a face prea bine”...

Iar primăvara vine, așa că te face să zâmbești și mai mult!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
LobaLovo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 21/03/21, 17:29
x 3

Re: Prima grădină de legume și prima grădină de legume a Leneșului din Allier




de LobaLovo » 29/03/21, 08:33

Continuăm să adăugăm fân și să punem întrebări ...

Testați pe o parte din grădina de legume, cu o singură trecere a grelinetului în lungime, apoi instalați un strat de fân de aproximativ 20cm. Această parte a fost acoperită de la începutul lunii noiembrie de un strat de frunze moarte, ramuri mici și o prelată țesută. Am îndepărtat totul pentru a înlocui doar cu fân.

ImagineImagine

Am alte benzi acoperite cu frunze moarte, crezi că pot „doar” adăuga paie deasupra sau ar fi mai bine să înlocuiesc stratul de frunze moarte cu fân? (dilema între a nu sparge micorizările și a adăuga un element mai nutritiv pentru sol ...)

De asemenea, îmi dau seama că sub prelată, există „galerii” în iarbă, vizibile, fără a fi în pământ. Am descoperit ieri o colonie de șoareci de câmp într-o grămadă de lemn, nu departe de grădina de legume, mă vor deranja? ...

Imagine
Imagine


Instalarea câtorva căpșuni, primele plantări în grădina de legume a leneșului!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 203